Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

ставили су да је на Сретење Господње требало постити на води.

 

 

Čekaj, kako? Pogledao sam sada i taj sajt, pa  ne piše da je Sretenje na vodi:

http://www.crkvenikalendar.com/index.php

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.8k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Преподобни Герасим Јордански је постио 40 дана,није ништа јео.

 

 

 

Evo Žitija (17. mart, na moj rodjendan :) ), vidi kako je ovaj sveti Kopt (Misirac) uredio da su morali svi nakon pet dana dolaziti i učestovati u liturgijskom slavlju, a i on sam.

Iako je živeo najstrožije od svih, pogledaj da li baš "није ништа јео" u vreme Četrdesetnice,

"Уз часни пост није јео ништа осим што се причешћивао":

http://www.crkvenikalendar.com/datum-2012-3-17

 

Gospod Isus  nije jeo bukvalno ništa u svom postu od 40 dana,

 

BbWNv.jpg

 

a to danas više nije moguće zbog liturgijskog slavlja koje je ustanovio.

 

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем код нас је то што Атанасије напише било шта, сви слепо га следују ко да је папа. Зар није Христос увек са нама? 

 

Човјече да ли си ти нормалан шта то пишеш,читате ли ви администратори ово,па зар ти који си се тек родио да пишеш такво нешто,срам да те буде,боље ти је покриј се својим глупостима и док нешто не научиш ћути и учи,човјече,еј моји Срби понеки...буди Бог с нама!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Човјече да ли си ти нормалан шта то пишеш,читате ли ви администратори ово,па зар ти који си се тек родио да пишеш такво нешто,срам да те буде,боље ти је покриј се својим глупостима и док нешто не научиш ћути и учи,човјече,еј моји Срби понеки...буди Бог с нама!

 

Šta je s tobom, mladiću?

Da nisi cugnuo pa te poneo žar?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Верујем да друговима атеистима са форума, никад није било досадније на ЖРУ, него сада, када је половина порука везана за пост.

То је чак бесмисленије за њих него дискусија о Богу.

 

Од риже и сојиних комадића, преко духовних тема са преподобног Светосавља, до Литургијског сабрања и причешћивања.

 

Тако би некако изгледало путовање незрелог интернет ревнитеља са ЖРУ у време поста.

 

Ништа јеретички текстови (осим Исакових), ништа слике лепих тета (осим Монике), ништа лоше помисли (осим на попа који те саблажњава својим џипом)...

 

Не знам колико је битно да се подвизавамо тиховањем, умилењем у мислима, покоравањем...

Више се ложим на рад, ред и дисциплину, и пуно смеха, како у посту, тако и ван поста. Оно спуштање главе и "сестро-брате" фазони су ми увек код младих људи деловали као лажа. Још кад видим младић да негује неку поповску браду, а девојка носи неку про-православну гардерообу и причају између себе ко да су у манастиру а не у кафићу...

 

Исак је исти, и у посту и ван поста, сем што у посту једе здраву клопу и смеје се мало више, да га не би други видели како пости. :)

 

Овом поруком желим да дам подршку свима који су "гуштери" у посту. Значи испоштујте. Ништа оно сув хлеб, црни лук и компот од шљива, него брате хоботнице, лешници, индијски ораси, лигњице, пужеви, пистаћи, Анкл Бен пиринач и тај рад.

 

Што да се замајавате и размишљате како једете нешто што иначе не би, него лепо брате купите укусну здраву храну, која је посна.

 

Мало нека молитвица да се провуче у току дана. Мало смиривање кад вас неко љути и то је. Супер је.

Прочитате узгред рецимо мало старца Тадеја, па се наложите и опростите свима и још сте у фазону да волите цео свет.

Дођете на ЖРУ форум, и онда кад видите постове ликова који вам баш и нису готивни, ви осетите толику количину љубави и разумевања ка истима, да вам крену и сузе.

 

Кад дође до тога да вам се осмех не скида са лица, а у срцу стално куца Исусова молитва, тада нормално дође крај посту, опет се посвађамо са кумом, дивљамо по текмама, ждеремо прасиће и гледамо порниће. Па до следећег поста.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам рекао да је он написао, него да сам чуо, а и није циљ те реченице владика Атанасије. Физички као што је био тада, не.

 

Човјече,Владику Атанасија када поменеш прво устани,...еј мој хришћанине,јади те не знали,а онда пиши своје глупости,ти си негдје чуо,еј јадниче,а да ли си чуо његове свјетске академске радове,дјела призната,највећи теолог свијета,јашта,да нећеш ти можда да сједиш са Зизјуласом,Гондикакисом,Јанарасом,итд.и да радиш на теолошким питањима,еј буди Бог с нама,поједини народе како имате и храбрости да лупате,ајд што не знате,а како вам и ови теолози и администратори то дозволе.

