Jump to content

Задушнице - молитвено сећање на наше упокојене...

Оцени ову тему


Препоручена порука

Духовске (летње) задушнице

У суботу,30. маја православни верници обележавају Духовске или летње задушнице

crkva_1955_2015_05_29_13_33_07_zadusnice

 

У суботу,30. маја православни верници обележавају Духовске или летње задушнице, које увек спадају у суботу пред Духове, празник Свете Тројице.
Задушнице православни хришћани посвећују својим преминулим прецима и према традицији обилазе гробове, прислужују свеће и служе помене.
Верници на тај дан упућују молитве Богу за милост према упокојенима и опрост грехова које су починили за живота.
Задушнице увек падају у суботу када се тим поводом организују и богослужења посвећена упокојенима, јер је Исус Христос, дан уочи Васкрсења, које се увек слави у недељу, провео у гробу.
Осим Духовских, у календару Српске православне цркве постоје још зимске или Митровске, затим пролећне, које падају седмицу пре почетка Великог или Часног поста, и Михољске или јесење задушнице.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

“Pomozite pokojnima i pominjite ih. Ne oklijevajte, dakle, da pomognete onima koji su otišli i prinesite vaše molitve za njih”.

 

св Јован Златоусти

 

groblje_Miljevici.jpg

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

zadu%C5%A1nice-e1402124058786.jpg?fit=10

 

Господе, Боже наш, сети се слугу Твојих који су преминули у вери и нади у Вечни Живот. Као Добар и Човекољубив, опрости им грехе и обриши неправде, ублажи, отпусти и опрости им сагрешења вољна и невољна. Избави их вечних мука и огња пакленог, и даруј им да се наслађују Твојим вечним добрима, припремљеним за оне који Тебе љубе. Иако сагрешише они од Тебе не одступише, него чврсто вероваше у Тебе, Бога у Тројици слављенога: Оца и Сина и Светога Духа, и све до последњег даха исповедаху, Јединицу у Тројици и Тројицу у Јединству. Стога буди милостив и њихову веру у Тебе урачунај им уместо дела, и као Милосрдан упокој их са Светима Твојима. Јер нема човека који би живео и не би сагрешио, Једини Ти си без греха, а правда Твоја је правда вечна. Ти си Једини Бог доброте, сажаљења и човекољубља; и славу узносимо Теби, Оцу и Сину и Светоме Духу, сада и увек и кроза све векове. Амин.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 months later...

candles.jpg

 

Srpska pravoslavna crkva obeležava danas Zadušnice, dan koji je posvećen molitvama za umrle rođake i prijatelje.

 

Задушнице су дан посвећен молитвама за покој душа наших преминулих сродника. У Цркви се увек молимо како за живе тако и за оне који су се упокојили, који су у Богу живи, јер Господ Исус Христос је Бог живих, сви су у Њему живи и они који су у овом свијету и они који су већ у наручју Божијем.

 

 

                                                                                           + + +

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Panihida.jpg

Спаси Господе и помилуј оне који су окончали у тешким мукама, који су изненада изгубили свој живот, који су затрпани земљом, које су прогутали таласи поплаве и муља, који су умрли од глади, или од пада са висине и мученички окончали. Даруј им Твоју вечну радост, како би благосиљали време својих страдања као дан искупљења, вапијући: Алилуја.

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читање из Књиге пророка Данила (12.2-3)

 

И многи који спавају у праху земаљском пробудиће се, једни на Живот Вечни, а други на срамоту и прекор вечни. А разумни ће сјати као светлост небесна, који многе приведоше праведности, сјаће као звезде, вазда и довека.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Омиј, Господе, светом крвљу Твојом, грехе овде поменутих ( помињу се имена умрлих на литургији) имена слугу твојих, по молитвама Светих Твијих,,

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли у крајеве у које се поштују михољданске задушнице исто се поштују и митровданске?

Код нас у Македонији, михољданске задушнице су непознате. Али месопусне, духовданске и митровданске се поштују.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

МИТРОВДАНСКЕ ЗАДУШНИЦЕ 2015

 

 

Задушнице обележавају сећање дана одвајања душе од тела, члана Цркве. Увек падају у суботу, јер је то и иначе, у току читаве године, дан кад се сећамо преминулих. Кољиво или кувано жито се носи у парохијски или манастирски храм, као и на гробље. На дан задушница се служи Света Литургија, и тада свештеник вином прелива жито, а после службе се иде до гробова покојника. Поред гробова се пале свеће, а свештеник обави обред и окади гробове. Ако су наши покојници сахрањени далеко и није могуће отићи на њихове гробове, читав обред се служи у храму.

  • Жито нас симболично подсећа на Христове речи да зрно тек кад умре род доноси, и то не у земном мраку, него у светлости сунца. Жито је симбол смртног тела и бесмртне душе у светлости Царства небеског.
  • Црно вино, којим свештеник прелива жито, означава Божје милосрђе којим се залечују ране греха.
  • Свећа је симбол светлости Христове. Он је рекао: Ја сам светлост свету. Та светлост треба да нас подсети на светлост којом Христос обасјава душе преминулих. Свећа је малена жртва Богу, који се за нас жртвовао.
  • Даће и подушја се не дају да се „нахрани“ покојник, односно, да душа његова „једе“, него да се сиротиња нахрани и у молитвама помене покојника.

