Jump to content

Поставите питања везана за еволуциону биологију


Препоручена порука

******

Вељо, нема шансе да је еволуција ЖИВОГ СВЕТА  постоја пре Адама.

Иване, сад си стао на пола пута. Кренули смо, дошли смо до око године 30 000, 40 000, пре н.е. и ту би да станеш. Међутим, кад кренеш даље доћи ћеш до тренутка када нема не само људи, него ни човеколиких примата, а природа је и даље променљива и пропадљива, многе животиње давно изумрле.

Иначе,

Милане какав је свет по тој теорији изгледао пре настанка овог света.

Ако се ослањаш на 1. Мојсијеву, јел по теби то тај свет или настанак овог света. У Постању се помиње стварање биљака и животиња какве су у овом свету.

Вељи се изриче прва опомена због спамовања. Молим да се ограничимо на саму тему.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ми овде говоримо о начину пада читаве творевине, а не о начину стварања првобитне творевине. И свакако, Адам је у творевини имао извесну власт.

Ти овде говориш о стварању, о стварању овог света првим праском.

Но, на овај свет су и они мислили. Да ли је пре њега постојао неки други свет или не, они нису улазили у то.

Постаје помало чудно да се Велики прасак у хришћанском веровању, везује за апсолутне категорије, када је реч о постојању ,,времена''. Али погледајмо то питање на другачији начин.

Наиме, када говоримо о паду творевине, например о паду материје или о паду природе - о паду целе првобитне творевине,- онда морамо у тај пад увести и категорију времена. То је тај кључни принцип последице пада Адамовог. О чему се ради?

Творевина постоји као приношење ње сâме Логосу и Сину Божијем, а то приношење јесте једино кроз човека. Дакле, утицај човека (Адама) морао је бити нешто више од самог, и природног, смртног својства творевине. А тај утицај, као последица одговорности кроз пад, односно кроз погрешан избор Адама, увео је творевину у радикалну промену која у свом паду носи категорију времена.

Замислимо једну другу категорију - категорију простора. Да ли је категорија простора пала услед греха Адамовог? Ако кажемо да простор није пао, а да творевина јесте пала, онда тај простор смештамо у апсолутне појмове који надмашују творевину, слично нествореним појмовима.

Једном речју, када говоримо о паду творевине, треба да у тај пад уврстимо и категорију времена. А та катагорија, односно тај моменат почетка новог трагичног постојања, јесте Велики прасак као почетак палог времена. Стога наилазимо на критично питање: или је време пало или није. Ако времену, као категорији творевине (= материје), припишемо својство независно од пада, онда га апсолутизујемо као нестворено.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

******

Вељи се изриче прва опомена због спамовања. Молим да се ограничимо на саму тему.

*****

Изриче се друга опомена, и следећа је уствари бан на одређено време.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тема се почиње сводити на извесно демагогисање, а то се неће дозволити. Молим све учеснике да пажљиво читају своје саговорнике и да не скрећу тему на недоследне препирке.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Осуђено учење Оригеново, наглашавам - осуђено, јер поједина учења његова нису била православна,

јеретичко-гностички наук:

Одвојио је душу од тела и Адама сместио на почетак, и то у постојање унутар везе са Богом. Адам се после тога одвојио од Бога, и то тако да су се духови (сатане, палих анђела и Адама) покренули, и у том покрету од Бога настао је овај свет.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Занимљиво је покренути питање о оригенизму, али само као помињање нечега што нема везе са тумачењем еволуције као последице пада Адамовог. А зашто тумачење о еволуцији као последице пада и греха Адамовог нема везе са оригенизмом? Зато што Адам, пре пада, није постојао само као душа (у Оригеновом свету душа) већ као потпун и целовит човек - са телом.

Друга ставка која се погрешно везује као негативна критика тумачења еволуције ,,као последице пада Адамовог'' је мишљење о творевини пре пада као о прапостојећој материји, што уствари јесте платонизам који је Ориген покушао усмерити ка хришћанству.

Да нема говора о оригенизму, као и о платонизму код тумачења еволуције као последице пада Адамовог, јасно показује став да је стварање из небића непромењива платформа догматског (= светоотачког) учења о стварању. Једном речју, првобитно стварање садржи оне категорије које су другачије од садашњих (у смислу садашње ,,воденице смрти''), али та првобитна творевина (= пре пада) не искључује учење о постанку из небића.

