Jump to content

Најаве и промоције СПЦ


Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

  • 4 weeks later...

agiosgeorgiosneapoleos.jpg

 

Солун, 16.04.2013.

У петак 19. априла у 17 часова испред храма Светог Георгија у Неаполију (Солун) биће молитвено дочекани део Часног крста и копија иконе Пресвете Богородице Тројеручице из манастира Хиландара.

Игуман Светог манастира Хиландара архимандрит Методије предаће ове светиње Високопреосвећеном митрополиту Неаполиса и Ставрополиса г. Варнави. Том приликом ће бити служен aкатист Пресветој Богородици. Верници ће пред Часним крстом и иконом Тројеручице моћи да се поклоне и напоје благодаћу све до четвртка 24. априла поподне. Богослужења ће се вршити свакодневно од 7:30 до 22 часова.

У наставку доносимо распоред богослужења:

Света митрополија Неаполиса и Ставрополиса

Саборни храм Светог Георгија у Неаполису, Солун

Долазак светиња из Светог манастира Хиландара са Свете Горе

Програм служби

Петак 19. април 2013.

17 - Дочек Часног крста и иконе Богородице Тројеручице (копија) из Светог манастира Хиландара са Свете Горе од стране Високопреосвећеног митрополита Неаполиса и Ставрополиса г. Варнаве.

17:30-19:30 - Акатист Пресветој Богородици.

Субота 20. април 2013.

7:30 – Јутрење – Света литургија – Молитва за упокојене

18 – Вечерње - Акатист Часном крсту

Недеља 21. април 2013.

7:30 - Јутрење – Света литургија

18 – Вечерње – Велико повечерје - Акатист Часноме Крсту

Понедељак, 22. април 2013.

7:30 – Јутрење – Света литургија пређеосвећених дарова - Молитва за оне који уче и студирају

18 – Велико повечерје - Акатист Богородици Тројеручици

Уторак, 23. април 2013.

7:30 – Јутрење – Света литургија пређеосвећених дарова - Моли

тва за оне који раде као и за оне који не могу да нађу посао

18 - Велико повечерје – Акатист Светом Георгију Победоносцу

Среда, 24. април 2013.

7:30 – Јутрење – Света литургија пређеосвећених дарова - Молитва за оне који болују

17 - Велико повечерје - Испраћај Часног крста

http://www.hilandar.org/index.php?option=com_content&task=view&id=481&Itemid=155

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У Нишу ће се, од 3 до 6 јуна ове године одржати 12 по реду симпозијум Међународног научног скупа "Ниш и Византија".

 

Ево сада имате и прилику да на интернету погледате најаву за ту манифестацију, као и да прочитате и преузмете текстове из зборника радова са претходних 11 сесија.

 

"Кликом" на слику можете отворити сајт и погледати и прочитати досадашње радове, као и најаву за предстојеће активности...

 

naisus_zpscba678b6.jpg

 

 

Међународни симпозијум византолога

НИШ И ВИЗАНТИЈА XII

CОNSTANTINE, IN HOC SIGNO VINCES
313 – 2013

У родном граду цара Константина Великог, године 2013. од 3. до 7. јуна одржаће се велики традиционални међународни симпозијум „НИШ И ВИЗАНТИЈА“ као дванаесто окупљање истакнутих византолога света, сада у знаку Константина и преломног тренутка у историји човечанства који се огледа и у данас актуелној поруци „NSTANTINE, IN HOC SIGNO VINCES“.

Организатори: Град Ниш, Универзитет у Нишу и Православна Епархија нишка.

Међународни симпозијум „НИШ И ВИЗАНТИЈА XII - CОNSTANTINE, IN HOC SIGNO VINCES“ одржава се у циљу обележавања једног од најзначајних датума у историји европске цивилизације - 1700 година од проглашења Миланског едикта.