На задушнице се дели милостиња. Постоји још један вид милостиње који је код нас заборављен: духовна милостиња. Духовна милостиња је поклањање духовних књига

 

svece.jpg

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

КАНОН ЗА УПОКОЈЕНЕ
(глас 6.)

Молитве за упокојене

Молитвама светих Отаца наших, Господе Исусе Христе, Боже наш, помилуј нас. Амин.

Свети Боже, свети Крепки, свети Бесмр гни, помилуј нас! (три пут)

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу, сада и навек и у све векове. Амин.

Пресвета Тројице, помилуј нас; Господе, очисти грехе наше; Владико, опрости безакоња наша; Свети, посети и исцели немоћи наше, имена Твојега ради. Господе, помилуј! (три пут)

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу, и сада и навек и у све векове. Амин.

Оче наш који си на небесима, нека је свето име Твоје, нека дође Царство Твоје, нека буде воља Твоја и на земљи као на небеси; хлеб наш насушни дај нам данас; и опрости нам дугове наше као што и ми опраштамо дужницима нашим; и не уведи нас у искушење, но избави нас од лукавога.

Господе, помилуј! (дванаест пута)

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу, и сада и навек и у све векове. Амин.

Приђите поклонимо се Цару нашему Богу!
Приђите поклонимо се Христу Цару нашему Богу!
Приђите поклонимо се самоме Христу Цару и Богу нашему!

Псалам 90.

Који живи у помоћи Вишњега настаниће се под окриљем Бога небескога. Рећи ће Господу: Ти си заштитник мој, и прибежиште моје, Бог мој, у кога се уздам. Он ће те избавити од замке ловачке, и од речи узбунљиве. Плећима својим осениће те, и под крилима његовим заклонићеш се; штитом ће те оградити истина његова. Нећеш се бојати страхоте ноћне, стреле која лети дању, ствари што иду по мраку, и несреће подневнога демона. Пашће поред тебе хиљада, и десет хиљада с десне стране теби, а теби се неће приближити. Али ћеш гледати очима својим, и видећеш плату грешницима. Јер си Ти, Господе надање моје! Вишњега си изабрао за уточиште своје. Неће те задесити зло, нити ће бич досегнути до тела твог. Јер ће Анђелима својим заповедати за тебе, да те чувају на свима путевима твојим. На руке ће те узети, да како не запнеш о камен ногом својом. На аспиду и на змију наступаћеш, и газићеш лава и змаја. Зато што се поуздао у мене, избавићу га; заклонићу га, јер је познао име моје. Викнуће ме и услишићу га; с њим сам у невољи, избавићу га и прославићу га. Дуга живота испунићу га, и показаћу му спасење своје.

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу, и сада и навек и у све векове. Амин.

Алилуја! Алилуја! Алилуја!

Слава Теби, Боже. (три пут)

Тропари (глас 8.)
Једини Творче који дубоком мудрошћу све човекољубиво уређујеш, и свима дајеш оно што је корисно, упокој, Господе, душе слугу Твојих, јер у Тебе наду положише, Творца и Саздатеља и Бога нашега.

Слава: и ниње: У Тебе имамо и бедем и пристаниште, и молитвеницу радо примљену код Бога, Којега си родила, Богородице безневесна, вернима спасење!

Тропари (глас 5.)
Упокој, Спасе наш, с Праведнима слуге Твоје, и усели их у дворовима Својим, као што је писано, не гледећи као добар на сагрешења њихова, вољна и невољна, и сва у знању и незнању учињена, Човекољупче!

Слава: и ниње: Од Пресвете Дјеве Ти засија свету, Христе Боже, и преко Ње нас показао си као синове светлости, помилуј нас!

Псалам 50.

Помилуј ме, Боже, по великој милости Својој, и по мноштву доброте своје очисти безакоње моје. Опери ме потпуно од неправде моје, и од греха мојега очисти ме. Јер увиђам безакоња своја, и грех је мој стално преда мном. Против Тебе самог згрешио сам, и пред Тобом зло сам учинио. Да се Ти нађеш праведан у пресуди Твојој, и без прекора у Твоме суђењу. Гле у безакоњу се зачех, и у гресима роди ме мати моја. Гле, истину љубиш, и јављаш ми непознатости и тајне свемудрости своје. Покропи ме исопом и очистићу се; умиј ме, и бићу бељи од снега. Објави ми радост и весеље, и нека оживи изнемогло тело моје. Одврати лице Своје од грехова мојих, и сва безакоња моја избриши. Срце ми чисто саздај, Боже, и дух прави понови у утроби мојој. Не одбаци ме од лица Твојега, и Духа Твога Светога не одузми од мене. Врати ми радост спасења Твојега, и духом добре воље поткрепи ме. Научићу безаконике путевима Твојим, и непобожни к Теби ће се обратити. Избави ме од крви, Боже, Боже спасења мојега; и језик ће мој славити правду Твоју. Господе, отвори усне моје, и уста моја објавиће хвалу Твоју. Јер да си хтео жртве, ја бих је принео; за жртве спаљенице не мариш. Жртва Богу то је дух скрушен; срце скрушено и смирено Бог неће презрети. По благости Својој, Господе, чини добро Сиону, и нека се подигну зидови Јерусалимски. Тада ће Ти бити пријатне жртве правде, спаљенице и дар савршен; тада ће се на Твом Олтару жртвовати теоци.

КАНОН ЗА УПОКОЈЕНЕ

Песма 1.

