Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 14 минута, Zayron рече

    A šta ostalih pedest citata, i oni imaju nekakav kontext? 

    Pa, jedan po jedan.

    Ali, ako je ovaj jedan primer sa Atanasijem, gde je na tako brutalan nacin re - definisan njegov citat, sta da ocekujemo za ostale ? :scratch_head:

    Moram da kazem. Da je bas tako sve jasno i ocigledno sa Petrovim primatom, cak i na Zapadu, zbog cege je bilo potrebno da se izdaju tkz. Justinijanova darovnica i Pseudo Isidorove dekretalije u kojima je skoro 100% faslifikovanih citata sabora i otaca o tom nekom navodnom primatu Petrovom ?

    To su sve realni problemi za dokazivanje ove price, brate Zayrone. :blush:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Zayron рече

    A šta ostalih pedest citata, i oni imaju nekakav kontext? 

    Zar je moguće da ti ne vidiš da se Simon promenio kad je ispovedio Isusa Hrista kao Sina Božjeg.

    Sad imamo jasno naglašavanje da takvo prepoznavanje ne dolazi od ličnosti po telu i krvi, to sam Isus kaže Simonu, nego je to dato kao blagodat i čast od Nebeskog Oca i tada se kompletna ličnost Simonova preobražava u Stenu Petra koja tom verom (jer vidimo da je i vera nesumnjivo blagodat koja dolazi od Oca), prepoznaje Isusa kao Sina Božjeg.

    Tako Hristos kaže na toj steni, na takvoj preobraženoj ličnosti ako hoćeš sagradiću Crkvu svoju, Petar je ime za tu stenu ličnost koja stoji pred i u Sinu Božjem Isusu Hristu i na takvoj ličnosti se zida Crkva Božja.

    Takvoj ličnosti su dati ključevi vezivanja ili razvezivanja zadržavanja, Petar je prvi koji je dobio blagodat prepoznavanja Isusa kao Sina Božjeg, kasnije su ga i svi učenici ispovedili (Isusa Hrista) kao Sina Božjeg ali im to nije došlo od Petra, nego kao i Petru od Oca Nebeskog jer ponavljam Hristove reči, to što si me prepoznao kao Sina Božjeg ne dolazi od krvi i tela nego od Oca Nebeskog.

    A ti Zajrone nemaš vlast ovde vezivati i razrešavati?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 24 минута, Bokisd рече

    Samo jedna mala opaska. 

    Recimo, na pocetku se nalazi citat od sv.Atanasija Velikog, koji glasi...'because it was an Apostolical throne'....

    Prva misao je, da se radi o prostom navodjenju Atanasija, da je Rim i Apostolski presto, tj. osnovan od strane apostola Petra, kao sto se i druge patrijarsijske stolice pozivaju na apostolsko prejemstvo, pa, se i one shodno tome, mogu nazvati Apstolske stolice i prestoli.

    Ovaj citat od Atanasija se nalazi ovde :

    http://www.newadvent.org/fathers/28155.htm

    "...they respected not his bishopric, because it was an Apostolical throne; they felt no reverence for Rome, because she is the Metropolis of Romania"

    Atanasije kaze, da je taj apostolski tron, u stvari Mitropolija Rimska. Gde je ovde Petrova stolica ?

    Atanasije je ucestvovao na Prvom Vaselj. sabora, gde se u 6. kanonu kaze :

    6. Нека се чувају (држе) стари обичаји, да у Египту, у Ливији и у Пентапољу, епископ из Александрије има власт над свим епископима горњих епархија, баш као што је то обичај и за епископа у Риму. На сличан начин пак и у Антиохији, и у другим областима, нека буду сачувана преимућства цркава. Свакако нека буде знано и ово, да, ако неко без (сагласнога) знања митрополита постане епископ, велики Сабор је одредио да такав не може бити епископ

    Vidis, brate Zayrone ? I, Atanasije i Prvi sabor, pominju ove prestole ( Aleksandriju i Rim kao Mitropolije ). Cak se i kaze, da,..'episkop Aleksandrije ima vlast nad svim episkopima gornjih eparhija, bas kao sto je to obicaj i za episkopa u Rimu. Na slican nacin pak i u Antiohiji, i u drugim oblastima, neka budu sacuvana preimucstva crkava ( koje su mitropolije ).'....

    Gde je ovde onda peimucstvo Rima ? A, cela filosofija o Petrovom primatu , se na pocetku zasnivala, na jednom jedinom citatu Atanasijevom od dve - tri reci. Vidis koiliko je , pomalo, neozbiljno odradjeno. Smisao tih reci je potpuno drugaciji. 

    Da ne ulazimo u druge citate, koji takodje imaju svoj kontekst ( :stadaradim:tumacenja. 

