Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Епископ стобијски и Местобљуститељ струмички Давид: Несазрелост македонских власти у односу на верске слободе!

      О једном, још увек нерешеном, али не и нерешивом проблему, говорићу отворено, и свакако, добронамерно, будући да јавност има право детаљно да зна на који начин власти оцрњују образ нашег друштва у очима напредних демократија.  Свима нам је познат слоган са којим је владајућа партија добила изборе: „живот за све“! Актуелни председник владе, најављујући, у мају 2017. год., унутрашње реформске процесе, наступио је са речима да ће састављати, а не ломити, да је земља зрела за вођење новог начина политике и да ће бити држава свих грађана, завршавајући кључном реченицом: пружам руку свакоме.

    Нека буде кристално јасно да, чак и да се реши проблем са именом земље, држава неће моћи да рачуна на жељене интеграције, без претходног обезбеђења основних цивилизацијских вредности за и зарад својих грађана! Управо због тога, јавност има право да буде информисана о следећем: након горепоменутих речи председника владе, Европски суд за људска права је, 16. новембра 2017. год., једногласно донео пресуду којом је констатовао да је наша држава, одбијањем да региструје Православну Охридску Архиепископију (ПОА), прекршила члан 11, који гарантује слободу окупљања и здруживања, у вези са чланом 9, који гарантује слободу вероисповести. Европски суд за људска права је неспорно утврдио да Р. Македонија спречава слободу вероисповести једном делу својих грађана! Јавност има право да буде обавештена да се на Европском суду за људска права воде још неколико сличних предмета против Р. Македоније, само зато што је држава поставила себи за циљ да штити монопол „Македонске православне цркве“ (МПЦ), на рачун других, што није неопходно за једно демократско друштво. Претходно је домаћа јавност била дезинформисана да се расколничкој „македонској цркви“ намеће супститут црква, но данас, иста јавност нека зна да Европски суд за људска права недвосмислено констатује: ПОА не само што нема индиција да се идентификује са МПЦ, већ, напротив, изричито настоји да се дистанцира од ње.

    Грађани Р. Македоније, чији углед трпи зарад непоштовања закона од стране државе, имају право на увид у оцену Европског суда за људска права по питању ПОА, сагласно којој, дужност државе за неутралност и непристрасност је била некомпатибилна овлашћењем које је држава себи приписала да оцени легитимност верских убеђења и начин на који се она изражавају! Европски суд за људска права сагледава да је МПЦ од велике важности за приврженике МПЦ, но недвосмислено закључује да у једном демократском друштву, све то не може да оправда меру – одбијање регистрације ПОА! Грађани имају право да се запознају са аспектом Европског суда за људска права, који потенцира да улога државе у ситуацији конфликта између или у оквиру верских заједница није да одстрани узрок тензија елиминисањем плурализма, већ да осигура да се верске заједнице толеришу једна са другом (држава је осам пута затварала архиепископа Јована, рушила храмове ПОА, тукла свештенике и монахиње, а судски спорови још увек трају; ПОА није узвратила насиљем). Зато, Европски суд за људска права каже да одбијање регистрације не може да се оправда идејом о превентивним мерама, независно од тога колико шокантни и неприхватљиви могу бити за власт опредељени ставови или речи одређене верске заједнице. Европски суд за људска права још констатује да се ПОА не залаже за употребу насиља или антидемократских средстава за постизање својих циљева. Коначно, Европски суд за људска права закључује да разлози, због којих државне институције одбијају регистрацију ПОА, у целини су нерелевантни, недовољни и не могу да се прихвате као неопходни у једном демократском друштву, како би се оправдала интервенција власти при спречавању регистрације ПОА! Тако каже цивилизовани свет!

