Jump to content

Да ли је душа бесмртна по природи, или по благодати?

Оцени ову тему


Да ли је душа бесмртна по природи, или по благодати?  

22 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли је душа бесмртна по природи, или по благодати?

    • Искључиво по природи
    • Искључиво по благодати
    • Једнако по једном и другом


Препоручена порука

Covek je nad prirodom,samo razlika je u tome,sto je grehom ljudi i oholoscu ,zlobim vraga,covek pao na nivo prirode,a pridoda potisnuta na jos manji nivo.....

 

Кажу да је падом природа постала апсолутизована, да хоће надићи човекову слободу и због тога је природа његов тиранин.

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nilolicu ima li postojanja van bozije volje?Citava tvorevina je prozeta i jeste manifestacija Bozije energije u raznim oblicima.....a ona se ne moze unistiti niti ni iz cega stvoriti....

 

Мислим да све до општег васрсења и Суда има постојања ван Божије воље. Али то је увек кретање у смрти и ка смрти. Јер суштина смрти је уништење логоса бића/твари. О уништењу логоса говорио је св. Максим. То се дешава посредством греха. А на који начин то заиста финкционише ни св. Максим није стигао да објасни, барем колико сам ја стигао да прочитам св. Максима.

 

Ти би волео да сада нама може да буде све јасно. И ја бих волео. За то се треба потрудити колико је у нашој моћи и пре свега колико Бог даје.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@SHADOWS OF THE LIGHT,

 

Знаш ли да се у науци дешава нешто узнемирујуће. Нико не зна како то да назове и да објасни.

 

Наиме, постоји некакво својство код елементарних честица, некакви скривени ентитети који делују без икакве функције простора и времена. Баш због тога, тј. зато што наука почиње да трага за објашњењем безвремених и беспросторних конституената творевине, теологија мора да умеша своје тумачење у ту причу. Јер нигде другде не припада безвременост и беспросторност до теологији.

 

Реч је о квантном преплитању, тј. о квантним везама на даљину. Научници су пронашли начин да установе да постоји некаква веза међу честицама - веза која делује истовремено без обзира колико су честице међусобно удаљене.

 

Наиме, пронашли су да када помоћу одређене технологије делујемо на једну честицу, у том истом моменту - без протока времена, без чекања да светлост негде отпутује, итсл. - дакле, у том истом моменту може се утицати на својство друге честице, па било да су те честице међусобно удаљене милијарду светлосних година, да је једна на једној страни а друга на другој страни васељене.

 

То значи да за извесна својства не постоји ни простор ни време. Као да постоји нека спојеност која укида простор и време, јер се ,,деловање на даљину'' дешава моментално. То је експериментално доказано, али није објашњено јер се не зна шта може бити у позадини тога. Само се из петних жила научници надају да ће разоткрити те безвремене и песпросторне конституенте. Шта су ти конституенти који се уочавају посредно кроз сложене експерименте, остаје и даље непознато.

 

Да ли тебе занима ова прича? Мислим да је она од изузетне важност у савременој теологији.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кажу да је падом природа постала апсолутизована, да хоће надићи човекову слободу и због тога је природа његов тиранин.

 

Mislim da je priroda samo refleksija covekovog Duha.Kad bi se covek uistinu pokajao,logcno da bi se i priroda "pokajala" :)

Sto ponovo dovodi do zakljucka,da se priroda nista ne pita.Nit ima neki prevelik uticiaj.Ona je samo refleksija,odraz necega.Jer priroda se i dan danas moze pobedeti,sto vidimo u zitijima pozviznika.

Verujem Gospode, pomozi mome neverju (Mk 9, 24).očisti me od tajnih(grehova),i od voljnih sačuvaj slugu Svoga (Ps. 19;12-13)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кажу да се зло некако ипостазирало у природи творевине. То морамо да победимо. Не каже џабе апостол да ,,тело војује против духа''.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То су моји ставови. Трудим се да све буде по Јеванђељу, ништа пре тога не тврдим.

  • Волим 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Od kada pratim teološke teme i razgovore uviđam da se dobar deo ljudi poziva samo na Sveto Pismo,

no veliki broj njih uključuju tu i iskustva svetih otaca, monaha i duhovnika (kroz žitija)...itd.

