Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 8 минута, Кратос рече

    Kako si se ogradio kad si branio kanonizaciju Stepinca i pisao nebuloze o tome da je spašavao Srbe tako što ih je nasilno pokrštavao?

    Time i sam bacaš ljagu na katoličku Crkvu i na sebe kao čoveka .....

    Kanonizacija svetitelja ima biti za tebe zločinom ili kako sad da to razumijem? Ne razumijem uopšte šta hoceš tim da kažeš?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Jer vam kažem zaista: šta god svežete na zemlji biće svezano na nebu, i šta god razrešite na zemlji biće razrešeno na nebu. 

    Ovde govori svim učenicima,daklem nije Petar imao nikakvo exkluzivno pravo i vlast....i drugo ako je sveti Petar bio glavni baja među Apostolima kako to Pavle nigde kroz svoje poslanice ne govori o njemu kao nekom koji ima bilo kkavu posebnu vlast u Crkvi?

    Kako to da on sam u svojim poslanicama nigde ne pominje sebe kao taj kamen već se poziva na Pavla a Pavle kamenom i temeljom Crkve naziva samog Hrista?

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Zayron рече

    Kanonizacija svetitelja ima biti za tebe zločinom ili kako sad da to razumijem? Ne razumijem uopšte šta hoceš da kažeš?

    Prvo još nije kanonizovan kao svetitelj, kad do toga dođe onda ćemo razgovarati o zločinu ili ne ovako unapred hoćeš retorički da kažeš kako mi rimokatoličke svetitelje doživljavamo  kao zločince.

    Što nije tačno, jer se nekima od njih molitveno i obraćamo u privatnim molitvama, pošto nam je kanonsko jedinstvo još nedostupno.

    Ovim vređaš nas koji želimo biti jedno kao što je Petar bio jedno sa apostolima ali ti to ne želiš da shvatiš.

    Prilikom Petrove stolice čas brkaš vlast a čas čast, to radiš namerno, jer niko ne govori da primata nema ali da ga ima samo po časi a ne po vlasti što je inače i istinski spor u uređenju Crkve kao Hristovog Tela. Koji ud Hristovog tela po tebi ima vlast nad drugim udom?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Zayron рече

    Kanonizacija svetitelja ima biti za tebe zločinom ili kako sad da to razumijem? Ne razumijem uopšte šta hoceš tim da kažeš?

    Kanonizacija zločinca i montruma.....i ne pravi se toša...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Кратос рече

    Jer vam kažem zaista: šta god svežete na zemlji biće svezano na nebu, i šta god razrešite na zemlji biće razrešeno na nebu. 

    Ovde govori svim učenicima,daklem nije Petar imao nikakvo exkluzivno pravo i vlast....i drugo ako je sveti Petar bio glavni baja među Apostolima kako to Pavle nigde kroz svoje poslanice ne govori o njemu kao nekom koji ima bilo kkavu posebnu vlast u Crkvi?

    Kako to da on sam u svojim poslanicama nigde ne pominje sebe kao taj kamen već se poziva na Pavla a Pavle kamenom i temeljom Crkve naziva samog Hrista?

    Tako je a pogotovo Jovan17. na koga ih upućujem ali niko od njih ne želi da otvori Pismo da bi samnom razgovarao lakše im surfovat po internetu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Već smo ti objasnili da je Patrijarh episkop, kao što je naprimer papa episkop rimski. Patrijarh je prvi po časti i prvi od istih i nikako po vlasti. Patrijarh kao episkop ne sme da se meša u drugu episkopiju, jer tamo postoji drugi episkop isti po činu kao i on, Sve što patrijarh može da uređuje, jeste po saborima sinoda i njihovim zajedničkim odlukama. Jer tamo gde su dvoje ili troje tamo je i sam Hristos.

    Kao što Petar nije mogao da ima vlast nad drugim apostolima tako i Patrijarh kao episkop nema vlast nad drugim episkopima.

    Dakle oko toga doviđenja do oslobođenja. Oko stene i ključeva ništa nisi razumeo, evo Petar je položio i deda je oprostio dugove direktoru škole, jel ti sad jasno na kom si fakultetu?

