Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Епископ стобијски и Местобљуститељ струмички Давид: Несазрелост македонских власти у односу на верске слободе!

      О једном, још увек нерешеном, али не и нерешивом проблему, говорићу отворено, и свакако, добронамерно, будући да јавност има право детаљно да зна на који начин власти оцрњују образ нашег друштва у очима напредних демократија.  Свима нам је познат слоган са којим је владајућа партија добила изборе: „живот за све“! Актуелни председник владе, најављујући, у мају 2017. год., унутрашње реформске процесе, наступио је са речима да ће састављати, а не ломити, да је земља зрела за вођење новог начина политике и да ће бити држава свих грађана, завршавајући кључном реченицом: пружам руку свакоме.

    Нека буде кристално јасно да, чак и да се реши проблем са именом земље, држава неће моћи да рачуна на жељене интеграције, без претходног обезбеђења основних цивилизацијских вредности за и зарад својих грађана! Управо због тога, јавност има право да буде информисана о следећем: након горепоменутих речи председника владе, Европски суд за људска права је, 16. новембра 2017. год., једногласно донео пресуду којом је констатовао да је наша држава, одбијањем да региструје Православну Охридску Архиепископију (ПОА), прекршила члан 11, који гарантује слободу окупљања и здруживања, у вези са чланом 9, који гарантује слободу вероисповести. Европски суд за људска права је неспорно утврдио да Р. Македонија спречава слободу вероисповести једном делу својих грађана! Јавност има право да буде обавештена да се на Европском суду за људска права воде још неколико сличних предмета против Р. Македоније, само зато што је држава поставила себи за циљ да штити монопол „Македонске православне цркве“ (МПЦ), на рачун других, што није неопходно за једно демократско друштво. Претходно је домаћа јавност била дезинформисана да се расколничкој „македонској цркви“ намеће супститут црква, но данас, иста јавност нека зна да Европски суд за људска права недвосмислено констатује: ПОА не само што нема индиција да се идентификује са МПЦ, већ, напротив, изричито настоји да се дистанцира од ње.

    Грађани Р. Македоније, чији углед трпи зарад непоштовања закона од стране државе, имају право на увид у оцену Европског суда за људска права по питању ПОА, сагласно којој, дужност државе за неутралност и непристрасност је била некомпатибилна овлашћењем које је држава себи приписала да оцени легитимност верских убеђења и начин на који се она изражавају! Европски суд за људска права сагледава да је МПЦ од велике важности за приврженике МПЦ, но недвосмислено закључује да у једном демократском друштву, све то не може да оправда меру – одбијање регистрације ПОА! Грађани имају право да се запознају са аспектом Европског суда за људска права, који потенцира да улога државе у ситуацији конфликта између или у оквиру верских заједница није да одстрани узрок тензија елиминисањем плурализма, већ да осигура да се верске заједнице толеришу једна са другом (држава је осам пута затварала архиепископа Јована, рушила храмове ПОА, тукла свештенике и монахиње, а судски спорови још увек трају; ПОА није узвратила насиљем). Зато, Европски суд за људска права каже да одбијање регистрације не може да се оправда идејом о превентивним мерама, независно од тога колико шокантни и неприхватљиви могу бити за власт опредељени ставови или речи одређене верске заједнице. Европски суд за људска права још констатује да се ПОА не залаже за употребу насиља или антидемократских средстава за постизање својих циљева. Коначно, Европски суд за људска права закључује да разлози, због којих државне институције одбијају регистрацију ПОА, у целини су нерелевантни, недовољни и не могу да се прихвате као неопходни у једном демократском друштву, како би се оправдала интервенција власти при спречавању регистрације ПОА! Тако каже цивилизовани свет!