    Ovdje ja ne vidim APSOLUTNO NIŠTA što opovrgava Petrov primat, gdje si ti to uspio naci. Vidim samo nabrajanje kakvih gdje ima stolica tj. apostolskih katedri i to Rimska podrazumijevala je oduvijek Petrovu katedru isto kao što je Carigradska podrazumijevala Vartolomejevu katedru.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 33 минута, Isusovo magare рече

    Slažem se..a onaj dio koji sam ja izostavila a koji si ti napisala je sličan tumačenju snova iz sanjarice..pa nije sv.Pismo sanjarica pa da ga svatko tumači kako on misli da je ispravno.

    Tačno, zato Hristos ne bi izostavio da postavi Petra za glavu Crkve, nego ga stavio u temelj.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Кратос рече

     

    Untitled.png

    4554.png

    Bila je riječ o Apostolskom i o Nikejskom saboru, pogledajte malo bolje, ni sami ne uznate šta ste napisali. A za taj sazvan Konstantinom sam takodjer objasnio zašto je to bilo i to u ničem ner mjenja ništa a tome da su pape sazivale Sabore a carevi potvrdjivali, zato sam to tako i napisao generalno.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Zayron рече

    Bila je rijeř o Apostolskom i o Nikejskom saboru, pogledajte malo bolje, ni sami ne uznate šta ste napisali. A za taj sazvan Konstantinom sam takodjer objasnio zašto je to bilo i to u ničem ner mjenja ništa a tome da su pape sazivale Sabore a carevvi potvrdjivali, zato sam to tako i napisao generalno.

     

     

    Koji sabor je sazvao papa od 7. vaseljenskih?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Zayron рече

    Ovdje ja ne vidim APSOLUTNO NIŠTA što opovrgava Petrov primat, gdje si ti to uspio naci. Vidim samo nabrajanje kakvih gdje ima stolica tj. apostolskih katedri i to Rimska podrazumijevala je oduvijek Petrovu katedru isto kao što je carigradska podrazumijevala Vartolomejevu katedru.

    Ne, teza je, da postoji primat Petrov u recima Atanasijevim. Iz ovoga se vidi da ne postoji. Onda sledi, da moras naci neke druge reci od Atanasija koje tvrde takvu stvar.

    Kaze, Atanasije,  da je Rim mitropolija, iako je apostolska katedra. Kao , sto i Prvi Sabor, konstatuje da sve mitropolije Rim, Aleksandrija, Antiohija i druge, imaju, svaka svoju vlast, na svojoj crkvenoj teritoriji. Nema nigde naznaka neke vise vlasti, bilo kojeg prestola, nad drugim ( prestolom ).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Isusovo magare рече

    Eto sam priznajes da je Isus postavio Petra za temelj Crkve!!

    Pa naravno, taj temelj činimo svi mi koji Isusa Hrista prepoznajemo kao Sina Božjeg, zato je to temelj a ne krov ili Glava, jer Crkvu ne zida Petar nego Hristos.

    Razumeš li da je kamen temelj na kome treba nešto da se sazida a ne da se kamen podiže sam sebe ili ne daj Bože druge kamene.

    Nema primata po vlasti svi smo mi po časti kao i Petar došli do poznanja Isusa Hrista kao Sina Božjeg, Nebeskim Ocem odozgo a ne od nas samih.

    Zato se Simon preobražava kao ličnost u Petra stenu jer mu je Bog podario tu veru to prepoznavanje, kao što je kasnije i tebi. Onaj koji je prvi u Carstvu Božjem je isti kao i onaj koji je poslednji u Carstvu, zar tu ne možeš naći neki neku pouku da niko ne poseduje vlast, nego smo svi pričesnici jedne te iste časti, neko prvi neko poslednji ali potuno suštinski isti kao i prvi Petar.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Da je Petar bio nešto posebno i da je Hristos teo da on bude neki njegov zamenik oko koga se sabira čitava Crkva on bi to pomenuo u Prvosvešteničkoj molitvi...ali toga jednostavno nema...svi apostoli su bili jednaki,nema nikvih primata niti vlasti.

    :ani_biggrin:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Bokisd рече

    Ne, teza je, da postoji primat Petrov u recima Atanasijevim. Iz ovoga se vidi da ne postoji. Onda sledi, da moras naci neke druge reci od Atanasija koje tvrde takvu stvar.

    Kaze, Atanasije,  da je Rim mitropolija, iako je apostolska katedra. Kao , sto i Prvi Sabor, konstatuje da sve mitropolije Rim, Aleksandrija, Antiohija i druge, imaju, svaka svoju vlast, na svojoj crkvenoj teritoriji. Nema nigde naznaka neke vise vlasti, bilo kojeg prestola, nad drugim ( prestolom ).

    A mi imamo svoj kontext i šta sad?

