Jump to content

Поставите питања везана за еволуциону биологију


Препоручена порука

Библијски "дани" стварања нису никако дану у нашем смислу те речи. То су етапе стварања за које не знамо колико су трајале.

Covece sestog dana Mojsije pise recenicu koju sam podvukao crvenim slovom...to govori o nemanju mesozderstva to je cinjenica koji stoji u Bozijem Otkrovenju osim ako ne verujem da je Knjiga postanja falsifikat vavilonskih mitova....to sto nije naucna cinjenica.. to ne daje pravo da mi sad uobrazavamo da to znaci nesto drugo..Omsi ehatoloski dan gde je osnov takvom tumacenju??

jos jednom

29. И још рече Бог: ево, дао сам вам све биље што носи сјеме по свој земљи, и сва дрвета родна која носе сјеме; то ће вам бити за храну.

30. А свјему звјерињу земаљском и свјема птицама небеским и свјему што се миче на земљи и у чем има душа жива, дао сам сву траву да једу. И би тако.

31. Тада погледа Бог све што је створио, и гле, добро бјеше веома. И би вече и би јутро, дан шести.

ps jesi teolog Aleksandre?postavio bi ti neka pitanja

Link to comment
Подели на овим сајтовима

akvilio da li bi izgradio svetsku harmoniju a da je cena milijarde milijarda tona bola smrti straha i patnje kako zivotinje tako i ljudi ?????????????????????????????a ne moras da stvoris svet nista te ne prinudjava????????

zasto neces da odg na ovo pitanje? ja sam ti odg za naftu.Budi posten..i reci

al posteno kao covek da mi kazes.

Zasto izbegavas pitanje?

Argument projekcije nasih vrednosti na Boga ima smisla jedino ako je Bog =bog ne licnost.

ali ako je Bog licnost razumna slobodna ..e  onda taj argument otpada i mi mozemo takvoga Boga da stavimo pod moralni sud...tvoja poruka je da je Bog jezuita...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Са којим циљем утврђује тачност (истинитост, истину), ако не да би све подредио себи?

Радозналост? Жеља да се сазна истина? Жеља да се знањем помогне људима? Узбуђење и адреналин које човек осети кад реши неки велики проблем или загонетку? Друштвени статус и признања? А богами ни паре нису занемарљиве. Иако свакако недовољно да би се човек обогатио, просечан професор на универзуму у било којој земљи добија више него солидну плату у односу на просек популације.

Разлога има разних и свакако нису сви морално еквивалентни, али ти од свих њих претпостављаш онај најгори. Карикатуру ''лудог научника'' који хоће да освоји свет која не одговара НИЈЕДНОМ научнику на свету. Стварно, кад помислиш на човека који жели све да подреди себи теби је НАУЧНИК оно што ти прво пада на памет?

Напротив, истина је ЈЕДИНИ антидот сировој моћи. Није џабе то што свака тиранија се најпре окоми на све учене људе.

Зар то помало не личи на ону старозаветну о дрвету познања?

Јесте, и то је оно у вези те приче што је неописиво одвратно. Слављење незнања у односу на знање. Бљак.

Бог је скоро па свемогућ. Он може све да уради... осим да изневери очекивања свог верника.

XIO

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da ali po Milanu to bice kosmosa ima pogresan nacin postajanja i postojanja...jer nije u Bogu nego razvija se svojim energijama. odlukom coveka..jeste bice ali ne u pravom smislu...kao bebe koja raste pa postane covek i krene da stari i umre..jer nema Boga u sebi

ps Milane oprosti ako te pogresno interpretiram..nismo dublje ulazio u analizu rasprave o tvojoj teoriji.prosto ja  te tako shvatam.ispravi me ako gresim

Ако је материја створена од Бога, откуд онда материји својство да опстаје својом енергијом? То је оно шта сам покушао да добијем од брата Ђуниса, и нисам успио увек је једно те исто понављао, да се материја када се креће од Бога распада...Чак и да је тако, откуд јој својство да се крећући од Бога распада? Вели због греха...али то није одговор. Грех је једно, као земљотрес, а слаба конструкција која се руши је друго.  