    Од Великог судског савета Европског суда за људска права добили смо обавештење да је влада Р. Македоније одлучила да се жали на гореобразложеној одлуци Европског суда за људска права и да поднесе захтев преиспитивања исте. Разуме се, то је њено легитимно и неоспориво право. Ипак, надам се, да жалба упућена Великом судском савету Европског суда за људска права не значи истовремено и стопирање унутрашњих реформских процеса по питању верске слободе, па тиме и додатно варваризовање наше демократије, када је реч о остваривању и поштовању религијког плурализма. Мислим да би сама власт требала да има свест за вредност верских слобода, него да јој она буде наложена! Надам се да захтев за преиспитивање одлуке Европског суда за људска права није противан зрелости земље да води политику једним новим начином, да саставља, а не да ломи. Надам се да ћемо једног лепог, сунчаног дана, имати државу за све грађане и пружену руку свакоме, да ће, са аспекта људских права и слободе, доћи живот за све, који ће се разликовати од смрти. До тада, гласом трубе, помињаћемо досетку философа Талеса, који је говорио да се живот ни по чему не разликује од смрти! Неко га је питао: „Ако је тако, зашто не преферираш смрт“? Философ је одговорио: „Управо због тога што се не разликује од живота“!

     

    (редовна недељна колумна Епископа стбијског и Местобљуститеља струмичког Давида за најтиражније дневне скопске новине „Слободен Печат“, објављена 8. Марта 2018. год.)

    Превод са македонског Поуке.орг

    Измењено од Поуке.орг инфо




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 7 часа, Џуманџи рече

    У ово нисам залазила, нит' ме занима, само да нагласим

    То знам. То што ја мислим и то што мој народ мисли, у то нико „не залази“, „нит' га занима“. А и зашто би. Шта брига господара шта то роб мисли... А овде се зна ко је „канонски“ газда. Али, слава Богу за све. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Вилер Текс рече

    Видим да је теби брозовштина домаћа а Црква страна инсталација. Среди мало ум "антички македонче". 

    Нисам знао да је „античко македонче“ Брозово дело и „брозовштина“. Али сигурно ти то знаш боље, лепо кажеш да сам ја „мало-ум“-ан.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, milos50 рече

    То знам. То што ја мислим и то што мој народ мисли, у то нико „не залази“, „нит' га занима“. А и зашто би. Шта брига господара шта то роб мисли... А овде се зна ко је „канонски“ газда. Али, слава Богу за све. 

    Јао, како си безобразан. Много изврћеш. Правила форума су таква да не смем да те вређам :D , зато ћу само да поновим шта си рекао:

    On 3/11/2018 at 13:37, milos50 рече

    Мени не смета да и Јапанац буде мој владика

    иако тема није била о ТЕБИ, о томе шта ТЕБИ (не) смета, о томе шта је ТЕБИ подношљиво, о томе шта је ТЕБИ прихватљиво, о томе шта је по ТЕБИ пожељно, о томе шта ТИ прижељкујеш и тд. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, milos50 рече

    Нисам знао да је „античко македонче“ Брозово дело и „брозовштина“. Али сигурно ти то знаш боље, лепо кажеш да сам ја „мало-ум“-ан.

    Нисам ја рекао да си малоуман. Рекао сам да ти је збрка у уму. Имамо ми Деретића, е он је код нас маргиналац хвала Богу, а у Македонији такви антички генијалци воде званичну политику а изгледа и МПЦ.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On ‎3‎/‎11‎/‎2018 at 7:37, milos50 рече

    Мени не смета да и Јапанац буде мој владика „ако ради за црковне интересе“ -  а то је да се брине за спасење народа Божјег који је њему доверен. ПОА је страна антинародна политичка инсталација која само има облик цркве, под изговором да спроводи „канонски поредак“ ради за антимакедонске политичке интересе. Црква треба да буде само... Црква. 

