Jump to content

Još jedna stavka koja ne ide u korist sujetnim popovima, koji ne vole da ih ljudi zovu popovima

Оцени ову тему


Препоручена порука

Citiraću deo iz knjige "Ispovest jednog Ravnogorca" Svetozara Filipovića...

 

"Čiča je upitao sveštenika Miloša zašto se u svakom pismu potpisuje kao "pop Miloš Pocerski". Pop je objasnio da skraćenica pop znači "pastir ovaca pravoslavnih". 

 

................

 

Naravno da pop Miloš je sam ovu "skraćenicu" iskovao, ali je sasvim prigodna. 

Više puta sam od sujetnih i egocentričnih popova čuo kako je taj naziv pop neprigodan i da je primerenije da se popovi nazivaju sveštenicima, jerejima, očevima, prezviterima... Nije nego. Čuo sam koliko puta da sveštenici samio o sebi pričaju kao o popovima a tek vladike. 

Manite se ljudi izmišljanja tople vode. 

 

 

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije toliko bitno kakvim imenima ljude nazivas, vec na koji nacin

Slicno se moze reci i za pricu, dakle, nije toliko bitno sta pricas, vec kako pricas ( ovo sam cuo od drugara Drnde :D )

 

Offtopic, drugar Drnda je jedan od najnenormalnijih likova, alan ford i sir oliver u isto vreme, marti misterija, i svi ostali junaci, upao je cak i u kineski kult gde su cuvari drevnih zmajeva, to je bar spika, a snjim se nikad ne zna sta je sve realnost, cudo stvarno od coveka hahahahahaa, snjim se desavaju stvari tipa, ja odem negde u nedodjiju i nazovem ga na mobilni da vidim gde je da se nadjemo kasnije, a on kaze evo tu sam 100m od tebe u istoj ulici hahahahaa, mislim to su price jedinstvene mislicete da lazem lol, moracu otvoriti svoj dnevnik na RTS1 da vam dosadjujem sa spikama 0110_hahaha

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naziv "pop" se nekom s pravom može činit neprikladan a s obzirom na razne narodne umotvorine iz verbalnog folklora i predanja naroda srpskoga gdje ustvari nije to jedina takva riječ s tim istim problemom, kod Srba su skoro sve takve riječi i nazivi koji označavaju neku osobu od autoriteta, crlvenu ili svjetovnu s tim istim problemom a ne samo pop. Na primjer "papa", ko bi sad htio da se o njemu piše kao o papi nakon svega onog što je srpski narod sve o papi naizmišljao i kakvim sve krasnim atributima ga je okitio. đavolski papa, crni papa, zločinac papa itd. Zato bude primjerenije papu u Srbiji nazivati biskupom Rima i poglavarom Katoličke Crkve nego papom. Slično to je sa popom, ustvari naziv "pop" etimološki i potiče od naziva otac "papa" ali je bio fonetički izmjenjen. Tamo to još može imati i niz daljih podsmješnih i posrpdnih podteksta koji imaju aludirat na "popovsku gramzljivot ili nezajažljivost" u materijalnom pogledu, obogaćivanju, halapljivost u jelu ili novcu: "halapljiv kao pop" i koješta drugo što je ovdje bolje ni ne nabrajati dalje. Zavisi od načina upotrebe što reče Dynablaster. I tu najljepšu riječ možeš tako uništiti ako joj daš nekakvo ružno posprdno značenje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Neverovatni Vlada Уважени г.Владо покварио ми се компјутер од огромне количине глу(..)сти коју изливаш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једна је ствар кад" Поп" каже Владика Данило а сасвим друга када је изусти комуниста :)

У сваком случају,не вређа,бар ја нисам наишла на неког свештеника који се увредио и скренуо пажњу да се другачије ословљава.

  • Волим 1

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pop = svestenik ne vidim razliku

To je sad kao moderno pa nisu popovi nego svestenici

Nije sija nego vrat.

Popova i svestenika ima dosta , malo je oceva .

није битно ко сам ја, већ ко си ти !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Posle komunizma smo usli u veru kao u camce za spasavanje svasta tu ima izbacivanja guranja pokazivanja ko moze da ostane u camcu ko ne itd..itd...

A od Svestenika smo svi redom ocekivali da razgovaramo licno sa Hristom...

Mir nam i sa popom spasenje najvise je pretrpeo :)

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Više puta sam od sujetnih i egocentričnih popova čuo kako je taj naziv pop neprigodan i da je primerenije da se popovi nazivaju sveštenicima, jerejima, očevima, prezviterima... Nije nego. Čuo sam koliko puta da sveštenici samio o sebi pričaju kao o popovima a tek vladike. 

Manite se ljudi izmišljanja tople vode.

Cek nesto mi nije jasno ?

Ako je pop onda uz njega ide popadija

A ako se naziva svestenik kako nazivamo njegovu zenu ?

није битно ко сам ја, већ ко си ти !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cek nesto mi nije jasno ?

Ako je pop onda uz njega ide popadija

A ako se naziva svestenik kako nazivamo njegovu zenu ?

Попадика....тако мене зове моја ћера хихихи...

У Грчку кад одем,зову ме презвитера :)

  • Волим 1

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam se licno vise pitala zasto se oslovljavaju sa ''oce''', kad se tako jedino moze oslovljavati Otac na nebesima. Ali kada bih zaista imala toliku dilemu i pored vekova takvog oslovljavanja svih duhovnika, popova i vladika, onda bih bila totalni sektaski um. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Попадика....тако мене зове моја ћера хихихи...

У Грчку кад одем,зову ме презвитера :)

Ok

Pop - Popadija

Prezviter - Prezvitera

Svestenik - ?

није битно ко сам ја, већ ко си ти !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...