Jump to content

Свети Лав Велики, папа римски Беседа на Преображење Господње

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Bokisd рече

pa, kazi sta te interesuje ... da ti boksit patrolog expert  :smiley2:  objasni.... :smeh1:  

Па Посланица папина Хакидонцима...сад ме падре "потпалио"... (жал за одметнутим Римом)

А интересује ме и ово:

Управо сада, Ćiriličar рече

1. Има ли тамо каквих доказа да је Ап. Петар уопште био у Риму?

2. Ако је био, зар није Павле дошао пре њега и утемељио Цркву тамо?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Ćiriličar рече

Па Посланица папина Хакидонцима...сад ме падре "потпалио"... (жал за одметнутим Римом)

А интересује ме и ово:

пре 57 минута, Ćiriličar рече

1. Има ли тамо каквих доказа да је Ап. Петар уопште био у Риму?

2. Ако је био, зар није Павле дошао пре њега и утемељио Цркву тамо?

Pa, da, poslanica citana na saboru u Halkidonu i doprinela da se utvrdi vera kako je formulisana u Halkidonskom orosu vere..... ah, kakvi su veliki svetitelji i pape stolovale u Rimu.... :ok:.. (pre raskola)

Bas sam ovih dana nesto citao o tome, i neko opste misljenje je da je Petar bio u Rimu zajedno sa Pavlom i da su tamo mucenicki stradali, .... sad je samo problem, sto su oboje u prvim vekovima zajedno slavljeni kao utemeljivaci Rimske crkve, ali kasnije je primat uzelo slavljenje samo Petra.... zbog opste poznatih razloga...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Bas sam ovih dana nesto citao o tome, i neko opste misljenje je da je Petar bio u Rimu zajedno sa Pavlom i da su tamo mucenicki stradali,

Доборо то, као Петру се јавио Господ кад је Нерон палио, па га Црква послала у бег, да се спасе јер је потребан, а на улазу га срео Господ, те на питање Петра куда ће...и тд. То су предања разна. Има ли научних доказа да је уопште био у Риму?

Не сећам се имена аутора (књига ми је у Отаџбини, за разлику од мене), један прота наш истраживач Ап. Павла, који је претресао протестанте по Швабији и И њихове изворе, у књизи, мислим да се зове Живот, мисија и дело св. Ап. Павла изнео доказе да нема доказа и да се може ставити под сумњу да ли је Петар уопште био икада у Риму. А тврди да је, подразумева се, Павле био пре њега. Ја нигде нисам наишао да је Петар био у Риму, осим неких препричавања. Баш ћу погледати шта Ава Јустин пише у Житију о Ап. Петру.

Иначе, ако мало анализирамо Дап. - па ништа није случајно било тада, благодат је била огромна након Васкрсења и Педесетнице, те ораћања Савла. Сети се хапшења Павловог кад га моле Јаков, Јован и Петар "мира ради" да принесе жртве...апсе га, Павле се позива на грађанство, јавља му се Господ, и тако креће пут за Рим. Нема говора о случајности ту.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ćiriličar рече

Доборо то, као Петру се јавио Господ кад је Нерон палио, па га Црква послала у бег, да се спасе јер је потребан, а на улазу га срео Господ, те на питање Петра куда ће...и тд. То су предања разна. Има ли научних доказа да је уопште био у Риму?

Не сећам се, један прота наш истраживач Ап. Павла, у књизи, мислим да се зове "Живот, мисија и дело св. Ап. Павла" изнео доказе да нема доказа и да се може ставити под сумњу да ли је Петар уопште био икада у Риму. А тврди да је, подразумева се, Павле био пре њега.

Иначе, ако мало анализирамо Дап. - па ништа није случајно било тада, благодат је била огромна након Васкрсења и Педесетнице, те ораћања Савла. Сети се хапшења Павловог кад га моле Јаков, Јован и Петар "мира ради" да принесе жртве...апсе га, Павле се позива на грађанство, јавља му се Господ, и тако креће пут за Рим. Нема говора о случајности ту.

 

Da, sve to stoji, ali, koliko sam citao raznu literaturu, neko opsti zakljucak je da je Petar bio u Rimu,... ali, naravno da to nije sporno, nego je sporno kasnije tumacenje papa i Rimske crkve,  boravka Petrovog u Rimu i vezivanje sa tim da je on kao dao nesto Rimu sto druge crkve nisu imali,... naravno to taj Petrov primat u odnosu na apostole...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

kasnije tumacenje papa i Rimske crkve,  boravka Petrovog u Rimu i vezivanje sa tim da je on kao dao nesto Rimu sto druge crkve nisu imali

(Да, као што им је дао и Константин Констанинову даровницу)

Несумњиво је из Дап. да је Павле предоређен да установи Цркву у Риму....осим препричавања нема никаквих доказа да је Ап. Петар икада боравио у Риму...ако јесте онда је после Павла када је овај већ утврдио Цркву тамо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Ćiriličar рече

@Zoran Đurović Мало је оф теме, али да те питам падре кад си тамо "столовао"...уствари два питања:

 

1. Има ли тамо каквих доказа да је Ап. Петар био у Риму?

 

 

confused1Ma jok nema..Kako se papa Lav molio na njegovom grobu ako ga nema..il' ce bit da je svetac lagao??

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Isusovo magare рече

confused1Ma jok nema..Kako se papa Lav molio na njegovom grobu ako ga nema..il' ce bit da je svetac lagao??

ОцКеј фратело мио - ја само питам. За мене је Ап. Петар Апостол, аи православци кажу "првоврховни Апостоли Петар и Павле"....питам о доказима. Папа је живо 3 и по века после. За Павла се зна где га је Неорн посекао, на њиви некој поред Рима где су сахрањивани странци, за Петра ја не знам, питам. Ти нам кажи да сазнамо више.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Ćiriličar рече

(Да, као што им је дао и Константин Констанинову даровницу)

Несумњиво је из Дап. да је Павле предоређен да установи Цркву у Риму....осим препричавања нема никаквих доказа да је Ап. Петар икада боравио у Риму...ако јесте онда је после Павла када је овај већ утврдио Цркву тамо.

i pseudo isidorove dekretelalije, ... vec sam ti napomenuo, izdvajanje Petra od Pavla je pocelo tek negde koliko se secam u 3 - 4 veku i nadalje i uzimanje samo Petra kao glavnog 'baje' :D u Rimskoj crkvi , dotad nije bilo nekog izdvajanja Petra u odnosu na Pavla, zajedno su se slavili kao oni koji su bili u Rimu i koji su osnovalu RC.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Ćiriličar рече

ОцКеј фратело мио - ја само питам. За мене је Ап. Петар Апостол, аи православци кажу "првоврховни Апостоли Петар и Павле"....питам о доказима. Папа је живо 3 и по века после. За Павла се зна где га је Неорн посекао, на њиви некој поред Рима где су сахрањивани странци, за Петра ја не знам, питам. Ти нам кажи да сазнамо више.

Istinita priča o velikoj potrazi za grobnim humkom svetoga Petra apostola | Bitno.net https://www.bitno.net/vjera/grob-svetog-petra-relikvije-svetog-petra-car-konstantin-rim-vatikan/#.XVutrdrEaBc.whatsapp

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...