Jump to content

Поставите питања везана за еволуциону биологију


Препоручена порука

Da objasnim ja svoje "izbegavanje" i "kukavicluk":

Али не објасни  :) Брате, само облати Брата aquilio,  тамо-вамо и изокола  опет ти избегну да одговориш.

Veljo, odgovor je: bavim se onim sto me zanima kao hriscanina, onim sto utice na saznanja o Bogu koja su nam data u Svetom Pismu i Svetom Predanju

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vec smo hiljadu puta pisali o tome da neumiranje tvorevine pre pada NIJE centralno pitanje svetog

predanje nego da su se time bavili neki sveti oci i dali svoje misljenje, PRETPOSTAVKE.

Ko je "hiljadu puta pisao"?

Paja Patak,a onda Dusko Dugousko.

Kako je "lepo" kad se covek pravi lud....vrh od diskusije...autizam,al' nema veze....

Jesu li sv.Paja Patak i sv.Dusko Dugousko pricali o smrti kao o pukom bioloskom fenomenu?

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da objasnim ja svoje "izbegavanje" i "kukavicluk":

Али не објасни  dada Брате, само облати Брата aquilio,  тамо-вамо и изокола  опет ти избегну да одговориш.

Veljo, odgovor je: bavim se onim sto me zanima kao hriscanina, onim sto utice na saznanja o Bogu koja su nam data u Svetom Pismu i Svetom Predanju

:) bendoff slava3

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vec smo hiljadu puta pisali o tome da neumiranje tvorevine pre pada NIJE centralno pitanje svetog

predanje nego da su se time bavili neki sveti oci i dali svoje misljenje, PRETPOSTAVKE.

Ko je "hiljadu puta pisao"?

Paja Patak,a onda Dusko Dugousko.

Kako je "lepo" kad se covek pravi lud....vrh od diskusije...autizam,al' nema veze....

Jesu li sv.Paja Patak i sv.Dusko Dugousko pricali o smrti kao o pukom bioloskom fenomenu?

GDE SE ,U KNJIZI POSTANJA, EKSPLICITNO GOVORI U PRILOG BILOSKOG NEUMIRANJA PRE ADAMOVOG PADA?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da ti pomognem.

NIGDE!

Ali se zato jos nekoliko skupina zivih bica nazivaju "duse zive"....

Hm....sija li ti?

Drugi aspekt,za tebe naravno spansko selo.

Sve sto su Sveti Oci govorili o funkcionisanju prirodnih zakona u tvorevini,njenom sastavu,gradji,jednom recju onome cime se u zadnjih 250 godina bavi nauka,SU DEBELO POGRESILI.

Ovde izdvajam jedino neka zapazanja/o korpuskularno-talasnoj gradji tvorevine/ sv.Grigorija iz Nise i sv.Maksima Ispovednika,kao i pojedina zapazanja sv.Nemesija Emeskog u pogledu funkcionisanja ljudskog tela.

Da li ti sija?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo da nastavite sa smehom:

Zato što Bog nije smrt stvorio niti se raduje propasti živih. Jer je izveo sve u bitije i spasonosni su postanci svijeta, i nema u njima otrova propasti niti na zemlji paklenog carstva.“Premudrosti Solomonove 1:13-14

Tako, Bog nije stvorio smrt, već smo je mi sami doneli sebi, kroz jedno zlo raspoloženje. Ipak, On nije sprečio napuštanje na račun gorepomenutih uzroka, tako da ne bi u nma učinio nemoć večnom u nama

---

Jer koliko se udaljio od života, upravo toliko se približio smrti, Jer Bog je život; lišavanje života jeste smrt. Tako je Adam bio tvorac sopstvene smrti, kroz svoje odvajanje od Boga, u saglasju sa Pismom, koje govori: „Jer evo koji odstupiše od Tebe ginu

Sveti Vasilije Veliki

св. Јован Златоуст:

"Као што је твар постала пропадљива када је твоје тело постало пропадљиво, тако ће твар - када твоје тело постане непропадљиво - следити тело и постати му слична" (Омилије на посланицу Римљанима, XIV, 5).

