Jump to content

Peta Mojsijeva,22:15


Gaša

Препоручена порука

Nisam znao na kom delu foruma da postavim pitanje,admini postavite gde treba ako nisam dobro.Naime u 22.glavi i pomenutim stihovima pominje se"znak devičanstva" za devojku koja je tek udata.Shvatio sam da pošto se pokazuje postelja da je to krv posle prve bračne noći ili ne?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Gaša рече

Nisam znao na kom delu foruma da postavim pitanje,admini postavite gde treba ako nisam dobro.Naime u 22.glavi i pomenutim stihovima pominje se"znak devičanstva" za devojku koja je tek udata.Shvatio sam da pošto se pokazuje postelja da je to krv posle prve bračne noći ili ne?

Драги Гашо, тај стих Пете књиге Мојсијеве (Закони поновљени), чини ми се да је сасвим јасан, односно да си у праву, када се сагледају сви стихови који говоре на ту тему (5 Мој: 22:13-21), имаш и упоредна мјеста са апликације Поука "Свето Писмо":

13

Ко се ожени, па му жена омрзне пошто легне с њом,

 

Па да прилику да се говори о њој и проспе рђав глас о њој говорећи: ожених се овом, али легавши с њом не нађох у ње дјевојаштва;

Тада отац дјевојчин и мати нека узму и донесу знаке дјевојаштва њезина пред старјешине града својега на врата,

И нека рече отац дјевојчин старјешинама: ову кћер своју дадох овому човјеку за жену, а он мрзи на њу,

И даде прилику да се говори о њој рекав: не нађох у твоје кћери дјевојаштва; а ево знака дјевојаштва кћери моје. И нека разастру хаљину пред старјешинама градским.

18

Тада старјешине града онога нека узму мужа њезина и накарају га,

И нека га оглобе сто сикала сребра, које нека даду оцу дјевојчину зато што је изнио рђав глас на дјевојку Израиљку, и нека му буде жена; да је не може пустити док је жив.

20

Али ако буде оно истина, да се није нашло дјевојаштво у дјевојке,

21

Тада нека изведу дјевојку на врата оца њезина, и нека је заспу камењем људи онога мјеста да погине, зато што учини срамоту у Израиљу курвавши се у дому оца својега. Тако извади зло из себе.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Gaša рече

Dragi Aleksandre,hvala.

Dakle taj "dokaz" je ipak krv.

Ali devojka ne mora da krvari prvi put?

E, sad, moramo malo da proucimo ceo ovaj slucaj. Just_Cuz_19

Prvo. Taj dokaz, koji se trazi u ovom slucaju i situaciji,.... kako se kaze u pismu,.... jeste haljina ili plahta, i , ako ima krvi,... onda, sta sledi ?

Staresine koje i ispituju slucaj, ako ustanove krv na posteljini, onda je devojka pravedna i nije kriva. Kriv je muz, zbog laznog svedocenja i kazna za njega je , da dobije odredjenu fizicku ( blazu, ne na smrt ) kaznu i globu u novcu. I, naravno, mora da i dalje da mu bude zena. Nema razloga za prekid braka.

E, sad, sta cemo, ako se ustanovi, da se nije naslo dokaza u vidu krvi na plahti ?

Problem je, sto se moze desiti, da neka devojka ne ostavlja krv kada je prvi put. Sigurno su i stari Jevreji znali iz iskustva svojih devojaka, da moze , da se desi i ovakva situacija. Zbog toga se i kaze , dalje u Pismu :

" 20. Али ако буде истина, да се није нашло девојаштво у девојке "  5.Moj. 17, 4.

Ovaj stih vodi do 5. Moj. 17, 4, koji glasi :

" 4.  И теби се то јави и ти чујеш, онда распитај добро; па ако буде истина и доиста се учинила она гадна ствар у Израиљу . "

Onda se vrsi, neka vrsta pravicnog sudjenja, sa svedocima i procesom u kojem se, kako stoji,....' onda se raspitaj dobro'.....i, na kraju, tek ako se kroz ovo isledjivanje, pouzdano dokaze, da devojka nije u brak usla nevina, onda, tek sledi kazna. :0120_angryy: .. (:ani_biggrin: )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala na učešću u dijalogu,poštovani bokisd.Peta Mojsijeva  17:4 odnosi se na klanjanje drugim bogovima. A posle 22:15 sledi.22:20 gde jasno piše da ako je istina i na postelji nije nadjen znak devičanstva odnosno krv,odvodi se kod svog oca koji je ubija na kućnom pragu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Gaša рече

Hvala na učešću u dijalogu,poštovani bokisd.Peta Mojsijeva  17:4 odnosi se na klanjanje drugim bogovima. A posle 22:15 sledi.22:20 gde jasno piše da ako je istina i na postelji nije nadjen znak devičanstva odnosno krv,odvodi se kod svog oca koji je ubija na kućnom pragu.

