Jump to content

свештеник Љуба Милошевић (сајт Светосавље) о екуменизму Епископа Григорија

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ali zasto bi bio za kritiku sa pastirske strane, ako u njemu nema niceg sablaznjivog? A sablazan su kod ovih koji pitaju izazvale svecane slubene odezde.

 

Нису за саблазан увек криви они који саблажњавају. И Христос је многе саблазнио па су отишли од Њега. Саблажњивост је одлика слабости. Што смо у вери слабији то смо склонији саблажњавању. Наравно, о томе морају водити рачуна пастири Цркве. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, заиста незгодно, али камо среће да је само то главни и једини проблем и да се све завршава на благодарењу пре и после јела. Мало ти је баналан коментар. 

Jeste ,najveći je problem da se prasići ne olade :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како можеш рећи да примат у Цркви није потребан ако сам ти показао да Црква експлицитно тврди да је потребан?

 

Gde si mi pokazao? U Ravenskom dokumentu? Pa nije valjda taj dokument toliko dubok da je prevazisao citavu pravoslavnu eklisiologiju?

 

Примат изображава постојање Свете Тројице

 

Kako izobrazava?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда је проблем међу нама то што сматрамо да је примат непотребан у Цркви. Чуди ме колико труда неки улажу у детаље око ''критичних'' догађаја, а нигде говора о суштинским питањима наше вере.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Унутар Цркве НЕ ПОСТОЈИ општење, молитва а да она није евхаристијски утемељена.

 

А шта каже озлоглашени о.Љуба на првој страници ове дискусије:
"Пазимо, свака богослужбена молитва садржи своју евхаристичност, сваки молебан, сваки парастос, свако јелеосвећење,свака панагија, свака српска слава...;  сви ови чинови такозваног "молитвословља" никако не могу да се приме ван појма Евхаристије, јер би у противном попримиле облик хришћанског ритуализма који се не би ни у чему разликовао од других ритуала, па и оних нехришћанских."

Управо си потврдио о.Љубу....  138999

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koju Crkvu je ustanovio sam Isus Hristos?Koja crkva je posle raskola ostala autenticna Crkva Zivoga Boga koju On sam drzi u ruci? Jesu sve Hriscanske Crkve one KOJU je sam Isus Hristos stvorio? Koja je nama zajednica bitna?Kako treba da izgleda dijalog? U kom pravcu Pravoslavni treba da zajednicare sa drugim Hriscanskim Crkvama? Prastajte!

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта каже озлоглашени о.Љуба на првој страници ове дискусије:

"Пазимо, свака богослужбена молитва садржи своју евхаристичност, сваки молебан, сваки парастос, свако јелеосвећење,свака панагија, свака српска слава...;  сви ови чинови такозваног "молитвословља" никако не могу да се приме ван појма Евхаристије, јер би у противном попримиле облик хришћанског ритуализма који се не би ни у чему разликовао од других ритуала, па и оних нехришћанских."

Управо си потврдио о.Љубу....  138999

Za one koji u toj evharistiji učestvuju,šta katolici imaju s tim?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта каже озлоглашени о.Љуба на првој страници ове дискусије:

"Пазимо, свака богослужбена молитва садржи своју евхаристичност, сваки молебан, сваки парастос, свако јелеосвећење,свака панагија, свака српска слава...;  сви ови чинови такозваног "молитвословља" никако не могу да се приме ван појма Евхаристије, јер би у противном попримиле облик хришћанског ритуализма који се не би ни у чему разликовао од других ритуала, па и оних нехришћанских."

Управо си потврдио о.Љубу....  138999

 

У питању је Шмеман, ког је цитирао о Љуба :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To sto si sad rekao ne znaci da je vladika nepogresiv valjda? Niko razuman ne bi porekao sve dobro sto je ucinio, ali ne vidim zasto bi bilo zabranjeno da se razgovara o njemu, i kakve veze ima ovo sto kazes sa ovim o cemu pricamo, a jos manje vidim zasto se mnogi ovde tako brecaju, kao da im je neko dirnuo idola.

