Jump to content
  • александар живаљев

    Жељко Ињац: Ставом Цркве о Косову и Метохији нису задовољни ни власт ни странци!

    13. маја 2018.

    kosovo-manastir-1.jpg?resize=696%2C371&s
     
     

    Сабор Српске Православне Цркве је ове године издао посебно саопштење које се тиче Косова и Метохије. У том саопштењу је речено да Косово не сме да буде независно, што не чуди. Али сада се први пут чуло да не сме да дође ни до поделе Косова, јер би то значило да подручје јужно од Ибра остаје без Срба. Овај став Цркве је илустрован и бројним примерима кршења права како Цркве, тако и Срба који живе јужно од Ибра.

    Зачуђујуће или не, али медији, за разлику од претходних година, нису пренели ово саопштење Сабора, са изузетком Вечерњих Новости. Ипак, одмах дан након тога стигло нам је реаговање Председника, који је са необичном жестином напао Цркву због оваквог става. Чуле су се стандардне флоскуле „нека оду да живе тамо“, „нису понудили никаква решења“, и слично. По армији ботова која се активирала да блати црквене великодостојнике, види се да тај став Председника није била реакција у тренутку, већ да је цела акција поткопавања ауторитета Цркве организована, и да је саопштење Сабора изгледа озбиљно засметало властима.

     

    Због чега је тако? Шта је то што је Сабор СПЦ у свом саопштењу рекао, а да је толико засметало властима?

    Укратко, све. Сабор је, стављајући ситуацију на КиМ изнад новог Устава СПЦ и издвајање чак два саопштења о ситуацији на КиМ на овом Сабору (једно на почетку Сабора и друго на крају) питање статуса КиМ поново ставио у жижу јавности. Даље, Сабор је нагласио и да перспектива уласка у ЕУ не може да буде било каква замена за део територије и да се не може мењати територија по принципу „своје за своје“. Поред подсећања да се ради о територији на којој су наши најзначајнији верски и историјски споменици, Сабор је урадио нешто што се до сада није чуло у нашем јавном дискурсу: на конкретним примерима је подсетио коме то треба оставити да се брине о Србима на КиМ. Тако су улози дигнути, јер је сада, поред европске перспективе и бољег живота који нас чека чим се одрекнемо Косова и Метохије, на сто стављена и судбина наших сународника које би требало да жртвујемо за нејасне перспективе и непоткрепљена обећања.

    Ово последње је можда највише и алармирало оне који су скочили против оваквог саопштења. Несумњиво је да је Српска Православна Црква и даље институција од највећег угледа у Србији. И несумњиво је да ће њен глас да се чује. Када Српска Православна Црква направи овакав пресек ситуације, која говори да би Србе у независном Косову, или подељеном Косову, оставио само неко ко уопште не мисли на њихову добробит и опстанак, то може да поремети многе планове. И не само планове власти.

    Тако смо дошли у парадоксалну ситуацију да најжешће реакције на саопштење Сабора долазе управо од српске власти која се тиме, парадоксално, ставила на исту страну са странцима и њиховим медијима и аналитичарима, који овакве дисквалификације већ деценијама упућују Српској Православној Цркви. Оно што је Сабор урадио јесте ускраћивање маневарског простора било коме да поделу или независност Косова у било којој варијанти прогласи победом или великим достигнућем. Сабор је јасно и гласно рекао да су обе опције губитничке, и да се ради о трагичним губицима, и да се неће стати на томе.
    Истина је да су се овакви гласови чули и раније, али никада на овако артикулисан начин, и од институције која са собом носи оволику тежину. Уз све што би се Српској Православној Цркви могло замерити, не може јој се рећи да није уз свој народ на Косову и Метохији, и сада и онда када је било најтеже, и да је најзначајнија српска институција на Косову и Метохији.

    Страни амбасадори западних земаља се нису оглашавали. Не зато што не би имали шта да замере оваквом ставу, него зато што су имали довољно дипломатског такта да не реагују на ово, јер знају да у борби са Српском Православном Црквом могу само да изгубе. Али њихов став је одавно познат.