Организациони одбор и редакција: Патријарх српски Господин Иринеј; Епископ нишки Господин Др Јован; Ректор Универзитета у Нишу проф. др Драган Антић; Градоначелник Ниша проф. др Зоран  Перишић - председник; градски већник Срђан Алексић – заменик председника; др Миша Ракоција – гл. уредник Зборника „Ниш и Византија“ (Ниш); проф. др Франц Цурк (Ниш), доц. др Ирена Љубомировић – секретар; проф.др Слободан Ћурчић (Принстон); Академик др Љубомир Максимовић; Академик др Цветан Грозданов (Скопље); Академик др Ренате Пилингер (Беч), Академик др Вера Битракова Грозданова (Скопље); проф. др Горан Максимовић (Ниш); проф. др Бранко Вујовић (Београд); проф. др Александар Кадијевић (Београд); проф. др Хранислав Анђелковић (Ниш); проф. др Грем Џонс (Оксфорд); др Ларс Рамсколд (Стокхолм); др Вујадин Иванишевић (Београд); проф.др Миодраг Марковић (Београд); доц. др Драган Војводић (Београд); проф. др Радивоје Радић (Београд); проф. др Ђордана Тровабене (Венеција); мр Јанис Сисиу (Касторија); проф. др Георги Геров (Софија); доц. др Бојана Крсмановић (Београд); проф. др Атанасиос Семоглоу (Солун); др Јанис Д. Варалис (Волос); проф. др Марта Нађ (Дебрцен); проф. др Иванка Гергова (Софија); др Евангелиа Хаџитрифонос (Солун); проф. др Елизабета Димитрова (Скопље); проф. др Каролин С. Снајвли (Гетисбург); др Ивана Поповић (Београд); др Ирина Оретскаја (Москва); проф. др Александар Поповић (Београд); проф. др Аиело Винћенцо (Месина); мр Миомир Васов (Ниш); арх. Јован Мандић (Ниш); Милица Тодоровић (Ниш); арх. Елена Васић Петровић (Ниш); Александар Ђорђевић, свештеник, Епархија Нишка; Олгица Давидовић, ректорат Универзитета у Нишу; Ана Мишић (координатор).

 

Предмет интересовања је ранохришћанска, византијска и поствизантијска прошлост, као и њен одјек на потоње духовно, културно и уметничко стваралаштво Ниша, Србије, Балкана и Европе, заједно са савременом заштитом и презентацијом споменичког наслеђа и очувања тековина византијске цивилизације. То подразумева интердисциплинарност и присуство историчара уметности, историчара, архитеката, археолога, класичних филолога, историчара књижевности, теолога, филозофа, ...

 

Извор

 

Напомена:  Унапред се извињавам, ако је ова тема била раније постављена. У ствари и јесте, на "старим" Поукама, али се тицала прошлогодишњих активности у овом правцу. Ако је била, нека је модератори и уредници ЖРУ присаједине евентуално постојећој, или пак избришу да се не би "удвајале" теме...

 

 

 

 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Aкатист икони Млекопитатељници у цркви Светог Саве

25. Април 2013 - 8:19

bogorodicamlekopitateljica.jpg

 

Још једна светиња походи нашу Архиепископију ових дана. Наиме, икона Богородице Млекопитатељнице тренутно се налази у малом храму Светог Саве на Врачару, одмах поред иконе Богородице Тројеручице.

У среду ће у Светосавској цркви бити служен акатист са почетком у 17 часова.

О значају ове иконе говори протојереј-ставрофор мр Александар Средојевић, парох при Светосавском храму.

Повест о икони Богородице Млекопитатељнице

 

Икона Богородице Млекопитатељнице позната је од давнина на хришћанском Истоку. Иконописана на основу истине Јеванђеља: да је Пресвета Богомајка дојила оваплоћеног Господа Христа као Сина Свога, што је она жена у Јеванђељу исповедила речима упућеним Христу: "Блажена утроба која Те је носила, и дојке које си сисао" (Лк 11,27).

 

О тој истини су такође говорили и писали и Свети Оци Источне Цркве. Тако свети Јефрем Сиријски каже, у песмама на Рођењу Христовом:

 

"Из утробе Дјевине изашао је Младенац, и млеком се хранио, и растао је поред деце - Син Господара свега.

Света Дјева-Мајка давала је Христу млеко, и Он се као човек хранио Њезиним млеком.

 

Када се Господ хранио млеко Маријиним, тада је точио живот свему свету".

