Jump to content

Да ли бисте желели прекид раскола Цркве Истока и Запада?

Оцени ову тему


Да ли бисте желели?  

93 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли бисте желели?

    • Да
      43
    • Не
      14


Препоручена порука

пре 32 минута, Жељко рече

Ово је потпуно тачно.

У Источном Римском царству није сабор био врховни ауторитет, нити је то био папа или васељенски патријарх, него је то био ЦАР.

Мало шипак би се одржали васељенски сабори, који су остали врховни ауторитет за православне, да није било Римског Цара да им стави нож под грло и каже ајмо на сабор да средите те ваше поповске недоумице да ми царство буде у миру.

Проблем код нас на истоку је што ми више немамо Источног римског цара, а Русију после револуције баш и нешто не доживљавамо као нови или 3 Рим. Зато је код нас расуло и неорганизованост, али је на неки начин у том хаосу и демократија, па шта нам Бог да, а не верујем да ће нам дати више него што сами учинимо за себе. По свој прилици прегазиће нас муслимани и на Балкану и у Русији.

Проблем код вас на западу јесте што сте верског поглавара у одсуству државе поставили за римског цара који командује црквом а црква ипак не би требала да буде држава. Тако сте добили сукоб политике и цркве из које је на крају политика тријумфовала и потиснула цркву а Европа је постала секуларна и са тенденцијом да ислам преовлада у појединим деловима западне Европе.

У суштини добили смо на крају исто, зар не?

 

Sekularizam je problem i na istoku i na zapadu. Oba ova oblika funkcioniraraju (i papizam i saborovanje),samo je problem u pregovorima oko jedinstva ..ko je glavni baja za pravoslavne jer dok vi saborno dogovorite priče proće još koja 1000 godina.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, kopitar рече

Sekularizam je problem i na istoku i na zapadu. Oba ova oblika funkcioniraraju (i papizam i saborovanje),samo je problem u pregovorima oko jedinstva ..ko je glavni baja za pravoslavne jer dok vi saborno dogovorite priče proće još koja 1000 godina.

Нећемо ми договорити никакву причу. То је ваљда јасно.

Али у Европи, западној Европи, нећемо имати ни с ким да се уједињујемо, све да и успемо да изсаборујемо, јер просто ту више неће бити Хришћана.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И пре неколико година а и сад понављам исту причу. Хришћани ће бити мањина у свету који долази.

Не верујем да ћемо се ни тад ујединити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Жељко рече

И пре неколико година а и сад понављам исту причу. Хришћани ће бити мањина у свету који долази.

Не верујем да ћемо се ни тад ујединити.

Pusti te strahove što će biti. Mene zanima možemo napraviti sad .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, kopitar рече

Pusti te strahove što će biti. Mene zanima možemo napraviti sad .

Хахаха, ма какви страхови, то је светла будућност! То је мој оптимизам.

Сад, као што видиш, не можемо ништа направити.

Заправо ми не желимо ишта да направимо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, kopitar рече

Pusti te strahove što će biti. Mene zanima možemo napraviti sad .

 

Сад би било добро да се РКЦ поготово њен хрватски део истински и људски покаје и затражи опроштај за сатанске злочине које су одобравали,заташкавали,прећуткивали и починили над Православним Србима. И да видимо плодове тог покајања.

Да лепо признају насилна покатоличења итд итд. Уместо тога добијамо неке флоскуле или мисе за Павелића. 

То говорим за овај део између Римкатолика Хрвата и Православних Срба.

Али има један проблем, мало код од нас верује у било шта искрено и истински са римокатоличке стране. Много пута смо били намагарчени, не само Православни Срби већ сви Православни почевши од Латинског царства па до дана данашњег. Да се разумемо, нек су Римокатолици живи и здрави али док се не покаже горе наведено да живимо у миру једни поред других.

