Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење Светог Архијерејског Синода: Нико се не причешћује принудно већ добровољно!

    spc-2.jpg
     
    Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.
     
     
    У трећу недељу Часног и Великог поста (Крстопоклону) у свим храмовима Српске Православне Цркве служена је света Литургија, при чему су поштоване све инструкције предвиђене за заштиту од вируса ковид-19 (у храму не више од пет особа, верници испред и око храма са прописаном удаљеношћу једног од другог и тако даље). Појавили су се, међутим, незвани гости из познатих антицрквених и антисрпских кругова, да би у резултату њихови и њима склони медији кренули у оркестрирану клеветничку хајку против Српске Православне Цркве.
     
    Дотични грађани (не можемо, нажалост, да кажемо дотична господа) оптужују нас, наиме, што вернике причешћујемо из исте Чаше, на традиционални начин који се примењује ево већ две хиљаде година. То проглашавају кршењем обавезујућих инструкција државних власти, што  је чиста лаж будући да се држава не бави нити може да се бави садржајем и начином вршења свете Литургије и других црквених богослужења. То је искључиво ствар интерног или аутономног црквеног поретка и законодавства, које држава прихвата као валидно, легитимно и легално у јавноправној сфери.
     
    Нико се, уосталом, не причешћује принудно већ добровољно. Неразумно је и крајње злонамерно очекивање оних који нити долазе у цркву нити се причешћују да ће сама Црква ускратити својим верницима оно што је за њу и за њих најважније и најсветије – свето Причешће. Притом поново апелујемо на све наше вернике да доследно и одговорно примењују све мере прописане за овај тешки период, посебно да у свете храмове улазе ради молитве и благослова појединачно или у групама до пет душа, за време богослужења у великим храмовима у више дозвољених група, али са што већим растојањем међу њима, а и када прате свето богослужење стојећи напољу, под отвореним небом, да се не окупљају у групе веће од дозвољеног растојања једних од других унутар сваке групе и између разних група.
     
     
    Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода
     
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Управо тако. За неке причешће никад није довољно безбедно. А за друге, никакве специјалне мере нису потребне. Ја спадам у ове друге. Живот и здравље је у Божијим рукама, и Он ће нам увек дати оно што нам је потребно за спасење. Било здравље, било болест. Ништа се не дешава без Његовог допуштења. А зашто, краткорочно не знамо, ипак је Он на много вишем брегу од нас. А знамо да је из љубави, због нашег спасења, и да су увек наша вера и љубав на испиту.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, ana čarnojević рече

    @draganzzz 

    Да Црква неће ускратити свом народу оно што му је најсветије. 

    Иначе за мој укус је најбољи део онај кад је еп Буловић ироничан па спомиње 2000 година:coolio:

    Ко хоће нек се риба асепсолом по цео дан... 

    Иначе, траже од нас то па ево

    Одричем се свог удела у респираторима. 

    Anči, niko ne traži da nam se Pričest ukine, daleko bilo. Samo da se, na primer, koriste zasebne kašičice. Mada sam se ja u subotu pričestio iz iste, ali smatram da treba da uradimo šta je do nas za sprečavanje epidemije. ;) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, obi-wan рече

    Crkvi gonjenje sleduje u svakom slucaju brate, to je Hristos unapred sve najavio, tako je uvek i bivalo.

    Ali, zašto bez ikakve potrebe da navlačimo "gonjenje"? (Predma ovo nije ni videlo gonjenja.)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Desiderius Erasmus рече

    Anči, niko ne traži da nam se Pričest ukine, daleko bilo. Samo da se, na primer, koriste zasebne kašičice. Mada sam se ja u subotu pričestio iz iste, ali smatram da treba da uradimo šta je do nas za sprečavanje epidemije. ;) 

    Katastrofa. Ovo sto si rekao je obicno bezboznistvo, pa se ljuti kol`ko `oces.

    I ne, to uopste nema veze ni sa kakvom licnom revnoscu, kako neznaveni "tamni argati zemlje" trolaju (sami sebe) po internetu. To je FAKAT, stvarno stanje, cinjenica duhovne stvarnosti kojom Crkva zivi. Telo je Telo, i Krv je Krv, nezavisno od toga kolika bila nasa revnost, ili je ne imalo uopste. Tacka.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Desiderius Erasmus рече

    Ali, zašto bez ikakve potrebe da navlačimo "gonjenje"? (Predma ovo nije ni videlo gonjenja.)

    Kakvo pitanje... zasto su onda Hriscani ikad "bez potrebe navlacili na sebe gonjenje", kad su lepo mogli da poslusaju drzavu (Rimsku, i koju god)?
    Mozda da pitas sv. Djordja, ili Dimitrija, ili Pantelejmona, ili...?

    Ne verujem sta citam na crkvujucem forumu, lepo mi nije dobro.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, obi-wan рече

    Katastrofa. Ovo sto si rekao je obicno bezboznistvo, pa se ljuti kol`ko `oces.

    I ne, to uopste nema veze ni sa kakvom licnom revnoscu, kako neznaveni "tamni argati zemlje" trolaju (sami sebe) po internetu. To je FAKAT, stvarno stanje, cinjenica duhovne stvarnosti kojom Crkva zivi. Telo je Telo, i Krv je Krv, nezavisno od toga kolika bila nasa revnost, ili je ne imalo uopste. Tacka.

