Jump to content
  • александар живаљев

    Др Зоран Ђуровић: Све Патријархове веренице

    Из скорашњих неауторизованих снимака одјекнуле су као бомба у редовима тзв. другосрбијанаца Патријархове речи: „Плакао бих, вриштао бих од муке, кад видим јадницу која мења тезе, па каже ‘а зашто нису бринули се о женама, жене су угрожене’, па јесу угрожене, сви смо угрожени од тебе бре бедо једна…“.

     

    Трупе другосрбијанаца су стисле линије и као један нагрнули на српског Патријарха г. Порфирија. Како се Повереник за заштиту равноправности (на ФБ страници нису исправили повереник у повереница, па би им ваљало наплатити казну, јер не користе родно сензитивни језик; тј. требало би у Закон о родној равноправности да убаце и члан који прописује таксу за непрописно изражавање), Бранкица Јанковић препознала у Патријарховим речима, отписа: „Дубоко су понижавајуће и узнемиравајуће речи које су се појавиле у јавном простору, којима се жене називају бедницама и јадницама, посебно јер их изговара патријарх СПЦ. Додатно забрињава што такве речи долазе у тренуцима изузетно тешким за наше друштво, у којима смо се суочили са две велике трагедије и када нам смртно страдају најрањивији у душтву – деца и жене. У данима туге и бола, и када бројимо 18. жену жртву породичног насиља, и док су жене изложене разним облицима дискриминације, насиљу и агресији, најмање што се очекује од свих нас је да имамо свест о тежини и одговорности за изговорене речи“.

    4666-300x127.jpg

    Само особа која није стекла употребу разума, или пак је руковођена подлим мотивима, може да не види у Порфиријевој реченици сингулар, а не плурал, што је Жељко Познановић лепо приметио. Зар ово није таргетирање, етикетирање и замена теза? Атрибут бедан/бедница или именица бедник/бедница постоји у српском језику, и не служи да би се тиме окарактерисао цео род или врста, него индивидуа или група. Тако да кад кажемо: „бедни Марко“, не мислимо да су сви мушкарци бедници. Наравно да можемо тако тумачити ако смо „добронамерни“ као Јанковићка/Јанковићева, не знам одакле јој презиме, па да је не увредим.

    Више је него срамно помињати трагедије које су нас скоро задесиле; СПЦ је урадила што је могла, мени је запало да одржим први парастос у Ружици за пострадале. Јутрос сам био у затвору да исповедим  једног младића који је убио своје родитеље. Био дрогиран. Ми радимо, а имамо незахвалну дужност да вадимо кестење из ватре. Не кажем да смо сви свеци, као што и међу неолибералима има часних људи.

    Иначе, Патријарх је имао више пута осврте на ову кугу убиства жена, која је иначе планетарна пошаст.[1] Не може се сваки пут говорити на једну те исту тему. Затрави се. Будући да сам живео у Риму 20 година, имао сам времена да размишљам о феминициду који је у Италији раширенији него овде. Главни мотив видим у погрешном васпитању које су мајке вршиле, јер су одгајале mammone – размажена мушка деришта која су претерано везана за мајку, тако да не могу да поднесу крај једне везе, јер вереница или жена су дужне да у њему виде бога.

    Сада ће повереник да каже како сам мрзилац женског рода и да мајкама приписујем сву кривицу. Није, питање је превише комплексно, а у Станковићки не видим саговорника на ову тему.

    Повереник је испала још и „мала беба“ у односу на председника Удружења „Маме су закон“, Татјану Мацуру. Гостовала је 14. маја 2023 у јутарњем програму Nova S[2]. Ови људи су комедија – нама веле да не знамо српски, јер језик у коме смо се родили је сада нешто друго, па нас ваља преваспитати – а сами праве невероватне грешке: И кад смо веренице, за патријарха смо јаснице  и беднице.

    Волеле би да буду Патријархове веренице, али само ако је он по њиховом укусу! Мацура је поновила све тезе из оркестра Станковић, али је додала и од свога. Продубила тему. Тако помиње раскошну софру испред Патријарха. Порука: док народ гладује и тугује, Патријарх и попови се ождеравају. Наравно да ова комесарка није то рекла овим речима, али порука је упућена „куки и мотики“ да устане. Што је најлуђе, она вређа присутне људе (а којима се и сама обраћа), називајући их „простотом којој се Патријарх додворава“. Мисли на простаке или плебс. Добро није рекла олош, што је српски еквивалент за грчко охлос, масу која је пратила Исуса. Не може да каже да је Порфирије народски патријарх, иако слуша Азру и сл., а он то јесте – јер Азра јесте данас народњаци. Он је само „последња превара“, јер под маском модерности прикривен је фундаменталиста.

