Jump to content

Мишљење о Исламу

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 2.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 2 минута, haveaniceday рече

Ne. U retkim slucajevima mozda - da. 

Pristajes na to da crkvu nazoves "ne bas moralnom" samo da bi ocuvao svoj stav  o objektivnom moralu?

Respect bro.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, cloudking рече

Pristajes na to da crkvu nazoves "ne bas moralnom" samo da bi ocuvao svoj stav  o objektivnom moralu?

Respect bro.

Da naravno. Crkva kao organizacija je radila neke nemoralne i gresne stvari. Kao i crkveni cinovnici. Nije savrseno moralna. Samo je Bog savrseno moralan. 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E sad... kako "ne sasvim moralna" isnititucija moze da bude nosilac tantijema na apsolutni tj. objektivni moral?

 

To ti je kao da kazes evo ovaj covek je apslutni protivnik ubistva... mislim jeste on ubio jednom ili dvaput i ja ga zbog toga osudjujem ali njegovi svetonazori glede ubijanja su neprikosnoveni :D

 

 

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, cloudking рече

E sad... kako "ne sasvim moralna" isnititucija moze da bude nosilac tantijema na apsolutni tj. objektivni moral?

Ne znam sta znaci tantijem? Objasni mi ovo. 

Цитат

To ti je kao da kazes evo ovaj covek je apslutni protivnik ubistva... mislim jeste on ubio jednom ili dvaput i ja ga zbog toga osudjujem ali njegovi svetonazori glede ubijanja su neprikosnoveni

:D

Kazes da neko ne moze da bude apsolutni protivnik ubistva ako je ubio jednom ili dva puta? Ja verujem da si ti u svom zivotu slagao jednom ili dva puta.. jel to znaci da nista ne treba da ti se veruje i da nisi protivnik laganja? Ljudi grese, kaju se i menjaju. Tako nas uci hriscanstvo, takva je i crkva, jer je crkva sastavljena od ljudi koji grese, kaju se i menjaju. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, haveaniceday рече

Ne znam sta znaci tantijem? Objasni mi ovo. 

Vlasnicka prava il rtako nesto, taj fazon

 

пре 3 минута, haveaniceday рече

Kazes da neko ne moze da bude apsolutni protivnik ubistva ako je ubio jednom ili dva puta? Ja verujem da si ti u svom zivotu slagao jednom ili dva puta.. jel to znaci da nista ne treba da ti se veruje i da nisi protivnik laganja?

ne, ne... ne kazem to. nego kazem da ako sam lagao u zivotu nemam prava da tvrdim da sam ja jedini koji moze da odredi da je laganje lose za SVE LJUDE.

пре 4 минута, haveaniceday рече

Ljudi grese, kaju se i menjaju. Tako nas uci hriscanstvo, takva je i crkva, jer je crkva sastavljena od ljudi koji grese, kaju se i menjaju. 

Mislim da ti i Avocado i ja sve vreme sugerisemo istu stvar... za 300 godina ce neki drugi Mladja nekom drugom klaudu da puni glavu nekim skroz drugacijim moralnim nacelima od danasnjih i da se naravno poziva na bibliju... a kad mu tadasnji kalud kaze "eee cekaj a kako ste  u 21. veku pricali jedno a sad drugo", tadasnji Mladja ce mu odgovori "pa svi grese, kaju se i menjaju..."

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, haveaniceday рече

@cloudking da ti razjasnim ja ne mislim da je sve sto crkva radi i kaze apsolutno moralno. Je l se razumemo sada? 

Onda to znaci da je crkva izmislila moral ali ga se bas i ne pridrzava ali to svakako ocekuje od svih ostalih... licemerno aint it?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, cloudking рече

Vlasnicka prava il rtako nesto, taj fazon

Aha ja pa ja ne mislim to uospte.. tako da ne mogu da ti argumentujem to. 





Znaci nisu moralna nacela crkve dozivela neko masovno okretanje... 

ne, ne... ne kazem to. nego kazem da ako sam lagao u zivotu nemam prava da tvrdim da sam ja jedini koji moze da odredi da je laganje lose za SVE LJUDE.



Ne znam sta mislis po time da kazes "odredi" ? U kom smislu odredi? da kazes da je lagalnje lose i da je onaj koji namerno laze ucinio nesto lose? u tom smislu mislim da imas pravo... sad sto si licemeran to je druga prica... ali licemerje po nekom stavu ne znaci automatski da je taj stav netacan. 

