Jump to content

Док нам земља гори, људи се исмејавају и ругају Епископу

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

Мени конструкција да је епископ позвао на молебан знајући за прогнозу изгледа смешно. Она може неким, нецрквеним људима да изгледа озбиљно, али мени изгледа смешно. Свако ко је редован на Литургији (а такви су дошли и на молебан) зна добро да се Црква на СВАКОЈ Литургији "моли за кишу", односно за "благорсатворење ваздуха" и "изобиље плодова земаљских". Молебан дође као појачавање литургијских молитви, у некој посебној околности. А Литургија се служи редовно, најмање једном седмично, па самим тим редовно бивају и молитве за "благорастворење ваздуха" (са или без метеоролошке прогнозе).

Дакле, ради се о најобичнијој конструкцији неупућених (можда и злонамерних) у литургијски живот Цркве.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 306
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

То са прогнозом и временом је потпуно небитно. Зар заиста мислите да је молитва за нас некаква "враџбина"? Зар такав утисак одајемо? Јес да имам крив нос и дугачку косу, ал не би реко да личим на индијанца... :)

Bez namere da uvredim (bilo tebe, bilo indijanca)... ali zaista ne razumem sustinsku razliku izmedju tvoje molitve za kisu i indijanceve molitve za kisu... osim sto vi verovatno imate bolje teologe...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bez namere da uvredim (bilo tebe, bilo indijanca)... ali zaista ne razumem sustinsku razliku izmedju tvoje molitve za kisu i indijanceve molitve za kisu... osim sto vi verovatno imate bolje teologe...

Не вређаш, зашто би. Не мора да буде велике разлике. И Индијанац и православац сведоче везу Бога и човека, везу Бога и света, уздање у Бога, зависност овосветског од трансцедентног. Разлика је, свакако, у "разумевању" Бога (Света Тројица, Маниту или нешто треће).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени конструкција да је епископ позвао на молебан знајући за прогнозу изгледа смешно.

Nazalost, smesno je i da zove na moleban za kisu, a da ne zna za prognozu.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nazalost, smesno je i da zove na moleban za kisu, a da ne zna za prognozu.

Човек се подвизава. Не гледа ТВ, не чита новине, не слуша радио. Монах. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Александар Милојков, to je u redu, ali upucuje javni poziv ljudima kojima su meteoroloske prognoze (javno) dostupne. Ako vec zove ljude da se mole za kisu, mogao je da se raspita, da li je ko slusao prognozu, da li je ko cuo kako ce vreme da bude narednih dana... Ovako je sasvim ocekivano da ce da bude zezanja na tu temu (ili zluradosti cak, u zavisnosti od sklonosti i sposobnosti).

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Malo kasnim na temu... ali... mislim da akcenat uopste nije u tome sto je Episkop pozvao ljude da se pomole za kisu, vec zato sto ih je pozvao da to ucine na dan kada su metereolozi rekli da ce pasti kisa, i to u vecernjim satima. To i pojedinim vernicima sa kojima sam razgovarao lici na prilicno jeftinu podvalu. Naravno, moguce je da Episkop nije to tempirao znajuci za vremensku prognozu, ali jasno je zasto je prica zanimljiva...

Позвао их је у недељу, на дан када се верници иначе сакупљају у својим црквама, па да само дођу у мало већем броју него иначе и да се помоле за кишу :) Разлози практичности, да не долазе пар пута.

И није фрка у томе што атеисти то не знају, него је фрка у томе што они који то сигурно знају или они који би морали да знају нису ни поменули да се верници иначе скупљају у недељу или да су молебани регуларна пракса. Нити то да се молебани често заказују у недељу, управо из разлога практичности. И дигла се фрка због молитве којом је Епископ звао вернике своје Епархије на молитву, не помињући било кога другога, нити атеисте, нити Б92, нити било кога трећег. Само је позвао вернике на молитву.

Ја стварно не капирам због чега би ту било коме било шта било спорно.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тема се развила на 20'так страна и морам признати да немам вољу да све прочитам тако да и не знам да ли је неко констатовао да је та прогноза практично оманула! Молебан је итекако још увек потребан.

