Jump to content

Ličnost - identitet - spasenje


Препоручена порука

Pomaže Bog draga braćo.

Evo pokušaću ukratko da iznesem određene stvari koje me još uvek muče

u pravoslavnoj(hrišćanskoj) teologiji. Pa ako ima ko kakvo ohrabrujuće rešenje, neka piše:)

Naime u većini duhovnih istema odnosno religija se čovek spasava putem odsecanja dela sebe,

svog starog identiteta i uopšte identiteta(ega) koji je godinama građen životom i aktivnošću

u ovom materijalnom svetu. Kada pogledamo pravoslavni monaški život, upravo i kod njih je tako.

Oni čak i svoje ime odbacuju. Kod mirjana se ne insistira na tome.

Sa druge strane imamo predanje o eshatonu, odnosno spasenju gde se koliko sam ja razumeo

čovek u celini spasava, sa sve imenom i telom.

 

Ne očekijem da je JEDAN put spasenja, ali ipak mi ova dva puta, monaški i mirjan-ski

u svom postuku i ideji imaju veiku rupu između. Zašto i monasima nije dovoljno

da se naprosto jedan tamo brat "Voja" oboži i spase. Jer valjda i Voju voli Bog i za njega je umro na krstu,

zašto je sad potreban i neki "Arsenije"(monaško ime) koji će spasiti "Voju" od propasti?

 

Moram da priznam da mi je kod nekih drugih istočnih religija to sve jasnije

u konceptu reikarnacije. Dakle oni svakako gube i telo i ime i identitet, i sele se u drugi,

dogod ne dostignu "spas". Tu je posledično jasno i pitanje pred-egzistencije svih nas,

dok se opet u Hrišćanstvu tu ama ništa ne pominje sem uvek iste fraze koju čujem na tu temu:

"pre rođenja si bio u umu Božijem". 

 

Praštajte

i Bog vas blagoslovio!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Medeski рече

Zašto i monasima nije dovoljno

da se naprosto jedan tamo brat "Voja" oboži i spase. Jer valjda i Voju voli Bog i za njega je umro na krstu,

zašto je sad potreban i neki "Arsenije"(monaško ime) koji će spasiti "Voju" od propasti?

Ovo mi deluje kao poenta poruke pa sam izdvojio,..... pa koliko znam naravno da monastvo ne pravi razliku izmedju ljudi i naravno da moze bilo ko da se obozi i spase jer je Bog za sve umro na krstu..... sve zavisi od samog coveka da li zeli da ide tim putem.... itd...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Bokisd рече

Ovo mi deluje kao poenta poruke pa sam izdvojio,..... pa koliko znam naravno da monastvo ne pravi razliku izmedju ljudi i naravno da moze bilo ko da se obozi i spase jer je Bog za sve umro na krstu..... sve zavisi od samog coveka da li zeli da ide tim putem.... itd...

 

@Bokisd Da, ali zašto model monaštva zahteva odricanje od starog identiteta(pa čak i imena) kada je cilj spasenja spasiti CELOG čoveka, sa što manje loših zemaljskih osobina? Bog je Adama pitao..."Adame gde si?"....ja očekujem da i mene mojim imenom oslovi, kao i to da verujem da On moje ime zna. Ne verujem da bi ga nešto mnogo više oduševio nekim novim, recimo monaškim imenom. Ne znam dal razumeš šta hoću da kažem?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa koliko razumem, kada se menja ime ne odrice se covek samog sebe i svoje licnosti, nego je promena imena u smislu da se covek odrice predjasnjeg zivota u grehu i odrice se sveta i svih svetskih stvari.

Ne razumem bas najbolje sta hoces da kazes i sta je problem u promeni imena, ako gledamo ovako kao sto je gore ja ne vidim neki veliki problem. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Medeski рече

@Bokisd Da, ali zašto model monaštva zahteva odricanje od starog identiteta(pa čak i imena) kada je cilj spasenja spasiti CELOG čoveka, sa što manje loših zemaljskih osobina? Bog je Adama pitao..."Adame gde si?"....ja očekujem da i mene mojim imenom oslovi, kao i to da verujem da On moje ime zna. Ne verujem da bi ga nešto mnogo više oduševio nekim novim, recimo monaškim imenom. Ne znam dal razumeš šta hoću da kažem?

Tо су ти касније традиције које су се развиле како се развијао симболизам монаштва. Као умро за свет, па пошто је умро онда мора да има ново име, јер више то није стари он, човек, него неки анђео.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 18.9.2021. at 15:56, mirko1929 рече

Tо су ти касније традиције које су се развиле како се развијао симболизам монаштва. Као умро за свет, па пошто је умро онда мора да има ново име, јер више то није стари он, човек, него неки анђео.

hvala za objasnjenje

vidim da nam se Paganini upisao od smeha ili neznanja

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Драшко рече

hvala za objasnjenje

vidim da nam se Paganini upisao od smeha ili neznanja

Као умро за свет па више није човек него неки анђео :))

Немам ништа против само јако чудно склепана и потенцијално дезинформишућа констатација.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 51 минута, sampaganini92 рече

Као умро за свет па више није човек него неки анђео :))

Немам ништа против само јако чудно склепана и потенцијално дезинформишућа констатација.

Dobro

Mirko verovatno može da replicira

 

:)

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма нема потребе мени да реплицира нисам ја ништа лоше мислио само ми је био смешан начин на који је срочио. Мислим контам ја, а и углавном сви ми овде шта је хтео да каже, не знам само да ли је и Медески схватио :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...