Sveti Grigorije Sinait, Dobrotoljublje,  (Главе о заповестима и догматима, 11).

"Твар која данас постоји није створена у почетку као пропадљива; већ је таква постала (касније), јер се, по Писму, покорила таштини, али не од своје воље, већ због онога који је покори, 'са надом да ће се и сама твар ослободити од робовања пропадљивости на слободу' (Римљ.8,20). Онај Који је обновио Адама и осветио га, обновио је и твар, али је од пропадљивости није избавио"

....

"Едем је место у коме је Бог посадио најразличитије мирисно биље. Није ни потпуно непропадљив нити, пак, потпуно пропадљив. Налазећи се између пропадљивости и непропадљивости, он је увек и преизобилно испуњен плодовима и цвећем у цвату, и зрелим и незрелим. Дрвеће које пада и зрели плодови се претварају у мирисну земљу, која нема задах труљења као у овом свету. То је од изобиља благодати освећења која тамо увек влада"

св.Јустин Ћелијски:

И заплака Господ, пише у Светом Еванђељу, ударише сузе Исусу[13].

Гле, смрт је тако страшна, смрт је тако ужасна неман, таква страхота за род људски, за човека, да и Богочовек Христос плаче над бедним човеком, који је роб смрти. Спаситељ упита: "А где сте га сахранили?" Одведоше га до гроба, а Марта похита и рече: "Господе, већ смрди, четири је дана од како смо Га сахранили". Онда јој Он благо рече: "Не рекох ли ти, ако верујеш, видећеш славу Божју?" Тада упери очи к Небу. Господ се помоли Оцу Свом Небеском и рече громким гласом: "Лазаре! изађи напоље!" И устаде мртвац повијен платном, повезан као што су то били обичаји код Јевреја, и као што је и данас обичај, и Господ нареди да га разреше од свих тих покрова. И многи повероваше у Господа видевши ово чудо.[14] Народ који је био и гледао то.

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/AvaJustin/SabraneBesedeSvetiJustin/SabraneBesedeSvetiJustin156.htm

као и

"Онда Исус, кад је видје гдје плаче, и гдје плачу Јудејци који дођоше с њом, потресе се у духу и сам се узбуди. И рече: Гдје сте га метнули? Рекоше Му: Господе, дођи да видиш. Исусу ударише сузе. Онда Јудејци говораху: Гле, како га љубљаше.а неки од њих рекоше: Не могаше ли овај који отвори очи слијепоме учинити да и овај не умре? А Исус се опет потресе у себи и дође на гроб. А то бијаше пећина, и камен лежаше на њој."

(11:33-38)

Нема потресније чињенице од присуства смрти у човечанском свету који је од Бога створен за бесмртност и живот вечни. Нема потресније ни за Богочовека акамоли за човека. Над том чињеницом никада човеку није довољно плакати и јадиковати. Ево, над том страшном чињеницом плаче и Једини Победитељ смрти - Богочовек Христос. Толико је она страшна, и дирљива, и тајанствена.

http://svetosavlje.org/biblioteka/Besede/TumacenjeJevandjeljapoJovanu/Jev_po_Jovanu11.htm

Додао бих и текст св. Григоријe Паламa:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/DuhovnoUzdizanje/SabraneBesede_SvGrigorijePalama/SabraneBesede_SvGrigorijePalama31.htm

31. Беседа

Изговорена на (литији) одржаном првог дана августа

1. Бог није створио смрт, и не радује се погибији живих (Прем. Солом. 1, 13). Ако Господ није створио смрт и није виновник свих тегоба које прате смрт, откуда онда код нас немоћи, болести и остале недаће од којих потиче и смрт? Одакле долази и сама смрт? Она је последица наше првобитне непослушности Богу и нашег преступања заповести коју нам је Бог дао, од греха наших прародитеља у рају. На тај начин и болести и немоћи и разноврсно бреме искушења происходе од греха, јер смо се услед греха оденули у "кожну одећу", тј. у ово болешљиво, смртно и многострадално тело, и прешли у овај привремени и пропадљиви свет, осуђени да живимо острашћеним животом, преиспуњеним многим несрећама. Дакле, овај кратак и тегобан пут, на који је грех извео људски род, уистину јесте болест, чија је крајња тачка и завршетак смрт.