Ја сам ствари тако посматрао. Материја која је створена, бесмртна је када је у окриљу Божије благодати, када се та благодат уклони, она почиње да умире. Разлог за уклањање благодати је грех. Дакле смрт је последица греха. Ето то је била и суштина онога што сам хтео да кажем у прилог томе да смртност творевине у почетку осим човека не може бити проблем, јер питање смрти и спасења је питање човековог односа са Богом, а не питање саме природе и њеног битисања.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ps jesi teolog Aleksandre?postavio bi ti neka pitanja

Јесам. Одмах да ти одговорим, што се тиче Божије познања света и оцене "добро беше веома". Свети Максим Исповедник, и не само он, говори како Бог познаје свет. Да ли као ми, умне-умно, чулне-чулно? Не. Бог познаје свет као своју вољу. А Божија воља о свету скопчана је са оним што ће свет НА КРАЈУ бити, а не са историјском димензијом света који је у покрету. Из тих разлога, оцена "добро беше веома" односи се на Божију вољу о свету, на логосе бића, на Есхатон.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

akvilio da li bi izgradio svetsku harmoniju a da je cena milijarde milijarda tona bola smrti straha i patnje kako zivotinje tako i ljudi ?????????????????????????????a ne moras da stvoris svet nista te ne prinudjava????????

zasto neces da odg na ovo pitanje? ja sam ti odg za naftu.Budi posten..i reci

al posteno kao covek da mi kazes.

Zasto izbegavas pitanje?

Argument projekcije nasih vrednosti na Boga ima smisla jedino ako je Bog =bog ne licnost.

ali ako je Bog licnost razumna slobodna ..e  onda taj argument otpada i mi mozemo takvoga Boga da stavimo pod moralni sud...tvoja poruka je da je Bog jezuita...

Opet dupla zamena teza.

Do ovog pitanja si dosao tako sto si svoje licne emocionalizme, psihologizme i fantaziej projektovao na Boga.

A to se u hriscanskoj teologiji NE RADI!

I sto je jos vaznije uopste nije pitanje sta bih ja NEGO STA JESTE.

Ajde postvi sledece pitanje na laznoj dilemi da vidim  koliko si kreativan. :cheesy2:



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Но, није да нема тамо и светлих примера.

Исповедник Свети Лука Војно-јасенички

Постављена слика

ТЕ  је потпуно прихватао, јер је био обавештен,  заинтересован за научне чињенице и

не самообмањивач.  

koliko ja znam on je nije u potpunosti prihvatao u njegovoj knjizi nauka i religija gde je raspravljao o  odnosu religije i nauke..on  je rekao da Darvinova teorija bez obzira da li ce se pokazati kao tacna ili netacna  ne iskljucuje postojanje Boga..on se tu samo na kratko zadrzao i dokumentovao beleske Darvina da je bio teista zbog komunista s kojima je vodio polemike...ali nije dublje ulazio u teoloska pitanja TE& teologije...uostalom on nije bio teolog...a svetiteljstvo ne dokazuje spojivost TE& teologije kao ni svetiteljstvo sv.Vasilija velikog da se  sunce okrece oko zemlje..problemi objektivno postoje  i to je cinjenica..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам острашћен по питању ТЕ већ тренутно имам такав став по коме је вероватније да су цео свет и сва твар разумно створени по јасним законима, а не пуким случајем и маратонском еволуцијом,

Те ствари уопште нису у супротности. ТЕ су ти јасни закони. А сам процес еволуирања живог света ЈЕСТЕ био случајан.

која успут изједначава све врсте по могућности прилагођавања природним условима. 

ТЕ, то ни у лудило не ради. Врсте које су прилагођене условима средине остављају потомство, оне које нису а то је на дугим временским скалама 99+% изумру.

Бог је скоро па свемогућ. Он може све да уради... осим да изневери очекивања свог верника.

XIO

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Искључује ли ТЕ могућност појаве чуда, односно догађаја услед невероватног сплета околности?

ТЕ сама по себи не, али ТЕ примењена на живот на земљи (тј. фосилни и генетски запис) итекако. Гледајући више него обилате фосилне и генетске записе не постоји ни НАЈМАЊИ доказ да се иједно свесно биће мешало у стварање живота на земљи. Настанак (и развој) живог света и човека је био, у сваком могућем значењу и смислу те речи, СЛУЧАЈАН!

Бог је скоро па свемогућ. Он може све да уради... осим да изневери очекивања свог верника.

XIO

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Те ствари уопште нису у супротности. ТЕ су ти јасни закони. А сам процес еволуирања живог света ЈЕСТЕ био случајан.

Уопште није случајно. Тј, не мора се некаква функција изводи из процеса еволуције,  која ће све то да опише и доведе у међузависност, али сами механизми еволуције заснивају се на ЗАКОНИМА, а не случајности. И сами еволуционисти не говоре о томе да је све могуће да настане из еволуције. Да је могућ сваки облик, и свакаква креатуре да постане еволуцијом, само онда је она могућа као случајана. Све док еволуционисти говоре о РАЗЛОЗИМА због чега је нека јединка еволуирала, а то су углавном прилагођавање ради опстанка, не може се говорити о природи случајности ТЕ.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам острашћен по питању ТЕ већ тренутно имам такав став по коме је вероватније да су цео свет и сва твар разумно створени по јасним законима, а не пуким случајем и маратонском еволуцијом,

Те ствари уопште нису у супротности. ТЕ су ти јасни закони. А сам процес еволуирања живог света ЈЕСТЕ био случајан.

