Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Поуке сазнају: Синод Македонске цркве у расколу и архиепископ Стефан признали Бугарску Патријаршију за мајку цркву и затражили да их убудуће представља у православном свету

        Пише: др Александар Живковић

       

    Како поуздано сазнајемо из редова клирика МПЦ у расколу који се не слажу са актуелним ставовима руководства те неканонске организације, Синод МПЦ-ОА, на седници од 9. новембра ове године упутио је писмо Светом Синоду Бугарске Патријаршије у коме ову Помесну цркву признаје за мајку цркву и овлашћује је да је представља  пред Васељенским патријархом и осталим православним црквама. Заузврат, се моли да се МПЦ-ОА прими у евхаристијско јединство са БПЦ, а изричито се не помиње аутокефалија Македонске цркве. Комплетно писмо доносимо на крају вести.

    У међувремену су и неки македонски медији дошли до истих докумената и оправдано најављују повратак бугарске егзархије у Македонију, нпр. данашњи курир.мк:  http://kurir.mk/makedonija/vesti/dali-se-vraka-bugarskata-egzarhija-po-dogovorot-na-zaev-so-bugarija-na-prodazhba-i-mpts/

    Овомо је претходио читав низ предрадњи и кампања на Бугарској државној телевизији на којој се бизнисмен Милан Врабевски похвалио како је организовао сусрет македонских архијереја у расколу и бугарских митрополита, а учествовао је и у састављању писма расколничке јерахије Бугарској цркви:https://bnt1.bnt.bg/bg/a/priznava-li-makedonskata-arkhiepiskopiya-blgarskata-patriarshiya-za-tsrkva-mayka

    Занимљиво је да се и у писму Синода МПЦ-ОА, ни у емисијама Бугарске телевезије не помиње обавезујуће признавање аутокефалности од стране Бугарске цркве, питање које је наводно 50 година било централно у српско-македонском црквеном спору, већ само признање зарад евхаристијског јединства и, од Синода МПЦ-ОА заступање идеје о аутокефалности пред Васељенском патријаршијом.

    Текст писма Синода МПЦ доносимо на српском, као и копију самог писма на македонском:

    Ваша Светости, Ваша Високопреосвештенства, чланови Светог Синода,

    Свети архијерејски синод (САС) Македонске православне цркве - Охридске архиепископије на својој редовној седници, одржаној 9. ноивембра 2017. године у Македонској архиепископији у Скопљу, посеветио је озбиљну пажњу статусу МПЦ-ОА и постизању њвхаристијског јединства са Помесним православним црквама. У том духу Синод је једногласно одлучио да упути одређене предлоге и молбе сестринској Бугарској православној цркви, и то:

    - Бугарска православна црква - Бугарска патријаршија имајући у виду јединство Православне цркве и реалне духовне пастирске потребе, успоставља евхаристијско јединство са обновљеном Охридском архиепископијом у лицу Македонске православне цркве;

    - Македонска православна црква - Охридска архиепископија препознаје и признаје Бугарску православну цркву - Бугарску патријаршију као Мајку Цркву, која прва признаје и прихвата њену аутокефалност, обзнањује је и актуелизује пред Васељенском патријаршијом и другим помесним црквама;

    - Потписивањем ове сагласности између поглавара двеју цркава, успоставља се евхаристијско јединство између њених епископа, што ће бити и основа за евхаристијско јединство са епископима осталих Помесних православних цркава;

    - О признавању и успостављању евхаристијског јединства, Бугарски патријарх обавештава васељенског патријарха и остале поглаваре Помесних цркава.

    Изражавајући наду да ће ови предлози и молбе бити прихваћени од Светог архијереског Синода БПЦ, на радост светог Климента Охридског и за добро пуулноте целокупног православља,

    Председник САС МПЦ-ОА

    Стефан, архиепископ македонски

     

     

    стефан.jpg




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 10 минута, Kifa рече

    Комедијаш МКД 13, не одустаје да нас засмејава. :naklon:

    Све јачи бисер од бисера. Па ти си краљ комедије на овом форуму.