Mislim da ti i Avocado i ja sve vreme sugerisemo istu stvar... za 300 godina ce neki drugi Mladja nekom drugom klaudu da puni glavu nekim skroz drugacijim moralnim nacelima od danasnjih i da se naravno poziva na bibliju... a kad mu tadasnji kalud kaze "eee cekaj a kako ste  u 21. veku pricali jedno a sad drugo", tadasnji Mladja ce mu odgovori "pa svi grese, kaju se i menjaju..."



Al moralna nacela, makar ona osnovna koja su dosla iz pravoslavlja su ista vec 2000 godina... apsolutno se nista nije promenilo tu osim sto ih je vise ljudi i unutar crkve i van nje prihvatilo..... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, cloudking рече

Onda to znaci da je crkva izmislila moral ali ga se bas i ne pridrzava ali to svakako ocekuje od svih ostalih... licemerno aint it?

Nije crkva izmislila moral. Niti crkva ocekuje od svih ostalih da budu moralni. Svako ko ocekuje od svih ostalih da budu moralni taj nije hriscanin i ne razume koncept greha i ljudske pale prirode. Ili jeste hriscanin ali poprilicno "nepismen" hriscanin. 

Da crkva ocekuje od svih da budu moralni ne bi imali svetu tajnu pricesca i koncept "oprosti" i "pokajanja". U samoj pravoslavnoj teologiji se uci da niko nije savrseno moralan, i da svi gresimo i da ce to da radimo celog zivota. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@cloudking da ti pojasnim posto vidim da me ne razumes bas najbolje.. crkva nije izmislila moral vec su hriscanski moral prihvatili ljudi masovno zahvaljujuci crkvi. Konkretan set moralnih normi. Takodje uz pomoc tih istih hriscana taj set moralnih normi je kodifikovan u "ljudskim pravima" (tako je pocelo). 

Znaci X broj hriscnskih filozofa je argumentovalo sta je pravedno a sta nije, sta je ljudsko pravo i za te argumente koristilo je hriscansku teologiju. Narod i vlast su se slozili sa time, to prihvatili i tako si dobio prva ljudska prava. 

Kompletan proces je dokumentovan... 

Kompletan koncept je poceo iz "prirodno pravne skole": 

Dopunska filozofija: 

Sve sto ja prican bazira se na filozofskom konceptu univerzalnosti

In philosophy, universality or absolutism is the idea that universal facts exist and can be progressively discovered, as opposed to relativism, which asserts that all facts are merely relative to one's perspective

Znaci moja ideja je da:

Postoje univerzalna i apsolutna prava koja mogu da se otkriju.
Da postoji univerzalna i absolutna estetika koja moze da se otkrije

Da postoji univerzalna i apsolutna istina koja moze da se otkrije. 

itd... 

Al treba da se otkrije.... slicno kao sto i nauka otrkiva istine o materijalnom svetu, tako ja i ti i svako drugi moze da otkrivamo istine o tome sta je moralno, a sta nije, sta je lepo a sta nije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, haveaniceday рече

Al moralna nacela, makar ona osnovna koja su dosla iz pravoslavlja su ista vec 2000 godina... apsolutno se nista nije promenilo tu osim sto ih je vise ljudi i unutar crkve i van nje prihvatilo..... 

Ta moralna nacela koja su "dosla iz pravosljavlja" su prepoznata od mnogih kultura i naroda bilo pre samog pravoslavlja bilo u njegovo vreme ali na drugim mestima... Busmani u Asutraliji na primer znaju da nije dobro ubijati ljude a nikad hriscanstvo nisu videli (do nedavno)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, haveaniceday рече

da ti pojasnim posto vidim da me ne razumes bas najbolje.. crkva nije izmislila moral vec su hriscanski moral prihvatili ljudi masovno zahvaljujuci crkvi. Konkretan set moralnih normi. Takodje uz pomoc tih istih hriscana taj set moralnih normi je kodifikovan u "ljudskim pravima" (tako je pocelo). 

Kako da razumem kad pises konfuzno... evo i sad... crkva nije izmislila moral koji ti nazivas "hriscanskim moralom" :D Sto se onda zove hriscanski ako ga nije izmilila crkva?

Jel hriscanski moral isto sto i objektivni moral?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, cloudking рече

Ta moralna nacela koja su "dosla iz pravosljavlja" su prepoznata od mnogih kultura i naroda bilo pre samog pravoslavlja bilo u njegovo vreme ali na drugim mestima... Busmani u Asutraliji na primer znaju da nije dobro ubijati ljude a nikad hriscanstvo nisu videli (do nedavno)

 Nisam rekao da neki ljudi\kulture mogu da prepoznaju ispravan moral bez hriscanstva. Al je globalna moralna revolucija u tom polju pocela iz hriscanskih univerziteta od hriscanskih filozofa sa teoloskim argumentima. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...