2. Бог не само да није створио смрт, него је и спречавао њено појављивање. Пошто је човека створио као живо биће са слободном вољом, Он не би њу (смрт) могао спречити а да самим тим не наруши Своје дело, јер би нам одузео слободу коју нам је Он дао да владамо собом. Међутим, Он је у Својој премудрости и доброти пронашао начин како да човека упозори на смрт и да у исто време у потпуности сачува слободу његове воље. Како је Он то учинио? Чим га је створио и оживео, Он му је дао савет који је у себи садржао бесмртност. Нарочито наглашавајући овај живототворни савет, дао му је облик заповести и јасно предсказао да ће у случају преступања ове животоносне заповести уследити смрт, али не толико смрт тела, колико смрт душе, због чега и говори оном пару наших прародитеља: У онај дан у који окусите од дрвета познања добра и зла, смрћу ћете умрети (1. Мојс. 2; 16-17). Обратите пажњу на то да им Он не говори у облику наредбе: у онај дан, када окусите, умрите. Његова наредба је почетак постојања свега, као што је казано: Он рече (нареди), и постадоше (Пс. 32; 9). Он, међутим, није наредио смрти да постане, него је предсказао да ће се она појавити због преступа, говорећи: "Немојте окусити од тог дрвета; у онај дан у који окусите, умрећете" да, држећи се савета и бежећи од преступа, не бисмо били подвргнути смрти. Да је Он то говорио о смрти душе, а не о смрти тела, види се из тога што они телом нису умрли оног дана када су окусили са забрањеног дрвета.

....

12. Сада би требало да проучимо и размотримо оно што се тиче телесне смрти: шта је њен узрок, пошто ни ову врсту смрти није створио Бог, будући да је Он Сами Живот, пуноћа Живота и Узрочник сваког вида живота, било у времену или у вечности, а особито оног вечнопостојећег и божанског. Бог, значи, није створио ни дао ни телесну смрт, нити је наредио да настане. Ако, дакле, ни ту смрт није створио Бог и ако Он није узрочник телесних болести, откуда онда код нас телесне немоћи и болештине? И откуда уопште смрт тела? Откуда уопште и сама смрт? Слушајте пажљиво, и разумите: духовна змија, која је зачетник зла, након што је на самом почетку пришла злу, лишила се добра и истинског живота и била их је праведно лишена, јер се прва од њих и уклонила. Тако је постала мртав дух, али не по природи (тј. По суштини) пошто смрт (мртвило, умртвљавање) нема своју природу (суштину) као такву, него она потиче од одбацивања истинског Живота. Не наситивши се сопственом жудњом за злом, она је постала дух који обманом доноси смрт и тако, авај, и човека учинила саучесником своје умртвљености.

