Jump to content

Za sve one koji zele da imaju argomentovanu diskusiju sa protestantima


Препоручена порука

пре 12 минута, Grizzly Adams рече

Само Сола Скриптура је веома опширна тема

Koliko shvatam (a ispravi me ako grešim), ti se suprotstavljaš takođe na Sola Scriptura osnovi.

(Dokazuješ da su pogrešno razumeli ono što piše u Pismu, gledajući samo njega, bez referenciranja izvan)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Аурор рече

Koliko shvatam (a ispravi me ako grešim), ti se suprotstavljaš takođe na Sola Scriptura osnovi.

(Dokazuješ da su pogrešno razumeli ono što piše u Pismu, gledajući samo njega, bez referenciranja izvan)

Zavisi sa kime razgovaras. Ako su reformirani onda mozes da koristis i oce a ako ne onda sam bibliju!

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Trifke рече

Zavisi sa kime razgovaras. Ako su reformirani onda mozes da koristis i oce a ako ne onda sam bibliju!

Ne znam zašto mora da se igra po pravilima koja su oni odredili :)

Oni čitaju Bibliju kao muslimani Kuran.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Аурор рече

Koliko shvatam (a ispravi me ako grešim), ti se suprotstavljaš takođe na Sola Scriptura osnovi.

(Dokazuješ da su pogrešno razumeli ono što piše u Pismu, gledajući samo njega, bez referenciranja izvan)

Па не само тако. Користиш на пример и историјске чињенице о процесу канонизације, саборима, настанку појединих књига, њиховој употреби у Цркви и разним заједницама, па онда код Јевреја... У суштини кључно питање које њима није јасно је - шта је старије? Они имају према Библији сличан однос као муслимани према Курану - нешто је пало с` неба и ми сад то читамо и следимо. Библија у хришћанству уопште није таква књига. Прво је настала Црква. И прва Црква је постојала дуго без Свете Књиге, Јеванђеље се преносило усмено. Па су књиге написане тек касније, а канонизоване у једну целину тек много касније. У питању су векови.

Значи, Библија је само производ Цркве, а не њен "узрок". Није наш "главни извор вере" у том смислу. И тако редом...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Аурор рече

Ne znam zašto mora da se igra po pravilima koja su oni odredili :)

Oni čitaju Bibliju kao muslimani Kuran.

Pa ako neces da igras po njihovim pravilima onda neces nissta da postignes! :(

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo jos jednog dijaloga na temu sola scriptura: 

 

  • Хахаха 1

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Desiderius Erasmus рече

Evo još jedan tekst koji može da posluži (mada mi se ne sviđa naslov): http://www.svedokverni.org/sola-scriptura-pravoslavno-preispitivanje-protestantskog-ucenja-protojerej-dzon-viterford/

 

Veruj mi ima nekih elemenata ovde ali je tekst u sustini los i za jednog dobrog reformiranog vrlo jednostavan za pobijanje. Tesko ces nesto dobro naci na nasem jeziku!

  • Свиђа ми се 1

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, Кратос рече

Mislim da je dobar za pocetnike ali slab za diskusiju. Kada kazem za pocetnike mislim za ljude koji neznaju nista o veri. Retko nalazim na nasem jeziku nesto dobro za njih.

  • Свиђа ми се 1

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...