    A bre bratko je li tebi nista ne znaci da je etnofiletizam osudjen 1872 na Saboru u Carigradu? Ovo o cemu ti pricas je cisti etnofiletizam, jer ti je nacionalnost na prvom mestu, narocito kad se radi o "drzavnoj crkvi".... vasa drzavna crkva je osnovana kad ono bese 1967? Zar stvarno mislis da bilo ko treba da vas ozbiljno dozivi kada se u stvari igrate crkve, bez imalo svesti I savesti?Lepo je voleti svoj narod, to niko ne osporava, ali da u ovako teskoj zabludi budete I uporno ostajete, to je vec cisti mazohizam. Steta je da I ove danasnje generacije propuste da saznaju vise o istinskom Pravoslavlju a ne o nacionalnoj, ostrascenoj grupaciji koja nema blage veze sa Crkvom.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 42 минута, "Tamo daleko" рече

    A bre bratko je li tebi nista ne znaci da je etnofiletizam osudjen 1872 na Saboru u Carigradu? Ovo o cemu ti pricas je cisti etnofiletizam, jer ti je nacionalnost na prvom mestu, narocito kad se radi o "drzavnoj crkvi".... vasa drzavna crkva je osnovana kad ono bese 1967? Zar stvarno mislis da bilo ko treba da vas ozbiljno dozivi kada se u stvari igrate crkve, bez imalo svesti I savesti?Lepo je voleti svoj narod, to niko ne osporava, ali da u ovako teskoj zabludi budete I uporno ostajete, to je vec cisti mazohizam. Steta je da I ove danasnje generacije propuste da saznaju vise o istinskom Pravoslavlju a ne o nacionalnoj, ostrascenoj grupaciji koja nema blage veze sa Crkvom.

    Meni nista neznaci taj grcki lazesabor. Ako je neko etnofiletist to su otci imeno tog nesretnog sabora. Nekoliko puta sam pisao shta je o tom saboru mislio sv.Teofan zatvornik. Kako je prosao Jerusalimski Patriarh zato sto nije hteo da uzme ucesce u tom psevdosaboru mozete prouciti. I samo grcke crkve su prihvatile odluke sabora i te vaze samo za njih i na njihovu sramotu!

    Pa SPC vam je samo nesto starija od 1920 kad ono bese? i kad ste se ono bese umesali u nase eparhije...

    Nista vi niste pravoslavniji od nas, razlika je u tom shto vi ste priznati i imate opstenje sa vselenskim pravoslavljem, a nas drzite vi u izolacii. I mislite da zbog vas i grka Bog ce prestati obilno da izliva svoju blagodat na nas? mnogo se varate!

    Nek vam sve ovo Bog ne uzme za greh i hulu...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, MKD13 рече

    Meni nista neznaci taj grcki lazesabor. Ako je neko etnofiletist to su otci imeno tog nesretnog sabora. Nekoliko puta sam pisao shta je o tom saboru mislio sv.Teofan zatvornik. Kako je prosao Jerusalimski Patriarh zato sto nije hteo da uzme ucesce u tom psevdosaboru mozete prouciti. I samo grcke crkve su prihvatile odluke sabora i te vaze samo za njih i na njihovu sramotu!

    Pa SPC vam je samo nesto starija od 1920 kad ono bese? i kad ste se ono bese umesali u nase eparhije...

    Nista vi niste pravoslavniji od nas, razlika je u tom shto vi ste priznati i imate opstenje sa vselenskim pravoslavljem, a nas drzite vi u izolacii. I mislite da zbog vas i grka Bog ce prestati obilno da izliva svoju blagodat na nas? mnogo se varate!

    Nek vam sve ovo Bog ne uzme za greh i hulu...

     

    Ми вас држимо у изолацији? Ти си брате полудео, али тотално. Али шта ја теби причам кад си ти уствари представник бугарског национализма и са тог становишта наступаш. Овде ти је написано пре пар месеци неколико добронамерних одговоора а ти само трујеш и трујеш.

    Са етноифлетизмом у својим редовима сви имају мање више проблем, то је истина али када је етнофилетизам званична струја а то је пробелем. А код тебе је то изражено 100%.

    Бугарско ово бугарско оно, Шиптари су добри, Срби су лоши. Ај бре пали несрећо.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Вилер Текс рече

    Ми вас држимо у изолацији? Ти си брате полудео, али тотално. Али шта ја теби причам кад си ти уствари представник бугарског национализма и са тог становишта наступаш. Овде ти је написаноно пре пар месеци неколико добронамерних одговоора а ти само трујеш и трујеш.