    Niko po krvi i mesu ne može spoznati Isusa Hrista kao Sina Božjeg, to može samo deda da sredi sa direktorom fakulteta da mu ovaj dadne diplomu, tako da tu diplomu ključeve zadobijaš kao i Petar a ne da ti ih Petar daje,

    Svi episkopi imaju prava razrešavat i vezivati a ti sada hoćeš da nam kažeš da to pravo zadržava samo Petar. Blago drugim apostoima sa vama.

    Ljubi čika budi dobar.

    Kako prvi kad si do sada tvrdio da o nikakvom primatu ne može biti ni riječi i da si mi to nešto fantaziramo? Vi izgleda ne samoi da imate problema sa dislexijom i vec sa memorisanjem. Ovo si napisao prekjučer, u petak a to je tvoj komentar na primat:

    https://tinyurl.com/yb2rtgg2

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Zayron рече

    Kako prvi kad si do sada tvrdio da o nikakvom primatu ne može biti ni riječi i da si mi to nešto fantaziramo? Vi izgleda ne samoi da imate problema sa dislexijom i vec sa memorisanjem. Ovo si napisao prekjučer, u petak a to je tvoj komentar na primat:

    https://tinyurl.com/yb2rtgg2

    Ti čovek nemaš smisla za humor kako si tu tu mogao da izvučeš da ja govorim o tome da nema primata po časti ne znam, kad sve vreme govorim da primata ima ali da on nije po vlasti i da Petru nije data vlast nego čast.

    Zato je i humor važno da je prvi bio u kontekstu svih ranijih poruka da prvi od istih mora neko biti a ne neko ko je prvi da ima vlast nad istima to se suprostavlja elementarnoj logici a Hristos nije dete.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Prvo još nije kanonizovan kao svetitelj, kad do toga dođe onda ćemo razgovarati o zločinu ili ne ovako unapred hoćeš retorički da kažeš kako mi rimokatoličke svetitelje doživljavamo  kao zločince.

    Što nije tačno, jer se nekima od njih molitveno i obraćamo u privatnim molitvama, pošto nam je kanonsko jedinstvo još nedostupno.

    Ovim vređaš nas koji želimo biti jedno kao što je Petar bio jedno sa apostolima ali ti to ne želiš da shvatiš.

    Prilikom Petrove stolice čas brkaš vlast a čas čast, to radiš namerno, jer niko ne govori da primata nema ali da ga ima samo po časi a ne po vlasti što je inače i istinski spor u uređenju Crkve kao Hristovog Tela. Koji ud Hristovog tela po tebi ima vlast nad drugim udom?

    Nije uredu da takve stvari govoriš Zakiju , On je javno rekao ko je. Ja ovdje vidim napad Artemita na njega bez razloga.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, kopitar рече

    Nije uredu da takve stvari govoriš Zakiju , On je javno rekao ko je. Ja ovdje vidim napad Artemita na njega bez razloga.

    Nije mi palo na pamet da ga vređam ali da je postavio retoričko pitanje jeste.

    Drugo ni o.Zoran se ne slaže sa njim povodom kanonizacije Stepinca i šta sad mi treba da ne iznosimo svoje mišljenje u vezi toga jer je zai naš ekumenista?

    Pa upravo radi pomirenja Crkvi mi treba da govorimo o tome.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Prvo još nije kanonizovan kao svetitelj, kad do toga dođe onda ćemo razgovarati o zločinu ili ne ovako unapred hoćeš retorički da kažeš kako mi rimokatoličke svetitelje doživljavamo  kao zločince.

    Što nije tačno, jer se nekima od njih molitveno i obraćamo u privatnim molitvama, pošto nam je kanonsko jedinstvo još nedostupno.

    Ovim vređaš nas koji želimo biti jedno kao što je Petar bio jedno sa apostolima ali ti to ne želiš da shvatiš.

    Prilikom Petrove stolice čas brkaš vlast a čas čast, to radiš namerno, jer niko ne govori da primata nema ali da ga ima samo po časi a ne po vlasti što je inače i istinski spor u uređenju Crkve kao Hristovog Tela. Koji ud Hristovog tela po tebi ima vlast nad drugim udom?