:unbelieveble:Jadne žene.....:((

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Gaša рече

Hvala na učešću u dijalogu,poštovani bokisd.Peta Mojsijeva  17:4 odnosi se na klanjanje drugim bogovima. A posle 22:15 sledi.22:20 gde jasno piše da ako je istina i na postelji nije nadjen znak devičanstva odnosno krv,odvodi se kod svog oca koji je ubija na kućnom pragu.

Dok sam cekao odgovor, malo samo pogledao u tim knjigama SZ, kako stoje stvari sa sudjenjima kod starih Jevreja. Nemam sad vremena, kasnije u toku dana, postavicu neko svoje misljenje o ovome. 

Sustina stvari je u sudskom procesu. :dedica:

 Jeste da se tice ovaj drugi slucaj , na klanjanje drugim bogovima, ali, glavna  fora jeste,  da se u bilo kom slucaju koji krsi zakone Mojsejeve, moralo dobro i tacno i pravedno ispitati cela raspra izmedju doticnih strana ( u sporu ), pa, se tek onda donosila objektivna i pravicna presuda. itd.

Tako i u ovom slucaju sa devojkom. Pravicna i objektvna rasprava i sudjenje mora da se dogodi. Nema veze koji je slucaj u pitanju. A, i za slucaj devojke i za slucaj klanjanja drugim bogovima, kazna je smrt kamenovanjem. Zbog toga, da ne bi neko ko je nevin stradao tako strasnom kaznom, moralo je da se njegova krivica sto je moguce tacnije dokaze . Tako i kod nemanja krvi kod posteljine. Onda je moralo doci do pravicnog sudjenja i rasprave. itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ženik je Hristos, Crkva je majka.

Ja nisam ni u Novom Zavetu video, da se Hristos meša u porodične peripetije, nego da govori isključivo o Oca u Duhu i nevinoj Krvi Njegovoj koja se imala prosuti, da bi se Pismo ispunilo.

Takođe Crkva jeste nevina krv, živi organizam koji su 11 apostola izneli dok su Hrista na Krstu ubijali i prosuli mu Krv, apostoli su Hrista pričešćeni branili životima svojim i čuvali Njegovo devičanstvo i nevinost živim. Hristos iako je umro u apostolima vaskrsnuvši živi večno, što je Hristos i pokazao krsteći apostole Duhom Svetim.

Ako se dokaže da neka od hrišćanskih crkava ne čuva Nevinost, onda nek ode i ta Crkva u sekte i ima da

пре 5 часа, александар живаљев рече

Тада нека изведу дјевојку на врата оца њезина, и нека је заспу камењем људи онога мјеста да погине, зато што учини срамоту у Израиљу курвавши се у дому оца својега. Тако извади зло из себе.

Nadam se da pod kamenjem neko neće podrazumevati pravi kamen, već plotnost i zemnost Crkve koja je preferirala da bude Nebeska i večna. Zemlja umire i ima se pretvoriti u zemlju. Nebesko ne umire, nebesko je devičanstveno, nevino, predivno kakva je uostalom i cela Hristova Crkva sada već i kao majka, jer Hristos na Krvi svojoj i Telu svom izgradi Crkvu svoju.

Eto tako ja to vidim i ne vidim neke zemljane porodične probleme i koj bi moj to išta tražilo u Svetom Pismu....

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nek je blagodat Božija nad vama dragi diskutanti.I nek je zahvala Bogu na duhovnim očima kojim vidite.Nemam taj dar.Vidim,čitam u Pismu da otac ubija svoju ćerku i pitam se zašto je Gospod tako naredio? :(

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Gaša рече

Nek je blagodat Božija nad vama dragi diskutanti.I nek je zahvala Bogu na duhovnim očima kojim vidite.Nemam taj dar.Vidim,čitam u Pismu da otac ubija svoju ćerku i pitam se zašto je Gospod tako naredio? :(

Nemoj da ulaziš u porodične probleme i čitaš sveto pismo i Boga doživljavaš kao nekog ko ulazi u porodične probleme kao socijalna ustanova i određuje ili razrezuje kazne po svom nahođenju, jer da je stvarno tako, onda bi naš Bog bio saučesnik u ubistvu.