    Sv. Julius I. (337–352) se neohlížel na nepřítomnost východních zástupců a konal roku 342 ohlášený sněm v záležitosti sv. Atanáše. Atanáš se zúčastnil zasedání. Tím, jakož i svou apelací k papeži dal najevo, že uznává kompetenci Říma v rozhodování otázek týkajících se celé Církve. Julius psal mírně, ale rozhodně: „Ohlásil jsem sněm v Římě, a proto jste neměli předcházeti sněm.“ Tím prohlásil svou moc a vědomí své moci svolávati sněm i pro záležitosti východních obcí. Dále jim vytýkal, že nepsali napřed jemu v záležitosti sesazení Atanáše: „Což nevíte, že je zvykem psáti nejprve nám? (…) Ti, kteří nás neupozornili, kteří dělali, co chtěli, přáli by si nyní, abychom schválili soudy, jež neznáme. (…) Co jsme přijali od blaženého Petra, to vám také nyní projevujeme.“ (Hist. Ecc. III, 25, 30, 36) Julius žádal svolání nového sněmu na Východě. Byl svolán do Sardik a byly přítomny obě strany. Julius prohlásil, že Řím má právo přijímati odvolání biskupa odsouzeného svými krajany a má právo rozhodnout, zda je třeba obnovy sporu. Sněm v Sardikách prohlásil proti ariánům toto právo za obecné (Batiffol, Cathedra Petri, 1938, s. 227). Hosius, předsedající biskup, uvedl toto rozhodnutí slovy: „Líbí-li se vám, uctěme památku svatého apoštola Petra.“ (Batiffol, La paix Const., s. 449)v
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Кратос рече

    Da je Petar bio nešto posebno i da je Hristos teo da on bude neki njegov zamenik oko koga se sabira čitava Crkva on bi to pomenuo u Prvosvešteničkoj molitvi...ali toga jednostavno nema...svi apostoli su bili jednaki,nema nikvih primata niti vlasti.

    :ani_biggrin:

    Sasvim Ispravno evo Jovan17.

     

    Ово изговори Исус, па подиже очи своје небу и рече: Оче, дошао је час, прослави Сина својега, да и Син твој прослави тебе;

    Као што си му дао власт над сваким тијелом, да свему што си му дао, дарује им живот вјечни.

    А ово је вјечни живот да познају тебе једнога истинитога Бога и кога си послао Исуса Христа.

    Ја те прославих на земљи; дјело сврших које си ми дао да извршим.

    И сада прослави ти мене, Оче, у тебе самога, славом коју имадох у тебе прије него свијет постаде.

    Објавих име твоје људима које си ми дао од свијета; твоји бијаху па си их мени дао, и твоју су ријеч одржалi

    Сад разумјеше да је све што си ми дао од тебе.

    Јер ријечи које си ми дао, дао сам њима: и они примише, и познаше заиста да од тебе изиђох, и вјероваше да ме ти посла

    Ја се за њих молим, не молим се за свијет, него за оне које си ми дао, јер су твоји.

    И све моје твоје је, и твоје моје; и прославио сам се у њима.

    И више нисам у свијету. а они су у свијету, и ја долазим теби. Оче свети, сачувај их у име твоје, оне које си ми дао, да буду једно као ми.

    Док бијах с њима у свијету, ја их чувах у име твоје; оне које си ми дао сачувах; и нико од њих не погибе осим сина погибли, да се испуни Писмо

    А сада долазим теби, и ово говорим на свијету, да имају радост моју испуњену у себи.

    Ја сам им дао ријеч твоју: и свијет их омрзну, јер нису од свијета, као ни ја што нисам од свијета.

    Не молим да их узмеш са свијета, него да их сачуваш од злога.

    Посвети их истином твојом: ријеч твоја јесте истина.

    Као што ти мене посла у свијет, и ја њих послах у свијет.

    Ја посвећујем себе за њих, да и они буду посвећени истином

    Не молим пак само за њих, него и за оне који због ријечи њихове повјерују у мене:

    Да сви једно буду, као ти, Оче, што си у мени и ја у теби, да и они у нама једно буду да свијет вјерује да си ме ти послао

    И славу коју си ми дао ја сам дао њима, да буду једно као што смо ми једно.

     

    Ја у њима и ти у мени, да буду усавршени у једно, и да позна свијет да си ме ти послао и да љубиш њих као што мене љубиш.

    Оче, хоћу да и они које си ми дао буду са мном гдје сам ја, да гледају славу моју коју си ми дао, јер си ме љубио прије постања свијета.

    Оче праведни, свијет тебе не позна, а ја те познах, и ови познаше да си ме ти послао.

    И ја им објавих име твоје и објавићу: да љубав којом ме љубиш у њима буде, и ја у њима.

     

    Dakle ovde nema govora o nikakvom primatu nego o sabornosti vere koju je Hristos prvo prepoznao kod Petra a koliko vidimo ovde svi učenici imaju sada istu veru i svi Hrista poznaše kao Sina Božjeg.

    Ovde se ne izdvaja niko, čak šta više svoj 11 torici (pošto Jude koji ga izdade nije bilo tu) govori kako treba da izgleda Crkva Hristova. Ni govora o nekoj vlasti i prevlasti, primatu u tom smeru.

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...