Jump to content
  • АлександраВ
    АлександраВ

    Игуман Рафаило (Бољевић) о Мирољубу Петровићу и Алену Азарићу: јефтина демонстрација лажних духова

      Чувеном оцу Рафаилу дозлогрдио филозоф Мирољуб Петровић и његово, како каже, баљезгање о Цркви и вери, па је одлучио да га прогласи за сатанисту који мора да заћути!

    Наиме, отац Рафаило, свештеник из манастира Подмаине у Боки Kоторској, који је већ нашироко познат како по својим виђењима савремених токова и ствари, тако и игрица и многих људских навика обрушио се сада на контроверзног српског научника Мирољуба Петровића, назвавши га секташем који је слуга сатанин. Предавања, која Петровић држи по целој земљи, њему су, како је навео, била и више него мучна за слушање, а посебно га је разбеснело оно које је Петровић одржао испред једне цркве.

    – Имали смо шарлатана који држи предавање на простору наше цркве , а уопште не припада Цркви, некакав Мирољуб, Драгољуб, Родољуб или како већ. Народ га је слушао и веровао му, а најгоре што га је пастир ту довео да трује, да је сам пастир наручивао туру јер то више личи на наручивање још једне. Он је без благослова, духа, противан светим апостолима, игнорише апостолско учење. О чему он говори, кога проповеда, макните га, мичите га и доведите онога који га је довео да објасни што је, а Мирољубу дајте могућност да се покаје. Треба га увести и у цркву, да задњи стоји, нек задњи узима и нафору. Нек ћути и нек учи, нек слуша и биће довољно за спасење, а не катедру да му дамо, катедру светих отаца – почео је отац Рафаило.

    Наставио је затим још жешће да коментарише Петровића који иначе промовише „Мојсијев концепт“ и тврди да Бог стоји иза његове мисије, а у својим јавним наступима изјашњава се као „јеврејски православни хришћанин“.

    – Тај Мирољуб каже да је вино којим се ми причешћујемо усмрђело грожђе, а то је директни атак на светињу над светињама. И шта можемо од таквих људи да добијемо, ко њих шаље браћо и сестре, а то је у ствари више него јасно. Ђаво је много бржи на обарачу од нас, много бржи. Нас једино дух Цркве и дух апостола може да заштити. У супротном нећемо одолети, подлећи ћемо искушењу и провокацији – казао је, између осталог, отац Рафаило.

    Извор: Видовдан

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Управо сада, obi-wan рече

    Naravno da je rec o ukusu. Ima nas ljudi razlicitih, ne moze duhovnik da bude univerzalan za sve ljude, jer je i on ljud. :)

    On je tipican primer onoga sto vladika Nikoaj opisuje da je lako nauciti neukog i lako nauciti zivotinju ali je tesko nauciti onoga koji je nenaucen postao ucitelj drugima. U praksi to izgleda: on se drzi Karelina i njegovog naucavanja kao pijan plota. Ne poznaje mnogo toga ni iz teoriske ni iz prakticne teologije a donosi sud o tome. Uz put da ti napomenem ako vec nisi cuo da je Karelin izjavio nesto zanimljivo o ocu Justinu. Nemam ovde citat ali mogu da se potrudim da nabavim. Mislim i da sam ga ovde i postavio ali ne mogu da ga nadjem. Ovo ti pisem da cisto makar malo dobijes utisak sa kakvog se izvora napaja. I svakako da nije rec o ukusu. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, obi-wan рече

    Naravno da je rec o ukusu. Ima nas ljudi razlicitih, ne moze duhovnik da bude univerzalan za sve ljude, jer je i on ljud. :)

    Evo i citata: Za postovaoce Karelina i njegovih spisa: А ево што каже контраверзни архимандрит Рафаил Карелин о св.Јустину ""Што се тиче преподобног Јустина (Поповића), морам рећи да се у потпуности слажем с његовом критиком европске културе. Но чини ми се да он више пише од ума, него од срца. Можда то ради свесно да би, обраћајући се интелигенцији, разговарао с њима на језику који им је близак и који разумеју. Јеромонах Серафим (Роуз), који није био ништа мање образован од архимандрита Јустина, сличне мисли износи на другом нивоу, тако да срце прихават оно што иде од срца. Не поричем да су дела Јустина (Поповића) корисна одређеном кругу читалаца, али без обзира што га поштујем, ипак не припадам том кругу." - Цитат од Ивана Добровића.  

