Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 24 минута, Zayron рече

    To je navodno samo takva stvar kako bi se Petar dostavio iz minus pozicije opet do pozitivne nule i simbol toga da mu je oprošteno bilo. Tako je to prema njima. :D 

    To smo vec negde rasparavljali, tumacenja otaca ovih stihova su takva, tri put javno odrecenje, treba, i tri puta  javno pozivanje i pokajanje Petrovo. Nikako Isus nije mogao da precuti i prenebregne Petrovo odrecenje. Jeste, da se on licno pokajao i plakao, ali, javnost i ociglednost njegovog postupka je zahtevalo i javno pokajanje i priznanje njegove slabosti.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Zayron рече

    Braca Šagi, Tommislav i Zvonimir su bili u istoj moslavačkoj brigadi za 2ww gdje i brat i sestra moje bake, ta  čiji je otac, moj pradjeda bio sa Morave, Uostalom u istoj toj brigadi bio je i Tudjman. Od moje bake brat je bio penzionisan kao načelnik intendantskog štaba Zagrebačke armijske oblasti šezdesetih godina.

    I šta to menja, tj. tvoj citat; Što on menja u činjenici da su Bono i Janko bili blagorodni katolici i teolozi, u svojim nastupima totalno suprotni ovom nesrećniku Košiću?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    А заборављаш на вољеног од Господа ученика Светог Јована Богослова? Је л мислите да, на пример, он није био достојан или способан више од осталих Апостола, као што тврдите да је само један достојан томе, Свети Апостол Петар? Али, није тако, Господ је оставио свим Апостолима, њих 12 и њих 70, да држе, проповедају, шире и чувају веру у Њега. Свима заједно њима, саборно њима. 

    Иначе би имали само 1 Јеванђеље и то по Апостолу Петру и ништа више од тога.

    Или можда мислиш да су остали Апостоли спадали у овце, а не у пастире?

    Само, није у реду уопште тако да се натежемо ко је волео више Господа и кога је Он више волео. Није баш правилно то и није фер према другим Апостолима.

     

     

    Joj idem se umiti hladnom vodom.:bu:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Милан Ракић рече

    I šta to menja, tj. tvoj citat; Što on menja u činjenici da su Bono i Janko bili blagorodni katolici i teolozi, u svojim nastupima totalno suprotni ovom nesrećniku Košiću?

    Ne mjenja ništa samo to potvrdjuje. Oni su u šumu otišli ne zato što su bili za tadašnji NDH režim vec što su bili protiv njega i kako bi se sa oružjem borili protiv tog režima, protiv Njemaca i ustaša ko i ti moji a teško da bi se s ovakvima kao Košic u bilo čemu ikada složili. Bunic je Pavelica smatrao veleizdajnikom hrvatskih narodnih interesa koji se zaprodao Italijanima i dao im Istru itd. a NDH je zvao ustaškom himerom, to sam čuo lično na svoje uši, vidjao sam se s njim kao student na predavanjima i privatno. Mene je zanimalo šta misli o Bosni, istoriji Bosne itd. pa smo pričali o tome. Rekao mi je tada da u Bosni nije do kraja završen proces stvaranja države i formiranja nacionalnog identiteta i da je to uzrok mnogim problermima. A bio je u pravu što je pokazao i taj rat devedestih.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Zayron рече

    Ne mjenja ništa samo to potvrdjuje. Oni su u šumu otišli ne zato što su bili za tadašnji NDH režim vec što su bili protiv njega i kako bi se sa oružjem borili protiv tog režima, protiv Njemaca i ustaša ko i ti moji a teško da bi se s ovakvima kao Košic u bilo čemu ikada složili. Bunic je Pavelica smatrao veleizdajnikom hrvatskih narodnih interesa koji se zaprodao Italijanima i dao im Istru itd. a NDH je zvao ustaškom himerom, to sam čuo lično na svoje uši, vidjao sam se s njim kao student na predavanjima i privatno. Mene je zanimalo šta misli o Bosni, istoriji Bosne itd. pa smo pričali o tome. Rekao mi je tada da u Bosni nije do kraja završen proces stvaranja države i formiranja nacionalnog identiteta i da je to uzrok mnogim problermima. A bio je u pravu što je pokazao i taj rat devedestih.

