Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 5 минута, Бранко Авдагић рече

    Иначе сам ватрени заговорник хришћанског јединства, нарочито повратка римокатолика у православље. Нека остану обреди и неки обичаји, али догматика и морал морају бити православни.

    Htio si reci pravovjerni? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Zayron рече

    Htio si reci pravovjerni? 

    Да, тачно. Одбацити филокве, папску непогрешивост, безгрешно зачеће БДМ, неразрешивост брака целибат жупницима и увести мало више поста и забранити брак ближој родбини и ајмо заједно у евхаристијско и свако друго јединство. А не обрнуто, прво евхаристијско заједништво а све да остане како јесте, то није добро јер би се и ми искварили.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Бранко Авдагић рече

    Да, тачно. Одбацити филокве, папску непогрешивост, безгрешно зачеће БДМ, неразрешивост брака целибат жупницима и увести мало више поста и забранити брак ближој родбини и ајмо заједно у евхаристијско и свако друго јединство.

    Mi jesmo pravovjerni, katolici mogu biti samo pravovjerni, ja nikad nisam čuo za nekakve druge nepravovjerne katolike. Ti koji niosu pravovjerni nisu više ni katolici. Katolik znači pravovjeran, to se podrazumijeva i ide automatski jedno s drugim. Ne znam kako je to s tim kod vas ali kod nas je to tako. :D 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Zayron рече

    Mi jesmo pravovjerni, katolici mogu biti samo pravovjerni, ja nikad nisam čuo za nekakve druge nepravovjerne katolike. Ti koji niosu pravovjerni nisu više ni katolici.  :D 

    И ја себе сматрам католиком, јер је Црква којој припадам католич(анс)ка, али не признајем папу за Христовог намесника на земљи тј. хришћанског калифа, одбацујем филокве и друго наведено.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Бранко Авдагић рече

    И ја себе сматрам католиком, јер је Црква којој припадам католич(анс)ка, али не признајем папу за Христовог намесника на земљи тј. хришћанског калифа, одбацујем филокве и друго наведено.

    Pa vidite da smo na tom skoro isto, vi samo trebate da priznate papu i sve to drugo pa ce opet sve biti ponovo ok kako je to bilo pred tim. :D 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Бранко Авдагић рече

    Да, тачно. Одбацити филокве, папску непогрешивост, безгрешно зачеће БДМ, неразрешивост брака целибат жупницима и увести мало више поста и забранити брак ближој родбини и ајмо заједно у евхаристијско и свако друго јединство. А не обрнуто, прво евхаристијско заједништво а све да остане како јесте, то није добро јер би се и ми искварили.

    Заборавио си да пишеш, да ќе им Православна Црква да да и ново име нације, државе и цркве; и научиќе их да причају на неки бољи језик од њихов матерњи... 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 44 минута, Ведран* рече

    Не. Ја вас све озбиљно питам. Кошић је свеприсутан, ко бубашвабе, а не разумем зашто. 

    Ah pa da nije on bio bi netko drugi...A čovjek valjda ima dara..ne_shvata

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Orthophill рече

    Заборавио си да пишеш, да ќе им Православна Црква да да и ново име нације, државе и цркве; и научиќе их да причају на неки бољи језик од њихов матерњи... 

    Najbolje da zadužimo B'lgarsku c'rkvu da trsi rešenja i sve rešeno!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Бранко Авдагић Друже, ево, да ти најдобронамерније дам предност сумње, у смислу да желиш да разговараш нормално, а не да тролујеш...

    Прво, слажем се да је потребно признати и препознати хрватски национализам као једну нормалну и зашто не и позитивну појаву, али само онај који је потпуно дистанциран од усташства. Писао сам и на другим темама, нисам сигуран колико такав национализам тренутно постоји у Хрватској. Надам се да ће временом јачати тај грађански осећај љубави и оданости према држави, који би морао да прати осећај презира и ужаса у погледу НДХ. Нешто као у модерној Немачкој, сматрам да је упоредиво сасвим.

    Али, како можеш да на било који начин браниш овог бискупа који каже нпр: "Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине." и "... утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца..." и " Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе".

    Ево, само ова три цитата, извучена из текста (ко мисли да сам изменио контекст може да прочита интегралну верзију), би требало да буду довољна свакоме ко уме да чита и није злонамеран да закључи да се ради о човеку који не види проблем у НДХ, самој по себи, који негира истину о Јасеновцу и додатно, премда их прво начелно осуђује, оправдава масовно клање Срба, Јевреја, Рома и антифашиста у НДХ некаквим "бројним четничким и партизанским злочинима". Класичан ревизиониста.

    Како уопште нормалан човек може да хвали типа који пева о "Максовим месарима", болесно.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Isusovo magare Госпођо Магаре, ако су сви други који би могли бити на његовом месту слични њему, дубоко сажаљевам стање у Вашој цркви. Клерици који величају типове који певају о клању људи, мислим...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 58 минута, Бранко Авдагић рече

    И ја себе сматрам католиком, јер је Црква којој припадам католич(анс)ка, али не признајем папу за Христовог намесника на земљи тј. хришћанског калифа, одбацујем филокве и друго наведено.

    Sad vidiš da nema ništa lakše nego doci i slavnostně proglasiti: ja sam antiekumenista, ko želi nek se vrati, ko ne želi, cao, daleko mu kuca i zalupit vratima. Misliš li da je za tako nešto potrebna neka naročito velika mudrost i znanje i da to umijete samo vi pravoslavni antiekumernistti i niko drugi na svijetu? Pa šta misliš odakle je ovo?

    Roma locuta, causa finita

    Nama nikakav problem ne bi bio ni danas tako nastaviti. Pa ce sve bit opet po starom. Vi u klin, mi u ploču i striženo, košeno i obrnuto. Pa cemo se onda dozivati ko čobani s planine na planinu, hej vi vratite se vamo! Mi necemo, vratite se vi nama! No, nekog stvarno budalaštine bave.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Бранко Авдагић рече

    Prouči dobro crkvenu istoriju i garantujem ti 100 % da ćeš postati pravoslavac

    No, onda sam ja proučavao nekakvu drugačiju istoriju, svako si danas može napisati kakvu hoce. Nije problem u istoriji ili istorijama, svako je ima nekakvu svoju. I muslimani je imaju svoju u kojoj piše da su oni najvece žrtve i mučenici ever a hrišcani su bili ti koji su njih vjekovima napadali i provodili nad njima genocid itd. Istorija a pogotovu "istorije" za mene nisu odlučujuce ni relevantne u tome šta cu smatrati u tom pogledu ispravnim. Sada smatram ispravnim to što sam katolik koji se zanima o ekumenizam i jedinstvo hrišcana i ako si ti pravoslavac koji se takodjer zanima o ekumenizam i o jedinstvo hrišcana to ce nam za početak obojima biti sasvim dovoljno. Niti ja tebe ne ubjedjujem da se odrekneš svog pravoslavlja kao što ni ja ne želim da me neko ubjedjuje da predjem na pravoslavlje, svako ima svoje. zato i možemo raspravljati, kako bi mogli raspravljati kad bi ja bio katolik a ti ni ne znao šta si ili obrnuto?

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...