Svo Pismo govori o Hristu i Crkvi Njegovoj nebeskoj a približavanje u pričama ima se smatrati samo približavanju Nebeskog Crkvenog shvatanja a ne socijološkog ili humanitarnog.

Kroz Ličnosti Svete Trojice i Njihovog mešu sobnog odnosa kako reče Sv.Palama prožimanja u odnosu, treba razumevati ove reči, Sveto Pismo nema veze sa zemljom, jer Hristos sam reče da nije od ovoga sveta i nas koji verujemo u Njega ostavlja u ovom svetu iako nismo deo sveta. Ostavlja nas da ne poginemo i ne budemo zemni prizemljeni i da sudimo na smrt, jer naša prava smrt jeste greh koji učiniš prema Bogu.

Dakle Hristos kaže slušajte šta vam fariseji govore ali nemojte tvoriti njihova dela. U ovom slučaju farisej bi stvarno ušao u porodicu, i tu krenuo da sudi i presudjuje ko je i koliko nevin, te da posle ode do Crkve da to i potvrdi te onda uzme izistinski kamen i ubije recimo tu devojku.

Hristos je i borac protiv fariseja i pobeditelj nad njima, jer farisej niti koga pušta u nebesko Carstvo niti sam ulazi u Carstvo iako je stao na vrata Carstva.

Uči polako nemoj odmah kad pročitaš da urežeš to u srce, dobro promišljaš i vidiš i sam nejasnoću odnosno pomerenu opitnu granicu ko je ustvari Bog, jer kad gledaš zemaljski i čitaš Mojsija onda Bog u koga bez sumnje veruješ nije taj Bog, već neki koji za tebe ostaje do kraja života neprihvatljiv.

Ti si ovom temom pokrenuo to pitanje koje je u tebi i našao si odgovor. Bog koga ti doživljavaš je Nebeski i nikakve dodirne tačke nema sa Mojsijem ako Mojsija čitaš zemaljski i bukvalno. I u pravu si, to nije ni moj Bog.

Hristos vaskrese.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Bokisd рече

Dok sam cekao odgovor, malo samo pogledao u tim knjigama SZ, kako stoje stvari sa sudjenjima kod starih Jevreja. Nemam sad vremena, kasnije u toku dana, postavicu neko svoje misljenje o ovome. 

Sustina stvari je u sudskom procesu.

Pogledaj malo i u istoriju profesore, stari jevreji su od književnika i fariseja tumačili Božji zakon, tako da taj verski zakon jeste bio nakaradan a to je dokazao i sam Hristos jer je po verskom zakonu osuđen iako nevin na presudu smrt.

Verski zakon ti nije neka referenca na koju treba da se osloniš ako već pričaš o ovim stvarima i stvarno imaš na umu devojku koju otac ubija na kućnom pragu.

Mojsije je pisao o Hristu i Crkvi Njegovoj a ne o judejskim muževima i ženama i porodičnim peripetijama, Bože me prosti kao žuta štampa.....

  • Збуњен 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Što si zbunjen Boksid?

Šta te muči, to što Pismo ne piše o tvojoj komšinici koja je uletela u brak a da je pre toga spavala sa drugim komšijom?

E, pa vidiš ne piše, piše da smo se mi bračno vezali za Crkvu nebesku a Ženik nam je sam Isus Hristos.

Tabloide i žute štampe ostavi za svoje duhovnike koji ti tako pričaju, to su minijature pogrešnih ciljeva.

Uzmi sada bez polnosti i pročitaj tamo da je muž sam Hristos a da je devojka Crkva Hristova i dobićeš odgovore od Mojsija lično.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Gaša рече

Nek je blagodat Božija nad vama dragi diskutanti.I nek je zahvala Bogu na duhovnim očima kojim vidite.Nemam taj dar.Vidim,čitam u Pismu da otac ubija svoju ćerku i pitam se zašto je Gospod tako naredio? :(

