Jump to content

Богословски приступ лечењу и болест као изазов за хришћанина

Оцени ову тему


Препоручена порука

Једноставно је.За све треба молити Господа и захваљивати Господу.

Наше дилеме и највећи страхови у вези са смрћу, у овом животу, произилазе из нашег става да смо ми центар свега.

Што наравно није истина.

Са таквим ставом себе смештамо у лавиринт из којег нема изласка...

Кад се опоменемо да је то Бог, а не ми, ствари постају лакше за разумевање.

Да банализујем јер не умем другачије да објасним шта мислим, ето.

Наше постојање је резултат Божјег промисла, а крајњи циљ је повратак Творцу.У међувремену живимо ове наше животе по својој слободној вољи, бирајући стазу којом ћемо ићи и врата на која ћемо ући.Бог је ту да држи свет и нас у њему, јер је таква воља Његова, снисходећи нашој палој природи у оквиру Божјег плана.

Болест је искушење које треба да схватимо као прилику за напредовање и оплемењивање своје душе, а бол и тегобе као алат којим ћемо да очистимо себе.

Усуђујем се да кажем нешто и о болести деце.

Та деца су, по промислу Божјем, дошла у наше животе са ангелском мисијом да бисмо ми Господу показали  ко смо.Они који су добри да су добри, а они који су зли да су зли.Према томе се опредељујемо за Царство небеско или за дубине ада.

А деца свакако иду у крило Божје, међу његове ангеле јер је тамо њихово место.

Има ли нешто лепше од тога?

Грешимо када се као родитељи у односу на децу постављамо као власници њихових живота.

Децу добијамо по благодати Божјој и ми смо, уствари, пред Богом, а не само пред људима, одговорни за њихове животе и што је много важније за њихове душе.Зато у молитви када се молимо Господу за децу кажемо: ...да се не постидим и станем, Господе, са децом својом коју си ми Ти дао, по милости својој, са Твоје десне стране...

Болест у старости?

Они који се плаше Алцхајмерове болести, деменције, опште слабости и немоћи, напуштености и самоће, јасно је: ''болују'' од гордости и треба да се моле Господу: ...и дај ми Господе непостидан крај.

Јер, сви смо крвави испод коже, а Господ нам је свима све дао, али ми нисмо исто поступили са тим талантима...

Болест служи да се оплеменимо и опоменемо или ми или неко крај нас или ...да се спасимо кроз трпљење и смирење или...

Није наше.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Мтрп пергамски Јован Зизијулас

БОЛЕСТ И ЛЕЧЕЊЕ У ПРАВОСЛАВНОЈ ТЕОЛОГИЈИ

...Борба против страсти и ослобађање од њих не представљају за Цркву самоциљ по себи. Ови подвизи смерају да изрони из њих жива и сушта личност, да се поново сједини искомадана природа и да човек поново пронађе правилан однос са Богом, са другим људима и са материјалном природом. Здравље је за нас правилан однос човека са ова три чиниоца (Богом, другим и природом), који сачињавају одређење човековог бића. Болест је поремећај овог троструког и тродимензионалног односа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...

Шта је то болест? Волео бих да чујем дефиниције, ако може што стручније. Ову тему постављам из следећег разлога. Наиме, да видимо да се око кључних ствари ме можемо користити само науком (научним фактима), већ да нам је потребна и философија. Желим овим да покажем да нису у праву они који целокупно постојање желе да "дефинишу" само и једно кроз науку. Много тога и у самој науци зависи од философије. Један од примера, како ћемо видети, је и појам "болест", неизоставан у науци коју зовемо медицина.

 

Изволите.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sjajna tema...Bolest je definicija autoritarnih umova koji ne shvatajući suštinski problem, daju tako ponižavajuću i najprostije rečenu definiciju BOLEST. I ako mi  neko kaže, šta je to NORMALA ILI NORMALNO, ja ću mu odgovoriti, možda, i šta je bolest zaista. I dalje smatram da je moje mišljenje nebitno...

"Видети свет у зрнцу песка,

И небо у дивљем цвету,

Држати бесконачност на длану

А вечност у једном часу"

В.Блејк

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прва ћу : болест је последица ГРЕХА, односно организам испољава "недостатке душе".

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne mora da bude posledica greha, možda nam je Bog naprotiv preblizu...

"Видети свет у зрнцу песка,

И небо у дивљем цвету,

Држати бесконачност на длану

А вечност у једном часу"

В.Блејк

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прва ћу : болест је последица ГРЕХА, односно организам испољава "недостатке душе".

 

Опрости, али то је дебела заблуда. Да је тако, не би неки свети људи умирали од веома тешких болести, или целог живота патили од њих. Може болест често да буде последица греха (преједање, раскалашан живот, лењост, алкохолизам, итд.) који имају и физичке или психчке манифестације уколико се дуго и често понављају, али мислим да то не може да буде неко универзално објашњење.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa jeste posledica greha ali kako se ispoljava to jest šta se u organizmu dešava da dođe do bolesti.Onako laički i logično bolest je disfunkcija organizma odnosno svaki poremećaj u funkciji ćelija koji dovodi do poremećaja rada organa u ljudskom telu.

  • Волим 1
“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чек, чек, полако. Тражимо медицинску дефиницију болести. Како медицина дефинише болест?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Склизнуо човек са правог пута, ништа страшно; и ајде већ једном, Ацо, објасните да је грех преносив те да се болесне бебе не рађају случајно.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опрости, али то је дебела заблуда. Да је тако, не би неки свети људи умирали од веома тешких болести, или целог живота патили од њих. Може болест често да буде последица греха (преједање, раскалашан живот, лењост, алкохолизам, итд.) који имају и физичке или психчке манифестације уколико се дуго и често понављају, али мислим да то не може да буде неко универзално објашњење.

 Mislim da je mislila na to da su posledice greha i bolest i smrt, što jeste istina.Nema to mnogo veze sa svetošću.Svetitelji su bili ljudi dakle podložni i bolesti a i smrti.

  • Волим 1
“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bolest je izraz kojim se opisuje poremećaj normalnih zbivanja u organizmu, odnosno nepravilno odvijanje životnih funkcija kao reakcija na spoljne ili unutrašnje nadražaje mehaničke, fizikalno-kemijske, biološke ili psihološke prirode.

"Видети свет у зрнцу песка,

И небо у дивљем цвету,

Држати бесконачност на длану

А вечност у једном часу"

В.Блејк

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Склизнуо човек са правог пута, ништа страшно; и ајде већ једном, Ацо, објасните да је грех преносив те да се болесне бебе не рађају случајно.

 Kako to misliš da je greh prenosiv? Odkud ti to?Čiji greh?

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bolest je izraz kojim se opisuje poremećaj normalnih zbivanja u organizmu, odnosno nepravilno odvijanje životnih funkcija kao reakcija na spoljne ili unutrašnje nadražaje mehaničke, fizikalno-kemijske, biološke ili psihološke prirode.

Bolest i greh mogu ali nisu uslovno-posledično vezane, sigurno handrid prosent!

"Видети свет у зрнцу песка,

И небо у дивљем цвету,

Држати бесконачност на длану

А вечност у једном часу"

В.Блејк

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Болест се може дефинисати на бар 2 начина и то:


Болест је поремећај нормалних физиолошких функција у организму услед деловања штетних фактора;
или
Болест је свако одсупање од здравља, при чему је захваћен цео организам или поједини органи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...