    Ma ne ljutim se. Ali ni ne razumem zašto bi korišćenje zasebnih (preferiram metalne) kašičica bilo bezbožništvo. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, obi-wan рече

    Kakvo pitanje... zasto su onda Hriscani ikad "bez potrebe navlacili na sebe gonjenje", kad su lepo mogli da poslusaju drzavu (Rimsku, i koju god)?
    Mozda da pitas sv. Djordja, ili Dimitrija, ili Pantelejmona, ili...?

    Ne verujem sta citam na crkvujucem forumu, lepo mi nije dobro.

    Kako možeš da porediš prinošenje kada paganskim božanstvima sa korišćenjem zasebnih kašičica prilikom Pričesti? Niđe veze. A pritom, tad kad su gonili svetitelje koje navodiš pitanje je da li se i rabio ovaj današnji način pričešćivanja. 

    Dalje, zašto je onda Srpska Crkva još 1920. propisala drugačiji način pričešćivanja prilikom zaraza? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Desiderius Erasmus рече

    Ma ne ljutim se. Ali ni ne razumem zašto bi korišćenje zasebnih (preferiram metalne) kašičica bilo bezbožništvo. 

    Zato sto olicava bezverje, aman. Zar je moguce da ti tako nesto ne vidis? Uzas...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, obi-wan рече

    Zato sto olicava bezverje, aman. Zar je moguce da ti tako nesto ne vidis? Uzas...

    Onda i ova odluka Ruske Crkve oličava bezverje, kao i oni propisi Srpske Crkve iz 1920. Kao i ovo što su se Trebinjci pričestili dobijajući komad Pričesti u ruku. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Desiderius Erasmus рече

    Kako možeš da porediš prinošenje kada paganskim božanstvima sa korišćenjem zasebnih kašičica prilikom Pričesti? Niđe veze. A pritom, tad kad su gonili svetitelje koje navodiš pitanje je da li se i rabio ovaj današnji način pričešćivanja. 

    U pitanju je "poslusnost" drzavi, bez obzira sta ona od tebe trazila. A pocinje se od "malog". Uostalom, danas nemas bukvalne paganske idole, ali imas bogoborno bezbozje u mnogo vise drugih oblika, danas vestije prikrivenih pod maskama briznosti i humanizma.

    пре 3 минута, Desiderius Erasmus рече

    Dalje, zašto je onda Srpska Crkva još 1920. propisala drugačiji način pričešćivanja prilikom zaraza? 

    To je odlicno pitanje. Bice da je zato sto je bila u duhovnom raspadu, sto je pokazala potonja cinjenica da je iz njenih redova (iz bogoslovija!) izasao ogroman broj skojevaca, sekretara partija i najljucih gonitelja Crkve.

    Nego, de mi reci, kako to da patrijarh Pavle nije nasao za dobar ovakav stav? Bice da je on ipak covek Boziji, za razliku od ondasnjih.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, obi-wan рече

    Nego, de mi reci, kako to da patrijarh Pavle nije nasao za dobar ovakav stav? Bice da je on ipak covek Boziji, za razliku od ondasnjih

    Rekao je da sveštenik može dezinfikovati kašikicu po savesti.

    Izmedju ostalog.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Desiderius Erasmus рече

    Onda i ova odluka Ruske Crkve oličava bezverje, kao i oni propisi Srpske Crkve iz 1920. Kao i ovo što su se Trebinjci pričestili dobijajući komad Pričesti u ruku. 

    Apsolutno! Rusi su sebi pucali u nogu, a nama ostalima u glavu. Oni kad omase, omase galaksiju, nista manje od toga. Tugo sveslovenska.
    Ali zato imas Gruzijsku i Kiparsku PC, koje su se postavile sasvim drukcije.

    Nego, znas sta, najbolje obozavam ovaj forum, jer na njemu lako vidis dvolicenje mnogih - kad je politika u pitanju, razularena masa pljuje na Ruse, a Putina poredi sa Hitlerom; a sad su mnogima, odjednom, uzor blagorazumnosti i primer trezvenosti. Fuj.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Rekao je da sveštenik može dezinfikovati kašikicu po savesti.

    Izmedju ostalog.

    Cime je potpuno obezvredio ono prethodno receno? Kakvo lukavstvo.

    I sta to, uostalom, znaci - "po savesti"? Pa ocigledno po slaboj savesti, koja se lako kalja, i lako spotice. To je starcevo snishodjenje, jer je bio preispunjen neiskazanim covekoljubljem prema svima, ali je banalno ocigledno sta je pretezni i sustinski deo njegovog odgovora. Inace, ceo taj clanak bi bio potpuni logicki aprsurd.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Pošto pravoslavna crkva već odavno koristi Luterovu Bibliju možda je vreme i da pređe na protestantsko* poimanje pričešća prema kom ono čime se verni narod pričešćuje i nije baš stvarno telo Hristovo i krv Hristova već samo skrob i vince.

    *ovog puta Kalvinovo i Cvinglijevo jer Luter bejaše old school u tom pogledu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...