Jump to content

Житије светог Нектарија Егинског и Његова чуда и поуке

Оцени ову тему


Милан

Препоручена порука

Зилот не по разуму моли се Богу да баци са небеса огањ и спали све који не прихватају његова начела и уверења.

 

Kad ne baca Bog, bacice on sam lol :D

 

1001916_10200376331354362_576169289_n.jp

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Колико сам већ на овом форуму, гњавим са досадним темама из историје, а заборавио сам рећи да је прошле године ваљевска црква Покрова Пресвете Богородице на поклон од старца Нектарија Виталиса из Грчке добила велику икону светог Нектарија Егинског! У Ваљеву се гради црква посвећена светом Нектарију Егинском, а освећењу ће присуствовати старац Нектарије Виталис. То би требало да буде (ако се не варам) прва црква у Србији посвећена светом Нектарију Егинском. У цркви ће се чувати део моштију светог Нектарија Егинског. Све би то требало да се заврши до краја зиме, тако је данас рекао епископ Милутин после Литургије! :)

 

:slavaaa:

''Бог је Истина. Зато наша уста не смеју говорити лаж. Ми морамо живети у Истини и за Истину и кроз Истину.''

Димитрије Љотић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

550788_481846761840026_674390905_n.jpg

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

‘’Zar je moguće da u ovom našem grešnom i strastoljubivom veku, ponovo nebo siđe na zemlju i zemlja rodi takav miomirni cvet?’’
Sveti Nektarije Eginski, svetac i čudotvorac još za svoga života, bio je veliki blagoslov za pravoslavnu crkvu, a opet od nje same progonjen, međutim po milosti Božijoj, krotko pretrpevši svako poniženje i iskušenje isti oni koji ga osudiše, kasnije ga proglasiše i svecem.
Nedavno je o ovom grčkom svecu, želeći da sa njegovim čudima, kojih je zaista puno, upozna i srbski verni narod, prota Nenad Andrić uz blagoslov Eparhije valjevske priredio knjigu „Svetlopis o Svetom Nektariju Eginskom, mitropolitu pentapoljskom“.
Ovo kratko izdanje, u kom je opisan svečev život i čuda koja i dalje čini sto godina nakon upokojenja, je pravi raj za dušu. Narodu koji više niti se nada, niti veruje, pogled na ovog kroktog starca nad kim su se do same smrti ređale nepravde i oko njega kružile klevete i način na koji je on sve to podnosio, treba da unesu tračak svetla i volje u zalutale duše.
O tome kako je i zašto priredio knjigu posvećenu životu i čudima svetog Nektarija, prota Nenad kaže:
„ O Svetom Nektariju skoro da ništa nisam znao do 2007. godine.Samo da je Svetitelj novijeg datuma u odnosu na drevne Svetitelje i da je Grčkog porekla. Međutim uoči Ivanjdana te godine došao sam u manastir Ćelije da se poklonim grobu Svetog Ave Justina.Ušavši u Ćelijski hram zatekao sam sledeći prizor: ispred ikone Presvete Bogorodice Androske u invalidskim kolicima sedeo je mlad čovek, a pored njega dežurna monahinja i mladić koji je pridržavao kolica. Monahinja mi je rekla: oče Nešo dođi da upoznaš našeg brata Miodraga. Pružio sam ruku ka čoveku koji nije bio u stanju da se rukuje, imao je rak kostiju, duboka metastaza,otpušten iz bolnice kao neizlečiv slučaj…
Čuo je za Svetog Nektarija da isceljuje od raka i da delić njegovih moštiju nalaze se u Ćelijama i došao je sa kumom da moli Svetitelja da ga izleči.Tako je i bilo za 6 meseci bez intervencije lekara ustao je iz kolica, rak je nestao. On sada živi i radi u Novom Sadu zove se Miodrag Bukvić. Videvši sve ovo kao svedok Božijeg dela i Svetog Nektarija dužnost mi je da dela Božija slavna objavljujem. Prvo sam to pisao na listićima koje sam delio, a zatim se moja duša vezala za Svetog Nektarija. Kada sam pročitao njegovo žitije od Svetog Ave Justina, da bi lično počeo da pribegavam zastupništvu ovog milog Ugodnika Božijeg i još se nagledao čuda koja traju.“
To je samo jedno od mnoštva čuda koje se pripisuju ovom čudotvornom svecu. U Kramizi kod Atine, imenjak svetog Nektarija Eginskog, Arhimandrit Nektarije Vitalih je živi svedok milosti Božije i ovog sveca, koji ga je još u mladosti spasao sigurne smrti i na zaprepašnjeće svih doktora izlečio od raka na plućima od čega je bolovao.
„Upoznao sam i zavoleo prijatelja Svetog Nektarija Eginskog vremešnog Arhimandrita Nektarija Vitalisa koga je Sveti Nektarije Eginski iscelio od raka pluća 1980. godine tako što mu se javio došavši sa Božijeg Neba, razgovarao sa njim i blagoslovio ga. Starac i danas služi u svojoj devetoj deceniji i mnoga se čuda dešavaju na njegove molitve…Mnogi dobijaju decu, isceljenja od teških bolesti, đavoimanosti…Tako da Gospod kroz oba Nektarija pomaže deci Svojoj u ove dane…To mi je sve dalo povoda da priredim ovu skromnu knjigu o Velikim Slugama Božijim da što više ljudi ide u sretanje Hristu kroz dela koja Gospod čini kroz Sv. Nektarija Eginskog koja su vidljiva, opipljiva, vrh vrhova a mogu da ih posvedoče i verujući i neverujući.To je istinsko prisustvo Boga u svetu, ne u pisanijama već u našim životima.“
Ni na jednom od pokloničkih putovanja koja se organizuju svake godine nije izostajalo čuda svetog Nektarija. I ovog proleća od 12. Do 16. aprila u organizaciji manastira Jovanje planira se put na pokloničko putovanje za Eginu kod Svetog Nektarija gde su njegove mošti Čudotvorne i kod starca Nektarija Vitalisa na molitve u Kamrizu kod Atine.
„Monahinje sa Egine kažu da je Sveti Nektarije u nekoliko snoviđenja poručio da u njegov manastir nemože doći niko koga on nije pozvao da ga vidi i da mu pomogne. Znači na nama je da poželimo da odemo i Sveti će učiniti po veri našoj i darivati nam pomoć od Boga.“

