Jump to content

(Не)испуњена молитва - Бог није дух из „Аладинове лампе“ за наше себичне жеље


Препоручена порука

Сви смо криви за све. Ово је чувена мисао старца Зосиме из Карамазова.

 

Трудио сам се да разумем ту мисао и повремено сам осећао њену величину и истинитост. Међутим, данас сам осетио конкретну одговорност за туђу несрећу.

 

Наиме, малочас сам сазнао да се мој комшија обесио. Познавао сам га, јављали смо се једно другом у пролазу али у задње време нешто се чудно десило.

 

Једном ми овај човек није одговорио на поздрав кад смо се срели на улици. То је пробудило у мени гордост, тако да сам га после тога неколико пута потпуно игнорисао.

 

Сада чујем да се њему много тога лоше дешавало. И уместо да будем од помоћи, био сам само на саблазан.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 92
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Можда си крив због моје гордости која је крива - у било којој мери - за његову смрт.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда си крив због моје гордости која је крива - у било којој мери - за његову смрт.

 

Ne znam, ali kad je komšo pravio dijete nije me zvao

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Oglo,

 

Не разумем шта то значи.

 

Ништа ја не желим да апсолутизујем нити објашњавам шта је ту стварност. Само желим да кажем шта ми се десило и да поменем ту чувену мисао.

 

Али ако ћемо конкретно, зашто не би било мохуће да смо сви криви за све? У некој мери - макар она била и екстремно минимална - сви можемо бити криви за све.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Milan Nikolic,

 

Milane znači to,

da kad je muka đe si Đuka, a kad... je li Đuku ne zovete

svi smo odgovorni za sve i niko ni za šta!

odgovoran si prema sebi, samim tim i prema drugima,

ali pošto ne odlučujemo šta će se desiti nijesmo odgovorni

 

Samo za napomenu:

uzmite breme lako,

jer od silnog zapadnjačenja, počećemo pred Božićne praznike da padamo u depresije i da imamo krize indetiteta

To je samo otpor Ega Milane, ne daj se brate!

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Milan Nikolic,

 

Stresan je to događaj, kada se ubije neko koga poznajemo. Uvek se pitamo da li smo mogli nešto da učinimo...  

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сетио сам се једног објашњења из једне научно популарне књиге. Писац је хтео да објасни како је једна кап воде могла да утиче на једну огромну стену.

 

Наиме, када таква стена стоји на ивици провалије, онда једна кап воде може да има кључни утицај на ту стену. Кап воде може да зада такво дејство да стена буде покренута и да се деси много велика реакција.

 

Не бих да улазим у детаље шта би ко могао да буде одговоран. Али свако може - чак и несвесно - да учествује у дејству неке лоше ствари.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не бих да улазим у детаље шта би ко могао да буде одговоран. Али свако може - чак и несвесно - да учествује у дејству неке лоше ствари.

 

zašto loše, zašto ne dobre

primjer je dat radi toga da bi shvatili kako sa malo svakoga dana možemo napraviti velike rezultate

 

ne razumijem to izazivanje osjećaja krivice?? 

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

zašto loše, zašto ne dobre

primjer je dat radi toga da bi shvatili kako sa malo svakoga dana možemo napraviti velike rezultate

 

ne razumijem to izazivanje osjećaja krivice?? 

 

Разумем да не осећамо кривицу за нешто чега нисмо свесни. Овде себе сматрам - у некој мери - одговорним јер знам како сам поступио према том комшији - показао сам своју крајњу гордост и немарност.

 

На пример, да сам тада рекао комшији нешто позитивно, да сам покренио неку причу како бисмо превазишли ту неслогу која је настала међу нама, постоји вероватноћа да се комшија не би убио. А ја сам - и то добро знам - поступио само као змија.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма браћа и сестре се брину да ти себе не кривиш за нешто што је очигледно трагедија изван твоје контроле...

 

Ја разумем о чему причаш у ширем контексту. Човек стварно на неки начин може да осети ту одговорност за цео свет.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Našo je on sebi hiljadu razloga zašto da se ubije, i čvrsto verujem da ti nisi bio među tim razlozima.

 

Управо овде мислим да је супротно. Можда је комшија имао и мене у мислима, макар на блиц - само онај поглед и игнорисање као да не постоји.

 

Мени је криво што сам тако поступио. Зашто сам морао да ,,истерам своје'' и можда будем међу узроцима његовог самоубиства - ето, макар као делић, макар толико мали али га има.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam da li sam na dobrom tragu,a ali ja to ovako razumijevam. Ti naravno nisi (direktno) odgovoran za smrt svog komšije, niti to možeš biti, jer svako ima slobodu i njoj pripadajuću odgovornost. Ali, kao što si ti odgovoran za to što se njemu desilo (na jedan indirektan način) - i ja sam, kao i svako od nas,utoliko što se nismo više trudili da se približimo Hristu i da uznosimo molitve za cio svijet. U tom slučaju možda bi i njegova sudbina bila drugačija. U krajnjoj liniji svi smo pozvani da budemo carsko sveštenstvo i da Gospodu uznosimo i privodimo cjelokupnu tvorevinu, te i imamo odgovornost za to.

Ja to tako razumijevam. Nadam se da ne promašujem previše. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...