    Рекох ти брате МКД 13, само настави.

    Кажеш ... pod turaka je bilo za nas raj u odnosu na  Kraljevinu ... :aplauz: Ово је заиста најбољи виц од јутрос ... Имаш ли још таквих краљу вицева и царе комплексаша ... :dobro:

    Само настави ... Кад си већ тако замотан у разне исфрустрираности, тебе само шала вади од тоталне досаде ... :mahmah: 

     

     

    evo ti:

    Kad bi bio prinugen da biram, ja bih pre pod ropstvo turaka nego li pod srba...pogotovo srba za vreme kraljevine.

    pod Njemanici je druga bila prica, al vi sa tim srbima nemate mnogo shta po duhu, u tom kontekstu ja sam mnogo veci srbin nego ti.))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ха ха ха ... :skidamkapu:

    Стварно си профујао са вихором брате ... :coolio:

    Код тебе је слобода од здраве памети најдиректније довела до ерупције шаљивих глупости ... Браво што си неуморан у забављању форумаша :navijanje: 

    Рекох ти брате МКД 13 да си краљ шала и цар комплексаша. За медаљу си у том погледу. :naklon:

    Очекујем и упоређивање са антиком и Александром Македонским ... :)) 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 30 минута, Kifa рече

    Ха ха ха ... :skidamkapu:

    Стварно си профујао са вихором брате ... :coolio:

    Код тебе је слобода од здраве памети најдиректније довела до ерупције шаљивих глупости ... Браво што си неуморан у забављању форумаша :navijanje: 

    Рекох ти брате МКД 13 да си краљ шала и цар комплексаша. За медаљу си у том погледу. :naklon:

    Очекујем и упоређивање са антиком и Александром Македонским ... :)) 

     

    Mislim da sam napiso dovoljno materijela za tvoju zabavu...uzivaj!

    Uporegejne sa antikom i aleksandrom nece biti...jednostavno to je bila nametnuta budalastina i sad vec postaje Proshlost

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Шта то беше филетизам или пак етнофилетизам?

    Запитао се неко на форуму. 

    Е то је управо ово што данас раде расколници у Републици Македонији. Због, за Цркву споредних, националних и етничких разлога, они држе свој македонски народ и своју државу у расколу и својеврсном духовном казамату. Цео православни свет им пружа руку, али они као последњи индијанци по џунглама, папагајски понављају ... или македонство на првом месту или остајемо у свом етнофилетизму, национализму, духовном дивљаштву, расколу и самоизолацији.

    Иначе на новогрчком филетизам φυλετισμός  се преводи као расизам.

    На старогрчком појам етнофилетизам има другачије значење јер има у корену два појма ἔθνος - народ, појам φυλή - род, колено.

    Но, и једно и друго би се, иако различито по значењу, у црквеном смислу могло превести са антицрквени национализам. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Рече брат МКД 13: "Mislim da sam napiso dovoljno materijela za tvoju zabavu...uzivaj!

    Uporegejne sa antikom i aleksandrom nece biti...jednostavno to je bila nametnuta budalastina i sad vec postaje Proshlost"

    Ово већ личи да критике које редовно пије ипак делују уместо бенсендина ... Укочио је по мало са глупирањима. :D

    Али правопис му је и даље јако лош ... толико граматичких грешака ... а и писмо му је баш у духу раскола ... чиста "светоклиментовска" латиница.  :coolio:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 минута, Kifa рече

    Рече брат МКД 13: "Mislim da sam napiso dovoljno materijela za tvoju zabavu...uzivaj!

