Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 3 часа, kopitar рече

    ali ovo mi je najjaca fora...koliko kapiram Gajic i VSB su pusaci.:smeh1:

    A tako...pa sram nek' ih bude.

    И то:  "SOBRANIE"

     

    Sobranie-logo-blackbg.png

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, ana čarnojević рече

    ali ovo mi je najjaca fora...koliko kapiram Gajic i VSB su pusaci.:smeh1:

    znaci oni sabajle zapale pljugu i bace se na dogmatiku, nema tu zezanja:smil443643319dc3d:

    Прво палим, па се онда будим :)))

    Онда осмислим 'вако што, па развијам уз физику трагове дима уз собрање као парњача :D

    А онда уништавам природу, на једној од фотки сам ја:

    FB_IMG_1518603192790.jpg

    FB_IMG_1518603246682.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, ana čarnojević рече

    mislila sam na one istinske molitvenike cija molitva leb i voda drze ovaj svet da se ne raspadne. ne na te retoricke.

    пре 45 минута, TSCHeTSCHen рече

    E, ja sam shvatio. Misliš na Tricu Vladana i Miloša Beogradskog.emoji16.png

    Ууууу Чечену.... добра ти је :dobro:

    Али овај форум је сувише велики да би ме прочитао само на овој теми... нисам ти ја брате од тих светаца на хлебу и води него од оних што једу месо, пију вино и друже се са цариницима и грешницима :smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, ana čarnojević рече

    I sta sad hoces da ti kazem? Da si vredan ili da si zgodan?

     

    Довољно је:  "глумпав" :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Морам да напишем, манте се тог поређења цигарете вс ракија, као ракија се служи у манастирима па је ок. Ракија није ок. Да је среће па да не постоји, исто као и цигарете. Али постоје. Нисам видела пушача да после једне цигарете удари на ближњег, а човека после једне ракије на моју велику жалост јесам. Каква бре црна ракија, па ми смо народ алкохоличара, ако ћемо већ да прозивамо страсти. Алкохолизам се не гледа само кроз количину када неко пије токсикомански, алкохолизам је и стално, свакодневно конзумирање алкохола у дужем временском периоду без обзира на количину.

    Мука натера, молитва утврди, Бог допусти и опрости и човек се поправља. 

    Колико смо слаби не види се само из онога што чинимо него и онога што говоримо. То се баш лепо види и на овој теми.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ууууу Чечену.... добра ти је :dobro:
    Али овај форум је сувише велики да би ме прочитао само на овој теми... нисам ти ја брате од тих светаца на хлебу и води него од оних што једу месо, пију вино и друже се са цариницима и грешницима :smeh1:
    Zato sam odmah zavolio i forum i tebe.

    Послато са SM-J530F користећи Pouke.org мобилну апликацију

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, goranger рече

    Ma pušite bre ljudi cigare kad je heroin slab i nikakav :-) 

    Само да не "јуре змаја" тј. да пуше хероин... То, како год да схватиш, убија брже од оба.....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, TSCHeTSCHen рече

    Hvala.

    Послато са SM-J530F користећи Pouke.org мобилну апликацију
     

    Само опуштено.... шалим се ја мало...

    Овде су ти сви свеци у ствари шаљивџије иако се по мало свађају.... једни док не испуше неку а други док не ураде 250 метанија под оптерећењем уз рецитовање митарстава :smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 36 минута, АлександраВ рече

    Морам да напишем, манте се тог поређења цигарете вс ракија, као ракија се служи у манастирима па је ок. Ракија није ок. Да је среће па да не постоји, исто као и цигарете. Али постоје. Нисам видела пушача да после једне цигарете удари на ближњег, а човека после једне ракије на моју велику жалост јесам. Каква бре црна ракија, па ми смо народ алкохоличара, ако ћемо већ да прозивамо страсти. Алкохолизам се не гледа само кроз количину када неко пије токсикомански, алкохолизам је и стално, свакодневно конзумирање алкохола у дужем временском периоду без обзира на количину.

    Мука натера, молитва утврди, Бог допусти и опрости и човек се поправља. 

    Колико смо слаби не види се само из онога што чинимо него и онога што говоримо. То се баш лепо види и на овој теми.

    Бејах једном пригодом део групне терапије у лечењу једног коцкара.

    Има тај неки "опендеј", када на терапију буду позвани и чланови породице, пријатељи и проче.

    У уводном делу, доктор (мсм. да се зове Југовић) објашњава болести зависности, како то све функционише, врсте зависности и тако...

    Конкретно, у питању је коцкар, али су тада са њим у Пауновој (дневна болница за коцкаре, алкохоличаре и у затвореном делу за наркомане) били и неки алкохоличари, те су и они као "колеге" били присутни ту. Тако да је доктор поред опасности од коцке елаборирао и основно о алкохолизму.

    Углавном, знам да сам се "смрз`о" када је човек рекао да по медицинској стандардизацији, отприлике више од две чашице кратког пића седмично, значи 7-8 месечно, чашица ракије, вискија, чега год "кратког" (пандан чаша 0,2 л вина или флаша 0,5 л пива); углавном, по тој некој науци медицинској, све преко 8 чашица ракије месечно, 8 чаша вина месечно, 8 флашица пива месечно јесте алкохолизам.

    Значи, по томе, оно свако јутра чашица ракије је чист алкохолизам, јер је баш неко из публике питао. Каже доктор, јесте то тако код нас, мсм, мање више свуда у свету је то као алкохол друштвено и социјално прхватљив, али знајте да је то алкохолизам.

    Мсм. се бајо, куд` не пропустих овај час 12:smeha:12:smeha:12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Милан Ракић рече

    Југовић

    Јесте, Југа :)

    пре 4 минута, Милан Ракић рече

    Мсм. се бајо, куд` не пропустих овај час 12:smeha:12:smeha:12:smeha:

    :smeh1:

    Тако и ја, одем код стоматолога да поправим зуб и трпим на оној столици, а из друге ординације, знаш како су тамо полуотворено повезане, лепо одслушам како друга др прича неком другом пацијенту о вези пушења и пародонтопатије, и све оно о пропадању десни, испадању зуба и остало. И мислим се, е нека ти је рекла ћурко једна :smeh1: Само што ја ходам мрављим корацима, али добро, и то је нешто.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...