Jump to content

Da li je sex između supruznika uzvišen čin, ili je to nešto sto činimo zbog slabosti, i ne treba mu pridavati značaja?

Оцени ову тему


Дејан

Препоручена порука

Овај аргумент о. Илије Шугајева је толико климав да га обара сам природни наставак приче: "А онда мачор нађе другу, неоплођену мачку"

Centar ccvige

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уосталом, није поента шта је природно, него шта је хришћански. Јер природно је умрети, а хришћански је живети вечно.

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Duboko porazavajuce je da, osim Valentine, ovde niko i ne razmatra mogucnost i potrebu uzdrzanja od supruznickih odnosa u vreme trudnoce, iako je to ocigledno najnormalnija i najprirodnija varijanta.

mislio sam -šablonski po ovom pitanju- ne u globalu,naravno...
Opet ti kazem - pogresio si...

izvinjavam se što sam čitao ali ako sam pogrešio ispada da ti kad kažeš-Duboko porazavajuce je... bez obzira na to,ti nisi duboko poražen nečim...

ok,ako sam pogrešio-reagovao sam na prvu loptu,izvinjavam se ali imam pravo da mi nije jasno,zar ne...

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

te FORE ...

I nemojte odmah fore "stvar je dogovora", to svi mi dobro znamo, i niko to nije ni moment doveo u pitanje.

a onda

Ako neko ne moze da se suzdrzi od odnosa sa zenom koja ima - realno - izobliceno telo, usmereno na podrzavanje novog zivota kojeg u sebi nosi, onda takav covek ima definitivno jedan, po meni, ogroman problem.

btw da li je neko ovde pričao o neuzdržanju u vreme trudnoće... povremene pauze se podrazumevaju

Slatka, mala, izvrnuta torta.

Jeste stvar dogovora.

Ali sta znaci dogovor u braku? Na sta je on usmeren?

Pa nije sigurno na raskalasnost ("e, mila, sad kad se nas dvoje ovde dogovorimo, i`!, al` ce da bude..."), nego na to da supruznici uzrastaju svescu i savescu u jedan visi nacin postojanja i suzivota, u kome "niti se zene niti udaju, nego su kao andjeli nebeski".

Brak kao tajna eshatologizira i prevazilazi nasu sadasnju prirodu, tome sluzi, a ne da joj prosto povladjuje...

...

P.S.

Da ne bude kakve zabune - u braku podrazumevam redovne odnose supruznika, bez ustezanja, uzdrzanje nije nesto sto je oprecno tome, bas nimalo.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Centar ccvige

a da, govorio je ispovest jednog mladog muskarca koji je morao poslovno da ode neko duze vreme od kuce i da je morao da nadje neku zenu radi sexa "jer je imao potrebe" a zena mu nije bila tu duze vreme... naveo je jedan primer zasto treba kontrolisati svoje nagone a ne one vas...razlozi za apstinenciju

Link to comment
Подели на овим сајтовима

izvinjavam se što sam čitao ali ako sam pogrešio ispada da ti kad kažeš-Duboko porazavajuce je... bez obzira na to,ti nisi duboko poražen nečim...

ok,ako sam pogrešio-reagovao sam na prvu loptu,izvinjavam se ali imam pravo da mi nije jasno,zar ne...

Porazavajuce je jer nigde niko i ne pominje ono sto je - uz stalni dogovor supruznika - prirodno stanje hriscanskog braka, a to je (prema snazi) uzdrzanje.

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pre svega - nema tu nikakvih normativa. Niti ih je Crkva iakd - u tom smislu koji ti sad pominjes - imala.

Opet ponavljam - u pitanju je blagodatno-podviznicko iskustvo Crkve, ne prosto zakon/normativ, nego mnogo vise od toga.

Ako se ikad uortacim sa tobom znam da otvaramo fabriku za strasila jer stancujes coveka od slame kao palacinke. Ima da namlatimo para samo tako.