    Етикетирање се у овим круговима немилосрдно спроводи. Сликају те са пивом, одмах кажу: Алкохоличар! Пред трпезом: Изелица! Давно Исус рече за себе: Дођох, једем и пијем, а они веле, ево изелице и пијандуре! Дође Јован, не једе и не пије, веле, ђаво је у њему! – Неки владика који би возио Ферари, а да је по њиховом укусу, не би никада био черечен за раскалашност. Игром случаја знам да Порфирије једе нешто мање од мене, а ја једем јако мало. Сада, неко би казао: Мора да има бубине или пантљичару чим је толико мршав па му се не прима.

    Татјана позива, као верница/вереница Патријарха да се извини. Ми који бринемо о душевном здрављу особа које долазе у цркву, имамо највише проблема са опрелешћенима. Тако неки умисле да су свеци који лете по небу, други да су „нормални“ верници; једна, филозоф, ми каза давно: Јесте да сам некрштена, али сам православка! Не знам да ли је и Мацура из тог клуба…

    Свој бесловесни дискурс је завршила тиме да „повлачи сваку лепу реч о особи која оволико мрзи жене“. Неко са Nova S је био довољно интелигентан да из видеа постованог на ЈТ исече то што сам у стримингу гледао, јер је видео да се ова залауфала и почела да се котрља низ брдо без икаквих кочница. Уклонили су дебилоштину.

    Рат против Порфирија се водио док је он био још епископ, а таргетирани су били све особе које су му блиске: неке су прогласили силоватељима, друге папистима итд. Водили су рачуна о сваком детаљу. Нисмо ми били гађани, него он.

    Проблем је сада што су самом Патријарху нацртали мету, означили га као мизогена, тако да када се сам шета (што бих му препоручио да више не ради), свака која флипне може да удари на њега. Припрема се идентична атмосфера која је претходила атентату на Ђинђића.

    Ради других, а не комесарки, појаснио бих један моменат. Сваки дискурс је амбијетализован. Овде имамо свечани ручак, што није академски простор. Потпуно је небитно што су неки „добронамерни“ снимали Патријарха испод стола (били по задатку), или преко пута. Патријархов речник и геста су такви да не могу да по својој природи одговарају екстремистима са леве или десне. Ни фундаменталистима, ни хипицима. Чуди ме да ови модернисти не верују психолозима који тврде да и псовка може бити лековита, као и ружно, бурлескно и увредљиво. Пре њих је исто говорио св. Августин, као и грчки филозофи. Када питате другосрбијанце о Исусу, они ће вам рећи да је био јако фин и пристојан човек, са дубоком емпатијом. By the way, Мацура говори да се ваља убацити предмет емпатија у ОШ, а колико су она и њене колегинице показале емпатије, или научне скрупулозности, па да све лепо провери, видесмо довољно. Патријарх је утемељен на Писмима и Оцима. Не може се очекивати да и речник или forma mentis му нису у складу са истим изворима. Исус уредно вређа људе, како сам навео у једном тексту. Тако каже: лажов, лисица, куче, разбојник, пас, свиња, сатана, перверзњак, неверник, зао, прељубник, злотвор, будала, пород отровница, слепац, лицемер, змија итд. Када се напише неко ново Писмо, ја ћу веровати у такво, али за сада знам ко су ми мајка и отац, брат или сестра. Да ме пак неко силује и да ме тера да певам Интернационалу, мало је много.

     

     

     

    [1] https://www.youtube.com/watch?v=G-Ab1UGtIIA

    [2] https://www.youtube.com/watch?v=bF2Kv0HBd8g




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 часа, Milan Nikolic рече

    @mirko1929

    Не сећам се из Дела апостолских да је тако тумачено. Одакле теби такво схватање?

    Постоји суштинска проблематика у томе зашто би Господ једну створену природу претворио у другу. Разуме се да су природе анђела и људи повезане, али да једна постане друга нисам до сада чуо. То повлачи толико дискутабилности за собом.

