Jump to content

СПЦ одузела Пантелејмону монашки чин и име

Оцени ову тему


Препоручена порука

Рашчињени архимандрит ових дана успоставља „светосавску богомољу у Јоханесбургу”:

 

Pristina---Pantelejmon-sa-srpskom-decom-

Пантелејмон дели помоћ српској деци у Лабљану код Приштине, 2002.

 

 

Чачак – Владика ваљевски Милутин упутио је патријарху Српске православне цркве Иринеју Гавриловићу обавештење да је веће Црквеног суда те епархије 10. новембра донело одлуку којом се ахримандрит Пантелејмон Јовановић оглашава кривим, „те да на њему треба применити казну лишавања свештеничког чина, монаштва и монашког имена”.
 
Разлог за то је, највероватније, одлука овог монаха да се, априла ове године, придружи Епархији рашко-призренској у езгилу и стави под старешинство рашчињеног владике Артемија Радосављевића. Чачанин Јовановић (41, световно Дарко) замонашио се 1996. гoдине у Високим Дечанима а 2002. године постављен је за старешину једине српске цркве на афричком континенту, храма Светог апостола Томе у Јоханесбургу (Јужна Африка).
 
Међутим, почетком 2014. власти СПЦ повукле су архимандрита са тог положаја и био је распоређен најпре за старешину православне цркве у Јасеновцу, у Хрватској. Затим је премештен у Ваљевску епархију, али је у априлу замолио Артемија да га прими под омофор, наводећи да је из Јоханесбурга склоњен „под притиском политичара и бизнисмена и многобројних клевета и неистина оних којима је сметао велики напредак наше светиње у Африци”.
 
У обавештењу владике Милутина, упућеном поглавару Српске православне цркве Иринеју 2. децембра, каже се још:
 
„Пресуду смо електронском поштом 16. новембра послали архимандриту Пантелејмону који је од тада са Црквеним судом Епархије ваљевске прекинуо свако општење, тако да нисмо добили доставницу да је пресуду примио. Како нам је познато, архимандрит Пантелејмон борави у Јужној Африци те му је пресуду немогуће уручити поштом што је неопходно, јер на исту има право апелације. Сада предстоји уручивање пресуде објављивањем на огласној плочи Суда и позивом преко ’Службеног гласника’ СПЦ да пресуду преузме, када ће му се, по истеку 30 дана од дана објављивања, уручење пресуде сматрати извршеним.
 
По истеку горњих рокова, Ваша светости, ми ћемо, сматрајући да је пресуда уручена и да на њу није изречена апелација, првостепену пресуду Црквеног суда Епархије ваљевске доставити Великом црквеном суду на оснажење.”
 
Иначе, Пантелејмон Јовановић је 13. новембра ове године електронском поштом обавестио дописника „Политике” у Чачку да је добио благослов Артемијев за обављање верске службе у Јужној Африци, те допутовао у Јоханесбург, и приложио скениране документе о томе, благослов владичански и реверс којим је у Србији задужио антиминс, флашицу са светим миром за крштење и прибор за крштење. У посланици Артемијевој каже се: „Овом потврдом дајемо свој архијерејски и очински благослов да архимандрит Пантелејмон може служити свету литургију, вршити богослужења и остале верске обреде на територији Јужне Африке, где живи и ради око 10.000 чланова наше православне заједнице, и да може бринути о њиховим духовним потребама”.
 
Пантелејмон је у међувремену обавестио Србе у Јужној Африци да је у току „успостављање светосавске богомоље у Јоханесбургу”, поручујући им: „Нема истине без љубави, ни љубави без истине”.
 
Тако сада наши исељеници у Јоханесбургу имају две православне богомоље из отаџбине.
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

То што је он отишао тамо да као вук краде овце-не чуди ме,него ме чуди,што су овце тамо саме и нису имале пастира,па је вук лако могао да дође и приграби их себи.

Десет хиљада душа да падне у руке секте....

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То што је он отишао тамо да као вук краде овце-не чуди ме,него ме чуди,што су овце тамо саме и нису имале пастира,па је вук лако могао да дође и приграби их себи.

Десет хиљада душа да падне у руке секте....

 

Тамо постоји српски свештеник. Постављен је одмах пошто је патријарх преместио (сада већ Дејана, а тада) Пантелејмона.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја све нешто контам да он није био задовољан одлуком СПЦ,па је преко Маркове грбаче наставио да чини своју вољу. [emoji12]

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ја све нешто контам да он није био задовољан одлуком СПЦ,па је преко Маркове грбаче наставио да чини своју вољу. [emoji12]

 

То је највероватнији сценарио...

 

Има негде писмо владике Андреја њему. Владика је хтео да га прими у своју епархију, али нешто се ту десило, не знам тачно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је највероватнији сценарио...

Има негде писмо владике Андреја њему. Владика је хтео да га прими у своју епархију, али нешто се ту десило, не знам тачно...

Прираст'о му Јоханезбург и тамошња паства срцу,па му одлука СПЦ беше као хладан туш...Ко ће га знати,можда је мислио да ће постати тамошњи епископ,или пак мисли да је он једини одговоран за све те верујуће људе...Млад је,мислим да ни сам није за Марка,али....

Послато са PAP7500 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Подели на овим сајтовима

под притиском политичара и бизнисмена и многобројних клевета и неистина оних којима је сметао велики напредак наше светиње у Африци”.  
Zaboravio je da spomene i strane sile koje žele da unište Pravoslavlje :D 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јужна Африка је канонска територија Александријске патријаршије и свештеници могу тамо да бораве само са њеним благословом. Ниједна помјесна црква не може тамо слати свештенике по својој вољи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црква је ДАТОСТ Јединства и Заједничарења.

А ко смишља нова јединства и заједничарења тај је отпадник од вере и Цркве.

Такав је богодступник и непријатељ Сина Човечија.

Постаје дијаболичан и дијаболик. Јер дијаболично је оно што настаје кроз раздвајње од датости Бога и Цркве.

А ако архидијаболику придодаду ореол мученика, праведника, прогнаника, издатог, продатог постаје - онај који је уместо Христа.

Тада дијаболик иде путем који крчи духа антихриста. Стазом вечне погибли.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пантелејмон бивши је писао код нас на сајту.

Ништа специјално, кратки одговори без неке дубине, површно све.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jel?

A sećam se kako ste se svojevremeno svi oduševljavali njime, kačili slike malih pravoslavnih crnčića itd...

Kako se sve preokrene.

Oćete tako sutra i za o. Savu Janjića govoriti ako zglajzne? :)

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 11 months later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...