У шта се претвара овај сајт,куд иде?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

petarpan, on 28 Nov 2012 - 13:59, said:

владика Атанасије Јефтић од Васкрса до Вазнесења не пости пошто је све време Христос био ту, можда је истина, а можда и није ( мислећи на владику и мрс ), али има логике у томе.

 

mislim da je vladika Grigorije to rekao ili "glasno razmisljao'' u nekoj tv emsiji, nikakav kanon nije!

 

 

p.s. nesto ovi citati ne funkcionisu admine?

 

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

mislim da je vladika Grigorije to rekao ili "glasno razmisljao'' u nekoj tv emsiji, nikakav kanon nije!

 

 

p.s. nesto ovi citati ne funkcionisu admine?

 

Ма људи пустите се ћорава посла,то нема везе ни с чим,једно је мислио сам,друго рекао сам,пазите људи,није то мала ствар и то су велики свети људи,велики учитељи и дивни хришћани,немојте...шта вам је има ли шта боље у вези те теме да поставите.

То су велике неистине и лажи,ви немате појма о тим људима и када говорите само можете устати кад им име изговарате,ако сте људи и хришћани.Пост је и постите умом,мислима,ријечима и дјелима,пустите празнословље и стомак.

 

ESS_PasteBitmap010620.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa Brate, liturgijsko slavlje - Liturgija (nedeljom),

ustanova započeta na Večeri Gospodnjoj, a  kroz Vaskrs i Vaznesenje dovršena na dan silaska (poslanja ili naitija) Svetog Duha na Crkvu (Apostole).

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

да ли се стварно Бадњи дан пости на води? то нисам знао. чак и ако је недеља?

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

чак и ако је недеља?

 

 

Razumite da u nedeljni dan i bilo koji drugi dan kada se služi Liturgija (liturgijsko slavlje),

 

ne mora da se posti na vodi: Mogu li svatovi postiti kada je zaručnik s njima? - reč je Gospodova.

 

I ako tražite pravila - upravo po pravilu Svete Crkve  ne samo da ne mora, nego i ne sme:

 

Kanon 66. Svetih Apostolski:

"Bude li se zatekao neki klirik  da posti u Dan Gospodnji (nedelju), ili u subotu, osim jedne jedine (Velike Subote),

takav neka bude svrgnut, a ako je laik (narod Hristov), neka bude odlučen od Crkve.

"Ovo apostolsko pravilo ponavljaju i sledeći pravoslavni sabori:16. kanon IV Vaseljenskog Sabora,

13. i 55. kanoni VI  Vaseljenskog Sabora, 14. kanon Anikrskog, 18. i 21. kanoni Gangrijskog, 29., 49. i 51. kanoni Laodikijskog.

Pošto Crkva propisuje pravilo - Post (tj. bez ulja) je zabranjen svake subote i nedelje,

makar to bilo i tokom Časnog posta (izuzev jedne subote - Veliku Subotu)", Sveti Gerasim Jordanski je ustanovio da svi monasi mogu postiti 5 dana, a sledeca dva dana doci na liturgijsko slavlje i trpezu, čak i u vreme Časnog posta.

Trulski sabor svojim 13. i   55. kanonom ponavlja  pravilo koje navodi još Sv. Epifanije u spisu - Panarion,d

- ne posti se tokom Pedesetnice. Dalje, isti Vaseljenski sabor osudjuje praksu papomislećih Latina koji poste  subotom.

,,Dobar je post, ali dobro neka biva na dobar nacin. Ako neko posteći prestupa ustanove Apostolske i Otačke,

neka čuje: da dobro nije dobro kada ne biva na dobar način."

Medjutim, po učenju istih Svetih Otaca, iskustva Crkve i Vaseljenskih sabora, moguće je po blagoslovu Svete Crkve,

ako je u pitanju lični zavet (a pod uslovom da taj zavet nije rodjen iz prelesti) neko može postiti na vodi  neprekidno i duže od pet dana  (dakle i u subotu, čak i nedeljom), ali se to ranije retko dozvoljavalo onima koji nisu bili u monaškom postrigu!

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

да ли се стварно Бадњи дан пости на води?

Po pravilu ne mora  za Badnji dan i veče da se posti na vodi:

http://www.hramvaskrsenjapg.org/Picture/Kalendar/01_png.gif

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Човјече да ли си ти нормалан шта то пишеш,читате ли ви администратори ово,па зар ти који си се тек родио да пишеш такво нешто,срам да те буде,боље ти је покриј се својим глупостима и док нешто не научиш ћути и учи,човјече,еј моји Срби понеки...буди Бог с нама!

 

Ти изгледа да имаш великих проблема са собом, када овако пишеш. а за твој други пост да су то свети људи, нисам знао да си постао и сабор цркве па да објављујеш светитеље...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Требали сте да прочитате цео мој пост па да судите. А за овај ваш пост немам речи, ипак не приличи једној жени.

 

Нисам жена,јесам биће.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...