    Са етногилетизмом у својим редовима сви имају мање више проблем, то је истина али када је етнофилетизам званична струја а то је пробелем. А код тебе је то изражено 100%.

    Бугарско ово бугарско оно, Шиптари су добри, Срби су лоши. Ај бре пали несрећо.

     

    Nisam ja kriv shto Bog lude ovoga svijeta izabra da posrami mudre)

    Nas etnofiletizam je odbranbeni i prinugeni i ovde sporimo ne o vrline vec  o stvarima koje neminovno dovode do izrazaja nacionalnog i srpskog i grckog i bugarskog i makedonskog. Jer zbog nacionalizma svih se nepriznaje MPC a ne zbog drugo shto.

    Mozete se ljutit kolko ocete, al ja samo jedno znam, sve shto rekoh istina je.

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, MKD13 рече

    Nisam ja kriv shto Bog lude ovoga svijeta izabra da posrami mudre)

    Nas etnofiletizam je odbranbeni i prinugeni i ovde sporimo ne o vrline vec  o stvarima koje neminovno dovode do izrazaja nacionalnog i srpskog i grckog i bugarskog i makedonskog. Jer zbog nacionalizma svih se nepriznaje MPC a ne zbog drugo shto.

    Mozete se ljutit kolko ocete, al ja samo jedno znam, sve shto rekoh istina je.

     

     

     

    Причаш лажи. Србима не смета ни македонско име ни држава. Има доста око чега би се спорили али поштујемо вашу слободу.

    Вашим националистима је 1992. почео у маговењу да се указује Александар Македонски и уместо да се договоре са Грцима они су им гурнули прст у око и почели да се бусају у груди јуначке. И шта сад? Бугари имају претензије (што тебе радује и доказује да ниси никакав Македонац) на западне крајеве а Шиптари (које баш цениш) на источне крајеве а Грци који немају триторијалне претензије су проблем исто као и Срби који ништа Македонији не споре.

    Браво мудраци! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 41 минута, Вилер Текс рече

    Причаш лажи. Србима не смета ни македонско име ни држава. Има доста око чега би се спорили али поштујемо вашу слободу.

    Вашим националистима је 1992. почео у маговењу да се указује Александар Македонски и уместо да се договоре са Грцима они су им гурнули прст у око и почели да се бусају у груди јуначке. И шта сад? Бугари имају претензије (што тебе радује и доказује да ниси никакав Македонац) на западне крајеве а Шиптари (које баш цениш) на источне крајеве а Грци који немају триторијалне претензије су проблем исто као и Срби који ништа Македонији не споре.

    Браво мудраци! 

    Ovako. 1912 -1940 su godine koje ne mogu se tako lako zaboraviti. Dalje do danas drzite crkvene eparhije u Makedoniji i nikako ne planirate da ih ustupite. BJRM SPC sve cesce i cesce koristi umesto Makedonija. Nama je jasno da makedonce priznajte do vremeni kad malo politicki ojacate, onda vestacki titovu naciju potrudicete se da nestane.

    Grci od 1870 do danas pocistili su egejski deo Makedonije. Sad ne priznaju nam crkvu i prave sve da se ona ne prizna. negiraju nam i naciju i ime Drzave. Na mitinge u Atini sa tribine grcki klir ne samo shto istoriski su se osvrtali na borbu za Makedoniju protiv bugare, vec su trazili nazat Bitolj, Ohrid i Gevgeliju.

    Sad sve to nije nista a makedonce i bugare su sovinisti etnofiletisti i raskolnici bez malo crkovne svesti i savesti.

