Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 6 минута, kopitar рече

    Ja se sa O. Zoranom mogu složiti oko Stepinca ali ne i sa tobom jer si zarobljen u ovoj nacionalnoj relaciji, tu si u rangu sa Kravatosom i dr. 

    Ja nijednog hrvata nisam ubio puškom a možda imam više hrvatskih prijatelja nego ti, odrastao sam u mešovitoj sredini u sloveniji, gde su mi bili istinski prijatelji i danas su ljudi svih nacionalnosti za razliku od tebe koji nisi zaštitio nijednog srbina koji je živeo u tvom gradu i koji poštuješ sonju biserko.

    Toliko o nekim nacionalizmima.

    Da ne pričam da imam i svoj plac na obali mora preko puta briona i ne smeta mi što se taj deo zove Hrvtska, ti si mene sa nekim pomešao.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Čak i sa Hrvatske strane ima mišljenja od daleko uglednijih Hrišćana od tebe barem u poznavanju tog procesa da je srpska strana priložila značajne dokumente i da su se svi na kraju složili da je papa taj koji na kraju donosi odluku. SPC je uložila prigovor jer je opravdano sumnjala da nisu svi aspekti uzeti u obzir i da je dokumentacija nepotpuna i hteli su da papu upoznaju sa tim a ne da se mešaju u kanonizaciju, što je očigledno u zaključku koje su potvrdile obe strane da papa ima poslednu reč.

    Tendencije su da dok je ovaj papa živ kanonizacije neće biti a obe strane su se obavezale da ako kanonizacije ne bude neće javno objavljivati dokumenta koje su predočavali. Zato ti dokumenti nisu dostupni javnosti.

    Dakle tvoje samouverenosti nema kraja ja govorim o činjenicama.

    Kanonizacija je vec bila a važi kao obligatna na nivou pomjesne crkve u Hrvatskoj a proveo ju je papa Jovan Pavle II, opet nisi razumio to što vam pišem. A da li ce biti daljeg nastavka i na cijelocrkvenom planu to zavisi samo od pape ovog, sljedeceg, svejedno kojeg. Sveta Anežka Češka je nekoliko stotina godina, čini mi se čak 500 čekala na dovršetak kanonizacije, svo to vrijeme bila je blažena tj. štovala se samo u Češkoj. Tek 1989. je proglašena svetom.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Zayron рече

    Kanonizacija je vec bila a važi kao obligatna na nivou pomjesne crkve u Hrvatskoj a proveo ju je papa Jovan Pavle II, opet nisi razumio to što vam pišem. A da li ce biti daljeg nastavka i nacijelocrkvenom planu to zavisi samo od pape.

    Rekao sam ti već SPC nije uložila prigovor da se kanonizacija na lokalnom nivou poništi nego da se spreči dalji postupak koji bi za sve rimokatolike bio obavezujući kad bi blaženog proglasili za svetitelja Hristove Crkve.

    Nije Hrvatska samo rimokatolička zemlja, mi za ujedninjenje Crkve ne gledamo tako usko, pa da zbog toga što hrvati štuju stepinca mi odbijamo ujedinjenje Crkve, ali ako se to prenese kao obavezujuće na celu rimokatoličku crkvu onda mi već imamo problem sa nastavkom ekumenskog dijaloga a i to sam ti hiljadu puta objasnio i ne samo ja ali nema veze.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Rekao sam ti već SPC nije uložila prigovor da se kanonizacija na lokalnom nivou poništi nego da se spreči dalji postupak koji bi za sve rimokatolike bio obavezujući kad bi blaženog proglasili za svetitelja Hristove Crkve.

    Nije Hrvatska samo rimokatolička zemlja, mi za ujedninjenje Crkve ne gledamo tako usko, pa da zbog toga što hrvati štuju stepinca mi odbijamo ujedinjenje Crkve, ali ako se to prenese kao obavezujuće na celu rimokatoličku crkvu onda mi već imamo problem sa nastavkom ekumenskog dijaloga a i to sam ti hiljadu puta objasnio i ne samo ja ali nema veze.

    Papama i Crkvi se nikud ne žuri, ono što se ne može riješiti danas riješice se za 50, 150 ili 250 godina, sasvim svejedno. Nigdje ne piše da se sve mora riješiti hitno, sad i odmah. Doci ce druge generacije koje ce onda na to imati objektivnije i nepristranije poglede neopterecene bilo čime i s bilo koje strane.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Zayron рече

    Papama i Crkvi se nikud ne žuri, ono što se ne može riješiti danas riješice se za 50, 150 ili 250 godina, sasvim svejedno. Nigdje ne piše da se sve mora riješiti hitno, sad i odmah. Doci ce druge generacije koje ce onda na to imati objektivnije i nepristranije poglede neopterecene bilo čime i s bilo koje strane.

    Ok. Smo sad razjašnjeni? Dobro.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ok. Smo sad razjašnjeni? Dobro.