 

http://www.vesti.rs

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pomoć u oporavku i izlečenju od teške bolesti poznata književnica Isidora Bjelica potražila je na hodočašću kroz grčko ostrvo Eginu koje joj je pomoglo da nađe duhovni mir i ojača svoju veru da će pobediti kancer.

 

- Otac Gerasim rekao mi je da treba da odem na Eginu, ostrvo Nektarija Eginskog, sveca koji je izlečio ogroman broj ljudi od raka. Božja promisao odvela me je do sveštenika Nenada Andrića koji mi je dao savete kuda sve treba da idem i koga da posetim. Zahvaljujući njemu, srela sam i jednog starca u Kamarizi koga je svetac izlečio - započinje priču književnica...

 

- Ovo moje putovanje bilo je, pre svega, hodočašće. Na Eginu dolazi na stotine izlečenih ljudi koji na taj način žele da zahvale svecu što su ponovo zdravi. Nikada u životu nisam bila srećna toliko kao tokom tih šest dana. Obišla sam ceo svet, ali nikada nisam osetila takvu radost, mirise, lepotu i mir. Ujutru i posle podne odlazili smo na plaže, dosta smo šetali i obilazili ostrvo, a uveče smo išli da jedemo svežu ribu. Ja sam tamo pisala knjigu i bila srećna što provodim vreme sa svojom Vilom - opisuje Isidora i ističe da će kao uspomenu iz Grčke poneti zaštitu Svetog Nektarija, njegovo čudotvorno ulje i milost koju je tamo osetila.

 

story.rs

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико сам већ на овом форуму, гњавим са досадним темама из историје, а заборавио сам рећи да је прошле године ваљевска црква Покрова Пресвете Богородице на поклон од старца Нектарија Виталиса из Грчке добила велику икону светог Нектарија Егинског! У Ваљеву се гради црква посвећена светом Нектарију Егинском, а освећењу ће присуствовати старац Нектарије Виталис. То би требало да буде (ако се не варам) прва црква у Србији посвећена светом Нектарију Егинском. У цркви ће се чувати део моштију светог Нектарија Егинског. Све би то требало да се заврши до краја зиме, тако је данас рекао епископ Милутин после Литургије! :):slavaaa:

 

:slavaaa: и теби хвала што се обрадовах

Ваистину Воскресе !!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

из писама св.Нектарија....

 

"О заповестима Старца Пахомија, сматрам да оне важе за нас. Благодарио сам страцу Пахомију за писма која је послао и због његовог старања о мени, пошто сам неутврђен у духовном знању, како сам и раније говорио и како сам исповедио. Онако како сам чуо, тако сам вам и послао његове савете, што самтрам да је била моја обавеза. Говорим вам, са свим мојим незнањем

које сам исповедио оцу Пахомију, да оно што сте примили у његовим писмима треба да држите као ктиторски типик, а оно што вам ја пишем као савет. О осталом ћу вам говорити када вас видим. Ти, преподобна Ксенијо, можеш да мало смањиш молитву на бројаницама".

 

"Ако неко има каквх проблема нака ми слободно пише. Ако вам је хладно, пишите
вам да пошаљем нешто мало од онога што имам. Послаћу вам и животне намирнице"
(Писмо, 10).

