Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Kako je rat jedna strašna stvar a kako smo mi velika g..na ponekad. Vidi se i na ovoj temi, hrvati ne vide problem u ratu, jer su se branili od agresije i dobili svoju državu. ( kao da nije moglo bez rata). A mi ne vidimo problem u ratu, jer srbija nije ni učestvovala u ratu.

    I tako kolinda ljepotica i vučko ljepotan na pola mosta i dalje razmenjuju zarobljenike upravo one koji ne vide problem ali se svi slažu da je rat užas.

    More.......

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ведран* рече

    а шта би имала?

    па била би ружна и глупа, и јела би Пионир чоколадице поради депресије (мада је упитно и ово колико је лепа, ццц, мушкарци, само нек је плаво, па нека је и уначелу плаво) :smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Снежана рече

    па била би ружна и глупа, и јела би Пионир чоколадице поради депресије (мада је упитно и ово колико је лепа, ццц, мушкарци, само нек је плаво, па нека је и уначелу плаво) :smeh1:

    A da čokoladice su tek bile biser..... zagrcnula se deca, preplašili se šta su pojeli, zato sam ja ovim mojima strikno zabranio bajadere kraš (sve sam smažem :)) )

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Морате да почнете да пратите Хр политику. Биће вам одмах лакши живот у Србији. 

    Ја мислим да би Вучко требао да уведе, у школе и на радна места, макар један сат дневно пренос збивања на Хр политичкој сцени, као колективну терапију против депресије. Србија би процветала од оптимизма. 

    Почните са оним програмом који сам послао (сваке недеље нова епизода). 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Ведран* рече

    Морате да почнете да пратите Хр политику. Биће вам одмах лакши живот у Србији. 

    Ја мислим да би Вучко требао да уведе, у школе и на радна места, макар један сат дневно пренос збивања на Хр политичкој сцени, као колективну терапију против депресије. Србија би процветала од оптимизма. 

    Почните са оним програмом који сам послао (сваке недеље нова епизода). 

    Pregledao sam ga odličan je.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

    A šta će Hrvatska uraditi sa nazivima ulica, spomenicima, imena institucija koje nose ime pravosnažno osuđenog ratnog zločinca Franje Tuđmana?

     

    E to ćeš morati kod predsjednice Kolinde ali ne znam tocno gdje joj je ured jer stalno seli.:))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

    U genocidu. Nađi taj izraz na vikipediji.

    Da li je bilo zločina od strane četnik? Bilo je. Da li je vrhovna komanda četnika stvarala logore smrti radi istrebljenja znatnog broja jednog naroda? Nije.

    Razlika je u genocidu.

    Da li ja sad time branim zločine koji su počinili neki od četnika? Ne. Ali ti ćeš reći da, zato što pravim jednu bitnu razliku.

    Ako možeš zamisliti bilo kako u svojoj glavi monstruozni plan, da se istrebi znatni deo jednog naroda, ne zato što se bore ili su oružani ili bilo kakvi protivnici države, nego su samo deo naroda od kolevke do starca a drugi deo tog naroda prekrstiti a treći deo proterati.

    Ako možeš zamisliti samo, nište više od toga onda bi poznavala razliku između ratnog zločina i genocida.

    Rat je jedno veliko zlo, mnogi zločini se tu čine i činiće se i u buduće, sve dok ne budemo svoju decu učili istini o tome. Ja sam dužan svoju decu da učim o zločinima koji su neki srbi počinili prema nekome drugome u ime srpskog naroda i da im kažem da oni ne pripadaju nikakvom narodu.

    Ni po cenu jednog nevinog života, meni ne treba ni narod ni država.

    Zato se genocid razlikuje od ostalih zločina, zato je genocid zlo koje sam djavo svojom rukom čini, zato je genocid hula na Duha Svetoga i zato treba razlikovati i podučavati svaako svakoga o onome što jeste istina i o onome što se zaista i dešava, da bi naša deca mogla da prepoznaju one koji bi srbi hteli da se zovu a koji to niti jesu niti ih zanima ljubav prema svom narodu nego zločin i mržnja prema drugome.