Мислим да до уједињења може да дође тако што ће појединци из РКЦ прећи у ПЦ, све остало је тешко оствариво.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, kopitar рече

Sekularizam je problem i na istoku i na zapadu. Oba ova oblika funkcioniraraju

Papski primat se razvijao unutar Crkve pocevsi od najranijeg perioda pa nadalje, kontinuirano. Svoj vrhunac doziveo je u Srednjem veku, a razlog je radi oslobadjanja crkve upravo od nasilne sekularizacije zapadnog sveta, oslobadjanja Rimske crkve od svetovne vlasti i njenog desakralnog uticaja. Papski primat se snazno poceo isticati iz prakticnih razloga, jer se od Rimske crkve u moralnom smislu poceo udaljavati Zapad, Rimski episkop je gubio povereni mu Zapad, te je Rimska katedra pocela da aktivnije naglasava papski primat zbog jedinstva Zapada, a sa druge strane, istovremeno, se u crkvenom smislu (ne i u moralnom) odvajao hriscanski Istok. Te nove prilike i neprilike uticale su da se pocne sa izuzetno aktivnim isticanjem papske uloge na sveopstem nivou. Zbog neprilika sa duhovno-crkvenim zivotom Zapada pristupilo se reformama koje su potvrdile  papsku vlast koja je i od ranije postojala (nesto aktivnije na Zapadu, a pasivnije i na Istoku, primat koji se projavljivao npr. u molbama papi u vezi potvrda pravoslvnosti i slicno). Medjutim, dodatno uzdizanje papskog primata nije bilo prilagodjeno pravoslavnim hriscanima na Istoku, ni njihovom znanju ni tradiciji (drevnim i licnim obicajima, a posebno pravoslavnoj istocnoj eklesiologiji!). Dakle, nije se pristupilo sa razumevanjem i paznjom prema Crkvi na Istoku, vec sta vise taj pristup se dodatno opteretio kontraefektom otvorenom netolerancijom na Zapadu prema drugacijem liturgijskom obredu pravoslavnog Istoka. Na jugu Italije zapadnjaci su zeleli iskoreniti istocni obred! Zavladao je duh "dva ovna na brvnu". Sa druge strane istocnjaci u Carigradu  zabranjuju zapadni obred!  I Crkvi na Istoku pocinje izrazito smetati zapadni beskvasni Hleb u evharistiji, a zapadnjacima svi grcki obredi! Sumnja u pravovaljanost druge Strane postaje sve veca. U trenutku kada su zeleli sklopiti novi savez u borbi protiv Normana, Rimsko izaslanstvo na celu s kardinalom Humbertom  doslo je u Carigrad kod ambicioznog patrijarha Mihajla Kerularija  koji je bio patrijarhom u Carigradu od 1043. do 1058. godine. U nedostatku poverenja i hriscanaskog uvazavanja, u atmosferi krajnje sumnje i obostranog prebacivanja, doslo je do preterivanja sa obe strane, koje se danas jedva moze razumeti, kao na primer, prigovor zapadne strane da su istocnjaci izbacili Filiokve iz Verujem (?!), a oni ga nikad nisu ni uveli. U takvom duhu nije, naravno, doslo do saveza nego do medjusobnog odbacivanja tj. ekskomunikacije! Mora se pozitivno istaci da je i nakon 1054. godine na obema stranama bilo razboritih glava. U tom smislu katolicki teolozi spominju  Sv. Teofilakta  Ohridskog, za koga kazu da razumno objasnjava "zapadno krivoverje". Za vekovne obredne razlike podvlaci da se ne smeju i ne mogu uzeti razlogom za sizmu i da sve argumente treba gledati hriscanskim okom. Za Filiokve dodaje kako je nastao zbog nedostatka razvijene teoloske terminologije na Zapadu, a za beskvasni hleb tvrdi da moze ostati, jer Sveto Pismo ne propisuje koja je forma jedino valjana. Svaka bi Crkva mogla ostati kod svojih obicaja, zakljucio je Sv. Teofilakt. O primatu iz istocne perspektive Sv. Teofilakt istice da Gospod jeste stvorio svoju Crkvu na Petru, pri cemu je Petrovo ispovedanje taj temelj na kojem stoje vernici. Ali, da iz toga sto je Petru povereno vodjenje Stada on izvodi zakljucak i o njegovom prenosenju. Sto se tice ekskomunikacija, one su se odnosile na legate i na patrijarha.

 

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, kopitar рече

Ti misliš da ne treba  papu shvatiti kao božiji volju i da bi sve funkcionirali i bez njega ....a vidiš u praksi da pravoslavni nemoguće održati sabor. Jer svog Vaseljenskog Patrijarha baš i ne doživljavaju previše ..ko je on za vas. Recimo on je za mene drugi papa i ja ga sa strahopoštovanje doživljavam..Al sam primijetio da vi i svog Patrijarha baš previše ne doživljavate ..čekate više neke odluke Sabora kojeg ne možete održati i tako u krug. Možda je vaš saborski sistem bolji i savršeniji ali se loše pokazao u praksi.