13. Поставши, противно вољи Творца, једномислени са сатаном и свукавши са себе од Бога озарене светле и животоносне одежде, наши су прародитељи, авај, и сами постали духовно мртви, као што је и сатана. Пошто сатана није само мртав дух, него и дух који усмрћује оне што му се приближе, и како саучесници његове умртвљености имају тело којим је смртоносни савет спроведен у дело, они су и своја тела предали умртвљавању и умртвљујућим духовима смрти. Човеково тело би се одмах распало и претворило у земљу, да му није - одржаваном Промислом и јачом силом Онога Који једном речју све носи - одложено испуњење пресуде. Он је, како што смо рекли, задржао и одложио пресуду о смрти тела и дубином мудрости и човекољубља тако ју је тада савршио да је њено испуњење у будућности сачувано за Њега. Он није рекао Адаму: "Пошто си јео од дрвета, од којег сам ти забранио да једеш, врати се у оно од чега си постао", него је, дајући, између осталог и оцену овог живота, додао: Јер си земља и у земљу ћеш се вратити, не наређујући него предсказујући и допуштајући и праведно не спречавајући оно што је требало да се догоди. Видите ли да ни телесна смрт не потиче од Бога, него од греха и душе која је починила грех, и од змије која нас је на превару уграбила? Према томе, и телесне болести потичу од греха.

....

св.Симеон Нови Богослов

ЕТИЧКА БЕСЕДА ПРВА

1. Бог није, како су неки склони да мисле, првозданима на самоме почетку само рај дао, није само њега створио нетрулежним, него је много пре њега сву ову земљу коју ми сада насељавамо и све што је на њој, али и небо и оно што је на њему, привео /у постојање/ у пет дана. У шести дан саздао је Адама и поставио га за господара и цара целокупне видљиве творевине. Тада не беху створени ни Ева ни рај, него Бог овај свет сазда као какав рај  нетрулежан, додуше, али ипак вештаствен и чувствен, те је њега, како је речено, даровао Адаму и његовим потомцима на уживање.

----------

Обрати пажњу опет и на то како није написано ни "створи Бог рај", нити "рече: нека буде; и би", него  Насади го; и израсте Бог још из земље свако дрво лепо за гледање и добро за јело (Пост 2, 9), које има плодове свакојаке и разнолике, а који се не кваре, нити уопште пролазе, него имају вечиту свежину и посебну сладост и првозданима пружају неизрециву милину и радост.

----------

И одмах постави пламени мач да чува приступ дрвету живота (Пост 3,24), чега смисао није даје требало да се касније они поново врате у сами чулни и вештаствени рај. Он и није због тога до сада задржан, нити га тога ради Бог није проклео, него да би носио образ будућег непролазног живота и представљао слику вечнога Царства Небеског. Да није то било разлог, требало је пре он да буде проклет, јер је у њему и дошло до преступа. Али /Господ/ то не чини, него је сву осталу земљу јер, како рекосмо, нетрулежна беше као и рај и све сама од себе приношаше, да Адам, када већ излази отуда, не би и надаље живео животом лишеним мука, умора и зноја, проклео овим речима: Проклета је земља у делима твојим; у мукама ће те је јести све дане живота свога; трње и коров даваће ти и јешћеш траву пољску намењену зверима и бесловесним животињама; у зноју лица свога јешћеш хлеб свој, док се не вратиш у земљу из које си узет, јер земља си и у земљу ћеш отићи (Пост 3,1718).

----

4. Видиш ли како не казах случајно да твар више није хтела да послужи Адаму преступнику, видевши даје као онај који је устао против Бога, свога Творца, остао без божанске славе? Зато му Бог, предодредивши пре стварања света његово спасење из пакибитија, потчини твар, проклевши је да човеку који је постао трулежан и ради кога је настала трулежна и сама постане, да би му сваке године давала трулежну храну.

----

5. Јеси ли видео како не рекосмо без разлога да је и сама целокупна твар испрва Богом створена нетрулежна и у чину раја, а да је проклета преведена у трулежност и ропство и потчињена људској таштини? Него гледај каква ће бити њена коначна красота.

----

1. Обнављајући се, дакле, она неће одмах постати онаквом каква је од искони створена  далеко било!

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo vi metanisite jedan pred drugim.

U medjuvremenu, nadjite mi i jednog svetitelja koji je smrt (a time i ulogu Boga) poimao na nacin kao sto vi cinite..