Једноставно првобитна Божија намера је била да кроз закон и телесно очишћење припреми и освети један народ. Бог је почивао у Израиљу у скинији и кроз тадашњи облик свештенства руководио људима. Грех који  неко учинио је имао последице по цео народ и обесвећивао је целокупни смисао старозаветне праслике цркве . Имамо прилике да је због греха појединца страдао читав народ и Бог је пуштао зло на Израиљ све док се такав не уклони из народа. Све је схватано кроз закон и тело, те је стога грех морао бити отклоњен на исти физички начин. Христос нас ослобађа јарма закона јер нико се није могао у потпуности осветити на тај начин и доноси нам благодат кроз покајање и духовни закон уместо телесног као и седам пута седамдесет опраштати грехе ближњем.Као што се у новозаветној Цркви они који учине тежак грех изопштавају из учешћа у литургији да се не квари евхаристијски принос тако су они на суров телесан начин кажњавали преступнике закона.

Та девојка је вероватно била упозната са околностима у којима се налази и свесности да ризикује живот због греха. Ја се питам каква је то греховна сила у питању која човека натера да занемари и свој живот. Сигурно се дешавало много више преступа него што је било оптужби и пресуђивања. Јевреји су побили скоро све своје пророке што сведочи да су били брзи и лакоми на убиство сматрајући да ревнују за Бога.

Такође је поглед на проблем смрти другачији из угла Бога и човека. Смрт је за нас најтежи и највећи непријатељ но за Бога она не представља никакав проблем и пред њим је немоћна и крхка. Ми стога можемо Бога због такве пресуде сматрати суровим но можда Бог на тај начин тој девојци дарује живот вечни казнивши је тако суровом казном и искупивши тиме све њене грехове. Будући да је примила своју казну као плату за грех на земљи нема више никакву потребу да се суди пред Господом у вечности. Стога Павле и каже да ће већу казну заслужити онај који вређа крв новога завета и нашега искупљења и биће суђен пред вечним судом и небеским престолима. Прочитај посланицу јеврејима. Ево један одломак:

Јеврејима 10:

28. Кад неко преступи Закон Мојсејев, по исказу два или три свједока, има да умре без милости;

29. Замислите колико ће сада тежу казну заслужити онај који гази Сина Божијега, и крв Завјета којом је освећен за несвету држи, и Духа благодати вријеђа?

30. Јер знамо Онога који рече: Моја је освета, ја ћу узвратити, говори Господ. И опет: Господ ће судити народу својему.

31. Страшно је пасти у руке Бога живога......

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Što si zbunjen Boksid?

Šta te muči, to što Pismo ne piše o tvojoj komšinici koja je uletela u brak a da je pre toga spavala sa drugim komšijom?

E, pa vidiš ne piše, piše da smo se mi bračno vezali za Crkvu nebesku a Ženik nam je sam Isus Hristos.

Tabloide i žute štampe ostavi za svoje duhovnike koji ti tako pričaju, to su minijature pogrešnih ciljeva.

Uzmi sada bez polnosti i pročitaj tamo da je muž sam Hristos a da je devojka Crkva Hristova i dobićeš odgovore od Mojsija lično.

Mislio sam, da odgovorim malo opsirnije, ali, sam odustao. Samo bih dodao.

Jer, VSB, ipak se govori u onim citatima o zemaljskim, realnim i stvarnim dogadjajima u kojima ucestvuju zive licnosti. A, znamo da je kod starih Jevreja postojala i kazna kamenovanjem.

 I, sta sad ? Znamo da uvek postoji pokvarenjaka i prevaranata 7896634 u svakom rodu i onaj muz od one devojke, koja je, naprimer,  stvarno nevina usla u brak, .....nekako sakrije dokaze o postelji sa krvlju,....i, sta onda.....sudije automatski naredjuju da se takva devojka kamenuje ?

Ne daj Boze. Naravno da nije tako. Nego se mora utvrditi njena krivica i kada se sa dokaze kroz odgovarajuci proces, onda sledi konacna presuda. 

Evo , ovde sta se kaze :

http://bible.optina.ru/old:vtor:22:13#lopuxin_ap

Profesor Lopuhin kaze da je to jedan obicaj iz drevnosti. Kada se pogleda moze se naci , recimo, ovako nesto 

https://www.pouke.org/svetopismo/biblija.php?lang=ekavski&lang2=saric&book=5&chap=19

Od stiha 15 - 21. Opisan ceo proces sudjenja, gde se kaze.....'Suci neka slucaj istraze tacno !'

O tome je rec. Kako doci do objektivne istine, kako ne bi devojka nastradala bez ikakve krivice.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...