    Zalosno...sta vise reci

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Џуманџи рече

    тема није била о ТЕБИ

    У то јесте и проблем. Тема је о МЕНИ, о МОЈОЈ земљи, МОЈОЈ Цркви, МОЈОЈ заједници, МОМ народу. И да о уништењу МОЈОЈ Цркви (која је МОЈ народ) одлучујеш ТИ  - кад то кажем мислим на ТВОЈА Црква која преко своје филијалне испоставе (ПОА) манипулирајући канонима као параван спроводи туђинске агресивне овоземне политике која нема везе са Црквом (па зато су у суштини и антицрковне). И кад то кажем онда сам безобразан.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, MKD13 рече

    Ovako. 1912 -1940 su godine koje ne mogu se tako lako zaboraviti. Dalje do danas drzite crkvene eparhije u Makedoniji i nikako ne planirate da ih ustupite. BJRM SPC sve cesce i cesce koristi umesto Makedonija. Nama je jasno da makedonce priznajte do vremeni kad malo politicki ojacate, onda vestacki titovu naciju potrudicete se da nestane.

    Grci od 1870 do danas pocistili su egejski deo Makedonije. Sad ne priznaju nam crkvu i prave sve da se ona ne prizna. negiraju nam i naciju i ime Drzave. Na mitinge u Atini sa tribine grcki klir ne samo shto istoriski su se osvrtali na borbu za Makedoniju protiv bugare, vec su trazili nazat Bitolj, Ohrid i Gevgeliju.

    Sad sve to nije nista a makedonce i bugare su sovinisti etnofiletisti i raskolnici bez malo crkovne svesti i savesti.

    Zalosno...sta vise reci

     

    Крајности рађађу крајности. И све то није добро. 

    Рекао сам ти још пре пар месец, да се политичари у Скопљу нису истриповали да су Македонци (ови данашњи) потомци античких Македонаца и да сте на канонски начин тражили Цркву имали би све до сад. Ал рађа се нова нација, мора се смислити корен, кад су Мрњавчевићи Срби а што значи не ваљају ништа, дај антику и то Грчку. А МПЦ су направили другови. У вама је проблем. Тј тебе као Бугара ово и не качи. Јеси Бугар или Македонац?

    За стварање македонске нације можемо се захвалити отуђеним политичким елитама у Београду. Али то је незрелост и народа у Македонији, јер политичке елите све Србе редовно испаљују па нико не престаје да буде Србин. Броз је запечатио.

    Али ок, ви сте сад други народ. Слободно будите и трећи ако вам је воља. 

    Неће ти проћи приче да је СПЦ некога угњетавала или нешто узурпирала.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Вилер Текс рече

    Крајности рађађу крајности. И све то није добро. 

    Рекао сам ти још пре пар месец, да се политичари у Скопљу нису истриповали да су Македонци (ови данашњи) потомци античких Македонаца и да сте на канонски начин тражили Цркву имали би све до сад. Ал рађа се нова нација, мора се смислити корен, кад су Мрњавчевићи Срби а што значи не ваљају ништа, дај антику и то Грчку. А МПЦ су направили другови. У вама је проблем. Тј тебе као Бугара ово и не качи. Јеси Бугар или Македонац?

    За стварање македонске нације можемо се захвалити отуђеним политичким елитама у Београду. Али то је незрелост и народа у Македонији, јер политичке елите све Србе редовно испаљују па нико не престаје да буде Србин. Броз је запечатио.

    Али ок, ви сте сад други народ. Слободно будите и трећи ако вам је воља. 

    Неће ти проћи приче да је СПЦ некога угњетавала или нешто узурпирала.

    Makedonci, posle sve sto su prosli, su namanje krivi shto su u ovo stanje u kome jesu. Zamisli jedno dete ko je je od roditelja otugeno jos od pelena i zatvoreno i jednoj sobi. Pa ga vospitavas samo ti bez da mu das istinsko znaje i o njegovim roditeljima i o opste o svetom koji ga okruzuje.

    Da su anticki makedonci prvi so to grci poceli propagirati bas u vreme Egzarhije. Tabos niste vi bugari nego potomci Velikog Aleksandra, tj.potomci grka,to je bila Karavangelisova propaganda. Posle raspada YU neki makedonski politicari tu tezu ali obrnuto su koristili da zacvrste identitet i posebnost nacije. Sad slava Bogu  ta teza odumire.

