Jump to content

neuronauke


ivona

Препоручена порука

ovde sam zamislila da postujem najnovija iole relavantna istrazivanja vezana za ovu oblast,uglavnom nazalost na engleskom,a ako koga zanima vise,mozemo da prodiskutujemo i prevedemo ako treba!

 

evo jednog za buduce roditelje

Babbling babies – responding to one-on-one ‘baby talk’ – master more words

http://www.washington.edu/news/2014/01/06/babbling-babies-responding-to-one-on-one-baby-talk-master-more-words/

 u pojednostavljenoj verziji,dominatna hemisfera kod dece je desna,i ona se stimulise emotivno obojenim glasom,ne toliko brojem reci,jer znacenje ne igra nikakvu ulogu u tom dobu vec,afektivni ton komunikacije!

Te bebironima treba pevajuci,topao glas,dovoljno je par reci,kvantitet ne igra ulogu.

viber_zpsyey5mxiw.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

zaista sjajna tema za istrazivanje koja je potvrdila ono sto je instiktivno poznato kako sluzbama koje se bave socijalnom zastitom i podrskom,,decijem razvoju, obrazovnim institucijama tako i porodicama na prvom mestu!

 

Dads: How Important Are They?

http://muhc.ca/newsroom/news/dads-how-important-are-they

 

Veliki je uticaj prisustvo i aktivno ucesce,oca u odgajivanju deteta,ja volim da kazem i presudan,posebno za zensku decu,ova studija nacima siroku oblast tako da se izrazim,i ukazuje koliki je uticaj oca na neurobioloski i psiholoski razvoj deteta .

viber_zpsyey5mxiw.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Igrice ipak povoljno uticu na razvoj...?

Playing computer games makes brains feel and think alike

http://www.aalto.fi/en/current/news/view/2013-11-21/

viber_zpsyey5mxiw.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

evo jednog divnog projekta -Coursera-free online university,besplatan kurs o neurobiologiji svakodnevnog funkcionisanja.

https://www.coursera.org/course/neurobio

viber_zpsyey5mxiw.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

супер тема..

„Многи од нас себе зову „либералима“. И тачно је да је реч „либерал“ некада означавала особе које су поштовале појединца и зазирале од служења масовним принудама. Али левичари су сада загадили тај некада поносан назив означавујћи њиме себе и свој програм већег владиног власништва над имовином и контроле над појединцима. И сада, као резултат, они од нас који верују у слободу морамо објашњавати како, када називамо себе либералима, заправо мислимо на либерале у класичном незагађеном смислу. Ово је у најбољем случају мучно и подложно неразумевању. Ево предлога: хајде да ми, који волимо слободу, заштитимо и за своје коришћење задржимо добру и часну реч „либертаријанац“.“

(Дин Расел)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kada se moja Ana rodila desilo se da joj je pupcanik bio triipo puta obmotan oko vrata i taj problem je napravio jos jedan a to je pareza desne ruke, nadlaktice i ramena... samo je mogla prstice da pokrece a rukica je visila a i glava na tu stranu. Svako pokretanje rukice je pravilo ogromne bolove do onesvescivanja...

Sva sreca je da sam tog momenta bila prisebna i verovala da se to leci.. pojurila sam vec 4 dan od rodjenja u nas rehacentar i tamo nasla lekare koji su nam pomogli i uputili kod fantasticnog fizioterapeuta cija je uza specijalnost rad sa bebama. Ovaj poremecaj se u neurologiji zove jos i andjeosko krilo, ili paresis plexus brahialis, mozda nisam tacno ispisala latinicni naziv ali to je to , Ranije su neurolozi i fizioterapeuti zajedno sa pedijatrima cinili veliku gresku i takve bebe bi stavljali u gipsane zavoje i na taj nacin jos vecu stetu pravili. Jer cim rukica nije fizicki aktivna ona pocinje da se susi. 

Da skratim, receno nam je da moramo detetu ruku pokretati na sve strane da bi se ponovo ucrtali ti pokreti u memoriju kore velikog mozga, a potom da bi mozak mogao da kontrolise pokrete ruke... zatim, da je potrebno da se fizicki aktivira bar jedno sat do dva dnevno sa odredjenom grupom vezbi i da to mora da traje i posle kada se funkcija ruke vrati. Sa potpunom verom u to, radili smo bez prestanka, a najvise kada bi zaspalo. Rukica je povratila svoju funkciju posle 6 meseci... osecaj je bio fantastican... stalno sam joj davala neke cetke da se ceslja i ogledalce da se ogleda i tako je posle sama radila. Posle izvesnog vremena dete je bilo bas fizicki naprednije od dece koja su rodjena u isto vreme kad i ona, lepota... samare je delila a mi se smejali... 

Na kontroli su nam rekli da moram da nastavimo sve dok ne napuni 7 godina tj, dok se ne zavrsi mijelinizacija nerava koja moze da traje sve do puberteta. 

Sada je 6 razred i dobra odbojkasica... vec tri i po godine ...

Kada sam moju prof. neurologije Veroniku Ispanovic upitala za ovakve slucajeve, sta i kako se radi dalje itd. zena me je upitala da li je to dete zivo, hahah, kakav je imala izraz lica, qq i danas mi je pred ocima, haha.. 

Onda sam joj potanko ispricala i ona je sa jednim veliiikiim osmehom rekla da je BOG veliki i da budem presrecna sto je dete zivo a to sto joj malo jedno rame nize od drugog je sitnica ...

