Jump to content

Kompjuter koji je odveo ljude na Mesec

Оцени ову тему


Препоручена порука

Dok se na Zemlji vrše poslednje pripreme za istorijski TV prenos sletanja Apola 11, lunarni modul Eagle nalazi se na 110 kilometara od površine Meseca, a astronauti koji su u njemu, Nil Armstrong i Edvin Oldrin u dramatičnom razgovoru sa bazom u Hjustonu donose odluku da li nastaviti misiju. U 102. satu i 38. minutu od lansiranja, 20. jula, na monitoru računara pali se žuti taster pokazujući grešku 1202.

the-crew-of-apollo-11-1969-apollo-11-was

Armstrong zabrinuto izveštava Hjuston: “Program Alarm.”

“Nama izgleda u redu”, odgovara Djuk iz Hjustona.

“To je 1202”, kaže Armstrong.

“Šta je to? Daj mi podatke sa radara. Pročitaj mi šta je taj alarm”, zahteva od Oldrina.

Jedanaest sekundi tišine.

Armstrong i Oldrin se pitaju da li je njihova misija okončana pred samim ciljem zbog preopterećenja kompjutera. Isto se pitaju i kontrolori leta u bazi u Hjustonu. Najzad, odluka je doneta.

“Prijem”, javlja se Hjuston. “Status za taj alarm je – nastavi”.

“Prijem”, odgovara Armstrong.

Agc_view.jpg

Računar koji je odveo ljude na Mesec (AGC, Apollo Guidance Computer), imao je RAM od četiri kilobajta što bi se moglo uporediti sa memorijskim kapacitetom računara koji su prethodili čuvenom Komodoru 64. Za potrebe Apolo programa softver je rađen u laboratoriji “Čarls Stark Drejper” na Tehnološkom institutu u Masačusetsu. Prvi softveraš zaposlen na ovom zadatku bila je mlada kompjuterska programerka Margaret Hamiltonpod čijim je rukovodstvom napisan kod za komjuter koji je odveo ljude na Mesec. Fotografija u prilogu upravo prikazuje Margaret i kod za Apolo kompjuter.

apollo-guidance-computer-dsky-space-memo

U slučaju da “padne” sistem Apolo kompjutera, korisnik je mogao da se vrati zadatku koji je bio u toku i sačuva najvažnije informacije. Za razliku od današnjih procesora koji operacije izvršavaju kroz takozvani multitasking metod podelom zadataka na delove koji se paralelno izvršavaju, ovaj kompjuter je izvršavao zadatke jedan po jedan. Pri tom, sledio je listu prioriteta, izvršavajući najpre najvažniji, a potom manje prioritetan zadatak.

Zahvaljujući tome, kompjuter je bio u mogućnosti da izvrši kritične zadatke čak i kad su u sistemu ili softveru postojojali problemi. Upravo takva situacija se desila sa pomenutom greškom 1202, koja se pojavila u trenutku kad je lunarni modul Eagle počeo da sleće. Ona je označavala nedostatak memorije, a javila se zbog neočekivanog broja podataka o položaju modula. Na sreću, kompjuter je bio programiran tako da na njih gleda kao na podatke od sekundarne važnosti, pa ih je ignorisao zarad izvršavanja važnijih zadataka.

170546594-e4c42b54-d8f0-4d66-9468-3939a1

No, Armstrong i Oldrin to nisu znali. Odluku o tome da se misija nastavi uprkos grešci doneo je dvadesetšestogodišnji Stiv Bejls, ekspert za sistem navođenja lunarnog modula u Kontrolnoj sobi. Tokom kritičnih 11 sekundi, Bejls se prisetio kako se taj alarm uključivao i tokom simulacije.

hrdinove_02.jpg

“U kontrolnom centru, sve što traje duže od tri sekunde, traje predugo”, kasnije je rekao, objašnjavajući kako je doneo odluku da se misija nastavi. Kontrolor misije preneo je astronautima Bejlsovu poruku da ignorišu grešku, a iako se ona u narednih par minuta ponovila nekoliko puta, kompjuter je svaki put restartovan i pokrenuti su potrebni programi.

S. Bubnjević /M. Đurić

danas-logo.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Sta oni su išli sa Spektrumom na mesec?

И слабији.

Код тих рачунара спорије иде напредак јер морају да буду отпорни на радијацију и свашта нешто тако да се свака нова верзија хардвера тестира до бесвести а за то време земаљски рачунари иду даље...

Овај је хиљаду пута спорији и милион пута има мање меморије од андроид телефона које имамо за 50-ак евра.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 55 минута, Милан Ракић рече

Prvi softveraš zaposlen na ovom zadatku bila je mlada kompjuterska programerka Margaret Hamiltonpod čijim je rukovodstvom napisan kod za komjuter koji je odveo ljude na Mesec. Fotografija u prilogu upravo prikazuje Margaret i kod za Apolo kompjuter.

Када би ова софтверашица пробала да ме искодира ја бих нон-стоп баговао joooj

потпуно разумем Аполов комп који је због неочекиваних података избацивао грешке са меморијом :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U svakom današnjem smart-watch kompjuter-satu s čipom imaš i vecu memoriju, sreca njihova da nisu znali u šta sjedaju, meni da to sad rekne neko ne bi tamo sjeo ni za milion dolara, ni konjima i volovima me ne bi uspjeli ugurati u tu raketu ovladanu takvim "super-računarom". Užas nevidjeni! Blaženo neznanje!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zayron рече

U svakom smart-watch kompjuter-satu s čipom imaš i vecu memoriju, sreca njihova da nisu znali u šta sjedaju, meni da to sad rekne neko ne bi tamo sjeo ni za milion dolara, ni konjima i volovima me ne bi ugurali u raketu.

Хех. А да пијеш вотку у бестежинском стању "ловећи" просуте капљице по кабини? А? А? Реци?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Милан Ракић рече

Хех. А да пијеш вотку у бестежинском стању "ловећи" просуте капљице по кабини? А? А? Реци?

Pa jedino tako, mrtvog pijanog, ožralog da su me tamo posadili onda bi mi bilo svejedno i za bestežinsko stanje i za taj počitač, računar s tim komičnim parametrima i radovao bih se tom milionu dolaru, bez tog svejedno ne bih htio! Čak i ta programatorka priznaje da je znala kako je taj računar slab. Naravno da je znala! I ne znala, kad ga je ona programovala! :D 

https://technet.idnes.cz/margaret-hamilton-programatorka-nasa-apollo-error-free-software-ph3-/tec_vesmir.aspx?c=A160721_114104_tec_vesmir_pka

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2045356-zivy-pocitac-ktery-zachranil-apollo-13-a-umoznil-let-na-mesic-kdo-je-katherine

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/49695-k-pristani-na-mesici-stacil-1mhz-procesor-a-1kb-ram.html

http://www.osel.cz/7386-pocitace-pro-misi-apollo-11.html

https://www.youtube.com/watch?v=ZhSpzRtUYDo

https://www.youtube.com/watch?v=UxxLJ30lZ-A

https://www.youtube.com/watch?v=auMaiTJYEAA

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...