    Ima tu negde i odakle je. Valjda cu i to naci. Neznam da li si ga slusao i imao prilike da razgovaras sa njime ali tesko da bi se vas dvojica slozili po mnogim stavovima. Cisto da znas da nije daleko od Arsenijevih stavova. ;) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Trifke рече

    Neznam da li si ga slusao

    Оно што мени изузетно смета (а то је само мој проблем, свакако, до мене је), је то што смо почели све да изврћемо. Ево, и на овој теми, не разговарамо о будалама као што су Мирољуб и онај Ален, и о томе да је неко из цркве баш сасвим јасно рекао оно што је очигледно, него се тема опет окреће у анализу игумана. Па ће на крају овог разговора испасти да је сасвим политички коректно да ублажимо став према Мирољубу због тога што игуман воли Карелина. Или због тога што игуман појачава неке своје изјаве, некада чак и до непријатности, да би указао на заиста озбиљне појаве које нам ждеру друштво. ОК, да заћутимо. И да се сви замонашимо и затворимо у круг молитви. Да не прокоментаришемо ништа. Да будемо добри хришћани.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, АлександраВ рече

    Оно што мени изузетно смета (а то је само мој проблем, свакако, до мене је), је то што смо почели све да изврћемо. Ево, и на овој теми, не разговарамо о будалама као што су Мирољуб и онај Ален, и о томе да је неко из цркве баш сасвим јасно рекао оно што је очигледно, него се тема опет окреће у анализу игумана. Па ће на крају овог разговора испасти да је сасвим политички коректно да ублажимо став према Мирољубу због тога што игуман воли Карелина. Или због тога што игуман појачава неке своје изјаве, некада чак и до непријатности, да би указао на заиста озбиљне појаве које нам ждеру друштво. ОК, да заћутимо. И да се сви замонашимо и затворимо у круг молитви. Да не прокоментаришемо ништа. Да будемо добри хришћани.

    Bravo! Apsolutno si u pravu. Skrenuli smo sa teme i evo ja ti obecavam da cu paziti da ne skrecem vise. Sto se Miroljuba tice, na ovom forumu postoje nekoliko tema o njemu i mesecima i godinama se raspravljalo o njegovim budalastinama.  No ocekujem od tebe da ne govoris o "pojacavanju" igumanovih izjava jer ja to tako ne dozivljavam. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, АлександраВ рече

    Оно што мени изузетно смета (а то је само мој проблем, свакако, до мене је), је то што смо почели све да изврћемо. Ево, и на овој теми, не разговарамо о будалама као што су Мирољуб и онај Ален, и о томе да је неко из цркве баш сасвим јасно рекао оно што је очигледно, него се тема опет окреће у анализу игумана. Па ће на крају овог разговора испасти да је сасвим политички коректно да ублажимо став према Мирољубу због тога што игуман воли Карелина. Или због тога што игуман појачава неке своје изјаве, некада чак и до непријатности, да би указао на заиста озбиљне појаве које нам ждеру друштво. ОК, да заћутимо. И да се сви замонашимо и затворимо у круг молитви. Да не прокоментаришемо ништа. Да будемо добри хришћани.

    Samo da ti onako uz put napomenem da obojicu licno poznajem. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, АлександраВ рече

    Кога, Мирољуба и Алена или Мирољуба и игумана?

    Miroljuba i igumana. Sa Miroljubom se nisam video godinama. A sa Rafailom kada se god susretnemo izljubimo se kao rod rodjeni iako se i po stavovima i po praksi jako puno razlikujemo. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Trifke рече

    No ocekujem od tebe da ne govoris o "pojacavanju" igumanovih izjava jer ja to tako ne dozivljavam. 

    Па знаш како, ти то тако не доживљаваш, ја доживљавам, износимо своје мишљење и то је ок. Знам да смо писали о Мирољубу, и сама сам убила прсте на тим темама. Оно што је овде ново, то је да можемо да чујемо да је неко из цркве лепо, гласно и јасно рекао оно што је очигледно у вези Мирољуба. Било би добро да и остали крену тим путем и да се јасно каже шта ради тај човек, који нажалост још увек има упориште код многих у нашој цркви.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 25 минута, Trifke рече

    On je tipican primer onoga sto vladika Nikoaj opisuje da je lako nauciti neukog i lako nauciti zivotinju ali je tesko nauciti onoga koji je nenaucen postao ucitelj drugima. U praksi to izgleda: on se drzi Karelina i njegovog naucavanja kao pijan plota. Ne poznaje mnogo toga ni iz teoriske ni iz prakticne teologije a donosi sud o tome. Uz put da ti napomenem ako vec nisi cuo da je Karelin izjavio nesto zanimljivo o ocu Justinu. Nemam ovde citat ali mogu da se potrudim da nabavim. Mislim i da sam ga ovde i postavio ali ne mogu da ga nadjem. Ovo ti pisem da cisto makar malo dobijes utisak sa kakvog se izvora napaja. I svakako da nije rec o ukusu. 