    И?

    Како онда Јосипе?

    О чему причамо, не да бисмо ти, ја, Јанко, Марко реагирали...

    НЕБИТНО!

    Али говоримо о једном великодостојнику (баш као о Атанасију или пак Амфилохију негда)м али дебатујемо..

    Значик, не могу ја из Земуна или неко из Београда, па макар био и патер Нинковић да утјечемо на катедру сисачку и какви ће гласови одатле у јавност ићи

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Милан Ракић рече

    Акио желимо и хоћемо дијалог, онда овакве сват5е треба слати да пију цвичњека а не да се баве догматиком и кнонским правом

    Moram vas razočarati ali ni tada se Šagi-Bunica nije mnogo nešto pitalo a niti se on zanimao o crkvenu politiku. On je jednostavno radio šta je htio i šta mu je palo na pamet da radi, sretao se sa vladikom Amfilohijem i još nekim drugim tada kad nije bilo još ni e od ekumenizma, svi su ga uvažavali kao profesor teologije, i autora knjiga iz patristike i koncilskog oca, posvecivao se pokoncilskoj referörmi, funkcionisao na relaciji samostan-fakultet, eventualno KS, Kršcanska Sadašnjost (izdavačka kuca) i mnogo toga progurao dobroga ali očekivati neki veci utjecaj na "crkvenu politiku" bilo je nerealno. Sreca još da je tada vlast bila ta koja je bila i to ih je samo čuvalo da ih protivnici, oni isti koji su im bili protivnici u 2ww ne požderu za živa. Danas ne bi opstali.  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Isusovo magare рече

    Iv 21,15-19

    15Nakon doručka upita Isus Šimuna Petra: "Šimune Ivanov, ljubiš li me više nego ovi?" Odgovori mu: "Da, Gospodine, ti znaš da te volim." 16Kaže mu: "Pasi jaganjce moje!" Upita ga po drugi put: "Šimune Ivanov, ljubiš li me?" Odgovori mu: "Da, Gospodine, ti znaš da te volim!" Kaže mu: "Pasi ovce moje!" 17Upita ga treći put: "Šimune Ivanov, voliš li me?" Ražalosti se Petar što ga upita treći put: "Voliš li me?" pa mu odgovori: "Gospodine, ti sve znaš! Tebi je poznato da te volim." Kaže mu Isus: "Pasi ovce moje!" 18"Zaista, zaista kažem ti: Dok si bio mlađi, sam si se opasivao i hodio kamo si htio; ali kad ostariš, raširit ćeš ruke i drugi će te opasivati i voditi kamo nećeš." 19A to mu reče nagovješćujući kakvom će smrću proslaviti Boga. Rekavši to doda: "Idi za mnom!"

     

    Ako se ne varam rekla si da ga je Isus pitao da li ga voli više nego ostali. Dakle to je tvoja prva greška.

    Nadalje pre toga je Petar pred samo stradanje Hrista rekao da ga voli i da će život položiti za njega. A Isus mu je rekao da pre nego li pevac zapeva, Petre ti ćeš me se tri puta odreći. Toliko o savršenoj ljubavi prema Hristu na koju ti izgleda aludiraš.

    Posle toga dolazi citat koji si postavila, čini mi se pred samo vaznesenje Hristovo pred učenicima, Koliko vidimo Petar tu ipak nije imao snage da ponovo tvrdi da će život položiti za Hrista zbog ljubavi prema njemu, nego se razžalostio posle trećeg uzastopnog pitanja i prepustio ipak da Hristos bude taj koji zna ko ga i koliko voli.

