Jump to content

Guest ja

Препоручена порука

Tema se razvila u zanimljivim i korisnim pravcima: pohvala i pouka dobrih primjera, razrješavanje nezadovoljstava kroz pristojnu komunikaciju, ali na kraju se podsjetismo i patologije koja se odslikava u našem govoru. Pričasmo malo o tome ovde
https://pouke.org/forum/topic/39621-форумска-дијагноза-психопатологија-свакодневног-форумаша/

Šta god mi voljeli da mislimo, tj. kako god racionalizovali, kad god 'ne idemo na loptu, već na igrača', u sportu forumašenja, u pitanju su psihopatološki mehanizmi, da li odbrane, da li projekcije, da li iživljavanje/pomjeranje agresije...
Dakle, nije u pitanju samo neuljudnost ili moralni kodeks. U pitanju je psihopatologija, da se ne lažemo. Ona se obično racionalizuje i prigodno upakuje u težnju za istinom, pravičnošću, verbalnu borbu argumentima itd.
Znamo po emocijama koje rasprave prate. Nerijetko su loše i one kojih bismo se mogli postidjeti da nas neko gleda, a ovde smo prividno zaštićeni anonimnošću i nepostojanjem stvarnog kontakta. Često imam utisak kad neki ljudi razgovaraju da je dobro da su iza ekrana jer bi se u stvarnosti bukvalno uhvatili za guše, da su svi motivi i aduti racionalnog čovjekovog dijela iscrpljeni a da bi došli do izražaja oni životinjski dijelovi.
Da li je forumska rasprava toga vrijedna? Ili se samo radi o prilici da iznesemo iz srca nešto što u njemu već obitava i traži puta van, u svijest, u stvarnost.

Neka niko ne misli da je ovo sve benigno i bezazleno. Nije ovo nimalo virtuelno, naprotiv, vrlo je stvarno. Znamo i po radosnim i lijepim i plemenitim osjećanjima kad razgovaramo sa prijateljem, čovvjekom koga volimo, makar od njega ne vidjeli u stvarnosti nikad ništa osim slike i slova. Čovjek iza slike i slova je itekako stvaran, i naš doživljaj njega je itekako stvaran, naša osjećanja i osjećanja koja u njemu izazivamo su itekako stvarna. Itekako možemo povrijediti drugo ljudsko biće lupanjem po tastaturi uz vibracije gnjeva i mržnje. Gnjev i mržnja pogađaju metu, ako mi to i ne vidimo, ili toga nismo svjesni, ili meta ne pokaže i ne prizna to.
Riječ kosti nema, a kosti lomi. 'Ubi me prejaka reč'.
Trebali bismo to češće, ako ne i stalno, imati na umu...

Riječi (u umu misli, u izrazu kao saopštavanje i odnošenje) oblikuju našu unutarnju i vanjsku stvarnost.
Riječ je izraz i odraz svijesti i razuma, božanske iskre. Riječ je logos. Riječ je i Logos. Bog riječju stvara, Riječju, a mi, tako često, uništavamo...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вреднија је једна реч искусног и смиреног човека, која са болом излази из дубине његовог срца, него многе речи мудрог спољашњег човека, које, спретношћу језика излазе брзо, и од кога душа нема користи.

 

Старац Пајсије

 

https://www.facebook.com/StaracPajsije/photos/a.803770839744826.1073741828.801655936622983/817794371675806/?type=3&theater

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

Тактике у комуникацији: 

-Прави се блесав ( не разумем...) и фурај своју причу

-Слеп за туђе коментаре, само  своју причу прича

-Цитира пола, пола Шарцу даје ( игнорисање питања која побијају  наведену тврдњу)

- Застрашивање и агресивност ( знам те боље него што ти сам себе знаш...? )

-Навођење на своју воденицу. Извртање ( свима добро познато)

-Паметнији од попа :))) ( ЈА све знам и саћу ти објасним, а ти само климај главим и слушај ) 

- Објашњење у покушају...

- Стрпљиви, истрајни- приведу  до краја...а онда неко заврти причу испочетка.