U duhu boljeg razumevanja, ja poštujem Hrišćanina i ne smatram da je ijedan jedini Hrišćanin dobio veću vlast nad drugim Hrišćanom.

U funkcionisanju Svete Trojice gde po monarhiji Otac jesta prvi jer je bezuzročan ali je po vlasti podjednak sa Sinom i Duhom, jer tako funkcioniše ljubav.

Bog je Ljubav, jer se to jasno vidi iz odnosa unutar Trojice, takvo ustrostvo treba imati i Crkva, dakle vlas nad drugim Hrišćaninom nije vlast od Boga, no je želja zemaljskog cara da se uspostavi red koji može da se kontroliše zakonima i propisima.

Papa ili Patrijarh mora biti podjednak onom novokrštenom detetu i svina nama, Crkveno uredjenje mora imati autekefalnost i savete koji bi se saborski donosili i obnavljali na svakih 5 godina.

To mogu biti vaseljensko ustrojski sabori a za velike vaseljenske sabore gde bi se raspravljalo o dogmatima i novim Božjim otkrovenjima, bi bilo potrebno formirati vaseljensku komisiju koja bi bila sastavljena od uvaženih teologa koji bi prikupljali materijale iz celoga sveta i kad bi se pitanja proširila na jedan veći raspravni saborski nivo, onda bi se sazivao veliki vaseljenski sabor.

Dakle pri autokefalnosti bi trebalo poštovati i različitost određenih kanona samih autekefalnih Crkava, zbog odredjenih tradicija ili mentaliteta naroda koji pripada toj Crkvi.

I papa i patrijarh kao i episkpi klir i verni narod su nosioci Božjeg otkrovenja u zavisnosti od službe koju svako od njih obavlja trebalo bi napraviti sistem gde se izbegava sva moguća vlast nad drugim, odgovara se isključivo Crkvenom sudu i to isključivo za gruba istupanja od Božjeg otkrovenja.

Svaka ostala kanonska i disciplinska mera, mora imati se rešavati blago, dugotrpeljivo i sa puno razumevanja, pri tom ne odbijajući onoga koji bi bio u tom postupku od Liturgijskog opštenja.

Ako je i jeres nastala ikada, ona je braćo nastala u Crkvi i u Crkvi treba da se rešava a ne van nje.

Dakle u Hrišćanstvu vlast hrišćanina nad drugim hrišćaninom ne postoji, postoji samo uređenje Crkve kao institucije ikonomijskog ili ekonomijskog tipa i tu je služba više svetovnog karaktera pa nek se vode i takvi mogući disciplinski postupci.

Ne mogu poštovati papu ili patrijarha više od bilo kog Hrišćanina na ovom svetu ali mogu im se radovati jer predstavljaju sve nas.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, jedan čovjek рече

А што се тиче уједињења, причамо о Христу-Логосу Божијем нисмо навијачи или војска. Реко је Христос да треба сабирати а не одузимати. Али је и оставио упозорење на различите пастире који ће бити.

Мислим да се сабира тако што се прилази Његовој Цркви. А то је Православна Црква.

Не желим да будем груб или било кога да увредим, али то је једино уједињење. Сви су позвани да буду део Православне Цркве тј Тела Христвог.

И сви су позвани да одбаце оно што их спречава у томе. Нек свако мисли шта га спречава па и РКЦ на глобалу. Али они уопште не мисле тако, колико ја видим. Појединци да.

Све друге опције око уједињења су лажи.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Вилер Текс рече

Мислим да се сабира тако што се прилази Његовој Цркви. А то је Православна Црква.

Не желим да будем груб или било кога да увредим, али то је једино уједињење. Сви су позвани да буду део Православне Цркве тј Тела Христвог.

И сви су позвани да одбаце оно што их спречава у томе. Нек свако мисли шта га спречава па и РКЦ на глобалу. Али они уопште не мисле тако, колико ја видим. Појединци да.

Све друге опције око уједињења су лажи.

 

Mislim da grešiš.

Hristova Crkva je jedna već 2000 godina.

