Jump to content

Имам „право“ да преварим супружника – шта неправославна психологија заиста заступа?


JESSY

Препоручена порука

Mene bi zanimalo da vidim izvor komentara koji je komentarisan, a koji nije nigde naveden osim kao: 

 

 

Међутим, у новом броју „Блиц жене“, наиђем на овакав коментар тј. савет психолога у вези са варањем у браку:

 
„Жена данас има право да задовољи све своје потребе, укључујући и сексуалне. То практично значи да сама бира начин за то, укључујући и право да се определи за другог партнера. Но, ако је за утеху, варање ни данас није у моди.“

 

Volela bih da vidim kontekst.

 

Ne znam mnogo psihologa koji savetuju prevare, posebno iz osvete, bez obzira u šta veruju ili ne veruju.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  Ми морамо док смо живи да учимо да праштамо. Због свог мира и ближњих. Нико нас не тера да и даље живимо са том особом,али опростити треба.

Наротив , ја сам и даље за останак у брачној заједници, и није проблем опростити  али је немогуће  склопити исти мозаик  љубави који је постојао пре преваре. Нешто оде / шта је то нешто , не знам /  али се не враћа. 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam mnogo psihologa koji savetuju prevare, posebno iz osvete, bez obzira u šta veruju ili ne veruju.

 

Ја знам за једног духовника који је то саветовао... :))) 

 

DUHOVNIK: Medjutim, ovde je jedan bezobrazluk,znate. On jednostavno nece da pridje zeni 3 mjeseca, ili mesec dana,pa to je tvoja ..., sta je, a to njoj smeta. E valja. Ne valja. Ma, ona treba da se razvede od njega, i to bez ikakvoga grijeha.

 
ZENA SAGOVORNICA: Ali ona njega voli!
 
DUHOVNIK: Pa neka ga voli. Neka nadje drugoga koji je slican njemu, pa neka ga voli. Ili neka ga prevari, neka ide na Sar planinu na hotel, 15 dana, nadje tamo zdravog muskarca da istrese kesu, pa se vrati, pa neka ovoga voli u krevetu ovakvog, kao seka persu.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

... још одређеније : није исто јесам ли преварио ја, или ти... :D

Nije isto . Zenama je potreban vise nego 1 razlog , tako bar kazu ... A muskarcima je cesto samo taj 1 i potreban ... Ne znam . Verujuci svet ima drugaciju sliku . Pa pretpostavljam da vise pate , jer je za njih brak svetinja , a za nekog ko ne veruje nesto sasvim drugo ili trece ili ko ce ga znati ... Prevariti decka ili devojku , to je danas nesto sasvim uobicajeno ... U takvom svetu zivimo , staces ... :citac: Realnost .

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени је то "варање" кукавичлук... Ако брате имаш проблем, разговорај са неким, договори се, тј. бар покушај. А ако не иде онда немој да "вараш" него лепо отворено кажи шта намераваш па ком опанци том и џери. Много је важније да однос буде отворен, без претварања и лагања, него да ли си урадио ово или оно.

 

Провести једну ноћ са другом особом је много мањи проблем него провести читав живот у лажи.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...Докси, остао ти феминизам на шпорету, загореће... :mahmah:

 

Ne brini, muž meša. :D

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Није само превара  бити са другом/им/,  превара је врло комлексна темА. Превара је и када мужу  пређе у навику да више гледа  у телевизор него у жену , да више времена проводи за рачунаром него са женом.  Највећа превара је када уђе у брак и помисли готово је, моја је,  и више не морам да се трудим , негујем однос, освајам. То је најгора врста преваре. Окачи те на зид  као скупу слику коју је коначно успео да купи и више слабо обараћа пажњу на тебе . Битно је да те поседује  и да си ту. Исто важи и за супротну страну.    

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Парадокси, 

овде иде онај Касл који одмахује главом да ли да нешто каже ил да ћути.

Ал морам рећи јер је то моја струка.

 

Концепт православног психолога, код нас не постоји.

Код нас постоји доста психотерапеута који су православни, људи чак вероучитеља на едукацији, људи који су завршили едукацију а црквени су верници и слично, али се нико од њих осим поменуте уреднице сајта има наде не зове православни психолог. Она је саму себе тако назвала, а при томе није психотерапеут и није завршила едукацију, само је психолог. И не признаје никоме да је довољно православни психолог осим ње саме.

Јако је ригидна у својим схватањима и иако цео сајт има пуно превода руских аутора који су јако драгоцени, не постоји критичко промишљање о томе, него само ми православни психолози (она сама и руси) и сви други секуларни...

 

У Русији постоје људи психолози и психијатри, људи од струке који се тим послом баве годинама, и како су верници они јелте раде при неким одељенима РПЦ свој посао, док духовници раде свој посао.

Код нас још увек тога нема, па се често види мешање у посао духовника. Што баш и није стручно.

Пандан православним људским психолозима код нас би били људи који раде у Београђанци, у пастирском центру, који раде свој психијатријски, терапеутски посао, из домена своје струке, али су и верници.

Само по некима они нису "довољно" православни.

 

Тако да овај ужасно генерализован текст је настао из те поларизације - ја православни психолог, сви други секуларни.

 

Није истина да секуларни психолози како их аутор овог сајта назива пропагирају неверство, нити мисле да је превара нешто дивно, слатко и пожељно, а ето православни су ту бастион заштите вере.

И то морам рећи.

  • Волим 1

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени је то "варање" кукавичлук... Ако брате имаш проблем, разговорај са неким, договори се, тј. бар покушај. А ако не иде онда немој да "вараш" него лепо отворено кажи шта намераваш па ком опанци том и џери. Много је важније да однос буде отворен, без претварања и лагања, него да ли си урадио ово или оно.

 

Провести једну ноћ са другом особом је много мањи проблем него провести читав живот у лажи.

 

Pa to - teško mi je da poverujem da bi psiholog savetovao prevaru iz osvete - to je totalno destruktivno i nezrelo ponašanje koje nikome ne može doneti dobro.

 

Možda bi savetovao izlazak iz braka u kome seksualni život ne može da funkcioniše (i/ili postoji stalan problem preljube) i eventualno nalaženje novog partnera.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени је то "варање" кукавичлук... Ако брате имаш проблем, разговорај са неким, договори се, тј. бар покушај. А ако не иде онда немој да "вараш" него лепо отворено кажи шта намераваш па ком опанци том и џери. Много је важније да однос буде отворен, без претварања и лагања, него да ли си урадио ово или оно.

 

Провести једну ноћ са другом особом је много мањи проблем него провести читав живот у лажи.

 

Де си бре, Гризли, како острввљанке? :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Možda bi savetovao izlazak iz braka u kome seksualni život ne može da funkcioniše (i/ili postoji stalan problem preljube) i eventualno nalaženje novog partnera.

 

Слажем се са тим. Виђао сам у Цркви ситуације да се брак као институција ставља изнад личности, што мислим да је погрешно. Не треба, на пример, жена вечито да трпи мужа пијанца који је малтретира. Ту мора да постоји граница - имаш једну, две, можда три шансе и то је то.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Провести једну ноћ са другом особом је много мањи проблем него провести читав живот у лажи.

 

 

 

Ако је у питању брачна веза,  зашто кажеш живот у лажи............. ко те терао да улазиш у лаж.   

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Провести једну ноћ са другом особом је много мањи проблем него провести читав живот у лажи.

Осима ако није поларна ноћ у питању :D

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...