Jump to content

Задушнице - молитвено сећање на наше упокојене...

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ma, po ovom i vecini drugih pitanja ipak vise verujem onim neukim bakicama iz crkve koje ne znaju ni da se prekrste kako "valja"...

Ima ona lepa prica o majcinskoj molitvi, kako se majka "pokazala" jednom svesteniku i zamolila ga da ode i ispovedi i pricesti sina, da bi ispalo da je ona mrtva i to "krivicom" sina, ali je njena ljubav i njena molitva bila toliko jaka da je izmolila spasenje sina...

Mnogo ne volim kada pocne da se prica sa tim "nije ti sinko to bas najjasnije, sad cu ja tebi da objasnim kako je zapravo", a u stvari objasnjavamo samo nase sopstveno vidjenje i nase sopstveno ja opravdavamo.

Te relativizacije, nema pakla, nema mitarstva, nema ovoga il onoga, nicega nema, sve je relativno, sve je ljubav, Bog nas voli, pticice cvrkucu i svi cemo biti spaseni... Opasno je to jer se poluistinama sluze i jedni i drugi i treci i oni koji se drze antihrista ko pijan plota i u cijim je ocima pakao jaci od Hrista, ali i ovi kojima je sve divno i samo treba da se volimo i pricescujemo i divota. Sustinski nema razlike izmedju njih.

Gde bese ono da ne treba da se klanjamo idolima, pa ni Bogu kao "idolu"?

Sta fali smrti i paklu?

Mislim, sto nekim ljudima toliko smeta smrt i pakao, adske muke, skrgut zuba?

Pa "sami biramo", nije Bog sadista niti neko ko jedva ceka da nas kazni, ali svako od nas je odgovoran za sopstveni zivot, zivot vecni, a ne samo ovaj ovde maleni segment istog.

Sto bi nam Bog bio "kriv"?

Stalno posmatram kolika je neosetljivost osetljivih ljudi prema osetljivosti njihovih bližnjih.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

???? ???? ??? ? ???? ?????????? ???, ??? ?????? ?? ???? ?? ???? ????, ? ??????? ?? ??? ?? ??????? ????? ??????? ??????????? ???? ??????????? ?????????, ?? ?? ?? ?????? ?? ??? ?????? ??? ?? ???????? ??.???????. ??? ?? ??? ??????? ????? ??????????, ????? ???? ?? ????? ??? ?? ?????. ???? ?? ??????, ??? ?? ???? ??????????? ?? ???? ??????? ?? ??????? ?? ??????????? ??????????? ????????? ? ???????? ???????? ??????, ??? ???????? ???? ???? ????????? ??? ?? ???? ?? ???.

??????? ?????, ???? ???????? ?? ??????????? ? ???????????. ?? ???? ???? ??? ??????? ????? ? ?????? ???? ???? ?? ???????? ???? ????????? ??????? ? ???????? ???????? ??????????, ??? ?? ?? ???? ?? ???? ???????. ????????? ?? ?????????? ???????????? ??????? ????? ?? ???? ????????????? ? ?? ????????.

??? ????? ????????????? ?????? ??? ????? ?????? ??????? ?? ?? ?????. ?? ??? ?? ???? ???? ?????????? ???????, ???? ???? ????????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

      O?e Ivane neko bi pomislio da je Liturgija ?etvrto lice Boga i da ve?no postojanje iz nje izvire a ne od Boga,od Hrista kroz Hrista u Duhu Svetom.Kako možete re?i:?????????, ????? ????????? ?????? ?? ?????????....?  Postoji opasnost da od Liturgije ne vidimo Hrista,ako je smatramo kao neki magijski ?in koji ?e rezulturati ve?nim postojanjem nezavisno od našeg li?nog odnosa i iskustva sa Hristom.Upravo je liturgijsko sabranje rezultat našeg živog odnosa sa Hristom a ne sa Liturgijom ,prirodno disanje Tela Hristovog,  na kojoj ?inimo Njemu za spomen.Najviši je izraz Božije ljubavi prema ?oveku i ?oveka ka Bogu kaji se kruniše evharistiskim sjedinjenjem.

????????, ? ???? ?? ??????? ????? ?? ???? ???????? ?? ?? ????????? ????? ????? ?? ????? ??? ??? ?? ??????

???? ????????: ????????? ?? ??? ????? ?????. ?? ???? ??????? ? ????? ?????- ?? ?? ?? ?????????.