    Председник се огласио. И ушао у директну конфронтацију са СПЦ. Да ли то значи да је Председник на страни западних дипломата, против свог народа? Не. Али то може да значи да су Председник, или неко из његовог окружења, осетили смањивање маневарског простора у коме би „тешке и неугодне кораке“, како они воле да кажу, прогласили за добитак или победу. Што даље значи и да се математика решавања косовског сукоба закомпликовала, утолико што ће сви ти „тешки и неугодни кораци“ бити проглашени катастрофалним губицима, што би у својој суштини и били. А такву хипотеку нико нормалан не жели да носи уз своје име, јер се зна колико Срби умеју да памте нешто што виде као издају.

    Стога, све што се даље буде радило у преговорима биће обојено овим саопштењем Сабора. И биће обојено чињеницом да власт више нема ни најмањи маневарски простор да губитак или поделу Косова прогласи добитком, макар и малим. Уколико то буде значило да ће од сад у преговорима наступати тако да ће одустати од та два решења и тражити неко ново решење, у коме ће Срби и Србија заиста и да добију нешто, онда је ово саопштење постигло свој циљ у потпуности.

    Жељко Ињац, Видовданhttps://www.vidovdan.org/aktuelno/zeljko-injac-stavom-crkve-o-kosovu-nisu-zadovoljni-ni-vlast-ni-stranci/




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 16 часа, Ђорђе Р рече

    У праву си да српска војска није окупациона, ал ако би интервенисала на КиМ (противно вољи већинског становништва), она би била окупациона војска.

    Логика ти није јача страна? Војска има право и Уставну обавезу да интервенише на целој својој територији да заштити земљу. Противно вољи већинског становништва? Грађани Србије који живе на КиМ нису "већинско" становништво Србије.

    Не промовишем војну интервенцију, али твоји аргументи су ужасно лоши. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ево, пратим ову тему, као и сам форум већ пар дана, па реших да прокоментаришем. Веома волим, ценим и поштујем нашу СПЦ, врло ми је ставо до њеног мишљења и сматрам да оно треба да се чује, али у овој ситуацији морам ипак да се сложим са онима који су рекли да Црква није понудила ниједно реално решење. Црква је изнела општа места, изнела ситуацију на терену каква јесте (што ништа није спорно), али није ипак предложила ниједно конкретно решење за проблем Косова и Метохије. 

    @Срђан Шијакињић је то лепо срочио у свом првом коментару, с тим што ја мислим да ,,замрзавање конфликта" није решење, већ само привремени начин да се тај проблем одложи на неко време. Е сад питање је колико је замрзавање заиста добро и штзо рече Срђан које су последице тога.Не браним Вучића, никако, Вучић је својим патетисањем и изигравањем некаквог ,,месије" превазишао све границе пристојности, али ипак мислим да ни он уопште није у лакој ситуацији данас.

    Такође, тачно је да ми не знамо шта се све конкретно држави Србији нуди, то знају само политичари на власти тј. Вучић и екипа, али хипотетички, шта ако су Американци рекли да ће се ЗСО (заједница српских општина) формирати уколико Србија призна Косово? ЗСО је неопходна инситуација за српски народ тамо, јер ће преко ње Срби моћи да одлучују о косовској политици. Шта ако су Вучићу рекли: ,,Признајте Косово и зауставиће се албански терор над Србима". За Србију, реално, је најважније питање, то сам већ рекао, опстанак Срба на Косову, јер без обзира на сам статус, колико Срба буде било на Косову, толико ће Косово бити српско. Зато је суштински важно сачувати српски народ на Косову и Метохији, и то не само на северном делу Косова, већ и на јужном. 

    Ја нисам за признање Косова, нити мислим да са тим треба журити, осим у једном случају-ако постоје гаранције да би тим чином Србија извукла велику корист за српски народ на Косову и Метохији (јер је српски народ најважнији капитал Србије на Кососву данас). Али, то ми обични грађани не знамо, то знају политичари. Дакле, не треба Косово признати само да би се признало, једино уколико Србија заиста може извући корист из тога за свој народ доле. Јер дипломатија и јесте у суштини то да ти, повлачењем и неких непопуларних потеза, ипак извучеш корист за свој народ. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Ведран* рече

    Логика ти није јача страна? Војска има право и Уставну обавезу да интервенише на целој својој територији да заштити земљу. Противно вољи већинског становништва? Грађани Србије који живе на КиМ нису "већинско" становништво Србије.

    Не промовишем војну интервенцију, али твоји аргументи су ужасно лоши. 