    Књига ДАП се не бави овом темом. Али помиње апостол Павле у својим посланицама, а и апостол Јуда директно у својој посланици цитира књиге Енохове, које се детаљно баве тим палим анђелима који су дошли на Земљу и општили са женама (апостол је очигледно сматрао књиге Енохове за канонско Писмо, чим цитира из њих, мада су у данашње време једино у Етиопској цркви оне саставни део Старог Завета). Није било преласка из природе у природу, они су општили такви какви јесу. Не видим шта је проблем. У Средњем Веку, а и Раном Модерном Периоду је било општеприхваћено веровање да је могуће полно општити са демонима.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Agnostik рече

     

    I sta na Hilandaru da radim da pitam dal ima gej seks tamo??????

     

    Ko da bi neko priznao. 

    Па било би добро да не питаш, јер питање открива питача колико и оно питано, увек је тражење, а понекад и саображавање.

     

    пре 2 часа, Agnostik рече

    Ici cu, ali vec znam ljude koji su na hilandaru dobili takvu ponudu (za seks), a u crkveni zivot intensivno sam usao pre par meseci, ja pre toga za toliko hilandasa nisam imao kontakt. Katolicki teolog i psihoanaliticar mi je manje vise reko da je to jasno da su manastiri pre sluzili tome, doduse ne samo za homoseksualnost nego ljudi koji za ovim svetom nisu se borili. Pa pored svakog musko-zenskog manastira je bilo i kuca za sirocat, koja cu cesto bila deca monahinja (a koji monah je napravio se i nije ni tacno znalo). Onaj katolik mrtvo ladno reko da je manastir bilo mesto za svakog koji nije stvoren za brak. Od homoseksualca i tranvestita. Doduse on vrlo dobro prica o tome, bolje ici u manastir za polnom disforicijom nego u bolnicu ili ne daj boze pod noz (oko polovina trans ljudi se ubiju posle operacije, prvo euforija pa onda posle godinama vidi se da nije telo ono sto jeste pa ubiju se.  

     

    Naravno mozda mene djavolj tera da nadjem te ljude koji mi pricaju o tome i koji su vrlo verodostojni

    Мене уопште не саблажњава да чујем о било каквој девијацији било где, јер саблазан је негативна фасцинација, и ставља човека у духовни поредак у коме ће све то заиста бити тачно. Сретаће такве људе, добијаће такве понуде и на крају најопасније, почеће да криви темељно разумевање о томе шта је људска природа. Транџе и слични не постоје, постоји идеологија о њима, и несрећници који су подлегли искушењу да је својим телом оваплоћавају.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @mirko1929

    Али ти си се позвао на Апостоле. Немој сада да се извлачиш. Наведи то о чему говориш ако тврдиш тако.

    Боље да станемо док не изнесеш неки аргумент. Кажем ти, не постоји у православном учењу ни помисао да се природе анђела и људи мешају, да једни постају друго, да могу међусобно полно општити, што је апсолутно бесмислено јер духови немају полове.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Inženjer Djatlov рече

    Па било би добро да не питаш, јер питање открива питача колико и оно питано, увек је тражење, а понекад и саображавање.

     

    Мене уопште не саблажњава да чујем о било каквој девијацији било где, јер саблазан је негативна фасцинација, и ставља човека у духовни поредак у коме ће све то заиста бити тачно. Сретаће такве људе, добијаће такве понуде и на крају најопасније, почеће да криви темељно разумевање о томе шта је људска природа. Транџе и слични не постоје, постоји идеологија о њима, и несрећници који су подлегли искушењу да је својим телом оваплоћавају.

     

    I to su naivni katolici verovali za njihovi popove. Daj boze da nasi monasi su stvarno ono sta naivan pravoslavni hrscanin veruje. 

     

    Ne osudjujem ljude.

     

    Svasta sam se nacuo prostitutka u koju sam se zaljubio mi je rekla kad sam moro priznati da sam verujuci i da se sramim sto sam je zvao da sam budala i da su svestena lica svih religija od njih najbolja musterija. Mnogo me je lagala ali to izgleda ne. I rekla je bili bi jos bolja da vecina katolickih popova nisu pederi. Na kraju sam je hteo zeniti da se ostavila najstarijeg zanata. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Agnostik рече

     

    I to su naivni katolici verovali za njihovi popove. Daj boze da nasi monasi su stvarno ono sta naivan pravoslavni hrscanin veruje. Kod katolika samo sto godisnje babe jos veruju da celibat se drzi stvarno. Ali dobro mi imamo blagodat i kako je reko svaki homic treba u manstir, gde je logika da se strpaju svi homoseksualci u cisto muski manastir i nadati se da nece to da rade.  