 

За светим Јефремом певао је о Богородичином дојењу Господа млеком и свети Роман Мелод, а његове и других црквених песника химне о томе ушле су у богослужења наше Цркве и налазе се у црквеним књигама из којих певамо службе Христу и Богоматери. Једна од тих црквених песама исписана је на Хиландарској Икони Млекопитатељници у Карејској Испосници Светог Саве: "Златоплетени стубе, и дванаестозидни Граде, сунцеточни Престоле, Столицо Цара, несхватљиво је чудо: како млеком храниш Господа!?" - (Егзапостилар на Успеније Пресвете Богородице).

 

Сходно овом светом Предању Цркве, настале су иконе Богородице Млекопитатељнице, познате још од старине у Светој Земљи, Сирији, Египту и уопште у православној Византији, затим и код Православних Словена, најпре код нас Срба, а онда и код Руса. У Српској Цркви позната је фреска Богородице Млекопитатељнице у Пећкој Патријаршији из времена Архиепископа св. Данила (почетак 14. века) и у Науму код Охридског језера (такође из 14. века) али су оне настале највероватније по угледу на Икону Млекопитатељницу коју је Свети Сава донео у Хиландар из Свете Земље.

 

По усменом предању сачуваном у манастиру Хиландару, данашња Хиландарска икона Богомајке Млекопитатељнице налазила се у Лаври Св. Саве Освећеног, удаљеној двадесетак километара од Јерусалима. Свети оснивач ове највеће Лавре на Истоку, свети Сава Освећени, по коме је свети Сава Српски добио име, пред своју блажену смрт је пророчки говорио окупљеној братији монасима, који су окрживали његов одар, да ће после много времена Лавру походити један монах племићког рода са Запада, по имену сава, коме они треба као благослов да дају икону Мајке Божје Млекопитатељнице и такође његов игумански жезал.

 

Од тада је прошло много времена, готово седам векова, и братија памтијаше заповест свога духовног оца, преносећи с колена на колено завештање великог Светитеља. И заиста, почетком 13. века, на свом ходочашћу у Свету Земљу, дође из Србије Свети Сава, први Српски Архиепископ и Чудотворац, да посети манастир Светог Саве Освећеног код Јерусалима.

 

Када је с Архиепископ Сава прилазио кивоту у коме су почивале мошти св. Саве Освећеног, игумански жезал паде са зида пред ноге светог Саве Српског и поколони му се , а иона Богородице Млекопитатељнице покрену се на свом постољу. Манастирска братија најпре ћуташе, а потом казаше пророчанство Саве Освећеног, у неверици да се оно сада остварује пред њима. Кад год је тих дана боравка у Лаври свети Сава Српски улазио у манастирски храм, ова се сцена поновљала. Тек после његовог трећег уласка у храм, братија му саопти завештање духовног Праоца. Пророчанство се, дакле, остварило! Тада су, из љубави и милоште према Светом Сави Српском, а по завештању Преподобног Саве Освеженог, икона Млекопитатељница и игумански жезал поклоњени Архиепископу Српском, а уз њих још и позната чудотворна икона Богородица звана Тројеручица.

 

На свом повратном путу из Палестине у Србију, Свети Архиепископ Сава отиде прво у Свету Гору у свој манастир Хиландар где остави у неотуђиво наслеђе као најлпши украс чудотворну икону Тројеручицу, а игумански жезал остави у келији званој Моливдоклисја у Кареји (сада се чува у Испонсници-Типикарници Св. Саве у Кареји). Чудотворну икону Богородице Млекопитатељнице свети Архиепископ Сава је поставио на иконостас келије Испоснице-Типикарнице у Кареји, коју је посветио Светом Сави Освећеном. Јединствена у православном свету Икона Богородице Млекопитатељнице представља Младенца Христа како, држан на рукама Богородице, сиса дојку на грудима Свете Богомајке. Друга знаменитост, везана за ову чудотворну Икону, јесте њено место на иконостасу, крај Царских Двери. Мимо обичаја наше Цркве, из велике љубави према Мајци Божјој, Свети Сава је на иконостасу поставио Млекопитатељницу као престолну икону на десну страну, где се према канону Православне Цркве поставља икона Спаситеља Христа, коју је зато поставио на леву страну од Царских Двери. Оваквих случајева има још у Православљу.

 

Овој Светој Икони Богородице Млекопитатељнице многи благочестиви православни хришћани обраћају се с вером и молитвом, и преко ње од Богомајке и Господа добијају благодатну помоћ за спасење. Нарочито то чине побожни поклоници када дођу у Типикарницу-Испосницу Светог Саве у Кареји.

