Jump to content

Poziv na debatu

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ja ne vidim u cemu se razlikuju Ateisti Srbije od slicnih organizacija u Nemackoj i Austriji. 

 

Naprimer ovi isto teraju argumente nauka vs. religija. Ko uzima nauku ozbiljno vise ne moze da veruje u boga. Brdo filozofa, biologa, fizicara su clanovi iste organizacije. http://en.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno_Foundation

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ajde iskreno, sta mislite jesu ovi komentari razumeli o cemu je govorio Stevan Jovanovic

Pa ako mene pitas, mislim da je stvari trebalo jednostavnije da predstavi. Pogotovo sto zna da ima samo 10 minuta, a da vecina ljudi koji ga slusaju prvi put cuje bilo sta o tome. Recimo, ja bih posao od toga da se vera i nauka bave drugacijim pitanjima i da odgovaraju na drugacije potrebe, i od te polazne tacke gradio ostatak price. To je, rekao bih, mnogo zahvalniji pristup ako hoces da te shvate i direktno bi pokazao zasto one tvrdnje tipa "nauka nam je donela bolji zivotni standard i jos x stvari a vera nista" nemaju nikakvog smisla jer polaze od pretpostavke da se nauka i vera bave istim pitanjima. Time bi pokazao da je taj njihov argument u ravni napada na umetnost jer nam nije pomogla da objasnimo prirodne fenomene. Da ne duzim dalje, al' mislim da je mogao da uprosti stvari i da bi na taj nacin njegov nastup bio efektivniji.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa ako mene pitas, mislim da je stvari trebalo jednostavnije da predstavi. Pogotovo sto zna da ima samo 10 minuta, a da vecina ljudi koji ga slusaju prvi put cuje bilo sta o tome. Recimo, ja bih posao od toga da se vera i nauka bave drugacijim pitanjima i da odgovaraju na drugacije potrebe, i od te polazne tacke gradio ostatak price. To je, rekao bih, mnogo zahvalniji pristup ako hoces da te shvate i direktno bi pokazao zasto one tvrdnje tipa "nauka nam je donela bolji zivotni standard i jos x stvari a vera nista" nemaju nikakvog smisla jer polaze od pretpostavke da se nauka i vera bave istim pitanjima. Time bi pokazao da je taj njihov argument u ravni napada na umetnost jer nam nije pomogla da objasnimo prirodne fenomene. Da ne duzim dalje, al' mislim da je mogao da uprosti stvari i da bi na taj nacin njegov nastup bio efektivniji.

 

U potpunosti se slazem ali ja govorim o reakciji koja je tipicna za jednu grupu ateista koji kad vide cuju nesto sto im je strano, do tada nepoznato, reaguju na jedan specifican nacin koji nije u skladu sa principima prosvetiteljstva i opste otvorenog uma.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tipicni plitkoumni ateista koji slusa Dawkinsa ili jos gore Hitchensa , koji pojma nemaju o religiji , "argumenti" su im bas ono na nivou kada zele poreci Bozije postojanje tipa vjerujem u Boga kao sto vjerujem "jednoroga" ili "spaghetti monster" .

Pa, ako cemo iskreno, uzimajuci u obzir da vecina vernika veruje u Boga koji koji kaznjava ljude kad ucine nesto ili Boga koji prosto ne moze da odoli da ispunjava zelje svima koji citaju nekakve posebne molitve, jedu magicne hilandarske hlebove i slicno, nije ti potrebno nista vise do jednoroga ili FSM da bi pokazao besmislenost takvog povrsnog tipa duhovnosti. Ja mogu da vidim razliku izmedju onoga u sta veruju neki ljudi na ovom forumu i jednoroga, ali su mi verovanja prosecnog vernika zaista u ravni verovanja u jednoroge.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa, ako cemo iskreno, uzimajuci u obzir da vecina vernika veruje u Boga koji koji kaznjava ljude kad ucine nesto ili Boga koji prosto ne moze da odoli da ispunjava zelje svima koji citaju nekakve posebne molitve, jedu magicne hilandarske hlebove i slicno, nije ti potrebno nista vise do jednoroga ili FSM da bi pokazao besmislenost takvog povrsnog tipa duhovnosti. Ja mogu da vidim razliku izmedju onoga u sta veruju neki ljudi na ovom forumu i jednoroga, ali su mi verovanja prosecnog vernika zaista u ravni verovanja u jednoroge.