-Ускакачи- прате и допуњавају оно што мисле да је пропуштено

...................   :))) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sve u svemu, pravi drugog blesavim, furaj svoju pricu, od njegove rijeci vidi samo ono sto maestralno potvrdjuje tvoju ideju, naravno cega govornik uopste nije svjestan, tu si ti da ga poducis. :)))

Sanjin status (reakcija na forumske rasprave) spada ovde u temu nasu nasusnu o forumskoj komunikaciji. Izgleda da je vazda aktuelna ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Verujem da se virtuelni nacin komunikacije koji ljudi primenjuju ne razlikuje mnogo od realnog, samo sto se u realnosti ta komunikacija mnogo brze odvija. 

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 26.1.2016. at 12:41, Дијана. рече

Neka niko ne misli da je ovo sve benigno i bezazleno. Nije ovo nimalo virtuelno, naprotiv, vrlo je stvarno. Znamo i po radosnim i lijepim i plemenitim osjećanjima kad razgovaramo sa prijateljem, čovvjekom koga volimo, makar od njega ne vidjeli u stvarnosti nikad ništa osim slike i slova. Čovjek iza slike i slova je itekako stvaran, i naš doživljaj njega je itekako stvaran, naša osjećanja i osjećanja koja u njemu izazivamo su itekako stvarna. Itekako možemo povrijediti drugo ljudsko biće lupanjem po tastaturi uz vibracije gnjeva i mržnje. Gnjev i mržnja pogađaju metu, ako mi to i ne vidimo, ili toga nismo svjesni, ili meta ne pokaže i ne prizna to.

amin-nas

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1/21/2016 at 15:40, Дијана. рече

Позивам све који имају знања о овој тематици и конструктивна (!) запажања да их овде изнесу. 

Много тражиш. :D

Шалу на страну, слабо умем да комуницирам и у рл, и овде. Расправе и свађе не сматрам нужно лошим, чак напротив - човек може да проанализира себе, шта је оно што нас "пецне", зашто баш то, колико смо се потрудили да испоштујемо правила логике итд. :) Памтим једну реченицу коју написа члан Oglo (парафраза): "Ех, кад видим шта сам све писао => не схватајте себе озбиљно".

Ето, тако, можемо увидети обрасце по којима пишемо, речи које најчешће користимо, типове тема које посећујемо и тсл. И наравно - мислити о људима чија нас писанија иритирају и зашто баш та... Све може да се обрне на корист. :)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...
6 minutes ago, Јелена011 рече

Komunikacija je uvek licna, od osobe ka osobi, ne moze tako to bezlicno da se niko ne naljuti, a da svi shvate sta vec.

Evo ja se sad obracam tebi, malopre Verumu i tako dalje...

 

pa dobro. ali ako je negativna,ako se cvor ne prevladava samo nerazumijevanje raste, bolje je prekinuti komunikaciju.

npr. ja kazem da mi neuki i hocemo da naucimo, ali oni koji znaju treba da poucavaju sa ljubavlju ili bar strpljenjem, a ne s omalovazavanjem ili s visine - a to nije bilo upuceno meni nego drugima, mislim to sto je on rekao 'vi treba da naucite nesto'

na to on odgovoara. gdje sam ja bio drzak, ko hoce da cuje cuce, ko hoce da shvati shvatice... :stadaradim:

a ja uglavnom pametujem, tj.dajem uopstene iskaze, uopste se ne bavim licnostima ljudi... nastojim da sprovedem ono sto stalno drugima popujem, tj. da sve ovo sto pisemo je javna rijec i pouka i citace je mnogo vise ljudi od onih koji konkretno u jednoj diskusiji ucestvuju... cesto se ovde prica kao da smo za stolom u kafani ili tako nesto, a ovo je nesto kao seminar, simpozijum... agora sokratova, heheh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

27 minutes ago, Дијана. рече

pa dobro. ali ako je negativna,ako se cvor ne prevladava samo nerazumijevanje raste, bolje je prekinuti komunikaciju.

npr. ja kazem da mi neuki i hocemo da naucimo, ali oni koji znaju treba da poucavaju sa ljubavlju ili bar strpljenjem, a ne s omalovazavanjem ili s visine - a to nije bilo upuceno meni nego drugima, mislim to sto je on rekao 'vi treba da naucite nesto'

na to on odgovoara. gdje sam ja bio drzak, ko hoce da cuje cuce, ko hoce da shvati shvatice... :stadaradim:

a ja uglavnom pametujem, tj.dajem uopstene iskaze, uopste se ne bavim licnostima ljudi... nastojim da sprovedem ono sto stalno drugima popujem, tj. da sve ovo sto pisemo je javna rijec i pouka i citace je mnogo vise ljudi od onih koji konkretno u jednoj diskusiji ucestvuju... cesto se ovde prica kao da smo za stolom u kafani ili tako nesto, a ovo je nesto kao seminar, simpozijum... agora sokratova, heheh

Dijana, ja s telefona na preskok gledam i samo odreagovah na tvoju poruku, jer bas skoro pricasmo o komunikaciji. Zato sam se nastavila.