Прешавши пешке по дну мора као по суву, Израиљ, гледајући гонитеља Фараона где се топи, клицаше: Певајмо Богу песму победну.

Упокој, Господе, душу преминулог слуге Твога (име).

Ко може исказати висину и дубину мудрости Твоје Христе, и моћ Твоју неизмерну, како из ничега све створи одлуком и речју Својом Господе? Стога Те без престанка славимо и молимо: да милостиво примиш душу брата нашега (име), који се упокојио.

Упокој, Господе, душу пресељеног слуге Твога (име).

Праоца нешега Адама кога си првог створио, он би преварен некада у Едему, Избавитељу, и чу реч Твоју: У земљу ћеш опет отићи од које си и постао. Ти не трпе више да Ад држи Твоје саздање, Спаситељу наш, те га ослободи. Ослободи и брата нашега (име) и упокој га у царству небеском.

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу.

Ти који си на висинама, постаде на земљи заједничар нашега тела смртнога, Владико непропадљивости, да све смртне начиниш бесмртнима и као некада оживиш. Зато и сада уврсти у домове праведника брата нашега (име) који се од нас преселио.

И сада и увек и у све векове. Амин.

Преславне се ствари говорише о Теби од поколења у поколење, о Ти Која смести у утроби Божју Реч Христа, и остаде чиста Богородица Марија. Зато избави на суду брата нашега (име) који се упокојио.

Песма 3.

Нема светога као што си Ти, Господе Боже мој, који си укрепио Верне Твоје, Благи, и утврдио их на камену исповедања Твога.

Упокој, Господе, душу преминулог слуге Твога (име).

Када дођеш, Боже на земљу са славом, и када дела свакога будеш стављао на мерила, и откријеш све помисли и речи наше, поштеди тада брата нашега (име) и избави га од осуде.

Упокој, Господе, душу пресељеног слуге Твога (име).

Када мртви са страхом и журбом оставе своје гробове, и када одјекне последња труба, Спаситељу наш, и стекну се страшни Анђели Твоји, Господе, поштеди брата нашега (име), и уврсти га у збор праведника.

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу.

Док се небо и земља тресе. Милосрдни Господе, а стихије се у страху распадају, учини да слузи Твоме (име) буде светао сусрет, јер осим Тебе, Господе, он није знао за другог Бога.

И сада и увек и у све векове. Амин.

Показала си се виша од Херувима и Серафима, Богородице, јер Ти једина прими Бога који се не може сместити, сместивши Га у утроби Твојој. Зато Га моли да избави слугу свога (име) од осуде.

Затим Седален, глас 6.

Ваистину таштина је све и сва, а живот је сенка и сан; јер се узалуд отима сваки човек, као што рече Свето писмо: Када цео свет стечемо, онда ћемо се у гроб настанити, где су заједно цареви и просјаци. Зато Христе Боже, упокој престављеног слугу Твога, као Човекољубац.

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу, и сада и увек и у све векове. Амин.

Свесвета Богородице, за време живота мога не остави мене, људском старању не повери ме, него ме сама заштити, и помилуј ме!

Песма 4.

Христос је моја сила, Бог и Господ, богодолично пева часна Црква кличући од чиста ума, о Господу празнујући.

Упокој, Господе, душу преминулог слуге Твога (име).

Христе Боже, Господару живота и смрти, и владару бестелесних Сила и душа наших, када будеш страшно долазио на земљу у слави, са Анђелима својим да судиш свима народима, уврсти брата нашег (име) са десне стране Теби.

Упокој, Господе, душу пресељеног слуге Твога (име).

Господе Христе, приклони се к молитвама нашим и чуј молбе наше, и удостој као Човекољубац горњега грађанства Твојега, слугу Твога (име) који је преминуо са вером у Тебе, и да чује Твој слатки глас који га зове на покој.

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу.

Сваки смртни одлази јер је земља и пепео, Ти једини Христе остајеш у све векове неизменљив, јер остајеш Бог, стога Те молимо удостој своје непрекидне радости, слугу Твога (име) да би Ти певао захвално: Слава сили Твојој, Човекољупче.

И сада и увек и у све векове. Амин.

Девојко и Мајко, Ти си радост верним душама, Ти си надање, Ти си уточиште и бедем и пристаниште вернима. Јер Сину својему износиш молбе наше, Пречиста, моли и сада Њега да избави од казне брата нашег (име) који је преминуо.

Песма 5.

Молимо се, Благи, Божанском светлошћу Својом озари душе оних који Ти с љубављу долазе рано, да знају Тебе, Речи Божја, истинитога Бога, који долазиш из мрака греховнога.

Упокој, Господе, преминулог слугу Твога (име).

Када дођеш Милосрдни Господе, са славом да судиш праведно овој земљи, и разлучиш праведне од неправедних као што је написано, уврсти на десну страну Твоју и упокој Свемилостиви Господе брата нашег (име) кога си од нас преселио.

Упокој, Господе, душу пресељеног слуге Твога (име).

Бескрајна је заиста казна онима који живеше разуздано; шкргут зуба, и црв који гризе вечно, и плач неутешни, Господе, огањ ужасни који се не гаси, и мрак вечни. Од свега тога избави слугу Твога (име) добри Господе!

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу.

Христе, Спаситељу наш, удостој бескрајне радости и обиља непропадљивости Твојега, брата нашега (име) који је починуо, јер Ти све наше погрешке у животу прашташ о Добри Господе, и он немаше другог Бога осим Тебе.

И сада и увек и у све векове. Амин.