која успут изједначава све врсте по могућности прилагођавања природним условима. 

ТЕ, то ни у лудило не ради. Врсте које су прилагођене условима средине остављају потомство, оне које нису а то је на дугим временским скалама 99+% изумру.

Како случајан? Зашто животиње нису еволуирале у слабије, него у јаче? (у смислу: зашто су се прилагођавале околностима, зашто је тако очита тежња живота да опстане?)

Закони у природи? Одакле? Зашто закони одржавају живот, а не воде у ништавило? Зашто закони у природи значе поредак а не хаос? Зашто?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

akvilio da li bi izgradio svetsku harmoniju a da je cena milijarde milijarda tona bola smrti straha i patnje kako zivotinje tako i ljudi ?????????????????????????????a ne moras da stvoris svet nista te ne prinudjava????????

zasto neces da odg na ovo pitanje? ja sam ti odg za naftu.Budi posten..i reci

al posteno kao covek da mi kazes.

Zasto izbegavas pitanje?

Argument projekcije nasih vrednosti na Boga ima smisla jedino ako je Bog =bog ne licnost.

ali ako je Bog licnost razumna slobodna ..e  onda taj argument otpada i mi mozemo takvoga Boga da stavimo pod moralni sud...tvoja poruka je da je Bog jezuita...

Opet dupla zamena teza.

Do ovog pitanja si dosao tako sto si svoje licne emocionalizme, psihologizme i fantaziej projektovao na Boga.

A to se u hriscanskoj teologiji NE RADI!

I sto je jos vaznije uopste nije pitanje sta bih ja NEGO STA JESTE.

Ajde postvi sledece pitanje na laznoj dilemi da vidim  koliko si kreativan. :cheesy2:

ti si kukavica....nemoj druge da prozivas...je l ti znas sta je zamena teza kad ti  i ja i djunis iznosimo teoloske probleme sinteze TE&teologije a ti pocnas da nas smaras  tri stranice da ti pricamo o nafti koliko je stara...

Ovo nije zamena teza pitanje je duboko povezano sa raspravom jer  propovedas da je pravolsavni Bog jezuita

imamo dve opcije da ti dokazes zamenu teza i projekciju mojii emocija(kao da ti znas  sta je u meni pa znas sta projektujem)...ili da ti ja dokazem da nije zamena teza(ukrako bioloska smrt za svako stvorenje je bol patnja uzas.to je objektivna cinjenica...Bog je svestan da stvorenja moraju da okuse to  a susta je ljubav i cistota..to je vera pravoslavna..ljubav ne moze da prihvati stradanje bilo kog stvora..pogotovo ne da pokrene stradanje milijarde milijarde  bica....je l se te dve stvari potiru??? zar nisu protivrecne ? je l 1+1 =2 89898989898989 )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опасно је када Богу учитавамо своје психо-логичке конструкције.

"Не називај Бога праведним. Јер, праведност се не види из дела Његових..."

Свети Исак Сирин

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Значи да сам модератор ја бих могао да бришем

постове у којима је моје  персоне ставови доведени у питање?

Милан Николић ми је обрисао поруку у којој сам навео да је његова теорија заснована на његовом тумачењу,

и да не може да присиљава упорно  aquilio да је мора прихватити итд....

Уосталом сви овде сте је прочитали. Јел то уреду?  

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ксио то је отприлике оваква паралела:

имаш оца (Адама) који располаже богатством породице (вечним животом) и од тога зависе чланови да једу. е онда отац изгуби све богатство на коцки (прародитељски грех) и осиромаши и целу породицу и суноврати их све заједно у сиромаштво (смрт).

с друге стране, омогућено је сваком члану породице да се уздигне индивидуално до богатства, али то не може сам, већ постоји банка која му пружа кредит (Црква) на реч (крштење).

значи, с једне стране отац јесте одговоран за породицу у том смислу, али не може бити укинути право појединачном члану да се уздигне до богатства кроз процес који постоји.

Ко је том оцу дао право да располаже мојим богатством и коцка се у моје име?

Ко је створио коцкарницу и зашто?

Откуд ''крупијеу'' право да одузме новац некоме који још није био ментално способан да схвати последице тог коцкања (јер није још ни појео плод са дрвета СПОЗНАЈЕ ДОБРОГ И ЗЛОГ)? Било која коцкарница која узима паре од ментално неурачуњивих људи би на ''трулом западу'' била експресно затворена.

Шта ће ми уопште новац? Шта ће крупије да ми уради ако му не платим? Пошаље у пакао? То више личи на мафијашку изнуду него на било шта друго.

Јел имам право крупијеу који је уредио овакав болестан систем да покажем средњи прст?

Бог је скоро па свемогућ. Он може све да уради... осим да изневери очекивања свог верника.

XIO

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...