Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 1.8k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

Napokon je poceo... Meni je izuzetno lepo, prijatno i inspirisuce kada krene post jer, te prve nedelje, vidim kakva bi trebala Liturgija da bude svake nedelje i po tome znam koliko napredujem u svom poslu - tada, kada sravnim svaku sledecu nedelju sa tom prvom te kada budu identicne znacu da sam napravio dobar temelj i da napokon mogu zidati prvi sprat pa drugi, treci... Temelj je najbitniji, ali i najtezi, za izgraditi a kada se on sacini... kuca se gradi sama od sebe, ako smem tako da se izrazim, da nikada ne prestane, od vremena do Vecnosti, od temelja do Beskonacne realnosti, od pojedinaca do licnosti... jeste put prvoslavne realnosti koji, kao i svaki drugi, pocinje tim prvim korakom - temeljom - medjusobne povezanosti i Liturgijske utemeljenosti do konacne radosti - od sebe ka drugome a sada i ovde, da nikada ne pretane, ka Vecnosti i Poslednjoj Realnosti (Eshatonu), koju i imamo u predukusu, ako li svoj zivot utemeljimo na tom temelju i na tom odnosu. Mislite o tome...

Otvorenog uma-otvorenog srca, mir vam - Ugrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lepo receno o.Ugrine

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sestre posavetujte kako da se u domaćoj radinosti napravi hleb bez ulja, bez kvasca. Samo brašno, so i voda.

Imaju takvi hlebovi da se kupe u prodavnicama zdrave hrane i karakteristični su što su prilično maleni, kao neka ciglica, a teški su. Bukvalno ko cigla. Uglavnom su integralni, i prilično su skuplji od običnog hleba.

Kako rešiti problem da se ne uhvati za posudu testo, kada je bez ulja?

Možda sa onim pergament papirom?

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Sestre posavetujte kako da se u domaćoj radinosti napravi hleb bez ulja, bez kvasca. Samo brašno, so i voda.

Imaju takvi hlebovi da se kupe u prodavnicama zdrave hrane i karakteristični su što su prilično maleni, kao neka ciglica, a teški su. Bukvalno ko cigla. Uglavnom su integralni, i prilično su skuplji od običnog hleba.

Kako rešiti problem da se ne uhvati za posudu testo, kada je bez ulja?

Možda sa onim pergament papirom?

Ако не желиш да се залепи свакако стави пергамент папир са оне стране где је сјајнији стави хлеб. Мени је мој тата кад сам мала мала такве хлепчиће растањивао и онда смо их пекли на рингли, на тихој ватри (танак у облику лепиње). Правили смо од белог брашна.

Пергамент папир за печење, уколико стављаш у рерну и прекриј га истим папиром док се пече да не би изгорео.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

шта је са контролисаним трудноћама?

кога послушати доктора или духовника?

и да ли је обавезно послушати духовника?

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,3640.0.html

Шта ти је контролисана трудноћа, први пут чујем?
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno braćo i sestre, svakako po savetu sveštenika.

Ja pokušavam da revnujem u hrani, zato što sam primetio da ako popuštam čak i kad se radi o "proizvodima sa tragovima mleka" to me čini nekad opuštenim a nekad zabrinutim, što kod mene dovodi do kvarenja i ostalih aspekata posta, a samim tim i do "nepoštenja" ili samo nominalnog posta hranom.

Ovako sa revnovanjem u hrani, dolazim do jednog unutrašnjem mira, tako da su mi baterije napunjene da mogu i one druge aspekte posta da primenjujem.

Naravno sve je to individualno. Samo nam je služba zajednička. 0205_whistling

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno braćo i sestre, svakako po savetu sveštenika.

Ja pokušavam da revnujem u hrani, zato što sam primetio da ako popuštam čak i kad se radi o "proizvodima sa tragovima mleka" to me čini nekad opuštenim a nekad zabrinutim, što kod mene dovodi do kvarenja i ostalih aspekata posta, a samim tim i do "nepoštenja" ili samo nominalnog posta hranom.

Ovako sa revnovanjem u hrani, dolazim do jednog unutrašnjem mira, tako da su mi baterije napunjene da mogu i one druge aspekte posta da primenjujem.

Naravno sve je to individualno. Samo nam je služba zajednička. 0202_238

Ovo vazi i za mene. 0205_whistling

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

шта је са контролисаним трудноћама?

кога послушати доктора или духовника?

и да ли је обавезно послушати духовника?

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,3640.0.html

Шта ти је контролисана трудноћа, први пут чујем?
паааааааааа, не знам јел израз добар, али кад је проблематична или ризична трудноћа у питању - жена мора да узима одређене лекове, малтене на одређен начин да живи да би могла да изнесе трудноћу ...
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

шта је са контролисаним трудноћама?

кога послушати доктора или духовника?

и да ли је обавезно послушати духовника?

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,3640.0.html

Шта ти је контролисана трудноћа, први пут чујем?
паааааааааа, не знам јел израз добар, али кад је проблематична или ризична трудноћа у питању - жена мора да узима одређене лекове, малтене на одређен начин да живи да би могла да изнесе трудноћу ...

Ризична, медоњо... 0110_hahaha

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

не, стварно, не волим да постим, не пада ми тешко али једноставно не желим ни да се навикавам пошто мислим да ће ми постати лако и онда ми губи поенту само пошћење.

Ово (подебљано) је велика истина.

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одг: Радујете ли се посту ? 0409_feel

Па и не баш  :cheesy2: Нисам нека изјелица али једноставно осјећам се стално гладан  :cheesy2:

У хришћанству нема пречица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sto se jedenja tice,nije mi neki problem,samo mi malo nedostaju  jaja i sir,jogurt,a meso nesto i ne jedem,inace .A sto se one prece,duhovne strane tice,tu se bas radujem,osecam se kao da je neki znacajan deo godine u toku,uvek nekako dublje sagledam sebe i izadjem sa nekim plodom duhovnim,koji cesto upropastim nediugo zatim,ali sta cu,padni,ustani i tako ide zivot...Kako godine idu,sada opusteno ulazim u sve ovo,a pre sam mnogo vise u grcu bila,nametala sebi neke ciljeve,a ko visoko leti,nisko pada...Mislim da tek sada pocinjem da postim ne gledajuci sta drugi rade,da li i kako poste,tako da sam bila u velikoj zabludi do sada,prece mi bilo da brojim tudje grehe,nego svoje duhovno djubre...Eto,posle toliko godina,tek mi sad neke stvari ulaze u srce,hvala Gospodu Bogu sto mi dade vremena...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...