У двема савршеним природама познајемо Те, Господе, Који си у двема вољама и дејствима непомешан, Сина Божјега, Који је од Деве примио тело. Њену божанствену икону поштујемо.

Песма 6.

Гледајући море живота, узбуркано буром искушења, ја сам прибегао Твоме тихом пристаништу, и вапијем Ти: изведи из пропасти живот мој, Многомилостиви!

Упокој, Господе, душу преминулог слуге Твога (име).

Рођени као пролазни и смртни, васкрснућмо као од сна непролазни, вели премудри Павле апостол, кад затруби труба. Но тада избави од осуде слугу Твога (име).

Упокој, Господе, пресељеног слугу Твога (име).

Помилуј Боже, помилуј слугу Свога у дан гњева, кад буде стао пред Тобом обнажен. Боже Спаситељу, ослободи тада онога страшног гласа Твојега који шаље у огањ.

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу.

Постао си извор живота, божанским јунаштвом изводиш спутане, насели у рајску сладост раба свога (име) који се к теби са вером одселио.

И сада и увек и у све векове. Амин.

О, да се Твојим молитвама избави од осуде брат наш (име), Богородитељко чиста, и да га додирне божанствено просвећење Сина Божјега од Тебе неисказано рођенога.

Кондак, глас 8.

Са светима упокој, Христе, душу слуге Твога, где нема болести, ни жалости, ни уздисања, но где је живот бесконачни.

Икос

Ти си, Господе, једини бесмртан; створио си и саздао човека. А ми смо земни, од земље саздани, и у исту земљу ћемо отићи, као што си Ти, Створитељу наш, заповедио и рекао ми: "Земља јеси, и у земљу ћеш отићи", куда сви ми људи одлазимо, творећи надгробно ридање и песму: Алилуја, алилуја, алилуја.

Са светим упокој, Христе, душу слуге Твога, где нема болести, ни жалости, ни уздисања, но где је живот бесконачни.

Песма 7.

Анђео учини те усијана пећ даде росу светим младићима, а пламена заповест Божија убеди мучитеље Халдеје да кличу: Благословен јеси Боже отаца наших.

Упокој, Господе, душу преминулог слуге Твога (име).

Имајући на уму Господе, неиздржљивост Твога страшног доласка, када будеш судио по делима свакога од нас, вапијући молимо Те: не погледај, Спаситељу, на грехе слуге Твога (име), били они у знању или у незнању.

Упокој, Господе, престављеног од нас слугу Твога (име).

Дуготрпељиви Господе, неисцрпно море љубави према људима, немој потпуно да поставиш грехе брата нашег (име) на испиту његовом, него му све опрости и спаси га Христе Спасе наш.

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу.

Молимо те најправеднији Судијо, када будеш мерио на мерилима дела брата нашег (име), немој судити по правди, него по милости и доброти Твојој, Спасе, претежући мерила која отежавају његова зла дела.

И сада и увек и у све векове. Амин.

Видећемо чудо над чудима: чудо Твога Рођења, Дјево чиста, Богородитељко; Нека Твоја милост учини нама чудо, и избави све нас и брата нашега слугу Твога (име) од будућег гњева, и спасе све нас.

Песма 8.

Светима си из пламена росу источио, и жртву си праведникову водом спалио, јер све што хоћеш, Христе Ти чиниш: Тебе величамо изнад свега у све векове.

Упокој, Господе, душу пресељеног слуге Твога (име).

Човекољубиви Господе Исусе, избави слугу Твога (име), да не буде одведен од Твога лица, и сачувај га од страшне претње Твоје, удостој га да буде просветљен познањем Тебе и да пева непрестано: Отроци благословите, Свештеници појте; људи преузносите Га у све векове.

Упокој, Господе, престављеног од нас слугу Твога (име).

Нека се окрене лице Товје, човекољубиви Господе Исусе, од оних који се никако не уздаше у Тебе, а милошћу и богатством благодати Твоје нека буду даривани они који вероваше у Тебе, јер смо народ Твој и стадо паше Твоје, и Тебе преузносимо у све векове.

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу.

Господе Исусе Избавитељу наш, молимо Те, пехар страшни несмешаног напитка што је у Твојој руци, помешај са благошћу и избави од осуде слугу Твога (име), кога си примио са земље, и уврсти га у предео кротких, много милостиви Господе, да би Ти певао и благосиљао у све векове.

И сада и увек и у све векове. Амин.

Као слуге молимо Те, Богородице, песмом опевана, заједно са безбројним Анђелима и Светитељима: учини да молитве наше буду примљене за брата нашега (име), те да ликује са Светима и да пева Сину Твоме: Људи преузносите Га у све векове.

Песма 9.

Људима је немогуће Бога видети, на Њега не смеју ни чинови анђелски гледати; но кроз Тебе, Свечиста, јави се људима Син оваплоћени. Њега величајући, Тебе са небеским војскама прослављамо.

Упокој, Господе, душу упокојеног слуге Твога (име).

Када многомилостиви Господе Исусе, поставиш Своје страшно Судиште те земља и море са многим страхом и трепетом, журно пошљу Теби у сусрет све упокојене од створења света, не осрамоти Предобри Владико, брата нашега и слугу Твојега (име), који је с вером преминуо.

Упокој, Господе, заспалог слугу Твога (име).