Nadji mi svetitleja koji je znao da nafta postoji, koji je znao da skeleti dinosaurusa postoje, koji

je znao da su zvezde umirale pre 11 milijardi godina. Plus pred uslov da je taj svetitelj uz sve to

da je znoa te cinjencie rekao da smrti nije bilo pre pada.

Ako tako nesto nadjes svka ti cast. Dok tako nesto ne nadjes shvati da je nebitno sta je koji svetitlej

rekao na tu temu jer pod A tema nije centralnog znacaja B to je njihovo misljenje za koje znamo danas

da je pogresno.

Sveto oci nisu bili samoobmanjivaci!!!!!



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

GDE SE ,U KNJIZI POSTANJA, EKSPLICITNO GOVORI U PRILOG BILOSKOG NEUMIRANJA PRE ADAMOVOG PADA?

30 A svim zverima zemaljskim i svim pticama nebeskim i svemu što se miče na zemlji i u čemu ima duša živa, dao sam svu travu da jedu. I bi tako.[/color]

Ima li ovde prostora za mesozderstvo?

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da objasnim ja svoje "izbegavanje" i "kukavicluk":

Али не објасни  ne_shvata Брате, само облати Брата aquilio,  тамо-вамо и изокола  опет ти избегну да одговориш.

Што се толико љутиш на питање које се сетио да ти постави:

Odakle toliko nafte, uglja, zvezde koje umiru pre 11 milijardi godina AKO je svet netrulezan pre covke?

Рекао си у једном претходном одговору да је то настало од умрлих животиња.

Јел тако?

Онда су ти поставили потпитање и ти уместо снагом аргумента или барем конкретног одговора,

покушао си (неуспешно) да опет омаловажиш свог главног саговорника  :cheesy:

Сећаш се да си на једној другој теми сам рекао - аргументи нека су нам јаки, а реч ...  0304_smile4

0304_smile4

Da a posto tih zivotinja vise nema jer su ziveli PRE coveka svako pa i dete od 5 godina bi zakljucilo

da je umiranje pre coveka OCITA STVAR.

Ali ovo samo pokazuje koliko je stepen samoobmanjivanja kod modernih citatologa.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

GDE SE ,U KNJIZI POSTANJA, EKSPLICITNO GOVORI U PRILOG BILOSKOG NEUMIRANJA PRE ADAMOVOG PADA?

30 A svim zverima zemaljskim i svim pticama nebeskim i svemu što se miče na zemlji i u čemu ima duša živa, dao sam svu travu da jedu. I bi tako.[/color]

Ima li ovde prostora za mesozderstvo?

Znaci T Rex i Velociraptori su  fatamorgane?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo vi metanisite jedan pred drugim.

U medjuvremenu, nadjite mi i jednog svetitelja koji je smrt (a time i ulogu Boga) poimao na nacin kao sto vi cinite..

Nadji mi svetitleja koji je znao da nafta postoji, koji je znao da skeleti dinosaurusa postoje, koji

je znao da su zvezde umirale pre 11 milijardi godina. Plus pred uslov da je taj svetitelj uz sve to

da je znoa te cinjencie rekao da smrti nije bilo pre pada.

Ako tako nesto nadjes svka ti cast. Dok tako nesto ne nadjes shvati da je nebitno sta je koji svetitlej

rekao na tu temu jer pod A tema nije centralnog znacaja B to je njihovo misljenje za koje znamo danas

da je pogresno.

Sveto oci nisu bili samoobmanjivaci!!!!!

Tako je. Sveti Oci nisu bili samoobmanjivaci. Ako nisu bili geolozi ili arheolozi, bili su tajnovidci. I tome nisu videli da je Bog uzrok smrti ni na koji nacin.

Prilicno veliki svetitelji su se odvazili da na takav nacin opisuju Boga.

Prilicno veliki svetitelji su svojim tekstovima pravili apologiju onoga sto je receno u Svetom Pismu

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

GOSPODO,

To sto vi pricate nije ucenje Pravoslavne Crkve.