    ...

    пре 23 минута, Trifke рече

    Evo i citata: Za postovaoce Karelina i njegovih spisa: А ево што каже контраверзни архимандрит Рафаил Карелин о св.Јустину ""Што се тиче преподобног Јустина (Поповића), морам рећи да се у потпуности слажем с његовом критиком европске културе. Но чини ми се да он више пише од ума, него од срца. Можда то ради свесно да би, обраћајући се интелигенцији, разговарао с њима на језику који им је близак и који разумеју. Јеромонах Серафим (Роуз), који није био ништа мање образован од архимандрита Јустина, сличне мисли износи на другом нивоу, тако да срце прихават оно што иде од срца. Не поричем да су дела Јустина (Поповића) корисна одређеном кругу читалаца, али без обзира што га поштујем, ипак не припадам том кругу." - Цитат од Ивана Добровића.  

    Ima tu negde i odakle je. Valjda cu i to naci. Neznam da li si ga slusao i imao prilike da razgovaras sa njime ali tesko da bi se vas dvojica slozili po mnogim stavovima. Cisto da znas da nije daleko od Arsenijevih stavova. ;) 

    ...

    Kapiram ja tebe brate sve sto pricas.

    Sto se tice Karelina, video sam do sad nekoliko izuzetno zestoko nebuloznih tvrdnji kod njega, koje uopste ne pripadaju Crkvi - npr. o spontano pobacenoj deci. I njega uopste ne drzim za neki bitan autoritet, medjutim, gledam da se sacuvam onog najtezeg osudjivanja, jer je cinjenica da je i on covek k`o i svaki covek, sto znaci da moze i mnogo da pogresi. Ako tako pristupamo duhovnicima uopste, ne bi trebalo da imamo problema u razumevanju njihovih stavova, jer se u Crkvi uvek i svako proverava samom Crkvom.

    Sto se tice naseg o. Rafaila, kad kazem "dobar duhovnik" mislim na to da je u nacelu sasvim dobro (= crkvujuce) usmeren, sto sve mozemo da vidimo i cujemo po svim tim snimljenim besedama i predavanjima, a narocito po ovim gde je on ostro i nedvosmisleno oznacio i izdvojio jednu veliku stetocinu kakva je Miroljub. Seti se samo da je ne mali broj popova istog tog Miroljuba zvao da u njihovim hramovima (!) drzi propovedi i predavanja. U tome se o. Rafailo ocigledno pokazao kao potpuno bistar Hriscanin, koji cvrsto stoji na svojim nogama.

    Istina je da je njegov pristup znatno vise rigorozan nego popustljiv, ali je cinjenica da je u Crkvi uvek bilo i izrazito strogih i izrazito blagih duhovnika, i da je to sasvim normalno upravo zato sto su i jedni i drugi potrebni Crkvi. Ima ljudi kojima treba blag duhovnih, jer su i sami vrlo osetljivi, i svaka velika strogoca bi vrlo verovatno bila bas losa po njihov duhovni zivot, dok s druge strane imas copina kojima je i o. Rafailo "slab", nego im treba neko k`o Tasa da im mlati samare po potrebi.

    Znaci, i blagi duhovnici, i "drvosece". U toj sveobuhvatnosti i jeste nedostizna prednost Crkve...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, АлександраВ рече

    Па знаш како, ти то тако не доживљаваш, ја доживљавам, износимо своје мишљење и то је ок. Знам да смо писали о Мирољубу, и сама сам убила прсте на тим темама. Оно што је овде ново, то је да можемо да чујемо да је неко из цркве лепо, гласно и јасно рекао оно што је очигледно у вези Мирољуба. Било би добро да и остали крену тим путем и да се јасно каже шта ради тај човек, који нажалост још увек има упориште код многих у нашој цркви.