Svi problemi koji su nastali u prvih 1000 godina su nastali u toj jednoj Crkvi i svi problemi se imaju rešavti u jednoj Crkvi a ne van nje, jer van Crkve Crkveni problemi i ne postoje.

Dakle ovaj prividan raskol i prividno stanje dviju ili triju Crkava je lažan i za Boga smešan i glup način ljudskog rezonovanja.

Crkveni problem koji je nastao u jednoj jedinoj Hristovoj Crkvi Crkvi Boga živoga i dalje se rešava u Crkvi Boga živoga, nema rešavanja Crkvenog problema van Crkve to je smešno apsurdno i budalasto.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Mislim da grešiš.

Hristova Crkva je jedna već 2000 godina.

Svi problemi koji su nastali u prvih 1000 godina su nastali u toj jednoj Crkvi i svi problemi se imaju rešavti u jednoj Crkvi a ne van nje, jer van Crkve Crkveni problemi i ne postoje.

Dakle ovaj prividan raskol i prividno stanje dviju ili triju Crkava je lažan i za Boga smešan i glup način ljudskog rezonovanja.

Crkveni problem koji je nastao u jednoj jedinoj Hristovoj Crkvi Crkvi Boga živoga i dalje se rešava u Crkvi Boga živoga, nema rešavanja Crkvenog problema van Crkve to je smešno apsurdno i budalasto.

Не бих да терам мак на конац али да ипак одговорим.За мене је ствар ту јасна као дан. Црква је Једна Света,Саборна и Апостолска. Ко је од ње одступио, а РКЦ јесте нек јој се врати кроз покајање и све је у реду. Тако је било са свим расколима па не видм зашто је ово другачије. Не верујем у две,три цркве, плућна крила и слично већ у Једну Свету Саборну и Апостолску Цркву а то је Православна Црква.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Вилер Текс рече

Не бих да терам мак на конац али да ипак одговорим.За мене је ствар ту јасна као дан. Црква је Једна Света,Саборна и Апостолска. Ко је од ње одступио, а РКЦ јесте нек јој се врати кроз покајање и све је у реду. Тако је било са свим расколима па не видм зашто је ово другачије. Не верујем у две,три цркве, плућна крила и слично већ у Једну Свету Саборну и Апостолску Цркву а то је Православна Црква.

To je jedna te ista Crkva koju je Hristos ustanovio prijatelju.

Kako misliš odstupila odakle je odstupila od Hrista?

  • Волим 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

To je jedna te ista Crkva koju je Hristos ustanovio prijatelju.

Kako misliš odstupila odakle je odstupila od Hrista?

Од које се РКЦ одвојила.

Да, тако што су се одцепили од осталих помесних Цркава. Они су у јединству са самим собом као и сви расколници. 

Мислим да овде лежи проблем код нас. А тај проблем се огледа у крајностима. Једна је тотална затвореност у којој ништа не може и која иде до лудила а друга крајност је "есхатолошки облак" у коме ништа није битно и сви могу све и све се релативизује до лудила. А при том сви се позивају на Бога.  Мало трезвнеости није на одмет.

Жив био ВСБ!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Вилер Текс рече

Од које се РКЦ одвојила.

Да, тако што су се одцепили од осталих помесних Цркава. Они су у јединству са самим собом као и сви расколници. 

Мислим да овде лежи проблем код нас. А тај проблем се огледа у крајностима. Једна је тотална затвореност у којој ништа не може и која иде до лудила а друга крајност је "есхатолошки облак" у коме ништа није битно и сви могу све и све се релативизује до лудила. А при том сви се позивају на Бога.  Мало трезвнеости није на одмет.

Жив био ВСБ!

Ziv i ti meni bio.

Samo da primetim ono sto nisi hteo da primetis a to je da ja vidim problem ali ja vidim problem unutar jedne Crkve.

N moze Istok biti srecan ako se samo na istoku zadrzi Hriscanstvo.

Raskol nije stvorio dve Crkve nego je komforno resenje da se unutar jedne Crkve ne resavaju problemi.

Hristos nema dilemu, Hristos ima jednu Crkvu.

  • Волим 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Жељко рече

У Источном Римском царству није сабор био врховни ауторитет, нити је то био папа или васељенски патријарх, него је то био ЦАР.

Ja drugog rešenja osim Putina ne vidim.;)

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...