    Од Великог судског савета Европског суда за људска права добили смо обавештење да је влада Р. Македоније одлучила да се жали на гореобразложеној одлуци Европског суда за људска права и да поднесе захтев преиспитивања исте. Разуме се, то је њено легитимно и неоспориво право. Ипак, надам се, да жалба упућена Великом судском савету Европског суда за људска права не значи истовремено и стопирање унутрашњих реформских процеса по питању верске слободе, па тиме и додатно варваризовање наше демократије, када је реч о остваривању и поштовању религијког плурализма. Мислим да би сама власт требала да има свест за вредност верских слобода, него да јој она буде наложена! Надам се да захтев за преиспитивање одлуке Европског суда за људска права није противан зрелости земље да води политику једним новим начином, да саставља, а не да ломи. Надам се да ћемо једног лепог, сунчаног дана, имати државу за све грађане и пружену руку свакоме, да ће, са аспекта људских права и слободе, доћи живот за све, који ће се разликовати од смрти. До тада, гласом трубе, помињаћемо досетку философа Талеса, који је говорио да се живот ни по чему не разликује од смрти! Неко га је питао: „Ако је тако, зашто не преферираш смрт“? Философ је одговорио: „Управо због тога што се не разликује од живота“!

     

    (редовна недељна колумна Епископа стбијског и Местобљуститеља струмичког Давида за најтиражније дневне скопске новине „Слободен Печат“, објављена 8. Марта 2018. год.)

    Превод са македонског Поуке.орг

    Измењено од Поуке.орг инфо




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 6 часа, Вилер Текс рече

    Фанариоте су посебна прича, нимало здрава. Што тебе не оправдава. Сваки етнофилетизам па и грчки је лош.

    А шта ћемо са Светим Владиком Николајем жичким и охрдиским? Јел то видиш као благослов за Орхид и Македонију или не?  Остави по страни грешке и слепило српске политичке  елите између два рата, али такође заборави усташко-комунистичку -вмро пропаганду о Краљевини као тамници народа. То са усташама и скојевцима причај. 

    Ако ти је Македонија све, нећеш имати ни прошлост ни садашњост ни будућност.

    Е дал ћеш ти разумети ово што ти пишем, сумњам. 

     

    Vladika Nikolaj je unikatna i komplicirana licnost. Posebno mi se sviga negov prolog, bio je asketa, i imao dar reci. U svoje vreme, citao sam jednu knjigu monah Kalist, gde ima dosta informacija o vladiku NIkolaja. Ka sazaljenju shto se tice nacionalizma i Makedonije vladika Nikolaj isto je bio podlozan veliko-srpskim idealima. U to vreme isto je bio sv.Jovan Maksimovic u Bitolju i to su bile neke svetle tacke na mracnom nebu Makedonije u to vreme. Meni se Loticevci vise svigaju nego li bogomolci, a Justin Popovic vise mi lezi za citanje nego li vladika Nikolaj.

    Kraljevinu ja stvarno hocu da zaboravim, i bolje i vi da se ogradite od njena zlodela, da ne bi taj greh nosili na dusi. Ako mislite da ona je u Makedoniji postupala kako treba, tesko vama. Ja mislim, to je moje licno misljenje, da u mnogome potom ste posradali imeno zbog vasih dela u Makedoniji. 

    U vreme kad su srbi gradili manastiri po MK mi nismo imali problema, naprotiv u svemu smo bili poslusni. Jer vlast nije nas ugnjetavala ili prisiljavala da budemo srbi, bila je bliska narodu i starala se oko sve probleme shto narod ima. Kraljevic Marko je jedan od najomilenjih junaka kod naroda. Isto i crkvu Dusan nije dirao i uporedo sa srpskom crkvom sustestvovala je i Ohridska Arhiepiskopija. I to su razlike izmegu tih srba i srba 19-20 veka.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, MKD13 рече

    Isto i crkvu Dusan nije dirao

    Цар Душан је проузроковао раскол, и тек је кнез (цар?) Лазар вратио српску цркву из раскола.

    У Пећкој Патријаршији, пише да је Лазар крунисан за цара, и да се Лазар одрекао круне ради политике, ал о томе нема много информација.

    "СВЕТИ ЈЕФРЕМ ПАТРИЈАРХ од 1371. до 1383. и од 1389. до 1399. У том међувремену оставио је престо и предао га Спиридону.