Lepo si sam rekao:

Duboko porazavajuce je da, osim Valentine, ovde niko i ne razmatra mogucnost i potrebu uzdrzanja od supruznickih odnosa u vreme trudnoce, iako je to ocigledno najnormalnija i najprirodnija varijanta.

https://www.pouke.org/forum/topic/17446-%d1%81%d0%b5%d0%ba%d1%81%d1%83%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b4%d0%bd%d0%be%d1%81%d0%b8-%d1%81%d0%b0-%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%be%d0%bc-%d1%83-%d0%b2%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%b5-%d1%82%d1%80%d1%83%d0%b4%d0%bd%d0%be%d1%9b%d0%b5-%d0%b8%d0%ba%d0%b0%d0%b4/page__view__findpost__p__577845

Dakle kazes da je to normatavi. A sad kazes da uopste nisi to rekao i prebacujes na pricu o podvigu

koju ja uopste nisam doveo u pitanje nego tvoj previse smeli stav da je to najmoralnije a to jeste normativ. I zato

sam te pitao odakle si ga izvukao.

Bar znam da se nista nisi promenio za vreme mog odsustva. :D:drugarstvo:



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сасвим је разумљиво да овај млади теолог,што постави тему,Моци,Аквилијо,Катарина ,Недић и остала форумска клинчурија,сад кад су у пуној снази,бране став о вођењу љубави увек и на сваком месту.... :lol:

Па мислим,ако нећеш сад,кад ћеш...

Уздржање и остало ,долази годинама,кад ти до властите жене буде стало,ко до лањског снега...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

obi, posle ovog poslednjeg posta osećam se kao da me udario voz a onda je mašinovodja izašo i dao mi 100 evra i Gatorade...

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

...............................................

Dakle kazes da je to normatavi. A sad kazes da uopste nisi to rekao i prebacujes na pricu o podvigu

koju ja uopste nisam doveo u pitanje nego tvoj previse smeli stav da je to najmoralnije a to jeste normativ. I zato

sam te pitao odakle si ga izvukao.

Bar znam da se nista nisi promenio za vreme mog odsustva. :D:drugarstvo:

Citas li ti, crni sine, ono sto pise, ili dzast juzing d fors?!

Najmoralniji i najnormalniji su dve nespojivo odvojene stvari...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сасвим је разумљиво да овај млади теолог,што постави тему,Моци,Аквилијо,Катарина ,Недић и остала форумска клинчурија,сад кад су у пуној снази,бране став о вођењу љубави увек и на сваком месту.... :lol:

Па мислим,ако нећеш сад,кад ћеш...

Уздржање и остало ,долази годинама,кад ти до властите жене буде стало,ко до лањског снега...

Netacno. O ovom ces moci da kazes kad dodjes u brakU.

Ko to kaze da nas (malo) starije ostavila zelja za sexom?! A?!

laugh1.gif

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

obi, posle ovog poslednjeg posta osećam se kao da me udario voz a onda je mašinovodja izašo i dao mi 100 evra i Gatorade...

Jel? Sto bre?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сасвим је разумљиво да овај млади теолог,што постави тему,Моци,Аквилијо,Катарина ,Недић и остала форумска клинчурија,сад кад су у пуној снази,бране став о вођењу љубави увек и на сваком месту.... :lol:

Па мислим,ако нећеш сад,кад ћеш...

Уздржање и остало ,долази годинама,кад ти до властите жене буде стало,ко до лањског снега...

klapklap klapklap klapklap ekstra ekstra ekstra greengrin greengrin greengrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inace, post se mucki primakao, cim ste krenuli opet po sexu ovako zustro...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

a da, govorio je ispovest jednog mladog muskarca koji je morao poslovno da ode neko duze vreme od kuce i da je morao da nadje neku zenu radi sexa "jer je imao potrebe" a zena mu nije bila tu duze vreme... naveo je jedan primer zasto treba kontrolisati svoje nagone a ne one vas...razlozi za apstinenciju

Ма све је то у реду, батице, ја само кажем да му конкретан аргумент није на месту. Уздржање није природна ствар, оно је надилажење природе, подвиг.

У том подвигу неки су више, неки ниже. Сви су ту где јесу, труде се или не да се пењу, падају и устају... Ето, то је мој став. Можда је заиста идеал потпуно уздржање у посту и трудноћи (можда и није, заиста не знам, нисам паметан), али то је идеал, а не нужан императив.

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...