Jump to content
  • александар живаљев

    Владика Јоаникије: Не мијењамо име Помјесне цркве, само историјски потврђујемо назив Патријаршије

        Извор: Дневник "Слобода", Подгорица, 7. март 2018, стр 2.

       

    Уколико Сабор Српске православне цркве у мају усвоји промјене Устава, званичан назив Српске православне цркве убудуће ће бити „Српска православна црква – Пећка патријаршија“. Промјена у званичном називу Српске православне цркве објашњава се жељом да се ојача веза са њеним историјским средиштем у Пећкој патријаршији, али и с Косовом и Метохијом као најважнијим дијелом њене јурисдикције. Појашњавајући предвиђене измјене, епископ будимљанско-никшићки Јоаникије казао је за “Слободу”, да се то чини прије свега како би се правилније де- финисало историјско одређење Српске православне цркве.

    - Ми то не доживљавамо као промјену имена. То је само појашњење са циљем да се истакне на првом мјесту историјско утемељење Српске православне цркве. Саборска комисија која је дорађивала Црквени устав, усвојила је тај наслов са добрим разлогом као што имамо и код других патријаршија. Руска православна црква користи поред тог наслова и наслов Московска патријаршија. Ми у досадашњој верзији Црквеног устава нисмо у наслову наше помјесне цркве користили ријеч патријаршија. Осим што је незванично названа Српска патријаршија. Сада у предложеном наслову имамо одговарајуће одређење које ће сигурно бити усвојено, казао је владика Јоаникије.




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Дали ће због ове корекције устава (ако буде усвојено) Цркве, уследити промена у називу Патријарха, па ће се називати Пећки Патријарх? Као што имамо Патријарха Московског, Цариградског, Александријског...

    И да ли неко зна одговор на ово питање, скоро сам покренуо тему шта уопштено означава титула егзархом у Цркви? И шта код нас конкретно означава титула Црногорско-Приморског Митрополита Амфилохија: Егзархом свештеног трона Пећког?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    "Српска православна црква - Пећка патријаршија"

    Ако се онда и артемити преименују у "Српска православна црква" људи ће бити збуњени...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Srdjan рече

    Ако се онда и артемити преименују у "Српска православна црква" људи ће бити збуњени...

    Тешко то, какве везе имају "артемити" са Српском Православном црквом, када нису део Сабора?

    Не може народ да се збуни због тога, ем и артемита нема пуно. У већински Православној земљи је природно да преко породице, буде пренесено основно предзнање о Цркви и податак где је физички Црква у коју иду чланови њихове породице.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Драгана Милошевић рече

    Хоћете расправу два месеца унапред?:scratch_head:

    Тема на којој пишемо је посвећена реакцији једног епископа на промену једног дела устава СПЦ.  О чему се уопште ради у том предлогу устава? Дао сам линк из Новости где је нешто процурило и то су пренели сви медији. Нисам ни знао да ће бити промене на редовном Сабору.

    Мене лично не занима ово титулисање, поготово ме не занима ово митрополисање - нек се зову како хоће. Свиђа ми се рецимо што неће више жребати патријарха, томе се једном морало стати на пут. 

    Оно чиме сам шокиран је да се уопште не помињу промена календара, смањење дужине или ублажавање неких постова, или укидање поста од Васкрса до Св. Педесетнице. Речју, не помиње се ништа од оног што је заиста битно.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 37 минута, Протомајстор рече

    Тема на којој пишемо је посвећена реакцији једног епископа на промену једног дела устава СПЦ.  О чему се уопште ради у том предлогу устава? Дао сам линк из Новости где је нешто процурило и то су пренели сви медији. Нисам ни знао да ће бити промене на редовном Сабору.

    Мене лично не занима ово титулисање, поготово ме не занима ово митрополисање - нек се зову како хоће. Свиђа ми се рецимо што неће више жребати патријарха, томе се једном морало стати на пут. 

    Оно чиме сам шокиран је да се уопште не помињу промена календара, смањење дужине или ублажавање неких постова, или укидање поста од Васкрса до Св. Педесетнице. Речју, не помиње се ништа од оног што је заиста битно.

    Ево пуног Предлога Новог Устава, добро је, чини ми се да и као лаос о њему разговарамо:

    https://stanjestvari.com/2018/03/07/predlog-ustava-spc/

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Meni ovo liči na možda i poslednji pokušaj Crkve da utiče na aktuelne vlasti i na taj famozni, svima nepoznati "kompromis" sa šiptarima oko KIM. Svaki kompromis je gubitak, a budući da predsednik često i uporno govori kako "Srbija neće da bude jedini gubitnik", on najavljuje ne mali poklon teroristima. Pošto su probali dvojnim uticajem "dobar pandur, loš pandur", prvo mitropolit oštro i neprijateljski, a zatim dva dana kasnije patrijarh blago i očinski, i videvši da je stvar posle toga samo gora, oni preduzimaju ove mere. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...