Ne postoji to, uopsteno pricanje jer upravo to je kao sedenje na dve stolice, slanje duplih poruka i zbunjujuce i deluje kao da je sa visine. Dovoljno problema u komunikaciji ljudi generalno imaju, ali se samo cini da tako uopstenim mogu da smire vatru, obicno to bude ko da pozar gasis alkoholom tj jos gore.

Ne mislim da pametujes ;) samo mislim da je kritika necijeg ponasanja tj izrazavanja ok. Ne kritika licnosti, ne analiza,savetovanje, davanje predloga i ono sve sa ljudi cesto ovo, mi cesto ono. To vise nervira ljude i salje pogresnu poruku bez obzira na dobru nameru. Odrasli ljudi su dovoljno zreli i da cuju kritiku, ne moraju da je usvoje, al ako se zbog toga naljute, onda da ne kazem svoju omiljenu psovku e j...ga.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da, Nidzo, ti si rekao nesto kao ' i sve gresnike, od kojih sam prvi ja', znaci nisam razumjela da se odnosi na bilo koga konkretnog.

nepotrebno diskusija ide na licnu ravan. odatle do sukoba nije daleko.

otprilike, suprotstavljanje mojoj ideji, stavu, iskazu se tumaci kao 'napad na moju licnost'. 

 

hm, Jelo, mislim da shvatam... to mu dodje kao patronizovanje s moje strane, nadmeno, sta li? ali ja sam upravo ubijedjena da je bezlican nacin pravi nacin za forum jer stalno svjedocim kako bilo koje licno obracanje bude uglavnom negativno shvaceno dozivljeno i uzvraceno. mislim tako je rijetko pozitivno licno obracanje, ono 'cascu jedni druge vecima cinite', projava ljubavi, prihvatanja, ili bar zelje za shvatanjem i prihvatanjem, da ja onda mislim da je neutralnost, beylicnost, ipak bolja, manje zlo...

zato sam odustala i od raspravljanja. kad vidim da je sukob na vidiku, borim se sesirom... jedino ako me neko napadne onda se branim, mada i to, najcesce, sesirom (sesir-vrata)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

27 minutes ago, Дијана. рече

da, Nidzo, ti si rekao nesto kao ' i sve gresnike, od kojih sam prvi ja', znaci nisam razumjela da se odnosi na bilo koga konkretnog.

nepotrebno diskusija ide na licnu ravan. odatle do sukoba nije daleko.

otprilike, suprotstavljanje mojoj ideji, stavu, iskazu se tumaci kao 'napad na moju licnost'. 

 

hm, Jelo, mislim da shvatam... to mu dodje kao patronizovanje s moje strane, nadmeno, sta li? ali ja sam upravo ubijedjena da je bezlican nacin pravi nacin za forum jer stalno svjedocim kako bilo koje licno obracanje bude uglavnom negativno shvaceno dozivljeno i uzvraceno. mislim tako je rijetko pozitivno licno obracanje, ono 'cascu jedni druge vecima cinite', projava ljubavi, prihvatanja, ili bar zelje za shvatanjem i prihvatanjem, da ja onda mislim da je neutralnost, beylicnost, ipak bolja, manje zlo...

zato sam odustala i od raspravljanja. kad vidim da je sukob na vidiku, borim se sesirom... jedino ako me neko napadne onda se branim, mada i to, najcesce, sesirom (sesir-vrata)

Odosmo mi sad s paralelnom pricom, mozes slobodno ove nase poruke na onu temu o komunikaciji.

Bezlicno je uvek "nadmeno", mozda nadmeno nije prava rec, nego je poicija ja sam odrastao ti si dete i sad cu ja da ti to lepo objasnim, kao odrastao il ajde uciteljica, a ti ces da me slusas. Bezlicnost samo prividno izbegava sukob, jer se onda covek oseca upravo tako bezlicno.