 

Bsš jedno predavanje dr. Radiše Antića me je podstaklo da i ovde kod vas postavim ovo pitanje

http://www.youtube.com/watch?v=ytm-Q0wCBWk

On se recimo što se tiče teme duša posle smrti poziva isključivo na delove iz Biblije koje

opisuju to stanje gde ima nekoliko mesta o tome pa čak i svedočenje samoga Isusa Hrista

gde on naprosto kaže da duša spava. Takođe, tamo se kaže da je posle smrti svaki udeo

čoveka pod suncem nemoguć (verovatno se misli do god postoji vreme i isti poredak).

No nedavno sam u rukama imao knjigu Serafima Rouza koji opet opširno i detaljno govori o raznim

posmrtnim iskustvima, javljanjima mrtvih itd.

 

Moje pitanje glasi, kako shvatiti dodatna pojašnjenja u svetih otaca i drugih duhovnika?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gde (sve) pise da dusa spava?

 

Inace covek kad spava on i sanja...

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gde (sve) pise da dusa spava?

 

Inace covek kad spava on i sanja...

 

Kako je dr. Antić na ovom predavanju citirao stari zavet,

Solomon kaze da duše mrtvih ne znaju ništa i da nemaju udela niučemu što se dešava pod suncem.

Potom citira proroka Mojsija koji kaže da čovek kad legne ne ustaje više i dokle je nebesa neće se probuditi-prenuti iz svoga sna.

Prilikom smrti čovek spava i čeka dan kada će Bog pozvati svoje stvorenje...

Prorok Danilo: "I mnogi oni koji spavaju u prahu zemaljskog probudiće se"

Jevandjelje po Jovanu, govori Isus Hrist: "Lazar naš prijatelj zaspa"

 

Ako sam još nešto izasotavio poslušajte predavanje na linku koji sam ostavio.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To da ne znaju nista, naravno da ne znaju nista sta se desava u materijalnom svetu.

Dalje se tu nigde ne spominje dusa, nego samo telo.

 

Covek kad spava on je u svetu snova.

 

 

Ne gleda mi se link, pre cu saslusati nekog mudrog starca sta kaze o tome...

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To da ne znaju nista, naravno da ne znaju nista sta se desava u materijalnom svetu.

Dalje se tu nigde ne spominje dusa, nego samo telo.

 

Covek kad spava on je u svetu snova.

 

 

Ne gleda mi se link, pre cu saslusati nekog mudrog starca sta kaze o tome...

 

Hm da, s tim da je naslov predavanja "Sta se dogadja sa covekom posle smrti"

otuda ne verujem da je je cela prica usmerena samo na telo, pogotovu sto je vise

nego ocigledno da telo neminovno (privremeno)propada, to smo svi znali i bez Biblijskog svedoceanja.

Ono sto je meni ovde najvise sporno je to da izlagac tvrdi da je (po Bibliji) svaki kontakt

umrlih i zivih nemoguc. Kako onda da razumem mnoga svedocenja o javljanjima svetaca?

 

Citao sam dosta vezano za tu temu, i cuo mnoga iskustva, no ovom prilikom me zanima koliko

je ispravno pozivati se samo na Sveto Pismo a odbaciti ili uopste ne pomenuti iskustva svetih otaca?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nema potrebe gledati izlagace koji nemaju pojma, vidis da sad samo bzvze gubis vreme jer te smutio.

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...

"Заиста, заиста вам кажем: Ко моју ријеч слуша и вјерује Ономе који ме је послао, има живот вјечни, и не долази на суд, него је прешао из смрти у живот."

 

 

Који су ови који одмах прелазе из смрти у живот, без чекања коначног суда, спавања душе итд.?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Заиста, заиста вам кажем: Ко моју ријеч слуша и вјерује Ономе који ме је послао, има живот вјечни, и не долази на суд, него је прешао из смрти у живот."

 

 

Који су ови који одмах прелазе из смрти у живот, без чекања коначног суда, спавања душе итд.?

 

 

Svi koji su dobri sa Gospodom. :)

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...