     

    Ne osudjujem ljude.

     

    Svasta sam se nacuo prostitutka u koju sam se zaljubio mi je rekla kad sam moro priznati da sam verujuci i da se sramim sto sam je zvao da sam budala i da su svestena lica svih religija od njih najbolja musterija. Najbolja u smislu da stalno dolaze, ali vole onda da pricaju i da pljulju na nju posto je gresna kurva, a on eto je moralan covek. Mnogo me je lagala ali to izgleda ne. I rekla je bili bi jos bolja da vecina katolickih popova nisu pederi. Na kraju sam je hteo zeniti da se ostavila najstarijeg zanata. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 28 минута, Milan Nikolic рече

    @mirko1929

    Али ти си се позвао на Апостоле. Немој сада да се извлачиш. Наведи то о чему говориш ако тврдиш тако.

    Боље да станемо док не изнесеш неки аргумент. Кажем ти, не постоји у православном учењу ни помисао да се природе анђела и људи мешају, да једни постају друго, да могу међусобно полно општити, што је апсолутно бесмислено јер духови немају полове.

    Ти не разумеш шта сам написао. У апостолским посланицама то постоји. У ДАП, који је једна од књига Новог Завета, нико се није бавио том темом. Капиш? Кад се каже Дела Апостолска мисли се на ту конкретну књигу (која се бави формирањем Цркве), не на посланице, еванђеља, нити било шта друго.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Agnostik Па зар не видиш да си испројектовао одговор на питање које си сам себи поставио, а да мој текст уопште нема у садржају ово што си рекао? Прочитај поново.

    Ја нисам нигде написао било какву апологију било чијег морала, само нисам фасциниран греховима. Сумњам у блаћења, као што сумњам у идеализације, једино не сумњам у светост, она није ни једно ни друго, јер није пројекција.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Inženjer Djatlov рече

    @Agnostik Па зар не видиш да си испројектовао одговор на питање које си сам себи поставио, а да мој текст уопште нема у садржају ово што си рекао? Прочитај поново.

    Ја нисам нигде написао било какву апологију било чијег морала, само нисам фасциниран греховима. Сумњам у блаћења, као што сумњам у идеализације, једино не сумњам у светост, она није ни једно ни друго, јер није пројекција.

     

    Ovo sta pises nema veze, odkud znas da je aktivna homoseksualnost ili drugi blud neka minorna pojava kod monaha???

     

    Daj boze da jeste.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, mirko1929 рече

    Немој ти то мени да причаш, него лепо реци апостолима да су имали „неправославно“ тумачење.

    Немој да се извлачиш него наведи који то Апостоли уче како ти наводиш? Који Апостол и где наводи да су ,,синови Божији'' који су женили ,,кћери човечије'' заправо били некакви анђели који су постали мушкарци, или су већ били анђели мушкарци, шта год и како год да замишљаш то?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Milan Nikolic рече

    Немој да се извлачиш него наведи који то Апостоли уче како ти наводиш? Који Апостол и где наводи да су ,,синови Божији'' који су женили ,,кћери човечије'' заправо били некакви анђели који су постали мушкарци, или су већ били анђели мушкарци, шта год и како год да замишљаш то?

    Рекао сам ти већ да апостол Јуда директно цитира књигу Енохову која се цела (књига Енохова, не Јудина посланица) бави само тим догађајем. А апостол Павле каже да жене треба да у цркви буду покривене главе да не кушају анђеле. Дакако да су већ били, они су синови богова, не ћерке богова, или деца богова. Син једино може бити мушкарац.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Agnostik ,,Знање" које тражиш је засновано на жељи за експериментисањем над заморчићима, ,,дај да скупимо све монахе на неку ливаду, оградимо жицом, и чекамо ко ће кога", а шта ћемо са умом оног који се наслађује тиме да то посматра? Не мислиш ваљда да би они који то раде били привилеговани, јер су ето ,,преварили Бога, истовремено блудећи и бивајући аскетама"? На крају се све своди на питање ко је твој Бог и чија је задња. Ако је перверзија, чему чуђење што се она свом вернику јавља као темељна реалност?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @mirko1929

    Значи ти мислиш да мушки анђели могу да се успаљују на наше жене, па зато жене морају да покривају главе? Мора да се шалиш. Апостол Павле не говори тако, него си ти то и навео погрешно и тумачиш погрешно.