У вечној успомени остај брате наш (име) који одлазиш на страшни пут, прими за твоју помоћ ове наше молитве као дар од нас, и ако, по Божјој милости, доспеш пред престо Цара славе, помоли се за нас Богу нашему.

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу, и сада и увек и у све векове. Амин.

Слово Божије и Сине јединородни Исусе Христе, овенчај верног слугу Твога брата нашега (име), снажном руком Твојом Владико добри. И оружјем војске небеске уништи сву силу непријатељску против душа наших, молитвама пречисте Царице наше Богородице, и спаси слугу Свога (име) у вечном царству Твоме. Амин.

Затим ови Тропари, глас 4.

Са духовима преминулих праведника упокој, Спасе, душу слуге Твога, чувајући га у блаженом животу који је у Тебе, Човекољупче!

У почивалишту Твоме, Господе, где почивају сви Твоји Светитељи, упокој и душу слуге Твога, јер си Ти једини Човекољубац.

Слава Оцу и Сину и Светоме Духу.

Ти јеси бог који је сишао у Ад, и ослободио сужње од окова; сам и душу слуге Твога, Спасе, упокој.

И сада и увек и у све векове. Амин.

Једина чиста и непорочна Дјево, која си Бога непорочно родила, моли да се спасе душа слуге Твога.

Молитва

Боже духова и сваког тела, који си смрт победио и ђавола сатро, и живот свету Твоме даровао; сам, Господе, упокој душу преминулог слуге Твога (име), у места светла, у места цветна, у месту одмора, одакле је одбегла свака болест, и жалост и уздисање. Сваки грех што је учинио, било речима, или делима, или помислима све му опрости, као благ и човекољубиви Бог, јер нема човека да живи а да не греши. Ти си једини без греха; правда је Твоја правда вечна, и реч је Твоја истина. Па Те молимо спомени, Господе, упокојеног слугу Твога (име), који је у нади на васкрсење, и живот вечни, у побожности и вери живот свој завршио, и опрости му свако сагрешење вољно и невољно, која је сагрешио речима и делима и помислима. И усели га у места светла, у места спокојна, и места одмора, где нема болести, брига и уздисаја. Него се светли светлост лица Твога, и где се од века веселе сви Свети Твоји: даруј њему и нама Царство Твоје, и наслеђе неизречених и вечних добара Твојих, и насладе Твога бескрајног и блаженог живота. Јер си Ти живот, и васкрсење, и покој преминулог слуге Твога (име), Христе Боже наш, и Теби славу узносимо, са беспочетним Твојим Оцем и пресветим и благим и животворним Твојим Духом, сада и свагда и кроза све векове. Амин.

Вјечнаjа памјат, вјечнаја памјат, вјечнаја памјат!

Бог да му душу прости!

Молитвама Светих Отаца наших, Господе Исусе Христе Боже наш, помилуј нас. Амин.

Када се молиш за множину, онда говори молитве у множини и читај своју читуљу. А на крају, ако хоћеш, спомени и овај општи Помјаник:

Помени, Господе, све синове србске који падоше за Твоју правду:
- на суву и на мору,
- на Косову и на Мишару,
- на Чегру и на Београду,
- у Срему и у Банату,
- пред Солуном и пред Цариградом,
- на Дрини, Сави и Дунаву,
- на Гучеву и Кајмакчалану,
- у Африци и у Азији.

Помени, Господе, све који погибоше на правди Бога у наше дане:
- у Краљеву и Чачку и Ужицу,
- у Крушевцу и Крагујевцу и све Србе православне, који погибоше широм домовине и целог света.

Помени, Господе, пострадале у Мачви и Банату, и у Срему и Бачкој, и у Славонији, и у Хрватској, и у Далмацији, и у Црној Гори, и у Шумадији.

Помени, Господе, браћу нашу србску што с вером у Бога помреше по тамннцама турским у Скопљу, и у Једрену, и у Стамболу, и у Азији. Помени оне који помреше по тамницама латинским, млетачким, јеретичким, свуда по свету.

Помени и упокој молимтисја и поклонимтисја. Амин.

Помени, Господе, сву нашу браћу србску која бише без кривице удављена, обешена, утопљена, посечена, отрована, која пострада са вером у Тебе и са надом у воскрсеније.

Помени, Господе, све сестре наше србске, које беху као жене, девојке или удовице одведене, заведене, продане, препродане, у хареме затворене, осрамоћене, угушене, посечене и убијене.

Помени и упокој молимтисја и поклонимтисја. Амин.

Помени, Господе, и браћу нашу србску која страдаше, намучени бише и у оборима затворени, полудеше у Нежидиру, Болдогасоњу, Араду и другим местима Европе, где их безбожници и јеретици гладном смрћу уморише, душе им у Рај усели и у небеску Србију уведи да приме на небу стоструку награду за муке и сузе и јаде и неправде и срамоте које преживеше на земљи имена Твојего ради. Вечна им памјат, вечна им памјат, вечна им памјат. Бог да им душе прости!

Молитвама светих Отаца, Господе Исусе Христе, Боже наш, помилуј нас. Амин.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

МОЛИТВА ЗА УПОКОЈЕНЕ ПРЕСВЕТОЈ БОГОРОДИЦИ

Једина чиста Дјево, која си Бога без семена родила, моли за спасење душа њихових.