 

 I ovde si u pravu. Ovo jeste jedan veliki problem sa kojim se hriscanstvo a i mnoge druge vere suocavaju a to je potpuno ignorisanje ezoterne strane vere, koja i jeste njena sustina, a na mesto toga okretanje takvim naivnim pricicam. Kao sto Artemiti dokazuju da je kod njih blagodat sa onim visibabama tako i mnogi verujuci umesto preobrazaju svoje licnosti duhovnost traze u nekim ala trece oko pricama za malu decu.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa, ako cemo iskreno, uzimajuci u obzir da vecina vernika veruje u Boga koji koji kaznjava ljude kad ucine nesto ili Boga koji prosto ne moze da odoli da ispunjava zelje svima koji citaju nekakve posebne molitve, jedu magicne hilandarske hlebove i slicno, nije ti potrebno nista vise do jednoroga ili FSM da bi pokazao besmislenost takvog povrsnog tipa duhovnosti. Ja mogu da vidim razliku izmedju onoga u sta veruju neki ljudi na ovom forumu i jednoroga, ali su mi verovanja prosecnog vernika zaista u ravni verovanja u jednoroge.

А твој доживљај је доживљај просечног атеисте?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izlaganje "Veroučitelja" je klasičan, školski primer obesmišljene i bizarne demagogije - jer i sam duh, svest, je takođe vrlo konkretna FIZIČKA pojava...

 

Mozda samo svest,a ono sto je Bog udahnuo nije.

 

Zanimljivo je da niko od teologa nije pomenuo pojam duša. Verovatno beže od toga jer nemaju odgovor na pitanje da li fizička povreda može da povredi dušu. Neurologija jasno dokazuje da su svi procesi u mozgu uzrok postojanja svesti, odnosno da je svest samo skup hemijsko-električnih procesa.

 

 

Ne moze,a sta se tacno dogadja sa dusom usled fizicke povrede mozga,mozemo da znamo samo na osnovu otkrovenja. Na primer da neki duhovnik sa darom prozorljivosti vidi sta se tacno tada dogadja sa dusom i da nam to opise.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Перфидно искритикујеш и испотенцираш део верника, који своје веровање не могу баш најбоље исказати а при том ми треба да заборавимо, да и онај други део вере, добар,вечан и истинит, је такође за тебе шарени једнорог.

 

Склопи понекад коцку

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U potpunosti se slazem ali ja govorim o reakciji koja je tipicna za jednu grupu ateista koji kad vide cuju nesto sto im je strano, do tada nepoznato, reaguju na jedan specifican nacin koji nije u skladu sa principima prosvetiteljstva i opste otvorenog uma.

Filozofija je ionako prazno blebetanje. :D

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А твој доживљај је доживљај просечног атеисте?

Ja nisam ateista. Ja sam kvalifikovani sedac na obe stolice u isto vreme.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Перфидно искритикујеш и испотенцираш део верника, који своје веровање не могу баш најбоље исказати а при том ми треба да заборавимо, да и онај други део вере, добар,вечан и истинит, је такође за тебе шарени једнорог.

Склопи понекад коцку

Nesto mi se cini da si me pomesao sa nekim drugim. :)

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nesto mi se cini da si me pomesao sa nekim drugim. :)

Могуће, ја за тебе мислим, да си био нешто слично као млађони али у контра смеру. Не знам одакле ми онда то....

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...