Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Александријска патријаршија признала аутокефалност ПЦУ

      По материјалима православних новинских агенција.

      alenxg.jpg

    Данас у време литургије у Каиру, поводом празника Светог Архистратига Михаила по новом календару, александријски патријах Теодор је у диптиху поглавара помесних цркава поменуо Епифанија Думенка вођу "Православне цркве Украјине".

    На крају литургије патријарх Теодор објавио је одлуку Александријске цркве о признању аутокефалије ПЦУ на челу са Епифанијем, а потом је прочитана и одговарајућа одлука Синода Александријске патријаршије (ВИДЕО У ПРИЛОГУ, као и текст Саопштења).

    Ова вест је донекле изненађујућа јер је сам патријарх Теодор у више наврата, као неко ко је живео и службовао у Украјини, више пута наглашавао да је Украјинска православна црква митрополита Онуфрија једина канонска црква у тој земљи. Такође, александријски патријарх је заједно са антиохијским и јерусалимским патријархом и кипарским архиепископом својевремено покренуо иницијативу за превазилажење раскола између Цариграда и Москве насталог по питању Украјине.

    Сматра се да је данашњи чин настао као манифестација јединства "јелинских цркава", а после идентичне одлуке Атинске архиепископије.

     

    anakoinothen-alexandreias-1.jpg




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



     @Рисбо

    Веома леп православан став, помало монофизитски и фундаменталистички, начелно се слажем, али морамо мало и Халкидон испоштовати. Мој страх је да Руси неће бити толико непоколебљиви колико се нама чини. Ипак су они империја и све решавају  компромисом. А у том сценарију ми смо доњи.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, HOA+ рече

    Мој страх је да Руси неће бити толико непоколебљиви колико се нама чини.

    Па шта? Одбраном Онуфрија се брани Црква а не Руси.

    Ти си, као и Грци само у супротном смеру, у режиму Руси против Грка. То је лажна дилема. Испада ако Руси кажу да Барт има примат у православљу да га он стварно и има тј. да је православни папа. Ја мислим да не.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Па шта? Одбраном Онуфрија се брани Црква а не Руси.
    Ти си, као и Грци само у супротном смеру, у режиму Руси против Грка. То је лажна дилема. Испада ако Руси кажу да Барт има примат у православљу да га он стварно и има тј. да је православни папа. Ја мислим да не.
     
    Moj Vladane, ispade ja neki vajni pravoslavac. Kad cujem trgovacko razmisljanje nekih teologa, sadasnjih i buducih svestenika pitam se da li su sve one reci koje sam kao neofit upijao bile za neke samo igra reci. Te Crkva je jedna. Te pravoslavni nemaju papu. Te Vrata ada nece Crkvu nadvladati. Te silna ljubav za crkveni narod, a u stvarnosti samo za svoje pulene. Mislim, znam ja, mora biti politike od zemlje smo, ali bas ovoliko.

    Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, HOA+ рече

    Треба да тражимо Хиландар и Манастир Краља Милитина у Јерусалиму као ставропигије и писмену гаранцију писану евхаристијском крвљу да не могу дирати наше цркве и територије.

    За два манастира и "гаранцију" Барта да признамо саморукоположене расколнике подржане од неонациста у Украјини?

    На страну то безумље, сетимо се колико вреде Бартове гаранције око Украјине и Денисенка, а и гаранција коју је александријски Теофил дао Онуфрију. Уз све загрљаје и пољупце.

    На страну и брисање сећања, шта бисмо добили? Административно преживљавање (за неко време) а губљење Истине. Супер.

    И каква је то гаранција писана евхаристијском крвљу? Има ли нека друга или већа евхаристијска крв од оне у којом епископи гарантују једни за друге помињањем на ехаристији? Ако (ће) то (да) изневере какве везе има шта (пре или после) пишу?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    (Јел' ово) Ђого рече (не не смем Обија кликати):

    "...И рече ми слуђени познаник: па и Митрополит Онуфрије је потписао захтијев за аутокефалијом 1991!

    Да, јесте, и ту је суштинска разлика. Он је желио канонску аутокефалију, као и највећи дио Украјинаца, али не по сваку цијену. Не по цијену раскола. Митрополит је свети човјек и зна да што је од Бога, доћи ће. Потпуно је супротно са Вартоломејем и Теодором. Они знају да чине безакоње, али се не приклањају Цркви, него сили."

    Ма...никако да се сетим..ко оно спомињаше и где, да је Онуфрије ономад потписиовао захтев...ко би то могао бити, и којим поводом је говорио?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, HOA+ рече

    Александријског Папу је велика мука натерала на овај потез. Он говори руски, био је у Одеси представник Александријеске цркве итд. Имао је огроман притисак, поједини епископи су му већ најављивали смену. Причало се да ће се повући и због болести итд. Очито није имао куд.