 

Najsmesnije je to sto bi sam vladika, bez ikakve sumnje, sasvim mirno i ljudski razgovarao o svemu ovome, bez ikakve ljutnje...

 

Што би рекао најбољи српски политичар Срећко Шојић: "Па то сам и казо!"

 

Рекао сам само да нисам моћан тражити теолошке грешке у његовом поступку, али ми овамо, са друге стране Дрине морамо комуницирати са људима друге вјере. То сам хтио рећи, разговарати а не хватати се за вратове.

Ја толико, а ви наставите разговор. Поздрав свима добре воље!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како би изгледало рецимо да се поп и хоџа састану и помоле за мир у неком селу на Косову?Нит би хоџа прешо у православље, нит би поп променио веру?

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@obi-wan,

Донели смо осуду пре Сабора? Ми се бринемо овде о нечему што се десило по Промислу. Коме онда лупамо шамаре?

 

Malo se vrati i procitaj temu, ako vec zelis da ucestvujes, sve se lepo vidi.

 

Prvo - niko nije doneo nikakvu osudu, niti sta blizu toga. Razgovaramo.

Drugo, nikome, daleko bilo, ne lupamo nikakve samare.

Trece, ovo o Promislu cu da zazmurim, jer je veoma daleko od pravoslavne Crkvenosti.

 

U Crkvi nikad nije postojalo nesto sto je tabu, naprotiv - ziv razgovor se uvek o svemu trazio i vodio, i to je veoma vazno i ljudski.

Nekad se to cinilo na pijacama i trgovima, a danas imamo internet.

 

Eto, tako smo dosli do ove stranice...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па није. Ако се молио за јединство, логично је да подразумева да није у јединству са римокатолицима, да нисмо једна Црква. Уколико је мислио другачије онда има проблема и са логиком и са еклисиологијом и свакако га треба изгрдити.

 

Dobro, ako podrazumeva, onda to treba i na postupcima da se vidi...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта каже озлоглашени о.Љуба на првој страници ове дискусије:

"Пазимо, свака богослужбена молитва садржи своју евхаристичност, сваки молебан, сваки парастос, свако јелеосвећење,свака панагија, свака српска слава...;  сви ови чинови такозваног "молитвословља" никако не могу да се приме ван појма Евхаристије, јер би у противном попримиле облик хришћанског ритуализма који се не би ни у чему разликовао од других ритуала, па и оних нехришћанских."

Управо си потврдио о.Љубу....  138999

Па то сам му и ја рекао, али он или није видео тај коментар, ил се прави Тоша.

"Наситио сам се преслатких причешћа Раја и старао сам се да се не погордим. Напио сам се прегорких вода пакла, али сам се старао да се не утопим у безнађу." Јефрем Катунакијски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што би рекао најбољи српски политичар Срећко Шојић: "Па то сам и казо!"

 

Рекао сам само да нисам моћан тражити теолошке грешке у његовом поступку, али ми овамо, са друге стране Дрине морамо комуницирати са људима друге вјере. То сам хтио рећи, разговарати а не хватати се за вратове.

Ја толико, а ви наставите разговор. Поздрав свима добре воље!

 

А да ли вам је неопходан и молитвени разговор?

 

Ми, странка Антиекумениста1 форума ЖРУ, чији сам ја једини члан, и доживотни председник, подржавамо сваки разговор са римокатолицима.

 

пс. странка не прима нове чланове, да не би могли да смене доживотног председника :)

 

пс.2 разговор и молитва су две ствари

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ми овамо, са друге стране Дрине морамо комуницирати са људима друге вјере. То сам хтио рећи, разговарати а не хватати се за вратове

 

Nista tu nema sporno u komuniciranju, nego u ovom sto pricamo sve vreme.

 

A ti nisi ni trebao da se ukljucujes u temu ako te bogoslovski razgovor ne zanima.

Ovako se vidi da si samo hteo da nas povuces za usi, jer nismo dobri.

 

Dakle, ne brini - niko ne napada vl. Grigorija, nema potrebe da skacete u gard...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...