Ukoliko mislite da jeste, stavite na papir tu svoju teologiju, potpisite se imenom i prezimenom (Akvilio neka vam bude saradnik za nauku) i trk u Patrijarsiju da im objavite novo otkrivenje. Da obavestite arhipastire da sv.Jovan Zlatousti, Sv.Simeon Novi Bogoslov, Sv.Grigorije Sinait, Sv.Grigorije Palama, Sv.Vasilije Veliki nisu imali pojma sta pricaju  i da vi imate nove informaciej o Bogu.

A ne ovako forumski da propovedate ono sto su vasa licna misljenja i da to podmecete kao ucenja Crkve. Ovo se odnosi narocito na one koji su veroucitelji! Vi imate narocitu odgovornost!

Ovo sto vi pricate su veoma ozbiljne stvari i nisu tek puko forumsko razmenjivanje misljenja.

Vi o teologiji teorije evolucije govorite kao da je to vec opste prihvaceno u Crkvi.

Drustvo, nije tako!

OVo sto vi pricate, NIJE UCENJE CRKVE!

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

GOSPODO,

To sto vi pricate nije ucenje Pravoslavne Crkve.

Ukoliko mislite da jeste, stavite na papir tu svoju teologiju, potpisite se imenom i prezimenom (Akvilio neka vam bude saradnik za nauku) i trk u Patrijarsiju da im objavite novo otkrivenje. A ne ovako forumski da propovedate ono sto su vasa licna misljenja a ne ucenja Crkve. Ovo se odnosi narocito na one koji su veroucitelji! Vi imate narocitu odgovornost!

Ovo sto vi pricate su veoma ozbiljne stvari i nisu tek puko forumsko razmenjivanje misljenja.

Vi o teologiji teorije evolucije govorite kao da je to vec opste prihvaceno u Crkvi.

Drustvo, nije tako!

OVo sto vi pricate, NIJE UCENJE CRKVE!

Ovo je apsolutna LAZ, misljenje svetitelja NIJE ucenje Crkve!!!!!!!



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo vi metanisite jedan pred drugim.

U medjuvremenu, nadjite mi i jednog svetitelja koji je smrt (a time i ulogu Boga) poimao na nacin kao sto vi cinite..

Nadji mi svetitleja koji je znao da nafta postoji, koji je znao da skeleti dinosaurusa postoje, koji

je znao da su zvezde umirale pre 11 milijardi godina. Plus pred uslov da je taj svetitelj uz sve to

da je znoa te cinjencie rekao da smrti nije bilo pre pada.

Ako tako nesto nadjes svka ti cast. Dok tako nesto ne nadjes shvati da je nebitno sta je koji svetitlej

rekao na tu temu jer pod A tema nije centralnog znacaja B to je njihovo misljenje za koje znamo danas

da je pogresno.

Sveto oci nisu bili samoobmanjivaci!!!!!

Tako je. Sveti Oci nisu bili samoobmanjivaci. Ako nisu bili geolozi ili arheolozi, bili su tajnovidci. I tome nisu videli da je Bog uzrok smrti ni na koji nacin.

Prilicno veliki svetitelji su se odvazili da na takav nacin opisuju Boga.

Prilicno veliki svetitelji su svojim tekstovima pravili apologiju onoga sto je receno u Svetom Pismu

Balgodat Duha Svetoga NIKAKO NE MOZE DA POMOGNE U ODREDJIVANJU TOGA STA SE DESAVALO

SA TVOREVINOM U PROSLOSTI I KAKO ONA FUNKCIONISE.

Po naucnim pitanjim su se okretali ISKLJUCIVO TADASNJOJ ANTICKOJ NAUCI.

Zato sto to sto su tajnovidci nemoze da pomogne u odredjivanju sta se desilo sa prirodom.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

OVo sto vi pricate, NIJE UCENJE CRKVE!

Постављена слика

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...