    Druga teza da su makedonci poseban narod nesto izmegu bugara i srba isto je pocela za vreme egzarhije i to od strane srba kako bi se makedonci odvojili od bugare i potom lakse pridobili za srbi. ili u krajnoj meri bolje biti zasebni narod nego li zajedno da budu svi bugari. Ova teza i danas kod vas je aktuelna.

    Price da je SPC nekog uzurpirala i ugnjetavala stvarno nema. Jel nije to prica vec ziva istina. Makedonija 1912-1940-te je jedan opsti zatvor, gde nema ni demokratije ni civilizacije, nego jedna zandrmeriska drzava gde sloboda ne samo sto nije bilo nego, nego nasilje je bilo jedini instrument koji je vladao. SPC u tome i te kako ucestvovala. A eparhije nikad nisu bile vase, dobili ste ih od grka, proterujuci narodnu jerarhiju i svestenstvo u Bugarsku. Makedonski narod niste nista pitali vec sve na silom.

    Jeste jesam makedonac, jeste jesam i bugarin jer moje predke su se tako izjasnjavali i tako osecali. Makedonac ili Bugarin(to ti je jedno te isto). Moj stav u nista se ne razlikuje od stava koji su imali:

    (opet se ponjavljam)GoceDelcev,Gruev,Tatarcev, Sandanski,Aleksandrov,Buneva,Mihajlov,Cernozemski, cela VMRO,Prlicev,Miladinovci,svih prerodbenika i plejada drugih korifeja makedonske istorije....,Bugarin sam kolko Samoilo,svv.Kliment i Naum, Jovan rilski, Prohor pcinski....

    Al opet pitate samo da to upotrebite u svoje svrhe, nisi ti (anticki) makedonac ti si bugarin. A meni Makedonija je sve: i proslost i sadasnost i buducnost. I opet sve sto rekoh samo ISTINA je.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, MKD13 рече

     

    Da su anticki makedonci prvi so to grci poceli propagirati bas u vreme Egzarhije. Tabos niste vi bugari nego potomci Velikog Aleksandra, tj.potomci grka,to je bila Karavangelisova propaganda. 

    Price da je SPC nekog uzurpirala i ugnjetavala stvarno nema. Jel nije to prica vec ziva istina. Makedonija 1912-1940-te je jedan opsti zatvor, gde nema ni demokratije ni civilizacije, nego jedna zandrmeriska drzava gde sloboda ne samo sto nije bilo nego, nego nasilje je bilo jedini instrument koji je vladao. SPC u tome i te kako ucestvovala. A eparhije nikad nisu bile vase, dobili ste ih od grka, proterujuci narodnu jerarhiju i svestenstvo u Bugarsku. Makedonski narod niste nista pitali vec sve na silom.

     

    A meni Makedonija je sve: i proslost i sadasnost i buducnost. 

    Фанариоте су посебна прича, нимало здрава. Што тебе не оправдава. Сваки етнофилетизам па и грчки је лош.

    А шта ћемо са Светим Владиком Николајем жичким и охрдиским? Јел то видиш као благослов за Орхид и Македонију или не?  Остави по страни грешке и слепило српске политичке  елите између два рата, али такође заборави усташко-комунистичку -вмро пропаганду о Краљевини као тамници народа. То са усташама и скојевцима причај. 

    Ако ти је Македонија све, нећеш имати ни прошлост ни садашњост ни будућност.

    Е дал ћеш ти разумети ово што ти пишем, сумњам. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, MKD13 рече

    Makedonci, posle sve sto su prosli, su namanje krivi shto su u ovo stanje u kome jesu. Zamisli jedno dete ko je je od roditelja otugeno jos od pelena i zatvoreno i jednoj sobi. Pa ga vospitavas samo ti bez da mu das istinsko znaje i o njegovim roditeljima i o opste o svetom koji ga okruzuje.

     

    Па ти Деретић из истих књига учите, само где он чита Срби ти читаш Бугари.

    И заборавих да ти напишем нешто о узурпацији? Јесу Немањићи и Мрњавчевићи што изградише онолике цркве узурпатори? 

    Мислим ти причаш чисту политичку причи и заиста не знам што се са тобом дописујем, искрено.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...