Jump to content

Oткривен споменик народном хероју Милану Тепићу


Препоручена порука

Србија је данас праведнија држава, боља него што је јуче била. Праведнија, јер је одала признање јунаку који то заслужује, рекао је министар Зоран Ђорђевић
Аутор: М. Г.петак, 29.09.2017. у 16:47
Spomenik-Milanu-Tepicu-2.jpg
(Фото М. Галовић)

Споменик народном хероју мајору ЈНА Милану Тепићу (1957-1991), страдалом током ратних дејстава у време распада СФРЈ, откривен је у Београду, на углу улица Љутице Богдана и Кнеза Александра Карађорђевића на Дедињу.

Тепић је, не желећи да складиште оружја Беденик код Бјеловара преда хрватским снагама, 29. септембра 1991. године активирао експлозив уништивши тај војни објекат, свесно жртвујући свој живот.

Spomenik-Milanu-Tepicu-1.jpg
              (Фото М. Галовић)          

У присуству многобројних грађана и припадника Војске Србије одржано је опело а затим су венце положили министар одбране Александар Вулин, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, чланови породице народног хероја, представници Војске Србије и ветеранских удружења.

„Жалимо јер је Србија изгубила храброг и часног официра, узорног и поштеног грађанина и одважног војника. Његово дело веће је од свих нас и нема начина да то било ко од нас премери. Немерљиво је”, поручио је Ђорђевић обраћајући се присутнима.

Он је нагласио да је мајор Тепић храбро бранио издвојени објекат касарне ЈНА у Бјеловару, а када је схватио да више не постоји могућност да га одбрани, одлучио је да не дозволи непријатељу да дође до оружја и муниције којим би даље убијали његове саборце и цивиле.

Spomenik-Milanu-Tepicu-MO.jpg
           (Фото Министарство одбране)

„Овај споменик који смо открили данас не указује част само Милану Тепићу, његовој породици, већ читавом српском народу. Захваљујући овом споменику, Србија је данас праведнија држава, боља него што је јуче била. Праведнија, јер је одала признање јунаку који то заслужује. И боља, јер је заштитила истину о човеку који је одлучио да оде у легенду”, рекао је Ђорђевић.

Тог драматичног дана, када је Тепић дигао у ваздух складиште, претходно је у борби погинуо војник на одслужењу војног рока Стојадин Мирковић, док су старијег водника Ранка Стевановића припадници хрватских снага убили по заузимању складишта.

Неколико заробљених војника ЈНА је касније ослобођено. Према подацима који су раније помињани приликом годишњице жртвовања Милана Тепића на званичним церемонијама Војске Србије, на хрватској страни је у тим збивањима било 11 погинулих, мада се спекулише да су њихови губици били и већи.

http://www.politika.rs/scc/clanak/389804/Otkriven-spomenik-narodnom-heroju-Milanu-Tepicu

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...