Jump to content

Да ли је душа бесмртна по природи, или по благодати?

Оцени ову тему


Да ли је душа бесмртна по природи, или по благодати?  

22 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли је душа бесмртна по природи, или по благодати?

    • Искључиво по природи
    • Искључиво по благодати
    • Једнако по једном и другом


Препоручена порука

Poštovani članovi,

evo mog prvog posta na forumu.

 

Hteo bih sa vama da podelim jedno svoje razmisljanje

a možda i nedoumicu koju imam u vezi sa značajem

najvećeg hrišćanskog praznika, Vaskrsa.

 

Po Predanju, Hrist ustade iz mrtvih i smrt pobedi.

Hrist se posle uskrsnuća apostolima javio u telu.

 

Ono što mene zanima jeste: Kakvom je to smrću umro Isus?

Kako je mogao i za tren da umre neko ko je ovaploćenje živoga

Boga koji je neugasivi i večni plamen?

Pa čak i preko opisa raja i pakla mogu shvatiti da je smrt, u smislu

uništanja-nepostojanja duše skoro i nemoguća jer se i taj raj a i pakao žive,

tamo se prebiva. Nije li smrt onda reč koja označava stanje duše u adu ?

 

Da li je taj Njegov čin bio simbol i dokaz svima nama

da ćemo se i mi jednom posle smrti u telu obnoviti? Kakva su to tela?

Teoretski, zašto bi nam tela bila potrebna u eonu, van vremena?

Apstraktno mogu da zamislim i scenario po kom bi u raju svi bili

čisto duhovni, dakle prebivali bi u Apsolutu i punoj Ljubavi.

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lepa tema voleo bi da nas neko uputi na znacaj celokupnog Spasenja i Zrtve Hristove cija je kruna Vaskrsenje.

Covek ocito nikad nije mogao sam pobediti greh koji nas je oterao u smrtnost i tu je Ljubav Hristova ,Zrtva i Vaskrsenje jos veca i dirljivija. To su definitivno neki termini koje mozemo sada barem malo poznati.

Ocito je da mi buduci smrtni prepoznajemo u Covecanskoj prirodi Spasitelja Njegov silazak u ad kao smrt.(cini mi se)

To je za nas definitivno poznanje i Hristova je tajna kako je On buduci Besmrtan sisao u ad i smrcu smrt pobedio.

Ne bi bilo lose da nas neko uputi deo po deo jedne ovako velike teme.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Nisam teolog niti veliki vernik, a prilično sam slabo informisan, ali aj' pa šta bude :D

Mene isto zanima ovo, kao i uopšte da li je duša smrtna ili besmrtna ili nešto treće  https://www.pouke.org/forum/topic/649-%D0%B4%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D1%98%D0%B5-%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B1%D0%B5%D1%81%D0%BC%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BD%D0%B5%D1%88%D1%82%D0%BE-%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%9B%D0%B5/page-125

 

Međutim, nisam uspeo da nađem zadovoljavajući odgovor na ovoj temi iznad. Možda postoji, ali ja ga nisam našao što zbog toga što meni treba sve potanko da se objašnjava, što zbog toga što ima preko 120 stranica. Ima dosta zanimljivih objava, ali ne i odgovor na samu temu (opet kažem, možda sam nešto propustio).

Sad, ono što ja znam jeste da je vladika Nikolaj o tome besedio da je svako biće stvoreno za besmrtnost, cela vasiona. I da upravo svojim životom, težnjom za opstankom, reprodukcijom itd. ona to pokazuju i dokazuju. Tako da, po meni i ovome što znam, duša je besmrtna po blagodati. Ako je besmrtna po prirodi, opet je besmrtna i po blagodati jer je Neko tu njenu besmrtnu prirodu morao da joj podari, takvu je morao da je stvori, zar ne? Može da bude da ja nisam shvatio pojam "blagodat", tako da otvoren sam za konstruktivne kritike :)

"Gledajući ljude sažali mu se, jer bejahu smeteni i rasejani kao ovce bez pastira."
(Mat. 9, 36)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kada se kaze po prirodi znaci da je sama po sebi besmrtna....sto nije tacno jer je samo Bog po svojoj prirodi besmrtan.....sve ostalo sto je stvoreno je smrtno...u smislu da Bog ako zeli moze da unisti.....a on sam je neunistiv....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam teolog niti veliki vernik, a prilično sam slabo informisan, ali aj' pa šta bude :D

Mene isto zanima ovo, kao i uopšte da li je duša smrtna ili besmrtna ili nešto treće  https://www.pouke.org/forum/topic/649-%D0%B4%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D1%98%D0%B5-%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B1%D0%B5%D1%81%D0%BC%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BD%D0%B5%D1%88%D1%82%D0%BE-%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%9B%D0%B5/page-125

 

Međutim, nisam uspeo da nađem zadovoljavajući odgovor na ovoj temi iznad. Možda postoji, ali ja ga nisam našao što zbog toga što meni treba sve potanko da se objašnjava, što zbog toga što ima preko 120 stranica. Ima dosta zanimljivih objava, ali ne i odgovor na samu temu (opet kažem, možda sam nešto propustio).