 

Пресвета Госпођо, Владичице Богородице! К Теби прибегавам, Чиста: Ти си стена необорива, заступништво и покров свима који Ти прибегавају с вером и надом! Молим Те, Преблагословена, услиши молитву недостојних слугу Твојих и предстани увек за преминулог (-лу) раба Твојега (рабу Твоју) (ИМЕ). Ти приносиш молитве за православне који Те поштују, прибегавају покрову Твоме и усрдно Ти се моле у болестима, тугама и невољама; но Твоје молбе, Твоје заступништво нам је нарочито потребно по смрти нашој; Ти благоизволи указати брзу помоћ Твоју слугама Твојим, и не ускрати никоме ко Ти се моли, Својим заступништвом, велику и богату милост Сина Твојега и Бога нашега на све верујуће; једино Тобом имамо непоколебиву наду и уздање у Бога; нико ко се Теби топло молио није отишао без наде, и радости, и спокоја, и утехе, и насладе. Молим Те, о Пресвета Богородице, Владичице Света, Надо безнадежних, буди и сад молитвена Заступница пред Рођеним од Тебе за преминулог (-лу) слугу Твојега (слушкињу Твоју) (ИМЕ), умоли Сина Твојега и Бога нашега да му (јој) да опроштај и ослобођење греха. Моли, Богородице, јер много може мољење материнско Милосрдном Владици. Од Тебе Господ прима сваку реч мољења, прими и Ти сада наше молитве и молбе, које приносимо Теби, Пресвета Дјево, од свег срца нашег и од све душе наше за преминулог (-лу) раба Твојега (рабу Твоју). Молим Те, помози му (јој) Твојом материнском смелошћу ка Господу, да задобије тихо пристаниште у Небеском Јерусалиму; помози му (јој) усрдна Заступнице да непостидно стане на Страшном Другом Доласку Сина Твојега када ће се свако својим делима или прославити или постидети; помози му (јој), Благодатна, да се оправда пред лицем Онога који седи на Престолу Славе, да се не постиди пред анђелима и свима светима, пред целим светом горе и доле. О, Свемилосрдна Мати, Владичице Богородице! Молим Те, заступи, спаси, сачуј и од будућих мука избави преминулога (-лу) раба Твојега (рабу Твоју), да не погине у векове, већ да се спасе молитвама Твојим и пређе од смрти у живот. Ми пак, грешне и недостојне слуге Твоје, нећемо одступити од Тебе, нећемо престати да Ти се умилно обраћамо: Пресвета Госпођо, Царице и Владичице! Моли Сина Твога и Бога нашега за преминулога (-лу) раба Твојега (рабу Твоју) (ИМЕ) да му (јој) да Господ опроштај грехова; помози му (јој), Благодатна, да достигне до најжељеније Отаџбине и види небесна блага, које око не виде, ухо не чу и у срце човеку не дође; моли за њега (њу), Богородице, да се удостоји Твојим заступништвом окушати она блага у Цасртву Сина Твојега, Христа Бога нашега, јер си Ти једина благословена међу женама, многомоћна Заступнице, Надо, Покрове и Прибижиште свих који притичу Теби, Ти си мост који преводи душе са земље на Небо и рајских двери Отварање. Амин!

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

МОЛИТВА ЗА ПОЧИВШУ ДЕЦУ

Господе Исусе Христе, Боже наш, Владико живота и смрти! Утешитељу ожалошћених! Са скрушеним и умилним срцем припадам к Теби и молим Ти се: помени Господе у Царству Твоме преминулога раба Твојега (рабу Твоју) чедо моје (ИМЕ) и учини му (јој) вечни спомен. Ти си ми, Владико, живота и смрти подарио ово чедо, и по Твојој премудрој воји си благоизволео узети га од мене. Нека је благословено Име Твоје, Господе. Молим Те, Судијо неба и земље, бесконачном љубављу Твојом к нама грешнима, опрости преминулом чаду мојему сва сагрешења његова, вољна и невољна, учењена речју, делом у знању и незнању. Опрости милостиви и наша родитељска сагрешења, да не пребивају она на чедима нашим: јер као што мноштво грехова учинисмо пред Тобом, мноштво тога и не учинисмо што си нам Ти заповедио. Ако преминуло чедо наше, нашом или својом кривицом, боравећи у овом животу и телу своме, радећи у свету није марило за Тебе, Господа и Бога Својега, ако је заволело прелести овога света, а није марило за речи Твоје и заповести Твоје, ако се предаваше сластима житејским, а не беше у скрушености због грехова својих, и не упражњаваше бдење, пост и молитву, већ их забораву предаваше, молим Те усрдно опрости, преблаги Оче, чеду мојему сва таква сагрешења његова, опрости и ублажи, ако и какво друго зло учини у животу своме. Христе Исусе! Ти си васкрсао кћер Јаирову по вери и молитви оца њенога, Ти си исцелио кћер жене Хананејке по вери и молби мајке њене: услиши тако и ову молитву моју, не презри мољење моје за чедо моје. Опрости Господе, опрости сва сагрешења његова, и опростивши и очистивши душу његову избави га вечних мука и насели га са свима светима Твојим, који су у векове благоугодили Теби, тамо где нема болести, ни туге, ни уздаха, већ живот бесконачни: јер нема човека који је живео а да не сагреши, једини си Ти изван свакога греха: да када будеш судио свету, чедо моје чује најжељенији глас Твој: продјите благословени Оца Мојега и наследите припремљено вам Царство од настанка света. Јер си Ти Отац милости и дарежљивости, Ти си живот и васкрсење наше, и Теби славу узносимо са Оцем и Светим Духом, сада и увек и у векове векова. Амин.

