Jump to content

Да ли су пре ,пада' постојали други људи осим Адама и Еве?


Да ли су пре ,пада' постојали други људи осим Адама и Еве?  

78 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли су пре ,пада' постојали други људи осим Адама и Еве?

    • Јесу
      24
    • Нису
      53


Препоручена порука

Јесу или нису?

Један од ових одговора може представљати савремену јерес.

пс У опцији гласања постоји могућност да се промени глас.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 476
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

hm ovaj....

leteti

@dragisa

Некад не вреди давати инстант одговоре. Морамо сâми размислити о тим стварима, односно истраживати и пронаћи одговоре.

kriminalac bighugbighug dobar decko

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Морам констатовати да у Васељенској Цркви постоји криза по овом питању.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јесу или нису?

Један од ових одговора може представљати савремену јерес.

пс У опцији гласања постоји могућност да се промени глас.

Па немој да нас плашиш. Сад размишљам да ли уопште да гласам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можемо да поведемо дијалог по овом питању па ћемо видети какво гласање је исправно а какво није.

Видимо да међу нама постоје они који мисле да су постојали други људи осим Адама и Еве пре њиховога пада.

Сматрам да ово мишљење није исправно и имам стрепњу због постојања таквог мишљења код одређених теолога и свештеника. Тиме се уводи унижење или релативизација постојања Адама и Еве - уместо наших прародитеља и узрочника сматрају се за нешто друго.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo i ja sam jedna od onih što su zbunjeni po ovom pitanju, tačnije bila sam zbunjena dok mi sveštenik ne reče da nije bilo drugih ljudi. Učena sam da su prvi bili Adam i Eva i da nije bilo drugih. Mnogo kasnije sam naišla na neko tumačenje da reč adam na starohebrejskom znači narod, ali najviše me zbunilo sledeće:

4: 9-16 Тада рече Господ Каину: Где ти је брат Авељ? А он одговори: Не знам! Зар сам ја чувар брата својега? А Бог рече: Шта учини! Глас крви брата твојега виче са земље к Мени! И сада, да cu проклет на земљи, која је отворила уста своја да прими крв брата твојега из руке твоје. Кад земљу обрадиш, неће ти више давати блага својега. Бићеш потукач и бегунац на земљи. А Каин рече Господу: кривица је моја велика да ми се не може опростити. Ево ме тераш данас из ове земље да се кријем испред Тебе, и да се скитам и потуцам по земљи, па ће ме убити ко ме удеси (сретне). А Господ му рече: за то, ко убије Каина, седам ће се пута покајати. И начини Господ знак на Каину да гa не убије ко гa удеси (сретне). И отиде Каин испред Господа, и насели се у земљи Наидској, на истоку према Едему.
Sad sam opet malo zbunjema kad čujem da se ni teolozi ne slažu po ovom pitanju, ali nije ni važno da ja to znam. Važnije je da se potrudim da sebe popravljam, a to je i najteže.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

@NinaD

Ови стихови из Библије односе се на период после пада Адамовог. А како су постојали други људи поред Адама и Еве и њихове деце, јесте питање које Црква до сада не може да разреши, али то не значи да убудуће неће моћи.

@Geheiligt

Реци нешто више зашто тако мислиш. Да ли су за Тебе Адам и Ева узрочници Твога постојања и Твоји прародитељи?

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo je ipak pomak na bolje.

Ipak su neki ovde bistrili kako je postojao prabicar, i lemur.

Drugi ljudi pored Adama i Eve mi se cine prihvatljivijim od lemura.

Очигледно ниси добро разумео како мисле они који сматрају да су постојали други људи поред Адама и Еве пре њиховога пада. Наиме, ова тврдња настала је услед доказа еволуције људи од антропоморфних мајмуна, примата и других облика. Користећи аналогију са овим устврдили су да је и Адам настао као потомак еволуције када су природно настали и други људи.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@NinaD

Ови стихови из Библије односе се на период после пада Адамовог. А како су постојали други људи поред Адама и Еве и њихове деце, јесте питање које Црква до сада не може да разреши, али то не значи да убудуће неће моћи.

@Geheiligt

Реци нешто више зашто тако мислиш. Да ли су за Тебе Адам и Ева узрочници Твога постојања и Твоји прародитељи?

Nisi me razumeo brate. Po ovom pitanju ja nemam drugog izbora nego da verujem da je moj sveštenik u pravu i da zna o čemu govori, a i da nije u pravu šta ja tu mogu. Nisam ja teolog. Što ti reče, razrešiće to Crkva pa ćemo znati. Samo sam navela detalje koji su me zbunili, a znam da se citat odnosi na vreme posle pada, ali pominju se samo Kain i Avelj, a onda odjednom "ko god me sretne". To može da zbuni laike pa eto možda može i dati smernicu sveštenicima da znaju šta zbunjuje pa da se na to usredsrede.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo je ipak pomak na bolje.

Ipak su neki ovde bistrili kako je postojao prabicar, i lemur.

Drugi ljudi pored Adama i Eve mi se cine prihvatljivijim od lemura.

Очигледно ниси добро разумео како мисле они који сматрају да су постојали други људи поред Адама и Еве пре њиховога пада. Наиме, ова тврдња настала је услед доказа еволуције људи од антропоморфних мајмуна, примата и других облика. Користећи аналогију са овим устврдили су да је и Адам настао као потомак еволуције када су природно настали и други људи.

Uf uf, sad razumem zašto si me tako pitao. Nisam od ovih.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли су пре ,пада' постојали други људи осим Адама и Еве?

Jesu ,i oni su svi bili Srbi  ekstra

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам обележио "нису".

И сматрам да су сви људи на земљи пореклом од Адама и Еве и да није било људи а да нису њихови потомци ни пре "пада" а ни после. Можда једино човек који не верује у Божију моћ и промисао помишља о томе да је постојало људи и поред потомака Адама и Еве.

Када је Каин убио Авеља, они су имали браћу и сестре. Односно до тада се умножио број становника земље.

За мене је схватање да су сви пореклом од Адама и Еве прихватљиво као и то што су сви људи после потопа Нојеви потомци.

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@NinaD

Ови стихови из Библије односе се на период после пада Адамовог. А како су постојали други људи поред Адама и Еве и њихове деце, јесте питање које Црква до сада не може да разреши, али то не значи да убудуће неће моћи.

@Geheiligt

Реци нешто више зашто тако мислиш. Да ли су за Тебе Адам и Ева узрочници Твога постојања и Твоји прародитељи?

Nisi me razumeo brate. Po ovom pitanju ja nemam drugog izbora nego da verujem da je moj sveštenik u pravu i da zna o čemu govori, a i da nije u pravu šta ja tu mogu. Nisam ja teolog. Što ti reče, razrešiće to Crkva pa ćemo znati. Samo sam navela detalje koji su me zbunili, a znam da se citat odnosi na vreme posle pada, ali pominju se samo Kain i Avelj, a onda odjednom "ko god me sretne". To može da zbuni laike pa eto možda može i dati smernicu sveštenicima da znaju šta zbunjuje pa da se na to usredsrede.

Управо тако. Треба да се теолози усредсреде на чињеницу да су постојали други људи одмах по ,,изгнању'', то јест после ,,пада'' Адама и Еве, где су ови други људи живели као у племенима поред Адамовог племена.

Са друге стране, све догматске чињенице указују такође на важност улоге Адама и Еве као наших прародитеља и узрочника. То није само библијско-хронолошки став, већ је то и важна ставка у тумачењу догматских тема о појмовима који чине њену суштину.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...