?? ????? ????????, ?? ????????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

Чавез, можеш ли опет да објавиш линк?

Данас сам повео један врло занимљив разговор са мојим пријатељем:

Ако пођемо од тога да је душа смртна по својој природи, суштини, а бесмртна по благодати (и останемо само на томе), да ли  то значи да ће душа која се неоствари у Богу бити бесмртна по благодати, дакле бити вечно у мукама? Ако схватимо правилно реч БЛАГОДАТ, дакле благо дато од Бога, која је онда благодат то што ће неко, ко је неоставрен у Господу, бити вечно мучен? Или је посреди нешто друго?

Даље, да ли је тело такође бесмртно по благодати? Ако кажемо да јесте, а можемо то рећи без проблема, каква је њему благодат ако се вечно мучи у пакленом стању?

Имате ли неке идеје у вези свега овога?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оче Иване, можете ли онда да обасните зашто се молимо свецима Божијим, уколико њихове душе *спавају* а васкрснуће кад и наше? Затим, ово су цитати из молитви појединим свецима од којих се тражи заступништво пред Господом да нас спаси мука адских:

Из молитве Св.Вел.Георгију:

; нарочито пак да нас окружи војском светих Анђела Својих, како би смо се, по изласку нашем из овог живота, избавили од замке лукавога и страшних ваздушних митарстава његових, и неосуђени предстали престолу Господа славе.

Из молитве Св.Пантелејмону:

Ти који на небу пред Престолом Божијим стојиш и наслађујеш се троипостасном славом Његовом,

...........него тебе, молитвеника за нас грешне и заступника милостивог пред Владиком, са скрушеним срцем и смиреним духом призивамо

Из молитве Св.Сави:

а на смртном часу милостив покровитељ и заштитник да би помоћу твојих светих молитава и ми грешни удостојили се примити право спасење и наследити Царство Христосово.

Из молитве Св.Петки:

помишљу и свим осећањима нашим, а на исходу душе наше помози нам недостојним да се да се избавимо од митарстава ваздушних и вечитих мука, да величајући твоје милосрдно заступништво увек прослављамо Оца и Сина и Светога Духа

Из молитве Св.Василију Остропком:

њима умоли Господа слављенога у Пресветој Тројици да нам подари опроштај грехова и спаси нас од адске пропасти

Из молитве Анђелу Чувару:

У страшном часу смрти не одступи од мене, добри чувару мој и одагнај мрачне демоне који ће заплашити устрепталу душу моју; заштити ме од тих замки јер морам проћи ваздушна митарства, да бих, чуван тобом, безбедно достигао жељени рај,

Из молитве Пресветој Богородици:

и у време одласка мог из овог света чувај душу моју, одгонећи далеко од ње мрачна лица злих бесова; а у страшни дан суда избави ме вечних мука, и покажи ме наследником неисказане славе Сина Твог и Бога нашег,

И много других ствари. Како по Вама, да разумемо одломке тј.ове молитве и ако није тачно оно што тврдите, зашто је то овако написано? Да се разумемо, не обарам ја Вашу тезу овим аргументима, него уколико постоји неко објашњење, ја Вас молим, да као свештено лице објасните Вашем стаду ове дилеме. Свако добро.

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
  • Гости
Guest свештеник Иван

??? ?????, ?????? ?? ???? ?? ???????? ????? ?? ?????? ??????? ???????, ??????? ?????? ???? *???????* ? ?????????? ??? ? ????? ?????, ??? ?? ?????? ?? ??????? ????????? ??????? ?? ????? ?? ????? ???????????? ???? ???????? ?? ??? ????? ???? ??????:

?? ??????? ??.???.????????:

; ???????? ??? ?? ??? ?????? ??????? ?????? ?????? ??????, ???? ?? ??? ??, ?? ??????? ????? ?? ???? ??????, ???????? ?? ????? ???????? ? ???????? ????????? ?????????? ???????, ? ????????? ????????? ???????? ??????? ?????.

?? ??????? ??.????????????:

?? ???? ?? ???? ???? ????????? ??????? ?????? ? ?????????? ?? ????????????? ?????? ???????,

...........???? ????, ??????????? ?? ??? ?????? ? ?????????? ?????????? ???? ????????, ?? ????????? ????? ? ???????? ????? ?????????