    Četnici nisu činili genocid, ustaše jesu, planski komandno i po slobodnoj volji.

    Čak su recimo i komunisti razlikovaali domobrane od ustaša a ti to ne uspevaš.

    Eto sv.Petar ne postoji kao poglavar sv.Crkve,četnici su najbolji ljudi na svijetu...papa je Sotona a vi ste srbi najsvetiji narod na svijetu.To jest PRAVOvjernici..jel tako??!!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Isusovo magare рече

    Eto sv.Petar ne postoji kao poglavar sv.Crkve,četnici su najbolji ljudi na svijetu...papa je Sotona a vi ste srbi najsvetiji narod na svijetu.To jest PRAVOvjernici..jel tako??!!

    Non sequitur, али уопште... :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Isusovo magare рече

    Eto sv.Petar ne postoji kao poglavar sv.Crkve,četnici su najbolji ljudi na svijetu...papa je Sotona a vi ste srbi najsvetiji narod na svijetu.To jest PRAVOvjernici..jel tako??!!

    Magare VSB osuđuje i četnike , samo hoće reći da su ustaše veće zlo što je točno.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Isusovo magare рече

    Eto sv.Petar ne postoji kao poglavar sv.Crkve,četnici su najbolji ljudi na svijetu...papa je Sotona a vi ste srbi najsvetiji narod na svijetu.To jest PRAVOvjernici..jel tako??!!

    Četnici su bili prvi antifašistički pokret u okupiranoj europi dok su ustaše klerofašistička organizacija koje su sa cvijećem u lijepoj vašoj dočekali naciste koji su se i sami gadili monstruoznosti zločina koja su ta bolesna goveda činila....

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 32 минута, Isusovo magare рече

    Eto sv.Petar ne postoji kao poglavar sv.Crkve,četnici su najbolji ljudi na svijetu...papa je Sotona a vi ste srbi najsvetiji narod na svijetu.To jest PRAVOvjernici..jel tako??!!

    Била је ситуација када су Протестанти окупирали Ватикан, да би свргнули Поглавара РКЦ јер су сматрали да је Антихрист. Али човек је како тврде историчари, заправо био велики верник и није изашао из Ватикана док га подређени у последњи моменат нису одвели из града. Али јесте био ментално упитан, тврде чак болестан човек. Касније се вратио на престо, иако је дуго био у изганству.

    Четници нису најбољи људи на свету, већ герилски ратници за Краљевину Југослaвiју, предвођени и неким римокатолицима као нпр. господином Баном. Или нпр. католички свећеник Ђуро Виловић који је директно одговаро бившем министру одбране Драгољубу Михаиловићу. Правоверници су у Рају, за остале не можеш бити сигурна.

    Није мудро што се РКЦ везује за Нацизам кад су у почетку исте одбацили, кад имају партизанске (не комунистичке) примере свештеника по Француској, Италији... Јер слaвити и везивати себе за братоубилачке и остале не-хришћанске актере поред правих јунака које су имали није нормално по мени:scratch_head:.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Кратос рече

    Četnici su bili prvi antifašistički pokret u okupiranoj europi dok su ustaše klerofašistička organizacija koje su sa cvijećem u lijepoj vašoj dočekali naciste koji su se i sami gadili monstruoznosti zločina koja su ta bolesna goveda činila....

     

    Četnici su zločinci koji su počinili strašne zločine na prostoru bivše Jugoslavije . To je istina o Četnicima. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, kopitar рече

    Četnici su zločinci koji su počinili strašne zločine na prostoru bivše Jugoslavije . To je istina o Četnicima. 

    Али тешко да је политика и план ЈВуО била чињење масовних злочина. Нажалост, дословно сви покрети у рату су одговорни за велике злочине, али мора се направити одређена разлика према мотивацијама које су иза тих покрета стајале.

    Тепих бомбардовање Токија, бомбардовање Дрездена и атомске бомбе су ужасни и масовни злочини, али нико не тврди да су САД злочиначке због тога и да је улога САД у рат злочиначка.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...