Sad, ono što ja znam jeste da je vladika Nikolaj o tome besedio da je svako biće stvoreno za besmrtnost, cela vasiona. I da upravo svojim životom, težnjom za opstankom, reprodukcijom itd. ona to pokazuju i dokazuju. Tako da, po meni i ovome što znam, duša je besmrtna po blagodati. Ako je besmrtna po prirodi, opet je besmrtna i po blagodati jer je Neko tu njenu besmrtnu prirodu morao da joj podari, takvu je morao da je stvori, zar ne? Može da bude da ja nisam shvatio pojam "blagodat", tako da otvoren sam za konstruktivne kritike :)

 

На веома си добром путу да у потпуности разумеш то питање. Чим се питаш каква је разлика између природе и благодати, или тачније у чему је сличност међу тим појмовима, значи да си близу разумевања. :)

 

Мислим да је важно да то разумеју и други који дискутују о том теми. Мало још фали да проблем и неспоразуми буду потпуно решени.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa da nije besmrtna po prirodi ne bi bilo govora o vecnim mukama, nego bi valjda bilo nepostojanje.

 

Nisam glasao jer ne znam, a posebno nisam glasao jer pise "iskljucivo" lol

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kada se kaze po prirodi znaci da je sama po sebi besmrtna....sto nije tacno jer je samo Bog po svojoj prirodi besmrtan.....sve ostalo sto je stvoreno je smrtno...u smislu da Bog ako zeli moze da unisti.....a on sam je neunistiv....

 

Од чега је састављена природа творевине и како уопште постоји природа творевине? Са одговором на ово питање све нејасноће распршиће се у потпуности.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kada se kaze po prirodi znaci da je sama po sebi besmrtna....sto nije tacno jer je samo Bog po svojoj prirodi besmrtan.....sve ostalo sto je stvoreno je smrtno...u smislu da Bog ako zeli moze da unisti.....a on sam je neunistiv....

Sa tim se slažem. Ali, ako je to tačno (što držim da jeste), onda jedino što se (do nekle) može nazvati da je "po svojoj prirodi", u bilo čemu, jeste sam Bog. Jer, koliko znam, On je Sam uzrok svoga postojanja, tj. sam po sebi stvoren takav kakav jeste, Savršen.

Izvinjavam se što je ovako šturo pisanije  4chsmu1

 

На веома си добром путу да у потпуности разумеш то питање. Чим се питаш каква је разлика између природе и благодати, или тачније у чему је сличност међу тим појмовима, значи да си близу разумевања. :)

 

Мислим да је важно да то разумеју и други који дискутују о том теми. Мало још фали да проблем и неспоразуми буду потпуно решени.

Hvala, nadam se da će se već rasvetliti kroz diskusiju :)

"Gledajući ljude sažali mu se, jer bejahu smeteni i rasejani kao ovce bez pastira."
(Mat. 9, 36)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Од чега је састављена природа творевине и како уопште постоји природа творевине? Са одговором на ово питање све нејасноће распршиће се у потпуности.

 

Ne znam na koje nejasnoce mislis...postoji tako sto je Bog prozima svojim energijama i drzi u postojanju....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sa tim se slažem. Ali, ako je to tačno (što držim da jeste), onda jedino što se (do nekle) može nazvati da je "po svojoj prirodi", u bilo čemu, jeste sam Bog. Jer, koliko znam, On je Sam uzrok svoga postojanja, tj. sam po sebi stvoren takav kakav jeste, Savršen.

Izvinjavam se što je ovako šturo pisanije  4chsmu1

 

 

 

Nije stvoren on jeste.....ako bi bio stvoren ne bi bio Bog..vec stvorenje....njegova prirod je nestvorena....tj vecna..oduvek i zauvek.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije stvoren on jeste.....ako bi bio stvoren ne bi bio Bog..vec stvorenje....njegova prirod je nestvorena....tj vecna..oduvek i zauvek.....

Da, bez početka i kraja, hvala na korekciji, zalaufao sam se :)

"Gledajući ljude sažali mu se, jer bejahu smeteni i rasejani kao ovce bez pastira."
(Mat. 9, 36)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...