Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 1.8k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

?? ??? ??? ?? ????????? ? ???? ????? ?? ?? ????,??? ??? :smiley:

????????? ?? ?????????.

  Hristos je rekao da ?e njegovi u?enici postiti.Valda u njegovoj Crkvi sve biva Duhom Svetim ustanopvljeno,da se ne zbunjuju  vernici.Pa i ustanova posta nije bez Božijeg dopuštenja.Kad Bog dopusta u njegovoj Crkvi propise posta,?ega se trudnice boje.Ne treba samo  trubiti pred sobom i hvaliti a post je za hristovog u?enika.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Ако  у току поста случајно поједеш нешто за шта не знаш да садржи и мрсне састојке да ли онда може да се причести? Највише бих волео да одговори неко од свештеника.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???  ? ???? ????? ???????? ??????? ????? ?? ??? ?? ???? ?? ?????? ? ????? ???????? ?? ?? ???? ???? ?? ?? ????????? ??????? ??? ????? ?? ???????? ???? ?? ??????????.

??????? ?? ???? ?? ???? ???????? ??? ??? ?????, ??? ? ????????? ??????? ??????? ??????? ?? ?????? ? ???????? ??, ??????? ??? ??? ??????? ???? ??????, ??????? ??? ???? ???. ? ????? ?? ????????? ???????? ???????? ?? ?? ?????? ?????? ??? ??? ????? ?? ????, ??? ??? ??? ?????? ?? ???, ??? ?? ????? ??????? ?? ?? ????? ?? ???????, ??? ?? ???????? ??????? ?????? ? ??????.

Nisam želela da odgovorim pre  sveštenika ali sam jednom imala sli?nu dilemu, na mnogim kupovnim proizvodima piše POSNo a šta ako ipak nije srcee ili ako mi neko ponudi nešto i kaže da jeste posno a ipak?

rekao je- Nema veze greh nije Tvoj, slede?i put ?eš znati

Svodi se suština na ovo što o Goran  napisa 0104_cheesy

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

moze li danas da se jede riba ?

??... srcee

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

имам једно конкретно питање:

имам друга који треба да уђе ускоро у заједницу православну - крштењем.

али, велику му препреку представља алергија коју вукља годинама:

не може никакве житарице нити намирнице са глутеном да једе. генерално, глутен се налази у конзервираној храни, мислим на свеже намирнице са продуженим трајањем, а поготово конзервама.

да вам не причам шта једе, мислим да човек већ пости цео живот, само што је на мрсу генерално, малтене пости на месу.

е сад, која је мера поста за њега, и треба ли му уопште, пошто ионако пости, а болест је у питању и реакције су баш гадне, могу бити и смртоносне у крајњем случају.

да не причам да га је страх да приступи светом причешћу због хлеба који је део тога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Помаже Бог и срећна Нова година,

ево написаћу вам неко моје искуство... Мислим да то зависи од благослова духовника, кад каже пости онда пости кад каже немој онда немој. Кад сам први пут била трудна нисам још имала духовника и питала сам свештеника у цркви у коју сам ишла и он ми је рекао у трудноћи и дојењу бели мрс тако сам то тад радила. ваљда сам тад само на то и била спремна... па ми Бог такав савјет послао. Други пут и трећи сам већ имала духовника и он ми је рекао да требам да постим по типику, а ако нешто не будем могла да издржим да га зовем.... и нисам звала јер не знам како али Бог ми даде снагу. Дојила сам дјецу првих пола године само дојење и пост и ништа није фалило ни мени ни дјеци... има хране и посне која доста утиче на производњу млијека. Нпр црни лук... онда маслине, а ораси су доста јаки... и још нешто тад сам пила доста течности. Примијетила сам да ово прво дијете пошто сам с њим била на бијелом мрсу много више воли месо и тако то док ово двоје млађих нису тако искључиви.

Важан је тај благослов јер кад свештеник каже блаже да се пости а човјек хоће као ревносније онда некако нападну искушења и буде  се слаб да се некад не може ни оно што би овако лако испунио.... тај благослов је заиста најважнији....

Да дјеца порасту и буду здрава и добра и послушна својим родитељима...

  • Волим 1

"И кад стојите на молитви, праштајте ако шта имате против кога; да и Отац ваш који је на небесима опрости вама сагрешења ваша. Ако ли пак ви не опраштате, ни Отац ваш који је на небесима неће опростити вама сагрешења ваша." (Марко 11, 25-26)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Брате Алефе, ја нећу одговорити на постављено питање, јер и сама имам проблеме такве врсте и не знам како да их ријешим. Ја рођеној мајци не могу да објасним да треба и када треба да се пости на води, нити да исповијест типа:"грешна сам", нема тежину.Елем, успјела сам да је убиједим да ме не критикује када ја постим, када јој је Отац Георгије поручио да се не може бити полувјерник - или си с Богом или си с мамоном. Тако да сам бар ријешила свој проблем, јер ме је стално критиковала због тога што постим на води данима који су за то одређени.    :smiley:

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije to lako.

Teško je kontrolisati svoj stomak i svoj jezik.

Od nas se traži (kad nam je Bog već dao dar da možemo kontrolisati svoj stomak) da kontrolišemo uz Božiju piomoć i svoj jezik pred onom braćom ili sestrama kojima treba reći da post nije oduzimanje hrane od njih, već davanje blagoslova njima.

Kako to uraditi?

To ne znam.

Znam kako to radim ja i vidim da su oni sa kojima sam razgovarao o Hristu, radi Koga i postimo baš u te dane (sreda & petak, npr.) - kasnije počeli sa postom.

Ja naime verujem da je primarnije njima govoriti o Vaskrslom Hristu Isusu, nego o vrstama 'dozvoljene' hrane ili različitim posnim 'tipicima' (na ulju, na vodi, vino, riba...).

Ali i dalje osećam i priznajem da ne znam za model komunikacije koji bi svim vernicima koji ne poste - pomogao da ... 'proposte' (počnu sa postom).

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...