Eto mog realnog susreta sa mojim omiljenim predmetom neurologija sa fakulteta  :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kada se moja Ana rodila desilo se da joj je pupcanik bio triipo puta obmotan oko vrata i taj problem je napravio jos jedan a to je pareza desne ruke, nadlaktice i ramena... samo je mogla prstice da pokrece a rukica je visila a i glava na tu stranu. Svako pokretanje rukice je pravilo ogromne bolove do onesvescivanja...

Sva sreca je da sam tog momenta bila prisebna i verovala da se to leci.. pojurila sam vec 4 dan od rodjenja u nas rehacentar i tamo nasla lekare koji su nam pomogli i uputili kod fantasticnog fizioterapeuta cija je uza specijalnost rad sa bebama. Ovaj poremecaj se u neurologiji zove jos i andjeosko krilo, ili paresis plexus brahialis, mozda nisam tacno ispisala latinicni naziv ali to je to , Ranije su neurolozi i fizioterapeuti zajedno sa pedijatrima cinili veliku gresku i takve bebe bi stavljali u gipsane zavoje i na taj nacin jos vecu stetu pravili. Jer cim rukica nije fizicki aktivna ona pocinje da se susi. 

Da skratim, receno nam je da moramo detetu ruku pokretati na sve strane da bi se ponovo ucrtali ti pokreti u memoriju kore velikog mozga, a potom da bi mozak mogao da kontrolise pokrete ruke... zatim, da je potrebno da se fizicki aktivira bar jedno sat do dva dnevno sa odredjenom grupom vezbi i da to mora da traje i posle kada se funkcija ruke vrati. Sa potpunom verom u to, radili smo bez prestanka, a najvise kada bi zaspalo. Rukica je povratila svoju funkciju posle 6 meseci... osecaj je bio fantastican... stalno sam joj davala neke cetke da se ceslja i ogledalce da se ogleda i tako je posle sama radila. Posle izvesnog vremena dete je bilo bas fizicki naprednije od dece koja su rodjena u isto vreme kad i ona, lepota... samare je delila a mi se smejali... 

Na kontroli su nam rekli da moram da nastavimo sve dok ne napuni 7 godina tj, dok se ne zavrsi mijelinizacija nerava koja moze da traje sve do puberteta. 

Sada je 6 razred i dobra odbojkasica... vec tri i po godine ...

Kada sam moju prof. neurologije Veroniku Ispanovic upitala za ovakve slucajeve, sta i kako se radi dalje itd. zena me je upitala da li je to dete zivo, hahah, kakav je imala izraz lica, qq i danas mi je pred ocima, haha.. 

Onda sam joj potanko ispricala i ona je sa jednim veliiikiim osmehom rekla da je BOG veliki i da budem presrecna sto je dete zivo a to sto joj malo jedno rame nize od drugog je sitnica ...

Eto mog realnog susreta sa mojim omiljenim predmetom neurologija sa fakulteta  :)))

Yoko svaka cast!Rana rehabilitacija je realna nada i osnova za ''cuda'' koja mozak ume da cini,cak i kad svi dignu ruke!I svaka cast za Anu odbojkasicu!Mogla bih i ja da navedem par primera iz prakse ,gde sam se uverila u ''plasticnost'' naseg mozga,posebno decijeg!A za prof.Ispanovicku,pa koleginice nice to meet you :)!

viber_zpsyey5mxiw.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Posle izvesnog vremena dete je bilo bas fizicki naprednije od dece koja su rodjena u isto vreme kad i ona, lepota... samare je delila a mi se smejali... 

 

 

haha evo i ja se slatko smejem!uh neka bolje i samari posle svega sto ste prosli!

  • Волим 1

viber_zpsyey5mxiw.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da ,da,nije sve u mozgu,ko nema u glavi,mož' da ima u nogama  :D   

Why Intelligence Requires Both Body And Brain

http://footnote1.com/why-intelligence-requires-both-body-and-brain/

viber_zpsyey5mxiw.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.theguardian.com/books/2011/feb/12/self-comes-mind-damasio-review

 

Zanimljiv prikaz knjige Antonija Damasia "Self comes to mind" o tome kako se razvija svest  i osećanje selfa.

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bezbozna neuronauka (scientizam) obuzeta demonom nagoni zene na greh rukobluda zarad beskorisnog nerukotvorenog uslikavanja nevidljivim energijama:

  Sex on the brain: Orgasms unlock altered consciousness

http://www.newscientist.com/article/mg21028124.600#.UvEgm7SwWlp

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da ,da,nije sve u mozgu,ko nema u glavi,mož' da ima u nogama  :D 

Why Intelligence Requires Both Body And Brain

http://footnote1.com/why-intelligence-requires-both-body-and-brain/

Zar ne treba ovde da stoji "Why does..."? Just sayin.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.theguardian.com/books/2011/feb/12/self-comes-mind-damasio-review

 

Zanimljiv prikaz knjige Antonija Damasia "Self comes to mind" o tome kako se razvija svest  i osećanje selfa.

Danka, čovek i njegova dela mi se čine više nego zanimljiva,kao i uvek kad se poveže biološka opipljiva osnova misaonog života i ona ne baš tako lako pristupna,definitvno ću obratiti pažnju na ovo!Hvala!!!

viber_zpsyey5mxiw.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bezbozna neuronauka (scientizam) obuzeta demonom nagoni zene na greh rukobluda zarad beskorisnog nerukotvorenog uslikavanja nevidljivim energijama:

  Sex on the brain: Orgasms unlock altered consciousness

http://www.newscientist.com/article/mg21028124.600#.UvEgm7SwWlp

hahahah aman zaman joooj !Svašta nauka radi,ljudi u svojim delima idu kako ka Bogu,tako i od njega,tako je i u nauci!ne mogu da prestanem da se smejem,koje si ti istrazivanje od svih izvukao! :nene:

viber_zpsyey5mxiw.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...