 

"Жао ми је због Касијанине расе. Како није пазила на дужину?" (Писмо 26, стр. 82).
"Послало сам вам два висока свећњака и десет лампица, све очишћено. Такође вам
шаљем и једну кутију кафе и другу пуну шећера, да то имате као малу утеху" (Писмо
16, стр. 65).

 

"Сетих се ових одређења монаштва: Прво: самоосуђивање. На овај начин се одсеца
сопствена воља и долази се до потчињавања ( = послушности). Друго: стрпљење и
смирење и оно што следује из ових врлина. И треће: пажња и расуђивање" (Писмо 75,
стр. 160).

 

"... дужност је монаха да непрестано тражи Лице Божије и да буде жедан Њега и да
има љубави према Њему и да се од Њега непрестано подучава. Потребно је да монах
само ово има у своме срцу као жртву и свети принос, чист и савршен у љубави. Он
истински живи не себи него Господу, а Господ га мистично посећује и мистично се
открива очима његове душе, као што благодаћу Христовом прима предукус будућег
гледања Лица Господњег" (Писмо 44, стр. 118).

 

"Тражите свагда Господа али у срцима вашим а не изван њега, а када Га нађете,
чувајте Га са страхом и дрхтањем, као што то чине Херувими и Серафими, јер је срце
ваше постало престо Божји. Али да бисте нашли Господа, смирите се до крајности
пред Њим, јер се Господ не даје онима који су уздигнутог срца, а љуби и посећује оне
који су смирени у срцу, како је и сам рекао: "погледаћу, али на оне који су смирени и
мирни и који држе реч моју" (Писмо 39, стр. 98).

 

"Лукави је у тебе ставио мржњу према твојој сестри Ксенији, према твојој сетри и
мајци, да би тако уништио твоје добо насторјење према њој и да би га преобратио
у мржњу. Схвати да је твоје срце у дубини одбацило љубав и доброту Ксенијину,
јер жаво жели да те погуби тако што ћеш осуђивати Ксенију. А жалост коју осећаш
јесте последица тога што ти имаш добро срце које жели да одбаци ту страну ( = ину)
мржњу и тај страни осећај, али не успевајући у томе тугује. Он /ђаво/ ствара сву
несрећу стања у коме се налазиш. Он то чини да би уништио сву твоју радост и љубав
и да би помутио наш мир. Али имај храбрости и не губи наду, јер је Бог са нама. Бог
не жели ничију пропаст и погибељ. Потребно је, међутим, да знаш да је неопходно
да се и ти потрудиш, јер си преварена помислима и остављањем ( = занемаривањем)
молитве. Не треба да допустиш помислима да овладају тобом, нити треба да
дозволиш да се у твом срцу јави антипатија. Од срца се молим за тебе. (Писмо 31, стр.
88-89).

 

"Саветујем ти да се не предајеш великим жалостима, јер то у многоме растужује
срца сестара. Твоја награда биће велика, ако своје сетсринство будеш мудро водила.
Ово ти саветујем јер и ја то има као начело свога живота. Желим да то и ученице
имају за своје начело. Када твоје срце уздрхти за сваку сестру, и када оне од тебе
приме добар духовни савет, тада можеш бити сигурна да си пронашла Бога, ако су за
то потребе дуге молитве и велики пост.
Знај да је твој положај, положај духовне мајке... Као старешина манастира, живи
не за себе него за своје сестринство, а живећи за своје сетсринство живећеш за Бога.
Нека Бог прихвати оваква твој живот ако какву жртву.
Изгледа да ти ово пишем неким тајанственим гласом који је покренуо моју
руку, јер сам ја желео да ти напишем само неколико речи, а ети исписах четири
стране" (Писмо 99, стр. 193).

 

"Да Дух није покренуо ум мј, било би прекасно и немогуће да вам било шта
напишем и неби ни имао шта да вам пишем" (Писмо 10, стр. 50).

 

"Задобијте љубав. Саврешена љубав доноси савршенство вере и наде. Свагда
иштите од Бога љубав, и тако ћете задобити пуноћу осталих добара и врлина. Љубите
да бисте били љубљени. Примите љубав да бисте љубављу просијали. Дајте Богу сво
своје срце, да бисте остали у љубави, а остајући у љубави Божијој и Бог остаје у вама"
(Писмо 116, стр. 224).

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

продукција Епархија Ваљевска

 

post-6479-0-70452000-1381266275_thumb.jp

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

moj omiljeni svetitelj..... :0442_feel: :0442_feel: :0442_feel:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

moj omiljeni svetitelj..... :0442_feel: :0442_feel: :0442_feel:

 нисам знао да постоје и омељени светитељи  :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...