Uvek je bolje reci direktno, i pozitivno i negativno, na nacin koji upravo to izbegava. Ja se ne slazem s tvojim misljenjem ali ti imas pravo (Bogom dano) na svoje misljenje pa makar bilo i pogresno. Ili ja mislila da je pogresno. To su neka osnovna prava u komunikaciji, malo drugacija od "ljudskih prava", al slicna. Imamo pravo da drugacije mislimo, imamo pravo da pogresimo, imamo pravo da promenimo misljenje itd ima tu nekih desetak grupa asertivnih prava...ali isto tako i drugi imaju sva ta ista prava. Nego mi nismo vaspitani tako, pa odatle brojni problemi u komunikaciji.

E sad stvarno odoh totalno u off, meni je ta tema zanimljiva.

Ne moramo nikad da se slozimo, ali "imamo pravo ba svoj stav i misljenje i kritiku". Nemamo pravo da vređamo drugog, psujemo, omalovazavamo, podsmevamo se, rugamo. I to je otprilike to. Dok god kritika nije prosto pljuvanje i vređanje ona je ok. Ako drugi ne moze da je zbog svojih slabosti prihvati to nihe nasa odgovornost, ne mozemo se obracati drugima kao deci, e da se ne bi ne znam uvredili jer mi ne mislimo isto.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
  • 9 months later...

Ironija i sarkazam kao način komunikacije

 

Ukoliko vas neko ne voli, najgore što možete da učinite jeste da se poslužite ironijom i sarkazmom. Ovakav način komunikacije, učiniće da budete u društvu manje omiljeni, a negde i distancirani za sva vremena.

Svi smo ponekad ironični i to najčešće onda kada ne postoji drugi način da nekome objasnimo koliko je njegov postupak loš. Bar bi tako trebalo da bude. Ipak, postoje i oni kojima je ironija način svakodnevne komunikacije.

Ako shvatimo da negde nismo omiljeni, da postoji „tenzija“ u vazduhu, moramo da se zapitamo zašto je do toga došlo. Umesto da koristimo ironiju, sarkazam kao izraz svog nezadovoljstva, potrebno je da otvoreno porazgovaramo. U suprotnom sigurno dolazi do još veće tenzije i netrpeljivosti. Otvoren razgovor je posebno bitan između ljudi koji su, zbog određenih okolnosti, prinuđeni da se viđaju često.

Ironiju i sarkazam, najčešće koriste oni koji žele pažnju, pa provokacijom i uvredama, pokušavaju da privuku poglede, pošto poto. Ako vas neko ne prihvata ni posle otvorenog razgovora i prikazivanja vašeg najboljeg dela, jedino što možete da uradite je da to i prihvatite. Ukoliko vas neko ne želi u svojoj blizini, ne insistirajte. Očigledno je da su razlike isuviše prisutne da bi vaše zajedničko vreme bilo i prijatno.

Ironiju i sarkazam ostavite za stvaranje, izražavanje opšteg, društvenog nezadovoljstva. Ovakav način izražavanja, u svetu stvaralaštva, uvek je dobro oružje za buđenje svesti i borbu protiv svega što nam je silom nametnuto.

Ne ignorišite nečiju očiglednu odluku da vas ne želi u svojoj blizini. To je još jedan od loših načina da promenite nečije mišljenje. Ukoliko vas preplavi potreba da na nekoga ostavite pozitivan utisak, sigurno je da ćete učiniti mnogo grešaka i da ćete pretrpeti ozbiljne sankcije.

Budite umereni, poštujte tuđe odluke. Zapitajte se gde grešite. Ukoliko je vaš način komunikacije, ironičan, sarkastičan, ukoliko ulazite u rasprave i komentrišete ono što vas se direktno ne tiče, budite sigurni da je to ono što morate da menjate.

Da bi nas drugi poštovali potrebna nam je čista misao, izmerena i lepa reč!

https://www.lookerweekly.com/stvaran_svet/odnosi/ironija-i-sarkazam-kao-nacin-komunikacije/

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Џуманџи рече

Ironija i sarkazam kao način komunikacije

Sta da radim, ovde se prepoznajem. :w9k3k6: ....( eto, opet ironija :ani_biggrin: )

пре 21 минута, Џуманџи рече

Da bi nas drugi poštovali potrebna nam je čista misao, izmerena i lepa reč!

E, ovo, moze da bude neki ideal. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...