 

 

МОЛИТВА ЗА ПРЕМИНУЛЕ РОДИТЕЉЕ

Господе Исусе Христе, Боже наш! Ти си сирочади заштитник, ожалошћених прибежиште и плачућих утешитељ. Прибегавам к Теби ја сироти, уздишући и плачући, и молим Ти се: услиши мољење моје, и не одврати лица Твојега од уздаха срца мога и од суза очију мојих. Молим се Теби милосрдни Господе, ублажи скорб моју због растанка са онима који су ме родили и васпитали (са оним који ме је родио и васпитао; са оном која ме је родила и васпитала) родитељима мојим (оцем мојим, мајком мојом) (ИМЕ); душе њихове (душу његову - њену) које су отишле (која је отишла) к Теби са истинском вером у Тебе и с тврдом надом у Твоје човекољубље и милост, прими у Твоје Небеско Царство. Клањам се пред светом вољом Твојом, којом су узети (је узета) од мене и молим Те не ускрати им (му, јој) милости и љубави Твоје. Јер Господе Ти као Судија целога света, грехе и нечистоћу отаца кажњаваш у деци, уницима и праунуцима чак до трећег и четвртог колена: али и милујеш оце ради молитава и доброчинстава чеда његових, унука и праунука. Са скрушењем и умилењем срца молим Те милостиви Судијо, не кажњавај мукама вечним преминуле незаборавне (преминулога-лу незаборавнога -ну) за мене слуге Твоје (слугу Твога -ју), родитеље моје (оца мога, мајку моју)(ИМЕНА), но опрости им (му, јој) сва сагрешења њихова (његова, њена), вољна и невољна, учињена речју или делом, у знању и незнању, и по милосрдју и човекољубљу Твојему, ради молитава Пречисте Богородице и свих светих, помилиј их (га, је) и од вечних мука избави Ти милосрдни О;е отаца и чеда! Даруј ми у све дане живота мојега да се до последњег даха свога не престанем сећати преминулих родитеља мојих (преминулога-лу оца-мајку мога-ју) у својим молитвама молећи се Теби, праведи Судијо да их (га, је) настаниш у местима светлим, у местима пријатним, у местима мирним, са свима светима, одакле су протерани свака болест, туга и уздисање. Милостиви Господе! Прими сада за слуге Твоје (слугу Твога, слушкињу Твоју) (ИМЕ) ову топлу молитву моју и подари им (му, јој) награду Твоју за труд и бригу за васпитање моје у вери и хришћанском благочашћу јер су ме научили (-о, -ла) да пре свега гледам Тебе, својега Господа, и да се усрдно молим Теби, у Тебе јединога да се уздам у невољама, у скорбима, у болестима, и да држим заповести Твоје; зарад њиховог (његовог, њеног) усрдног старања за мој духовни напредак, зарад њиховог (његовог, њеног) топлог приношења молитава за мене пред Тобом и зарад свих њихових (његових-њених) дарова измољених од Тебе за мене, узврати им (му, јој) Својом милошћу, Својим небеским благом и радостима у вечном Царству Твојем. Јер си Ти Бог милостив и дарежљив и човекољубив, Ти си мир и радост, верним слугама Твојим, и Теби славу узносимо са Оцем и Светим Духом и сада и увек и у векове векова. Амин.

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Задушнице – молитвено сећање на покојне сроднике
2. Новембар 2012 - 14:35

Задушнице су дан посвећен молитвама за покој душа наших преминулих сродника. У Цркви се увијек молимо како за живе тако и за оне који су се упокојили, који су у Богу живи, јер Господ Исус Христос је Бог живих, сви су у Њему живи и они који су у овом свијету и они који су већ у наручју Божијем.

zadusnice.jpg

 

У току године више пута свенародно обављамо задушнице, а сваке суботе, поред осталих служби, служи се и служба за упокојене. Али није само субота дан посвећен молитвама за покојне, јер се у Цркви увијек молимо како за живе, тако и за упокојене. То је потпуно у сагласности са нашом вјером и са Јеванђељем, јер Господ наш Исус Христос је разапет на Велики петак, а на Велику суботу је почивао у гробу, и та субота је основа сваке суботе. У дан недјељни Господ је васкрсао и однио побједу над смрћу, даровавши свима нама нови живот, нову заједницу, ново заједништво са Богом и једних са другима. Православни хришћани, ако су у прилици, сваке суботе треба да дођу у цркву, запале свијећу и у молитвама се сјете својих покојних сродника.

Веома је важно да се заједно помолимо Богу за све, да освештамо жито у спомен на оне који су преминули у благочестивој вјери православној. Важно је за оне који су отишли од нас. Њима су потребне наше молитве, а такође, њихове молитве су потребне нама. Треба да знамо да се и они моле пред лицем Божијим. Они су добили слободу да се моле Господу, а ми се надамо да ће за све оне који су крштени, који су са вјером живјели, који су живјели у страху Божијем, Господ наћи мјеста у Царству небеском. Њих неће бити мали број, већ много више од оних 365 имена које читамо за сваки дан у календару, али нам све то још није откривено.

Гледано из божанске перспективе, они који су у наручју Божијем имају прави живот, а то су светитељи Божији, и према њима ми смо у смрти, а они су у животу. Од оних који су отишли из овог свијета у нови свијет ми не знамо колико их је светих, јер је Господ само поједине пројавио као светитеље још овдје у историји, али, у Царству небеском ће бити много више оних који ће се показати као свети, праведни и који су задобили живот вјечни, задобили близину Божију.