?? ??????? ??.????:

? ?? ??????? ???? ???????? ?????????? ? ????????? ?? ?? ?????? ?????? ?????? ???????? ? ?? ?????? ?????????? ?? ??????? ????? ??????? ? ????????? ??????? ??????????.

?? ??????? ??.?????:

??????? ? ???? ????????? ?????, ? ?? ?????? ???? ???? ?????? ??? ??????????? ?? ?? ?? ?? ???????? ?? ?????????? ????????? ? ??????? ????, ?? ?????????? ????? ????????? ???????????? ???? ??????????? ??? ? ???? ? ??????? ????

?? ??????? ??.???????? ?????????:

???? ????? ??????? ?????????? ? ????????? ??????? ?? ??? ?????? ???????? ??????? ? ????? ??? ?? ????? ????????

?? ??????? ?????? ??????:

? ???????? ???? ????? ?? ??????? ?? ????, ????? ?????? ??? ? ??????? ?????? ?????? ???? ?? ????????? ?????????? ???? ????; ??????? ?? ?? ??? ????? ??? ????? ????? ???????? ?????????, ?? ???, ????? ?????, ???????? ???????? ?????? ???,

?? ??????? ????????? ??????????:

? ? ????? ??????? ??? ?? ???? ????? ????? ???? ????, ???????? ?????? ?? ?? ?????? ???? ???? ??????; ? ? ??????? ??? ???? ?????? ?? ?????? ????, ? ?????? ?? ??????????? ?????????? ????? ???? ???? ? ???? ?????,

? ????? ?????? ??????. ???? ?? ????, ?? ???????? ??????? ??.??? ??????? ? ??? ???? ????? ??? ??? ???????, ????? ?? ?? ????? ????????? ?? ?? ????????, ?? ?????? ?? ???? ???? ???? ???????????, ???? ??????? ??????? ???? ?????????, ?? ??? ?????, ?? ??? ???????? ???? ????????? ????? ????? ??? ??????. ????? ?????.

? ?? ?? ????? ?? ???????? ????? ??, ?????? ??? ??? ?? ?????, ??? ????? ???? ??? ???????.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опростите, оче Иване, погрешно сам се изразио. Дозволите да објасним: Слушајући Мирољуба Петровића, његово виђење је да не постоји рај и пакао него да душа спава до васкрсења мртвих, погрешно сам протумачио да и Ви то мислите, пошто смо управо дискутовали на ту тему тј.о рају и паклу. Елем, тражио сам да ми објасните, цитирајући оне молитве у коме се тражи светитељска заштита приликом преласка митарства, а сами сте рекли да не подржавате то учење о митарствима и да то није званично учење Цркве. Е ту су се јавиле моје дилеме:

1)ако душа спава (већ вам рекох да сам вас погрешно протумачио), чему онда молитва светитељима?

2)ако није учење Цркве о митарствима, зашто се то наглашава у молитвама?

3)ако не постоји рај и пакао, где су душе праведника а где је нпр.Хитлер, Стаљин и њима слични? Неки појединци кажу да је то тзв. *духовни шпајз* и да молитве упућене светитељима тек на страшном суду имаће ефекта, а што се тиче молитви за грешнике, њима се може колико-толико помоћи....

О томе се ради. Знам да ово није круцијално питање и да је поента остварити своју личност на Господу и живети у складу са Његовим заповестима, али то је била моја такорећи радозналост, или још боље, хтео сам да знам шта је званично исповедање наше Саборне и Апостолске Цркве.

Опростите,  оче Иване још једном. Свако добро

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...
  • Гости

Задушнице – молитвено сећање на покојне сроднике

2. Новембар 2012 - 15:35

Задушнице су дан посвећен молитвама за покој душа наших преминулих сродника. У Цркви се увијек молимо како за живе тако и за оне који су се упокојили, који су у Богу живи, јер Господ Исус Христос је Бог живих, сви су у Њему живи и они који су у овом свијету и они који су већ у наручју Божијем.

zadusnice.jpg

У току године више пута свенародно обављамо задушнице, а сваке суботе, поред осталих служби, служи се и служба за упокојене. Али није само субота дан посвећен молитвама за покојне, јер се у Цркви увијек молимо како за живе, тако и за упокојене. То је потпуно у сагласности са нашом вјером и са Јеванђељем, јер Господ наш Исус Христос је разапет на Велики петак, а на Велику суботу је почивао у гробу, и та субота је основа сваке суботе. У дан недјељни Господ је васкрсао и однио побједу над смрћу, даровавши свима нама нови живот, нову заједницу, ново заједништво са Богом и једних са другима. Православни хришћани, ако су у прилици, сваке суботе треба да дођу у цркву, запале свијећу и у молитвама се сјете својих покојних сродника.