    Не ради се о томе да ли наша војска има или нема право да интервенише, већ се ради о томе да за ту евентуалну интервенцију, војска Србије не би имала ничију реалну подршку у свету (сем, можда, вербалчне подршке Русије). Зашто? Па зато што на Балкану доминирају САД, за њих је Косово независно, зар стварно неко мисли да би они дозволили да српска војска интервенише по Косову? Па наравно да не би. НАТО је овде на Балкану војно доминантан и он неће дозволити никакве више војне ескалација избија, ако им то не одговара. 

    Према томе, од некакве војне и ратне опције у догледно време нема ништа. А и боље је, веруј ми тако. Ако нешто Србима данас не треба то је рат и војне интервенције. Дипломатија је једино средство којим ми данас можемо (и морамо) да се изборимо за своје циљеве и интересе. 

    Нажалост, у српској политици и свести, од убиства династије Обреновић превладало је Пашићево мишљење да се национални циљеви и интереси могу остварити само ратним сукобима (и то, по правилу, већим ратзним сукобима). То је довело до тога да су Срби масовно страдали у великим ратовима, да су изгубили огроман број народа у Првом и Другом светском рату, плус балкански ратови и ратови деведесетих. Да су преживели Обреновићи, верујем да би Срби, са много мање жртава, ипак остварили исте те националне циљеве и интересе.

    Но то је тема за неку другу (историјску) анализу, и овде јој није место. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 часа, Вилер Текс рече

    После толиког бављења овим форумом и разговора са хришћанима да ли је могуће да пишеш ову реченицу?

    Moguce je to je moj stav. Ispade da bez Kosova u sastavu Srbije svi vernici SPC idu u pakao ili u cemu je rec.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Ведран* рече

    Логика ти није јача страна?

    Шта ћеш, има нас и тупавих, и ментално ограничених.

    пре 6 часа, Ведран* рече

    Војска има право и Уставну обавезу да интервенише на целој својој територији да заштити земљу.

    Од кога да заштити земљу? Улога војске је да заштити земљу од стране војске. Војска се не шаље на грађане своје државе. Са криминалом се бори полиција.

    пре 6 часа, Ведран* рече

    Противно вољи већинског становништва? Грађани Србије који живе на КиМ нису "већинско" становништво Србије.

    Већинско су становништво КиМ покрајине. Они Србију не доживљавају као своју државу.

    Воља већинског становнишва неке територије ће се испунити кад тад. Као што се испунила жеља становника европског дела Отоманске империје да желе да буду самостални. На два начина се то може спречити: силом (репресијом), и милом (асимилацијом). Они који причају о војној интервенцији, они су за силу. Ја сам против, чак и да постоји међународна подршка (као што је има Израел, или Турска).

    Што се тиче промене воље већинског становништва, и то је могуће. Имамо пример Тексаса. Ал тај приступ је нама апсолутно стран. То би значило да КиМ могу остати у саставу Србије, ако грађани покрајине КиМ желе да буду у саставу Србије, и ако буду желели да буду грађани Србије. А данас је таква ситуација да и остатак грађана Србије не желе да буду грађани Србије, него неке нормалне државе. И враћамо се на економију, на животни стандард.

    Тренутно имамо апсурдну ситуацију, да грађани Србије желе да буду грађани Немачке (САД,...), а на то смо дошли тако што смо упропастили државу, тиме што смо бирали неспособњаковиће (и лопове) и да је праве, и да је воде. Дакле, мислим да би сви били задовољни, да не дођу само немачке компаније овде, него и немачка држава. О томе говори довољно и народна изрека: Вратите се Турци, све вам је опроштено...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Ђорђе Р рече

    Од кога да заштити земљу? Улога војске је да заштити земљу од стране војске. Војска се не шаље на грађане своје државе. Са криминалом се бори полиција.

    Ето видиш кад те притиснем да ти логика проради. :)) Тачно, лепо си то рекао. Само заборавио си једну чињеницу. КиМ је окупирана територија. 

    Али опет се ограђујем јер само теоретски овде говоримо. 

    Слажем се са тобом у остатку поруке. Само бих се надовезао. Ми никада нећемо успети у асимилацији било кога док год не почнемо да сматрамо тај народ нашим народом, што он и јесте. То су грађани Србије, не морају бити Срби. Ми имамо велику ману да се одмах одричемо дела свога народа чим он не игра онако како ауторитети свирају. А они управо не играју зато што ауторитети и власти бивају наметљиви. Косовски Албанци су наши Албанци. То је наш народ. Терористи нису наши.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    Само заборавио си једну чињеницу. КиМ је окупирана територија.