    Направио је и преседан, раван правом Папи. Ја одлучујем да признам, ништа Синод ништа Сабор. It is all about me. То можда и није толико лоше јер ће једног дана Александрија само да каже Ми нисмо признали, то је био један човек, лудак, ми немамо везе с тим.

    Један драги пријатељ ме инспирисао на пп па ћу и на ова два пасуса да дам мишљење јер сам за трећи, најгори, већ рекао шта мислим.

    Први пасус малтене оправдава Теофила: Ето морао је, мукица. А и Барт је морао, као и Денисенко и Епимафије. А и Максим изгледа мора.

    Други пасус подржава лукаву прорачунатост на рачун браће у Украјини: Нека Теофил призна расколнике и забоде Онуфрију нож у леђа и смањи нам притисак, е а ми ћемо после да се правимо луди што смо ћутали.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Grizzly Adams рече

    То ће ти буде гајба пива па ти види... :smeh1:

    dobro

    nadam se da ces poslati iz USE :D

    salu na stranu

    to bi stvarno bilo jako tuzno 

    pokusacu da vise ni ne izlazim na ove teme, ali nije sala, citajuci Vladana i druge upucene i kompetentne, biva jasnije da sve ovo nije ni naivno ni ok ni....nejm it

    (radujem se pivi :pivo: drzim te za rec)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Grizzly Adams рече

    У наредних годину-две и СПЦ ће да им призна аутокефалност.

    Могуће. Рецимо ако, не дај Боже, тада буде већ две СПЦ.

    пре 7 минута, Grizzly Adams рече

    Да смо живи & здрави.

    И проклети.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Justin Waters рече

    Nema šanse ni u najgorem scenariju. Taman i da Makedonska dobije autokefaliju, pa taman i da naprave CPC sa svom Hercegovinom i Kosmetom kao najgorim scenarijom, u Vojvodini ožive Karlovačku Mitropoliju...ostaje Republika Srpska (ono što ne pređe u CPC) i centralna Srbija. 

    Ja se kladim na Justina Watersa:)))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Погледајте снимке из александријске Цркве. То је грчки вашар. Сваких 15 дана праве журке на националне грчке празнике, построје се да певају химну, па млатарају грчким заставама, једу торте у облику грчке заставе, играју она њихова кола, а ту је неколико афричких ђакона црнаца који су ту да им служе. 99% верника су Африканци, а 90% владика су Грци из Грчке. Тако је и у Јерусалимској Цркви. Грчке владике се обраћају арапским лаицима преко преводиоца. 
    СПЦ је требала одавно да прекине да спомиње ове расисте, ионако су они ништа друго до легло либерала и расиста који су зацртали да са римским папом поделе папство, да овај буде западни папа а они источни.
    Грци су опасна мрака. 
    Треба додати како владика Атанасије Јевтић сваки дан може да пљује нашег патријарха због дневнополитичких разлога, а не може да пљује Вартоломеја иако је направио раскол века, ако не и миленијума. Ту његов темперамент престаје.
    Посадили су фанариоте доста спавајућих терористичких ћелија и код нас. Кад се удруже са геј лобијем у Цркви, могу свашта да направе. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Grizzly Adams рече

    У наредних годину-две и СПЦ ће да им призна аутокефалност.

    Да смо живи & здрави.

    Ја разумењм да си Американац ал немораш доказивати стално. Сви смо одавно запазили твој ику

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Мислим да морамо мало реалније посматрати ситуацију. Ми нисмо у стању да себи приуштимо изолацију, то на крају није ни црквено, ни здраво за Цркву. Моје идеје су само гласно размишљање. Шта ћемо ми радити ако Румуни и Бугари признају, затим Чешка или Грузија, након неког времена и Пољска? А шта ћемо кад након свега Руси направе неки маневар и они признају са неким елегантним извлачењем? Хоћемо ли ми након тога остати једини стуб и тврђава истине? Истина је субјективна, а не објективна реалност, она је Христос, личносни однос. Ми ћемо је изгубити ако прекинемо однос са свима на крају.

    Црквени врх мора имати неколико опција и неколико сценарија, и треба тражити најбоље решење за Србе. Не можемо се понашати као деца и фундаменталисти.

    Сад се поставља питање, ако Руси праве списак и сваки дан га проширују с ким они нису у општењу, да ли се то односи и на нас? Да ли би се неко од нас причестио код Вартоломеја или Јеронима у Атини? Лако је нама који смо у Београду и знамо где идемо у Цркву, а шта је са другима?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...