 

Нека је Пресвета Богомајка Млекопитаељница на помоћи свима, нарочито српској деци и мајкама.

 

 

 

Отац Никодим Хиландарац
Типикар Испоснице Светог Саве у Кареји, Света Гора

 



Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Васкрс, 5. мај 2013. године, 20 часова

По благослову  Његове Светости Патријарха српског  господина Иринеја, на највећи хришћански празник одржава се Пети Васкршњи концерт у Храму Светог Саве, а у години великог јубилеја Миланског едикта. Поред ове годишњице, у програму концерта биће обележене и деветстота годишњица рођења Светог Симеона Мироточивог, зачетника светородне династије Немањића, и двестота годишњица Његошевог рођења. Обележавамо, такође, и 70-годишњицу смрти Николе Тесле.

Хорови, који ће наступити у укупном збиру година свога постојања и рада, дају импозантну бројку од готово осам векова хорског певања. Најстарији међу њима јесу: Панчевачко српско црквено певачко друштво, које обележава 175 година од оснивања и Прво београдско певачко друштво, најстарији престонички хор, који слави јубилеј  - 160 година континуираног рада, док је међу дечјим хоровима слављеник Дечји хор РТС-а, основан пре 65 година.

 

Домаћину - певачком друштву „Мокрањац“, као и хору „Станковић“ при цркви Ружици и професионалном „Београдском камерном хору“, придружиће се још и „Србадија“ из Бијељине, настала крајем 19. века, и хор „Бранислав Нушић“ из Косовске Митровице, који својим учествовањем битно проширују значај концерта у Храму.

 

Сви ови хорови, заједно са још три дечја хора – Дечјим хором ПБПД, Хором Дечјег културног центра и Одсека за српско традиционално певање и свирање МШ „Мокрањац“, у финалу концерта премијерно ће извести композицију Владимира Марковића „Васкршњи антифони“, што још по нечему ову едицију Васкршњег концерта у Храму Светог Саве чини посебном.

 

Изабране  текстове произносиће Игор Ђорђевић, драмски уметник, прошлогодишњи лауреат награде „Раша Плаовић“.

 

Драга срца Вас позивамо на Пети Васкршњи концерт, на који је улаз, као и до сада, слободан. Уколико сте спречени да присуствујете концерту, препоручујемо да га пратите у директном преносу на програмима Јавног медијског сервиса Радио телевизије Србије!

 

Желећи  свима срећан празник Христовог  Васкрсења са непоколебивом вером, неугаслом надом и свепрожимајућом љубављу, поздрављамо Вас победоносним поздравом:

 

Христос васкрсе – Заиста васкрсе!

 

 

http://www.spc.rs/sr/peti_vaskrshnji_koncert_u_hramu_svetog_save

Link to comment
Подели на овим сајтовима

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ШУМАДИЈСКА
ДУХОВНИ ЦЕНТАР САБОРНЕ ЦРКВЕ
ПОЗИВА ВАС НА ПРОМОЦИЈУ КЊИГЕ

"ИЗАБРАНЕ ПЕСМЕ"
АУТОРА ДИМИТРИЈА НИКОЛАЈЕВИЋА

О књизи говоре:
мр Душан Стојковић, књижевни критичар
мр Срба Игњатовић, књижевник
др Мићо Цвијетић, књижевник

ПЕТАК 17. МАЈ 2013. ГОДИНЕ У 19 ЧАСОВА

ЕПАРХИЈСКИ ЦЕНТАР (ПОРТА САБОРНЕ ЦРКВЕ)












http://www.eparhija-sumadijska.org.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=2840:2013-05-08-11-32-27&catid=135:-2013&Itemid=2
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Акција добровољног давања крви

9. Мај 2013 - 12:44

 

preobrazenje.jpg

 

Дана 12. маја лета Господњег 2013, поводом празника Светог Василија Острошког - Чудотворца, а са благословом старешине и братства храма Преображења Господњег на Пашином (Лекином) брду и у сарадњи са Заводом за трансфузију крви Србије, биће организовано

 

ДОБРОВОЉНО ДАВАЊЕ КРВИ!