Од кад се врше мерења оваква суша уз комбинацију пролећних мразева није забележена 50 година. Штета ће се итекако осетити и следеће године јер оно мало пољопривредних култура које су преживеле мраз, дотукла је суша. О последицама пожара да и не причамо...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Александар Милојков, to je u redu, ali upucuje javni poziv ljudima kojima su meteoroloske prognoze (javno) dostupne. Ako vec zove ljude da se mole za kisu, mogao je da se raspita, da li je ko slusao prognozu, da li je ko cuo kako ce vreme da bude narednih dana... Ovako je sasvim ocekivano da ce da bude zezanja na tu temu (ili zluradosti cak, u zavisnosti od sklonosti i sposobnosti).

Али потреба за молитвом и њено практиковање, код православних, литургијских хришћана, се не доводи у такву везу. То је ваша конструкција и ваш доживљај. Ја никада не бих посумњао да ме епископ овим молебаном обмањује (да би ми доказао како га Бог чује и испуњава његове молитве) јер знам логику, искуство, значење молитве у Цркви.

Хришћани верују да је киша у право време Божији дар и онда кад се нису молили. Јер, верују Христовим речима да Бог "зна шта је вама потребно и пре молитве ваше". Веза хришћанске молитве и догађаја у свету није веза мађионичарског трика и непосредног ефекта који производи. Молитва је начин живљења. Хришћанима апостол Христов саветује "молите се без престанка". То би било бесмислено када би молитва била некаква магијска формула која у свом интервалу трајања производи жељене ефекте. Не, већ је молитва начин живљења - зато и треба да буде "без престанка".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да би смо прекинули ова нагваждања око прогнозе, ово је био трећи молебан и неће вероватно бити последњи у Ваљеву. Нема везе са прогонозом, већ са пожарима који су угрожавали околину. И није враџбина, јер одржавање молебана не гарантује да ће се "примити".

Антитеисти су полудели када је био овај последњи, јер су метеоролози најавили кишу, а видимо да су то биле само местимичне падавине. Триповали су да ће Црква рећи - "Ето ми смо се помолили и пала је киша". Не будите смешни. Ви сте листопадни, а ми смо зимзелени и такав јефитн адвертајзинг вама припада а не нама.

Призван или не, Бог је увек ту

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako vec zove ljude da se mole za kisu, mogao je da se raspita, da li je ko slusao prognozu, da li je ko cuo kako ce vreme da bude narednih dana..

Дакле, да епископи отказују Свете Литургије недељом, онда када метеоролози за понедељак прогнозирају кишу. Јер оно литургијско мољење за "благорастворење ваздуха" може бити протумачено обмана епископа, који је чуо да ће сутра киша.

Људи, ја само могу да се смејем овоме. :)

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не вређаш, зашто би. Не мора да буде велике разлике. И Индијанац и православац сведоче везу Бога и човека, везу Бога и света, уздање у Бога, зависност овосветског од трансцедентног. Разлика је, свакако, у "разумевању" Бога (Света Тројица, Маниту или нешто треће).

Vas je bog stvorio od prasine, njih je od kukuruza :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Александар Милојков, neka bi to bio samo moj dozivljaj i moja konstrukcija i neka bi svako ko za sebe kaze da je vernik znao logiku, iskustvo, znacenje molitve u Crkvi. Neka bi svima bilo jasno da je pozivao na zivljenje u molitvi bez prestanaka. a ne "да након Свете Литургије заједно упуте молбе за кишу жедној земљи, Свеблагом Господу и пророку Божијем Илији, коме се Срби традиционално моле за време оваквих несрећа." i "да се уједине у молитви и да се на нашу земљу, која страда од суше и безкишних облака, пошаље киша". Poznato je da Srbi tradicionalno ne pripisuju proroku Bojzem Iliji nikakve paganske atribute...

Razumem da odredjene stavove zelis i moras da branis, pogotovu u ovakvim uslovima kad je dospelo i na strane medije kao da je nekakav ljudozderski saman-prevarant u pitanju, ali kad kisa bude sprala prasinu koja se digla, ostace ljudi koji nece jesti grozdje pre Preobrazenja, kojima je Iljija vise Gromovnik nego prorok Bozji, a koji sebe smatraju pravoslavcima i koji se ne pitaju zasto bi se molio narocito za kisu, ako Bog ionako zna sta mi je potrebno, zasto molitvom ne bih vise paznje obratio na umnoazvanje vrlina, a kisom nek se bavi ko god moze da utice na nju?

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...