    Крунисао је кнеза Лазара за Цара 1382 године."

    http://www.srpskaistorija.com/pecka-patrijarsija-kroz-fotografije/

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 часа, milos50 рече

    У то јесте и проблем. Тема је о МЕНИ, о МОЈОЈ земљи, МОЈОЈ Цркви, МОЈОЈ заједници, МОМ народу.

    Потпуно нетачно, говорили смо уопштено. 

    On 3/11/2018 at 9:52, Џуманџи рече

    Збунило ме то како си повезао да то које је националности има везе са тиме "ком народу" је владика, пошто је из овог последњег јасно да и Јапанац може да буде владика македонском народу ако ради за македонске политичке интересе

     

    On 3/11/2018 at 13:37, milos50 рече

    Мени не смета да и Јапанац буде мој владика „ако ради за црковне интересе“ -  а то је да се брине за спасење народа Божјег који је њему доверен.

    Исто би следило и да је Индијац епископ епархије канадске. Нема "ех, па то је другачије". Није. И рекао си свој став. Жао ми је. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, MKD13 рече

    Meni se Loticevci vise svigaju nego li bogomolci

     

    Све време ти то и причам а ти се браниш па опет признајеш. Е муко моја, боље бре да попијеш чашу вина, мало запливаш у охридском језеру, скокнеш во Грција на моренце...Пусти дози ахтунг приче. Ај уздравље.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Вилер Текс рече

    Све време ти то и причам а ти се браниш па опет признајеш. Е муко моја, боље бре да попијеш чашу вина, мало запливаш у охридском језеру, скокнеш во Грција на моренце...Пусти дози ахтунг приче. Ај уздравље.

    Nisam bas razumio shta si hteo da kazes sa loticevce i bogomoljce. A  ovo drugo ispunjavam doslovno i vino i jezero i more...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Ђорђе Р рече

    Цар Душан је проузроковао раскол, и тек је кнез (цар?) Лазар вратио српску цркву из раскола.

    У Пећкој Патријаршији, пише да је Лазар крунисан за цара, и да се Лазар одрекао круне ради политике, ал о томе нема много информација.

    "СВЕТИ ЈЕФРЕМ ПАТРИЈАРХ од 1371. до 1383. и од 1389. до 1399. У том међувремену оставио је престо и предао га Спиридону.

    Крунисао је кнеза Лазара за Цара 1382 године."

    http://www.srpskaistorija.com/pecka-patrijarsija-kroz-fotografije/

    Na kraj cu da ispadnem zastitnik svih raskola:) 

    To je bio politicki raskol, u Hristu obe crkve i carigradska i pecka su bile jedno. I Patrijarh Kalist i Patrijarh Joanikije su bili svetci. Za Dusana neznam al je bio jako pobozan, cak u to vreme slikali su Dusana sa oreolom. Danilo u svojih zitija srpskih kraljeva i arhiepiskopa bas jako pozitvno opisuje Dusana.

    Vizantisko carstvo za vreme Dusana je oslabelo a carstvo Dusanovo se sve vise i vise sirilo. Mislili su da je Bozja volja da se prebaci carstvo i patrijarsestvo sa vizantijca kod njih. Sveti su bili ljudi i koji su savetovali Dusana da ucini taj korak, nije on sam odlucivao o tome, kako zele da prikaze. Dusan nije bio nikakav zlotvor.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Џуманџи рече

    Потпуно нетачно, говорили смо уопштено. 

    У томе јесте проблем. Све је „уопштено“. Само је Јапанац конкретан (извини, и Индијанац такођере). Ја (и мој народ) сам апстрактан, апстрахиран, апостазиран. И рекао сам свој став, али испада као да нисам. И због тога не жалим, а желим ти свако добро.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 часа, milos50 рече

    У томе јесте проблем.

    У свему следећем ће бити "е, (сад) у овоме јесте* проблем", осим у твоме повезивању националности са од Бога повереним народом. :D:D

    Измењено од Џуманџи
    *

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Џуманџи рече

    осим у твоме повезивању националности са од Бога повереним народом.

    Ја сам то рекао или ти кажеш да сам то рекао?

    Нисам знао да сам сада Јеврејин.

    Ти добро знаш шта причам. У томе и јесте проблем :-) 

     

    И ово је уопштено, јел да? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...