Митровданске задушнице послије оних прољећних, задушница пред Васкршњи пост, имају највећи значај. Код нас се и на Видовдан врше посебни помени за наше претке, као и на михољске задушнице, и то је нешто што постоји само код српског народа. Митровданске и прољећне задушнице су свеопште, а не треба, свакако, да заборавимо ни оне које се у свим црквама врше у суботу уочи Тројичиндана. То је устројство које важи за све Цркве Православне, али знамо, да свака помјесна Црква има и нешто своје што није обавезујуће за остале Цркве, него чини једно богатство у тим различитостима. То су разлике које доприносе јединству, а не раздвајају, него нам је драго кад код других - наше браће православних хришћана са којима смо у јединству вјере, љубави и евхаристијског заједништва - видимо нешто посебно, као што многе задивљује наша крсна слава.

 

Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

МОЛИТВА ЗА УПОКОЈЕЊЕ ПРАВОСЛАВНИХ ВОЈНИКА,
убијених на бранику вере и отачаства

Непобедиви, недостижни и слини у боју Господе Боже наш! Ти си по неиспитљивим судовима Твојим послао анђела смрти ономе у скровишту његовом, ономе на селу, ономе на мору, ратнику на бојном пољу, који је узет оружјем које бљује страшну и смртоносну силу, која разара тела, кида удове, разлама кости ратника; верујем, да по Твоме, Господе, премудром надзору, такву смрт примају заштитници вере и отачаства.
Молим Те, Преблаги Господе, помени у Царству Твоме православне војнике на бојишту убијене и прими их у небесни посед Твој као мученике изранављене, окрвављене својом крвљу, који су пострадали за Свету Цркву Твоју и за Отачаство, како си Ти благословио по доброти Својој. Молим ти се прими све војнике отишле к Теби у заједницу са војиницима Небеских сила, прими их милошћу Твојом јер су пали на бојишту за слободу земље Србске од јарма неверника, као заштитнике Вере Православне од нерпијатеља, који су бранили Отадзбину у тешким годинама од бројиних иноплеменика. Помени Господе и све који се добрим подвигом подвизаваху од давнина чувајући Апостолско Православље, за освећену и Тобом изабрану земљу Србску, од непријатеља Крста и Православља који доношаху и огањ и мач. Прими у миру душе слугу Твојих (ИМЕНА) који су ратовали за благостање наше, за мир и покој наш, и подари им вечни покој, као онима који спасише градове и заштитише собом Отадзбину, и помилуј пале у боју православне војнике, Твојим милосрдјем, опрости им сва сагрешења која учинише у животу речју, делом у знању и незнању. Погледај милосрдјем Твојим, о Премилосрдни Господе, на њихове ране, мучења, јауке и страдања, и све им то урачунај у подвиг добри и Теби благоугодан; прими их милошћу Твојом зарад љутих скорби и тегоба које поднеше у оскудицама, тескобама, у труду и неспавању, глади и зедји, изнуреност и изнемоглост претрпевши, бејући сматрани као овце за клање. Молим Те Господе нека се ране њихове као мелеми и јелеј излију на греховне ране њихове. Погледај с небеса Боже, и види сузе сиротих који су остали без очева својих, и прими милостиво за њихмолитве синова и кћери њихових; услиши молитвене уздахе очева и мајки, који остадоше без чеда својих; услиши све милостиви Господе неутешне удовице, које остадоше без својих мужева; браћу и сестре који плачу за својим ближњим, и помени мужеве убијене у пуној снази и цвету младости, као и старце у сили духа и мужества; погледај на скорби нашег срца, види тугу нашу и смилуј се Преблаги онима који Ти се моле Господе! Ти си отргнуо од нас ближње наше, но не лиши нас Твоје милости: услиши молитву нашу и милостио прими оне који одоше к Теби од нас увек помињане слуге Твоје (ИМЕНА); уведи их у посед Твој, као добре војнике који су положили живот свој за Веру и Отадзбину на бојном пољу; прими их у заједницу изабраних Твојих, који су ти послужили вером и правдом, и упокој их у Царству Твоме, као мученике који отидоше к Теби изранављени, окрвављени и у страшним муикама предадоше душу своју; настани у светом граду Твоме све оне које увек помињемо, слуге Твоје (ИМЕНА), као војнике добре који се храбро понеше у страшним борбама; обуци их тамо у светлу и чисту одећу, јер су већ овде убелили ризе своје крвљу својом, и венаца мученичких се удостојили; приброј и њих учесницима у торжеству и слави победника, који су ратовали под знамењем Крста Твога са светом, плоти и дјаволом; уведи их у заједницу са славним страстотерпцима, добропобедним мученицима, праведницима и свима светима Твојим. Амин.

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 
" Живом човеку љубав можеш да пружиш на много начина. Упокојенима на само један..загрли их и пољуби својом молитвом. Човек у овоме свету има много утеха а упокојени само једну - нашу молитву.
Молитва за некога показује колико смо га заиста волели.
У нашој крви су небројени преци, са њима је и део нас отишао Богу.
У нама су исто и они чија крв не тече у нама али тече љубав и свето сећање.
Не заборавите део вас који је отишао Богу, њима су јако потребне наше молитве и љубав. Молите се за упокојене, те молитве излазе као тамјан пред Божији престо. "
о. Висарион

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...