    не, сачекаћемо још 50, 150, 250 година да се се чињенице и историја темељно измене и да постане свеједно, као што је сад  већ свеједно. Хвала Богу што постоји неко ко не заборавља, ако нам је то за утеху.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, ana čarnojević рече

    kapiram. znaci bitno je da li su ljudi klani na Zemlji koja je ploca ili na Zemlji koja je okrugla. da li se krv desetina hiljada slivala ili tekla ravno.

    prvo to da razjasnimo pa da vidimo onda ono za Papski primat i ostale novine iz Zeleznika.:ok:

    Наравно да капираш, али ти је до расправе па онда намерно учитаваш људима оно што нису рекли.

    Мене, молим те, изостави из тога.

    Хвала

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Кратос рече

    Kako si se ogradio kad si branio kanonizaciju Stepinca i pisao nebuloze o tome da je spašavao Srbe tako što ih je nasilno pokrštavao?

    Time i sam bacaš ljagu na katoličku Crkvu i na sebe kao čoveka .....

    A vaši popovi što pokrštavaju to nema veze jel tako...???to je ispravno.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ok. Smo sad razjašnjeni? Dobro.

    Niko ne osporava da je bilo zločina u 2ww koje su počinili pripadnici Katoličke Crkve bilo da su tim žrtvama bili Srbi, Jevreji Romi, Hrvati neistomišljenici itd. To je jedna stvar i tu niko ne osporava da bi bilo lijepo kad bi se ne samo Katolička Crkva vec i sve druge vjerske zajednice izvinile, ispričale i ogradile od takvih zločina i osudili ih, najbolje nekom zajedničkom komemoracijom i saopštenjem. Kod kardinala Stepinca je medjutim situacija drugačija, tamo je formirana komisija zbog neslaganja, protesta ili prosvjeda SPC zbog njegove kanonizacije s poukazom na njega kao počinitelja navodniíh zločina koji medjutim tokom susreta i rada komisije nisu bili dokazani a niti je utvrdjeno da ih je on nekakve počinio. Zato je rad komisije završen saopštenjem da se strane nisu složile u istorijskoj i moralnoj ocjeni kardinala Stepinca što znači da SPC i dalje ostaje pri svojim pritužbama a KC i Vatikan ih i dalje smatra neosnovanima. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Zayron рече

    Niko ne osporava da je bilo zločina u 2ww koje su počinili pripadnici Katoličke Crkve bilo da su tim žrtvama bili Srbi, Jevreji Romi, Hrvati neistomišljenici itd. To je jedna stvar i tu niko ne osporava da bi bilo lijepo kad bi se ne samo Katolička Crkva vec i sve druge vjerske zajednice izvinile, ispričale i ogradile od takvih zločina i osudila ih, najbolje nekom zajedničkom komemoracijom i saopštenjem. Kod kardinala Stepinca je medjutim situacija drugačija, tamo je formirana komisija zbog neslaganja, protesta ili prosvjeda SPC zbog njegove kanonizacije s poukazom na njega kao počinitelja navodniíh zločina koji medjutim tokom susreta i rada komisije nisu bili dokazani a niti je utvrdjeno da ih je on nekakve počinio. Zato je rad komisije završen saopštenjem da se strane nisu složile u istorijskoj i moralnoj ocjeni kardinala Stepinca što znači da SPC i dalje ostaje pri svojim pritužbama a KC ih i dalje smatra neosnovanima. 

    Odgovorio sam ti već na to.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Zayron рече

    Niko ne osporava da je bilo zločina u 2ww koje su počinili pripadnici Katoličke Crkve bilo da su tim žrtvama bili Srbi, Jevreji Romi, Hrvati neistomišljenici itd. To je jedna stvar i tu niko ne osporava da bi bilo lijepo kad bi se ne samo Katolička Crkva vec i sve druge vjerske zajednice izvinile, ispričale i ogradile od takvih zločina i osudila ih, najbolje nekom zajedničkom komemoracijom i saopštenjem. Kod kardinala Stepinca je medjutim situacija drugačija, tamo je formirana komisija zbog neslaganja, protesta ili prosvjeda SPC zbog njegove kanonizacije s poukazom na njega kao počinitelja navodniíh zločina koji medjutim tokom susreta i rada komisije nisu bili dokazani a niti je utvrdjeno da ih je on nekakve počinio. Zato je rad komisije završen saopštenjem da se strane nisu složile u istorijskoj i moralnoj ocjeni kardinala Stepinca što znači da SPC i dalje ostaje pri svojim pritužbama a KC i Vatikan ih i dalje smatra neosnovanima. 

    Stepinac je blagoslovio osnivanje ustaške NDH vrlo je dobro bio upoznat sa svim zločinima i logorima i egzekucijama koje su bile javne i nigde nikada nije ništa pisao protiv toga i još je slao pismo onom hitlerovom papi da se pohvalio kako je uspešno pokatoličio 250 000 Srba....znači to su notorne činjenice a ti se i dalje pravi slepo i glup ko noć....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Кратос рече

    Koga?

    Magare je nasjelo na tvoju provokaciju... 

    Istina je da pokrštavanje nije moguće i kad bi neko i pokušao automatski bi bio anatemisan jer bi počinio grijeh krštavanja krštenog o. Zoran je o tome govorio.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...