    Uporegejne sa antikom i aleksandrom nece biti...jednostavno to je bila nametnuta budalastina i sad vec postaje Proshlost"

    Ово већ личи да критике које редовно пије ипак делују уместо бенсендина ... Укочио је по мало са глупирањима. :D

    Али правопис му је и даље јако лош ... толико граматичких грешака ... а и писмо му је баш у духу раскола ... чиста "светоклиментовска" латиница.  :coolio:

    glavno je shto sam ti privuko paznju...nesto ti zasmetalo, neverujem da je gramatika. u biti nikakvu kritiku na ono shto sam pisao na temi o ohridskoj crkvi od tebe nisam ni dobijo. ili racunas da je omalovazavanje odlicna kritika. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Рече забавни брат МКД 13: "glavno je shto sam ti privuko paznju...nesto ti zasmetalo, neverujem da je gramatika. u biti nikakvu kritiku na ono shto sam pisao na temi o ohridskoj crkvi od tebe nisam ni dobijo. ili racunas da je omalovazavanje odlicna kritika."

    Главно што сам ти привукао пажњу ... :D 

    Да те потсетим, ти си ушао у дуел са мојом маленкошћу, цитирајући неке моје речи и коментаришући их веома жустро али и забавно ... Дакле, ја сам теби привукао пажњу и онда си ушао у своје комедијашке вратоломије. Признајем, забавне. :skidamkapu:

    А што се тиче твог писања из Црквене Историје, оно је таква папзјанија и мешавина свега и свачега, да се ниједан озбиљан човек не би упуштао у тај циркус. И Христос је ћутао пред Пилатом, а камоли ја грешни. 

    И не ради се овде о омаволажавању већ о на не пристајање на неозбиљан дијалог који је са твоје стране праћен таквим трагикомичним конентарима да реално заслужујеш само да се човек са тобом нашали. 

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 11/19/2017 at 23:25, Рилски рече

    Свако ко је хтео и ко је гледао отвореним очима и кроз Црквени визор, очекивао је ово пре или касније и могао је да дође до тог и таквог закључка. 

    Остаје само страшна истина, као суштина, да са српске стране, нико , ама баш нико ко је могао било шта да учини, прстом макао није.. 

    И то је факт који је необорив

    Шта је конкретно требало да се учини ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    И мене интересује исто питање. Шта је дакле СПЦ требала да учини а да није учинила за браћу Македонце?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Kifa рече

    И мене интересује исто питање. Шта је дакле СПЦ требала да учини а да није учинила за браћу Македонце?

    Ако могу само онако да ударим реплику прво нису нам никаква браћа а друго замисли да је СПЦ примила МПЦ па морала би и ХПЦ да добије онда исти третман,што се тиче бугара ово је стара прича вековима у назад они праве сличне гестове за одређену суму или договор њихових удби.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Јесу браћа, брате. Сви су људи на земљи браћа. Ако ништа, браћа смо по Адаму и Еви. Или браћа јер имамо истог Творца. Ако нисмо браћа по тумаћењу Символа Вере не значи да се сад камењем требамо гађати. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Kifa рече

    Јесу браћа, брате. Сви су људи на земљи браћа. Ако ништа, браћа смо по Адаму и Еви. Или браћа јер имамо истог Творца. Ако нисмо браћа по тумаћењу Символа Вере не значи да се сад камењем требамо гађати. 

    Нисам ја позивао на насиље,него мислио сам пошто нису хтели више да буду срби и слично...нисам помињао каноне.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Нека буду оно што сами желе. Није наше да их на било шта упорно наговарамо ако они то не желе. Важно је да буду добри хришћани и да се врате у Јединство Цркве, а не да због глупавих етнофилетистичких разлога пребивају у расколу. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Kifa рече

    Нека буду оно што сами желе. Није наше да их на било шта упорно наговарамо ако они то не желе. Важно је да буду добри хришћани и да се врате у Јединство Цркве, а не да због глупавих етнофилетистичких разлога пребивају у расколу. 

    што се мене лично тиче то и није толико важно колико су само помесне цркве већ у расколу кад би се бавили и са МПЦ отишли би на вршку чуку

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...