Веома је важно да се заједно помолимо Богу за све, да освештамо жито у спомен на оне који су преминули у благочестивој вјери православној. Важно је за оне који су отишли од нас. Њима су потребне наше молитве, а такође, њихове молитве су потребне нама. Треба да знамо да се и они моле пред лицем Божијим. Они су добили слободу да се моле Господу, а ми се надамо да ће за све оне који су крштени, који су са вјером живјели, који су живјели у страху Божијем, Господ наћи мјеста у Царству небеском. Њих неће бити мали број, већ много више од оних 365 имена које читамо за сваки дан у календару, али нам све то још није откривено.

Гледано из божанске перспективе, они који су у наручју Божијем имају прави живот, а то су светитељи Божији, и према њима ми смо у смрти, а они су у животу. Од оних који су отишли из овог свијета у нови свијет ми не знамо колико их је светих, јер је Господ само поједине пројавио као светитеље још овдје у историји, али, у Царству небеском ће бити много више оних који ће се показати као свети, праведни и који су задобили живот вјечни, задобили близину Божију.

Митровданске задушнице послије оних прољећних, задушница пред Васкршњи пост, имају највећи значај. Код нас се и на Видовдан врше посебни помени за наше претке, као и на михољске задушнице, и то је нешто што постоји само код српског народа. Митровданске и прољећне задушнице су свеопште, а не треба, свакако, да заборавимо ни оне које се у свим црквама врше у суботу уочи Тројичиндана. То је устројство које важи за све Цркве Православне, али знамо, да свака помјесна Црква има и нешто своје што није обавезујуће за остале Цркве, него чини једно богатство у тим различитостима. То су разлике које доприносе јединству, а не раздвајају, него нам је драго кад код других - наше браће православних хришћана са којима смо у јединству вјере, љубави и евхаристијског заједништва - видимо нешто посебно, као што многе задивљује наша крсна слава.

Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије

This post has been promoted to an article

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 11 months later...

Pravoslavni hrišćani obeležavaju danas Miholjske zadušnice i, prema tradiciji, obići će grobove, prislužiti sveće i u hramovima dati pomen svojim preminulim precima.

 
 

 

svece.jpg

 

Vernici na ovaj dan upućuju molitve Bogu za milost prema upokojenima i oproštaj grehova.

Zadušnice uvek padaju u subotu, kada se organizuju i bogosluženja posvećena upokojenima, jer je Hristos dan uoči Vaskrsenja, koje se uvek slavi u nedelju, proveo u grobu.

U crkvi se na zadušnice pominju i reči Svetog Jovana Zlatoustog, jednog od najvećih bogoslova: "Pomozite pokojnima i pominjite ih. Ne oklevajte, dakle, da pomognete onima koji su otišli i prinesite vaše molitve za njih!"

 

Na Zadušnice se u crkvama služi Sveta liturgija i parastos na kojem sveštenik vinom preliva žito, a posle službe se ide do grobova pokojnika.

Na grobovima se prislužuju sveće, a sveštenici obavljaju pojedinačne parastose i čitaju molitve za preminule.

Ako nije moguće otići do grobova pokojnika, njima se služi pomen u crkvi.

http://www.mondo.rs

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Помени, Господе, оце и браћу нашу уснуле у нади на васкрсење у живот вечни и све упокојене у побожности и вери, и опрости им свако сагрешење, хотимично и нехотично, што сагрешише речју, или делом, или мишљу.

Усели их у места светла, у места свежине, у места одмора, одакле одбеже свака мука, жалост и уздисање, где гледање лица Твога весели све од века свете Твоје.

Даруј им царство Твоје и учешће у неисказаним и вечним твојим добрима, и наслађивање у Твом бесконачном и блаженом животу. Јер си Ти живот и васкрсење и покој уснулих слугу Твојих, Христе Боже наш, и Теби славу узашиљемо са беспочетним Твојим Оцем и Пресветим и благим и животворним Твојим Духом, сада и увек и у векове векова. Амин.

 

                             4ibhw10.gif

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...