    Slazem se. Sto se Alena tice, Ostrog je na zvanicnoj svojoj stranici demantovao sve njegove tvrdnje. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 35 минута, Trifke рече

    Evo i citata: Za postovaoce Karelina i njegovih spisa: А ево што каже контраверзни архимандрит Рафаил Карелин о св.Јустину ""Што се тиче преподобног Јустина (Поповића), морам рећи да се у потпуности слажем с његовом критиком европске културе. Но чини ми се да он више пише од ума, него од срца. Можда то ради свесно да би, обраћајући се интелигенцији, разговарао с њима на језику који им је близак и који разумеју. Јеромонах Серафим (Роуз), који није био ништа мање образован од архимандрита Јустина, сличне мисли износи на другом нивоу, тако да срце прихават оно што иде од срца. Не поричем да су дела Јустина (Поповића) корисна одређеном кругу читалаца, али без обзира што га поштујем, ипак не припадам том кругу." - Цитат од Ивана Добровића.  

    Inace, da dodam: 1) nisam postovaoc Karelina i njegovih spisa; 2) ovde cak ni on nije rekao bas nista stravicno, prosto se ogradio od onoga sto valjda njemu nije blisko.

    Opet kazem, ja sam kod njega nasao na vise mesta krajnje necrkvene stavove po vrlo vaznim pitanjima, i zato ga i ne citam. Sto kaze on sam ovde o o. Justinu - i meni Karelin isuvise govori iz neke suve samoubedjenosti, i zato ja za sebe kazem da ne pripadam tom krugu kom je on (smatrao) da pripada.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, obi-wan рече

    ...

    ...

    Kapiram ja tebe brate sve sto pricas.

    Sto se tice Karelina, video sam do sad nekoliko izuzetno zestoko nebuloznih tvrdnji kod njega, koje uopste ne pripadaju Crkvi - npr. o spontano pobacenoj deci. I njega uopste ne drzim za neki bitan autoritet, medjutim, gledam da se sacuvam onog najtezeg osudjivanja, jer je cinjenica da je i on covek k`o i svaki covek, sto znaci da moze i mnogo da pogresi. Ako tako pristupamo duhovnicima uopste, ne bi trebalo da imamo problema u razumevanju njihovih stavova, jer se u Crkvi uvek i svako proverava samom Crkvom.

    Sto se tice naseg o. Rafaila, kad kazem "dobar duhovnik" mislim na to da je u nacelu sasvim dobro (= crkvujuce) usmeren, sto sve mozemo da vidimo i cujemo po svim tim snimljenim besedama i predavanjima, a narocito po ovim gde je on ostro i nedvosmisleno oznacio i izdvojio jednu veliku stetocinu kakva je Miroljub. Seti se samo da je ne mali broj popova istog tog Miroljuba zvao da u njihovim hramovima (!) drzi propovedi i predavanja. U tome se o. Rafailo ocigledno pokazao kao potpuno bistar Hriscanin, koji cvrsto stoji na svojim nogama.

    Istina je da je njegov pristup znatno vise rigorozan nego popustljiv, ali je cinjenica da je u Crkvi uvek bilo i izrazito strogih i izrazito blagih duhovnika, i da je to sasvim normalno upravo zato sto su i jedni i drugi potrebni Crkvi. Ima ljudi kojima treba blag duhovnih, jer su i sami vrlo osetljivi, i svaka velika strogoca bi vrlo verovatno bila bas losa po njihov duhovni zivot, dok s druge strane imas copina kojima je i o. Rafailo "slab", nego im treba neko k`o Tasa da im mlati samare po potrebi.

    Znaci, i blagi duhovnici, i "drvosece". U toj sveobuhvatnosti i jeste nedostizna prednost Crkve...

    Obecao sam ovoj sestrici da necu vise o Rafaili iako se duboko ne slazem sa onim sto si napisao osi onog dela sa osudom Miroljuba. Nije rec "ostrijem" duhovniku. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Trifke рече

    Obecao sam ovoj sestrici da necu vise o Rafaili iako se duboko ne slazem sa onim sto si napisao osi onog dela sa osudom Miroljuba. Nije rec "ostrijem" duhovniku. 

    Ostavimo da to vreme pokaze, gore od samog osudjivanja je kad nekog unapred osudjujemo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, obi-wan рече

    Ostavimo da to vreme pokaze, gore od samog osudjivanja je kad nekog unapred osudjujemo.

    Ne sudim ja nikoga a ponarocito ne Rafaila. Nemoze iz jednog izvora izlaziti i gorko i slatko. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...