Други проблем, који се јавља у смислу критике тумачења еволуције као последице пада Адамовог, јавља се у повезивању Адамовог утицаја на творевину са гностичким творцем света Демијургом. Одговор на ову недоследну критику налази се у томе што, по гностицизму, Демијург јесте творац који одстрањује Бога од одговорности и стварања света који је по своме одређењу зао (лош), али када је реч о Адаму, онда ствари сагледавамо другачије.

Наиме, оно што Адам поседује као власт над творевином, јесте директно предато од стране Бога као Творца. Самим тим, долазимо до закључка да Адам, као биће које има одређену одговорност, може ту творевину усмерити ка призваном опредељењу (= пројави слободе), које садржи могућност пада (= промашаја). Тај пад (и промашај) је драматична чињеница која је повукла целу творевину у ново трагично постојање.

Овде долазимо до још једног закључка који је везан за проблем разумевања еволуције као последице ,,пада''. Реч је о појму времена као о једној категорији творевине. Веома је тешко разумети ту чињеницу коју називамо ,,релативност времена'', не само у класичном и физичком смислу, већ и у начину поимања суштинске повезаности категорије времена са самом творевином. Пад творевине (= промена у смртно актуелизовано стање) односи се и на пад категорије времена које тај пад доживљава кроз Велики прасак.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сам на Б92 чуо вест да су неки научници пронашли остатке модерног човека (зуби) старе 400.000 година. Аух! Ако се ово покаже тачно, ТЕ пада у воду, добрим својим делом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ne mora da znaci, mozda su to falsifikovani dokazi na jedan izuzetan nacin ,a to je da je neki kreacionista sa vremenskom masinom podmetnuo to zubalo facenew22222222

jos Izrael u pitanju?! ma to je MP garant prstgore

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На основу података до којих су дошли изгледали су овако:

Постављена слика

Oво су, бре, људи, никаква карика, никакви полуљуди-полумајмуни, никакви недовршени-непотпуни људи.. Ово је потпуни човек, као и ми...

Јесте мало забрадатио и запустио се (подсећа на оне код Шуматовца...), али није он крив, није имао брицу  blessyou

Постављена слика

A шта је ово (Homo erectus ergaster, nastali pre око 2 miliona godina),

да ли су и ово били људи (у правом, православном, смислу те речи)?

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

A шта је ово (Homo erectus ergaster, nastali pre око 2 miliona godina),

да ли су и ово били људи (у правом, православном, смислу те речи)?

Шта је ово? Да извиниш, Вељо, ово ти се зове "уметничка слобода", да не кажем штогод грђе...

"Уметничка слобода" као што је случај са овом заводницом 0205_whistling

па онда мало роматике

Постављена слика

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo i ovde! http://news.yahoo.com/s/ap/ml_israel_ancient_teeth

Israeli archaeologists said Monday they may have found the earliest evidence yet for the existence of modern man, and if so, it could upset theories of the origin of humans.

...known scientifically as Homo sapiens, found in Israel. The earliest Homo sapiens remains found until now are half as old.

"It's very exciting to come to this conclusion," said archaeologist Avi Gopher, whose team examined the teeth with X-rays and CT scans and dated them according to the layers of earth where they were found.

Tako su bili pronašli godine 1921. g u Nebrasci (SAD) zub neki, okamenjeni. Odmah su nacrtali hominoida u prirodnoj veličini. Nazvali su ga Hesperopitekus, čini mi se. Nekoliko godina kasnije pronađen je drugi takav zub, sada sa vilicom, i pokazalo se da zub pripada zapravo svinji - dakle još jedan dokaz da ljudi potiču od svinje!  nesiguran

Kasnije ću otvoriti jedan novi topik, da razmotrimo stvari poput Big Bang, evolucija kozmosa, starost kosmosa, C-Decay, atomski satovi, crveni pomak itd. Jer koliko primetih ove silne godine (400.000 itd.) mnogo pometnje prave, jer zapravo vrlo mali broj ljudi razume kako deluju metode sa kojima dobijamo toliko neverovatne brojke.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...