    ,,Синови Божији'' који се наводе у Старом завету могу се тумачити као синови из племена Адамовог, јер је Адам назван ,,сином Божијим'' (Лк 3:38).

    Ти знаш да су Адам и Ева непосредно након пада имали мноштво племена других људи око себе. Ти људи из других племена су сматрали Адамово племе као Божије људе, а њихово мешање - мешање између Адамовог племена и других племена описује Библија као спајање ,,синова Божијих'' са ,,кћерима човечијим''. Размишљај мало на такав начин.

    Никакве маштарије о анђелима који постају или су већ били мушкарци, који постају мужеви људским ћеркама, нема основа у православном учењу. Размисли мало колико је то дегутантно.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Inženjer Djatlov рече

    @Agnostik ,,Знање" које тражиш је засновано на жељи за експериментисањем над заморчићима, ,,дај да скупимо све монахе на неку ливаду, оградимо жицом, и чекамо ко ће кога", а шта ћемо са умом оног који се наслађује тиме да то посматра? Не мислиш ваљда да би они који то раде били привилеговани, јер су ето ,,преварили Бога, истовремено блудећи и бивајући аскетама"? На крају се све своди на питање ко је твој Бог и чија је задња. Ако је перверзија, чему чуђење што се она свом вернику јавља као темељна реалност?

     

    Ti si teska budala ja nisam gej, volim provereno telesno samo zene i nisam ni trunku bi ili homo. A jedino sto bi manje voleo da vidim nego homoseks je seks za decom. 

     

    Mene interesuje istina, ali da ide mi na zivce da homici (Seraphim Rose naprimer) pricaju bracnicima sta da rade i ne, a sami imaju problem za sopstvenom seksualnost. Nek rade sta hoce. Ali da ne sole ljudima pamet.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    пре 2 минута, Milan Nikolic рече

    @mirko1929

    Значи ти мислиш да мушки анђели могу да се успаљују на наше жене, па зато жене морају да покривају главе? Мора да се шалиш. Апостол Павле не говори тако, него си ти то и навео погрешно и тумачиш погрешно.

    ,,Синови Божији'' који се наводе у Старом завету могу се тумачити као синови из племена Адамовог, јер је Адам назван ,,сином Божијим'' (Лк 3:38).

    Ти знаш да су Адам и Ева непосредно након пада имали мноштво племена других људи око себе. Ти људи из других племена су сматрали Адамово племе као Божије људе, а њихово мешање - мешање између Адамовог племена и других племена описује Библија као спајање ,,синова Божијих'' са ,,кћерима човечијим''. Размишљај мало на такав начин.

    Никакве маштарије о анђелима који постају или су већ били мушкарци, који постају мужеви људским ћеркама, нема основа у православном учењу. Размисли мало колико је то дегутантно.

     

     

    Sta je babi milo tako je i bilo. 

     

    Moram stvarno traziti, ali iz rabinske starije liteature je jasno da su Jevreji te sinove bozije smatrali andjelima. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Milan Nikolic рече

    @mirko1929

    Значи ти мислиш да мушки анђели могу да се успаљују на наше жене, па зато жене морају да покривају главе? Мора да се шалиш. Апостол Павле не говори тако, него си ти то и навео погрешно и тумачиш погрешно.

    ,,Синови Божији'' који се наводе у Старом завету могу се тумачити као синови из племена Адамовог, јер је Адам назван ,,сином Божијим'' (Лк 3:38).

    Ти знаш да су Адам и Ева непосредно након пада имали мноштво племена других људи око себе. Ти људи из других племена су сматрали Адамово племе као Божије људе, а њихово мешање - мешање између Адамовог племена и других племена описује Библија као спајање ,,синова Божијих'' са ,,кћерима човечијим''. Размишљај мало на такав начин.

    Никакве маштарије о анђелима који постају или су већ били мушкарци, који постају мужеви људским ћеркама, нема основа у православном учењу. Размисли мало колико је то дегутантно.

    Не знам шта да ти кажем, ја као да објашњавам зиду. Елем, bene elohim ће ти сваки познавалац библистике рећи да се односи на анђеле. Штавише, гомила верзија Септуагинте га ни не преводи буквално са хебрејског на грчки, већ одма ту ставља αγγελοι.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...