    Становници (већински) КиМ то не сматрају. Они се не осећају да су под окупацијом. То је као када би рекао да је Мала Азија окупирана територија, да је Истанбул (Цариград) окупирана територија.

    НАТО војску они доживљавају као ослоболичаку војну силу, а не окупациону.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 31 минута, Ђорђе Р рече

    Становници (већински) КиМ то не сматрају. Они се не осећају да су под окупацијом. То је као када би рекао да је Мала Азија окупирана територија, да је Истанбул (Цариград) окупирана територија.

     

    Међународно право се не бави осећајима већине. При том би било интересантно направити истраживање међу Шиптарима на тему : Колико сте задовоњни сластима на тзв. Косову? Или на тему: Уцењивањ од стране ОВК у периоду 1997-1999  године и раније.

    И без тог истраживања, држава Србија има право да интервенише и војно и полицијски. Та интервенција мора да буде у складу са свим међународним конвенцијама о заштити цивилног становништва.

    Наравно ми сада нисмо у ситуацији да то урадимо али је то свакако легитиман потез.

    То би ваљда требало да буде јасно свакоме ко је завршио средњу школу и користи се здраворазумском логиком.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Ђорђе Р рече

    Већинско су становништво КиМ покрајине. Они Србију не доживљавају као своју државу.

     

    Брате, право се не базира на доживљајима. Ја доживљавам твој стан као мој. Можемо се тако играти до прекосутра.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Agnostik рече

    Moguce je to je moj stav. Ispade da bez Kosova u sastavu Srbije svi vernici SPC idu u pakao ili u cemu je rec.

    У реду, само ми је чудно јер си имао прилике да прочиташ сигурно пет пута на форуму у ком смислу и зашто се Црква бави политиком а не политиканством, дневном политиком и слично.

    Није Црква само у порти а политика је јавна ствар, општа и тиче се свих грађана па и Цркве и Црква има право и пастирску обавезу да заштити себе (народ је Црква) и искаже свој став по неким питањима. Каква је то Црква која не води рачуна о свом народу тј себи?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Вилер Текс рече

    Међународно право се не бави осећајима већине.

     

    1 hour ago, Вилер Текс рече

    Брате, право се не базира на доживљајима.

    1 hour ago, Вилер Текс рече

    И без тог истраживања, држава Србија има право да интервенише и војно и полицијски.

    Право и правда и слобода немају везе једно са другим. Слобода (ослобођење/окупација) је субјективан осећај. Тако да територија КиМ није окупирана, за већину становника КиМ.

    Ако већинско становништво неће да поштује законе, неће да поштује државу (да плаћа порез, иде у школе на српском језику...), држава нема довољно затвора да их све стрпа тамо. То становништво би се осећало окупираним, и све би радили да се ослободе окупације, као што су и радили, и стигли су до ове ситуације, да нема више државе Србије на тој територији. Да би држава колико толико функционисала, грађани на тој територији морају да буду лојални. Присила функцонише одређено време, као што је фунционисала у Отоманској империји, док се нисмо ослободили. Иначе, кад већ причаш о праву, сви наши покушаји да ослободимо Отоманског ропства су били против правни. По праву, ми би смо и даље требали да будемо део Отоманске империје.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Ђорђе Р рече

    Право и правда и слобода немају везе једно са другим. Слобода (ослобођење/окупација) је субјективан осећај. Тако да територија КиМ није окупирана, за већину становника КиМ.

     

    По праву и правди та земља је наша. Ово што пишеш је потпуно ван сваке реалности.

    Албанци су ту земљу почели да одузимају захваљујући прво Отоманској империји, па Аустро-угарским окупаторима, нацистима и фашистима, комунистима и Нато пакту. Нема говора о паралелама са Отомаском импепријом јер су нас Турци окупирали а ми Косово и Метохију нисмо окупирали. Све што пишеш је на ову тему је увреда за здрав разум и сваког нормалног Србина.

    Поље прочитај ово што кажу Митрополит Амфилохије и Владика Атанасије. Ово што ти причаш причају Чеда и Вучић само што се ти покриваш неком метафизиком и правдом, шупља ти је прича брате.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...