 

Испуњавајући вољу Божју о љубави и носећи бремена једни других, како бисмо и тако испунили закон Христов, помозимо онима којима је услед болести или смртне опасности помоћ потребна и једним, за нас малим, гестом, а великим за оне којима је та помоћ потребна - покажимо љубав према ближњима.

 

Осим тога, истог дана током поменуте акције биће организована и

ХУМАНИТАРНА ПРОДАЈА КОЛАЧА И ПИТА (слатких и сланих).

 

Најљубазније вас молимо да, уколико сте у могућности, учествујете у овоме и поклоните својих руку дело. Продајом тих колача и пита биће помогнути они који су заиста у великој потреби, који су потребити.

 

Упоредо са овим, Удружење „ПАНДА“, које ради са особама са сметњама у развоју понудиће дивне креације које су настале на њиховим радионицама. Њиховом куповином помажете својим ближњима, а саме себе спречавате да и један дар, таленат, 'закопате' у земљу. Ваше је само оно што дате  -    ближњима!

 

Цела ова акција биће увеличана са два концерта: нашег Певачког друштва „Преображење“ и дуета „ПИРГ“.

 

Молимо Васкрслог Христа да свима којима је потребна помоћ, помогне, оснажи их и укрепи, а нама, драга браћо и сестре, нека је на здравље и спасење.

 

Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Култура ћирилице

16. Мај 2013 - 10:51

 

1150 година просветитељске мисије Свете браће Ћирила и Методија

Понедељак, 20. мај 2013. године у 19 часова

Парохијски дом Храма Светог Саве

 

Учесници:

 

Драгољуб Збиљић - Друштво Ћирилица, Нови Сад и Миша Којић - Друштво Ћирилица, Београд

  • Јасмина Стојиљковић, О језику и писму, драмска уметница,
  •  
  • Видео - пројекција Култура ћирилице, аутор Душан Тодоровић
  •  
  • Друштво Живословље - изложба калиграфије и иконе
Link to comment
Подели на овим сајтовима

3_1.jpg

 

Њихова Краљевска Височанства Престолонаследник Александар II и Принцеза Катарина заједно са г-дином Драгомиром Ацовићем, председавајућим Крунског савета, Прим. др Љубомиром Костићем, личним пријатељем краља Петра II и г-дином Јевђом А. Јевђевићем старешином Савеза Српских Сокола, представиће вечерас у Краљевском Двору књигу „Повратак краља. Петар II Карађорђевић“.

 

Књига „Повратак краља. Петар II Карађорђевић“ ауторско дело Јевђе А. Јевђевића, старешина Савеза Српских Соколова, замишљена је као свеобухватно издање које представља живот и дело краља Петра II али и начин на који је он био представљан и виђен кроз уметничка и књижевна дела и народне песме.

 

Аутор текстова г-дин Јевђевић књигу почиње исцрпном биографијом и генеолошким стаблом краља Петра II Карађорђевића, а затим даје преглед уметничких и књижевних дела посвећених слављењу лика и дела краља Петар II, као и народних песама које опевају његов живот од рођења, преко очеве трагичне смрти, проглашења за Краља, до живота у изгнанству.

 

Значај ове књиге налази се управо у свеобухватном приступу аутора господина Јевђе А. Јевђевића, као и у великом броју фотографија, од којих су неке у овој књизи први пут публиковане. Фотографије су део приватног архива господина Јевђевића, и архива различитих установа културе, да наведемо само неке Народног музеја у Београду, музеја у Крагујевцу, Новом Саду, Суботици, Зрењанину, Задужбине на Опленцу, Архива Југославије и других.

http://www.spc.rs/sr/predstavljanje_knjige_povratak_kralja_petar_ii_karadjordjevitsh

Link to comment
Подели на овим сајтовима


 

logo.gif


Светом архијерејском Литургијом у уторак 21. маја почиње редовно заседање Светог архијерејског Сабора Српске Православне Цркве.
 
Свету Литургију од 9 часова у Саборној цркви у Београду служиће Његова Светост Патријарх српски Иринеј са архијерејима. Дневни ред биће утврђен на почетку заседања, које ће бити одржано у Патријаршији српској.







http://www.slovoljubve.com/vesti/pocinje-redovno-zasedanje-svetog-arhijerejskog-sabora-srpske-pravoslavne-crkve

Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...