    Kanonizovan kao blaženik vec jeste što znači da ima sve liturgijske naležitosti koje mu kao blaženom naliježu, svoje crkve, kapele i oltare, slike, kipove i svoj dan u katoličkom kalendaru a to je 10.2. ili Stepinčevo a njegovo štovanje je obavezno u hrvatskoj pomjesnoj katoličkoj Crkvi a neobavezno u svim ostalim zemljama i ostalim pomjesnim katoličkim Crkvama tj. njihovim dijecezama. U slučaju da bude proglašen za svetoga onda to bude obavezno i po cijelom svijetu. 

    http://w2.vatican.va/content/john-paul-ii/en/homilies/1998/documents/hf_jp-ii_hom_19981003_croazia-beatification.html

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Zayron рече

    Kanonizovan kao blaženik vec jeste što znači da ima sve liturgijske naležitosti koje mu kao blaženom naliježu, svoje crkve, kapele i oltare, slike, kipove i svoj dan u katoličkom kalendaru a to je 10.2. ili Stepinčevo a njegovo štovanje je obavezno u hrvatskoj pomjesnoj katoličkoj Crkvi a neobavezno u svim ostalim zemljama i ostalim pomjesnim katoličkim Crkvama tj. njihovim dijecezama. U slučaju da bude proglašen za svetoga onda to bude obavezno i po cijelom svijetu. 

    http://w2.vatican.va/content/john-paul-ii/en/homilies/1998/documents/hf_jp-ii_hom_19981003_croazia-beatification.html

    Znam da je za sada lokalac ne moraš ti da me učiš.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Nije mi palo na pamet da ga vređam ali da je postavio retoričko pitanje jeste.

    Drugo ni o.Zoran se ne slaže sa njim povodom kanonizacije Stepinca i šta sad mi treba da ne iznosimo svoje mišljenje u vezi toga jer je zai naš ekumenista?

    Pa upravo radi pomirenja Crkvi mi treba da govorimo o tome.

    Ja se sa O. Zoranom mogu složiti oko Stepinca ali ne i sa tobom jer si zarobljen u ovoj nacionalnoj relaciji, tu si u rangu sa Kravatosom i dr. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Znam da je za sada lokalac ne moraš ti da me učiš.

    Problem je u tome što se ni ta zajednička komisija nije smogla na nikakvo zajedničkoi saopštenje koje bi bilo drugačije od onog kako se slažu da se ne slažu. A to onda znači da o nikakvim zločinima kardinala Stepinca ne može biti govora jer komisija nije došla do obostranog saglasnog stanovišta o tom da ih je bilo. U tom slučaju ostaje sve onako kako je bilo prije osnivanja te komisije. Strana koja je tvrdila da ih je bilo nije pružila relevantne dokaze za to.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Zayron рече

    Problem je u tome što se ni ta zajednička komisija nije smogla na nikakvo zajedničkoi saopštenje koje bi bilo drugačije od onog kako se slažu da se ne slažu. A to onda znači da oé nikakvim zločinima kardinala mStepinca ne može biti govora jer komisija nije došla do obostranog saglasnoíg stanovišta o tom da ih je bilo. U tom slučaju ostaje sve onako kako je bilo prije osnivanja te komisije.

    Čak i sa Hrvatske strane ima mišljenja od daleko uglednijih Hrišćana od tebe barem u poznavanju tog procesa da je srpska strana priložila značajne dokumente i da su se svi na kraju složili da je papa taj koji na kraju donosi odluku. SPC je uložila prigovor jer je opravdano sumnjala da nisu svi aspekti uzeti u obzir i da je dokumentacija nepotpuna i hteli su da papu upoznaju sa tim a ne da se mešaju u kanonizaciju, što je očigledno u zaključku koje su potvrdile obe strane da papa ima poslednu reč.

    Tendencije su da dok je ovaj papa živ kanonizacije neće biti a obe strane su se obavezale da ako kanonizacije ne bude neće javno objavljivati dokumenta koje su predočavali. Zato ti dokumenti nisu dostupni javnosti.

    Dakle tvoje samouverenosti nema kraja ja govorim o činjenicama.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...