    Treće posle nesumnjive izrečene ljubavi Petra upućene Isusu Hristu u koju niko ne sumnja, osim što ja sumnjam u tvoju tvrdnju da Ga voli više nego ostali, Hristos mu je rekao napasaj ovce moje. Čime da ih napasa? Da nije upravo ta ljubav i pouka da ljubav svoju prepustimo Hristu na isti način na koji je Petar na kraju i priznao, Tebi je poznato da te volim. Dakle napasaj ovce moje ljubavlju a ne vlašću a ljubav je sabornost što dokazuju Sveta Trojica, jer je njihova ljubav podjednaka i među Njima među Ipostasima nema onoga ko ima veću vlast nad drugom Ipostasi, nego su jedno.

    Dakle vlast kao napasanje ne postoji, postoji samo ljubav, kako si ti uspela ljubav da pretočiš u vlast i ex katedra nezabludivost meni još uvek nije jasno ali bi voleo da znam.

    Dakle nigde nije napisano da PETAR VIŠE VOLI ISUSA HRISTA OD BILO KOG DRUGOG ČOVEKA, POGOTOVO NE OD SABRANIH APOSTOLA, TO JE ZA MENE NESHVATLJIVO, PRE BIH KAD BI  UVEO TAKVU ŠPEKULACIJU REKAO DA JE HRISTA NAJVIŠE LJUBIO UČENIK KOJI MU SE STAVIO NA GRUDI U ZAGRLJAJ I KOGA HRISTOS NEIZMERNO LJUBLJAŠE A TO NIJE BIO PETAR.

    Neizmerno ljubljaše a kako si ti sad uspela da izmeriš da Petar više ljubi Hrista od mere koju ostavi sam Hristos?

    Neizmerno ljubljaše... ka

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Zayron рече

    Moram vas razočarati ali ni tada se Šagi-Bunica nije mnogo nešto pitalo a niti se on zanimao o crkvenu politiku. On je jednostavno radio šta je htio i šta mu je palo na pamet da radi, sretao se sa vladikom Amfilohijem i još nekim drugim tada kad nije bilo još ni e od ekumenizma, svi su ga uvažavali kao profesor teologije, i autora knjiga iz patristike i koncilskog oca, posvecivao se pokoncilskoj referörmi, funkcionisao na relaciji samostan-fakultet, eventualno Kršcanska sadašnjost i mnogo toga progurao dobroga ali očekivati neki veci utjecaj na "crkvenu politiku" bilo je nerealno. Sreca još da je tada vlast bila ta koja je bila i to ih je samo čuvalo da ih protivnici, oni isti koji su im bili protivnici u 2ww ne požderu za živa. Danas ne bi opstali.  

    Одлично! То онда само "говори" о разини на којој би се МИ "морали" наћи...

    Јер, поконцилски теолог Шаги Бунић се:

    "није питао,а нити се занимао за цркевену политик" (иако је био совјетник хрватскога надбискупа на Другоме Концилу)

    - "он је радио, што је хтио" (Јесте! Читавим својим бићем је живео за дијалог и радовао се као мало дете за приликом да размени мишљења са Лохијем, Тасом... А када нема Бона и осталих)

    - "правио будалом" што је усред комунизмас у Загребу направио ТЕДЕКС, тј. Теолошко Удружење Кршћнска Садашњост... Које је Усдружење још почетком 70-их водило дебату са комунарском "елитом"...

    "Луди Криста ради", тада, као ни сада, нити никада у кршћанској васељени неће наићи на промиџбу... Они зато и јесу "Луди Криста ради"!!! 

    И што сада? Оћеш да се свадиш?

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Zayron рече

    To je navodno samo takva stvar kako bi se Petar dostavio iz minus pozicije opet do pozitivne nule i simbol toga da mu je oprošteno bilo. Tako je to prema njima. :D 

    Ne nego ga ja upravo opasao Hristom kao onaj koji je poznavaoc ljubavi ko Ga ljubi a ko Tvrdi go i neutvrđen sve dok ne prepusti Hristu da odluči da li ga taj neko ljubi ili ne.

    I tako opasan Hristovom ljubavlju je mogao da svedoči i napasa ovce Hristove, opet Hristovom ljubavlju a ne svojom.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...