Jump to content

Да ли је душа бесмртна по природи, или по благодати?

Оцени ову тему


Да ли је душа бесмртна по природи, или по благодати?  

22 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли је душа бесмртна по природи, или по благодати?

    • Искључиво по природи
    • Искључиво по благодати
    • Једнако по једном и другом


Препоручена порука

пре 5 минута, Agnostik рече

Platon je bio pedofil jos uz to. 

Не знам откуд ти то? Платон је писао да треба да постоји смртна казна за инцест, бестијалност, хомосексуализам, прељубу, силовање, итд.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, kopitar рече

Bio je običaj da podučavaju mudrosti mlade dečke da li su to neki njih koji su imali takve sklonosti zloupotrebili moguće.

Ali ne možemo reći da je to bio slučaj kod svakog "učitelja".

I mislim da se to stručno naziva pederastrija ili sl. a ne pedofilija.

Treba uzeti i obzir njihovu kulturu i običaje.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, mirko1929 рече

Не знам откуд ти то? Платон је писао да треба да постоји смртна казна за инцест, бестијалност, хомосексуализам, прељубу, силовање, итд.

 

 

Sezno sam se bio je Sokrat. Platon je manje vise bio totalno antiseks i to je hrscanstvo preuzelo od njega.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, mirko1929 рече

Не знам откуд ти то? Платон је писао да треба да постоји смртна казна за инцест, бестијалност, хомосексуализам, прељубу, силовање, итд.

Platon postavlja Istinu kao apsolutno dobro za što je vrijedno dati i život i koji se na taj način postaje dio Nje a to znači da samo na taj način čovjek ispunja svoj cilj i postaje besmrtan.

Život u Istini je besmrtnost.

Platon nije imao u vidu teološku istinu već više političku po kojoj bi se postiglo istinska sreća Polisa.

Kršćani također vide u Istini besmrtnost ali ne više kao filozofsku činjenicu već kao potpunu aktuelni stvarnost u Isusu Kristu.

Platon je bio od velike koristi da se formulira naša vjera.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hrscanstvo bez grcke filozofije bi bila jevrejska sekta, reko mi profesor teologije, doduse i sam Grk.

 

Hrscanstvo je neka mesavina Judizma i Helenizma. To su dva glavna izvora. 

 

Doduse nekad hrscanstvo deluje malo sizofreno, a Jevreje koji su ostali 100 % u Judaizmu i Gnosticare koji su otisli 100 % u platonizmu su spaljeni.

 

Cak u bibliji ima te dve struje, nekad Isus deluje ko neki tradicijonalni Jevrej maltene farizejac, nekad ko platonista.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Agnostik рече

Hrscanstvo bez grcke filozofije bi bila jevrejska sekta, reko mi profesor teologije, doduse i sam Grk.

 

Hrscanstvo je neka mesavina Judizma i Helenizma. To su dva glavna izvora. 

 

Doduse nekad hrscanstvo deluje malo sizofreno, a Jevreje koji su ostali 100 % u Judaizmu i Gnosticare koji su otisli 100 % u platonizmu su spaljeni. A Hrscani nesto izmedju. Seks los ali kastrirati se ne smes. 

 

Cak u bibliji ima te dve struje, nekad Isus deluje ko neki tradicijonalni Jevrej maltene farizejac, nekad ko platonista.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Milan Nikolic рече

Тема је о бесмртној природи душе по благодати. :)

 

Grcka filozofija ovde pase, jer koncept bezmrtne duse je platonski koncept, nije iz Judaizma dosla. Farizejci, Zeloti i svi osim Saducejaca su verovali u vaskrsenje tela. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Agnostik рече

 

Grcka filozofija ovde pase, jer koncept bezmrtne duse je platonski koncept, nije iz Judaizma dosla. Farizejci, Zeloti i svi osim Saducejaca su verovali u vaskrsenje tela. 

Predaja koristi i jedno i drugo te pošto mora odgovoriti na pitanja o smrti i međustanju čovjeka jedino riješenje vidi u besmrtnoj duši kao formi tijela.( Aristotel)

To smo dužni vjerovati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, kopitar рече

Ako je stvorena besmrtna a Pismo kaže da se ne može uništiti onda je po prirodi besmrtna.

Dakle ili je ili nije besmrtna?

Душа се не може уништити јер то Бог не допушта, е не због природне немогућности да душа буде уништена. Јер душа је једна природа - створена, као и свака друга створена природа. Душа није нешто што не припада творевини. Душа је форма телесног бића, форма материјалног бића, створени образац телесног и метаријалног бића. Сама природа бића (створеног) је творевина, тако да је све могуће расформирати, све се може распасти што је створено. Међутим, душа се никада не распада јер је Бог увек одржава у нераспадљивости. То је Божија воља, Његово одређење и то је тако.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, kopitar рече

Predaja koristi i jedno i drugo te pošto mora odgovoriti na pitanja o smrti i međustanju čovjeka jedino riješenje vidi u besmrtnoj duši kao formi tijela.( Aristotel)

To smo dužni vjerovati.

 

Aristotel je vazan za razvitak filozije nauke u hrscanskom svetu.

 

Platon za teologiju.

 

A i veliki protivnik hrscanstva je bio neoplatonizam a ne neoaristotelizam. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Milan Nikolic рече

Душа се не може уништити јер то Бог не допушта, е не због природне немогућности да душа буде уништена. Јер душа је једна природа - створена, као и свака друга створена природа. Душа није нешто што не припада творевини. Душа је форма телесног бића, форма материјалног бића, створени образац телесног и метаријалног бића. Сама природа бића (створеног) је творевина, тако да је све могуће расформирати, све се може распасти што је створено. Међутим, душа се никада не распада јер је Бог увек одржава у нераспадљивости. То је Божија воља, Његово одређење и то је тако.

Nema logike.

Ne može ući u izričaj vjere nešto što nema logike.

Ako kažemo da je duša besmrtna onda ne možemo nakon toga to isto negirati i reći da je smrtna.

Onda bi trebali reći duša je smrtna ali je Bog održava u trajnom stanju ali poslije toga ne možemo po logici stvari reći da je besmrtna.

Ili će mo reći da je besmrtna ili smrtna ne može akrobacija pojmova.

Ako Bog stvara besmrtnu dušu onda je logično da je po prirodi besmrtna ili će mo onda reći Bog stvara smrtnu dušu i održava u životu.

Treba mo se odlučiti jeli smrtna ili besmrtna ne može oboje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@kopitar

Можемо рећи да је душа бесмртна по благодати. Кажемо и за челик да је нерђајући, али не по природи, него по садржају хрома. Тако Божија благодат не дозвољава распадљивост душе.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Agnostik рече

 

Aristotel je vazan za razvitak filozije nauke u hrscanskom svetu.

 

Platon za teologiju.

 

A i veliki protivnik hrscanstva je bio neoplatonizam a ne neoaristotelizam. 

"Duša je forma tijela" to je Aristetolova postavka koju razvija Toma Akvinski.

Nikakav neoplatonizma nije bio neprijatelj ničega to su floskule "modernih" teologa koji zlo vide u nekakvom dualizmu nakon čega postavljaju monizam što je još veći apsurd.

Razlikovanje je nužno na dušu i tijelo koje tvore jedinstvo osobu nije to dijeljenje jako oni vide nego razlikovanje a da bi ovo izbjegli postavljaju tezu uskrsnuća odmah poslije smrti što je još veća nebuloza.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...