Jump to content
  • Иван Ивковић
    Иван Ивковић

    Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

    Сатана се указа једном брату који је пао у грех и рече: "Ти ниси хришћанин."

    "Ко год да сам", - одговори брат, "ти си још гори."

    „Тачно је, бићеш у паклу“, рече Сатана поново.

    "Ти ниси мој судија," - одговори брат, "а ни Бог за мене."

    А сатана, ништа не постигавши, повуче се. А брат приневши Богу искрено покајање, поста опитним подвижником.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 5 часа, Просечан србенда рече

     

    Благо нама кад св. Јустин Ћелијски и други нису знали шта је живот а ви данашњи велики богослови знате па се радујемо да нам то знање пренесете.

    Justin Ćelijski govori što i ja, nastavlja da objašnjava dušu posle smrti kao duh. Koristio je isti termin kao i ja (duh).

    Život nije laž, pozivao se na svetitelje koji su u saglasju samnom i ja sa njima.

    Ima nešto od svetitelja bilo kojeg, što mislim i drugačije, šta ću kad sazorcevam polako. ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 16.10.2020. at 16:39, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Kako kažu neki oci da je duša svesna posle smrti, pitam se šta joj trebaju mitarstva kao da danas nismo svesni.

    На основу овога сам схватио да ти не делиш мишљење тих Отаца да је душа свесна после смрти.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Родољуб Лазић рече

    На основу овога сам схватио да ти не делиш мишљење тих Отаца да је душа свесна после смрти.

    Objasnio sam da oci koriste termin duh i da su tu u saglasju sa apostolom Pavlom.

    Dakle termin duša mi je sporan ako već govorimo o duši posle smrti. Ne znam možda ima nekog oca koji govori isti termin duša za objašnjavanje života posle smrti.

    Ja govorim duh i mišljenja sam da vaskrsavamo odmah posle smrti.

    Tako da imam prekid duševnog tela i vaskrsenje duhovnog tela, te za termin duša posle smrti idem onom apostolskom koji je ne koriste opšte.

    Apostoli se nisu bavili temom duša posle smrti a i što bi kad su propovedali Vaskrslog Hrista.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Apostoli se nisu bavili temom duša posle smrti a i što bi kad su propovedali Vaskrslog Hrista.

    Причаш како ти одговара, нека твоја ствар.

    Христос је сам рекао да је душа претежнија од тела. Па кад каже: безумниче сутра ће тражити душу твоју, а ово што си стекао чије ће бити? Дакле Апостоли нису морали овде ништа да додају.

    Св. Јустин је митарства сврстао у своју књигу догматике. Дакле сматрао је да је то прихваћено учење и мишљење од већине отаца. Наравно митарства нису догматизована у смислу форме јер је то и немогуће јер ми немамо потпуно откровење о томе.

    Израз душа и дух су у ствари једно те исто.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Родољуб Лазић рече

    Наравно. И Свето Писмо и Предање и Оци се слажу с тобом. 

    Evo, ako pronadje jednog, znaci 1 svetitelja koji prica o nekakvom vaskrsenju posle upokojenja, ...... odmah cu da pojedem sve ove pravoslavne i druge knjige koje imam kuci,.... (a imam dosta knjiga  :smeh1: .... )

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Bokisd рече

    Ima, i treba da ima,.... 0703_read .... samo sto mislim da ne treba striktno i nedvosmisleno da odbacuje mitarstva,..... ako ne verujes, okey, ali pusti druge, svako stoji i pada pred Bogom svojom verom i savescu i dobrim delima i slicno.

    Није нико тебе напао што верујеш у митарства, већ вас неколико Ђуровића зато што каже да их нема.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 25 минута, Вукашин рече

    Није нико тебе напао што верујеш у митарства, већ вас неколико Ђуровића зато што каже да их нема.

    Pa,...... ako bilo ko decidno tvrdi da nema mitarstava, onda moras (mi) da kazes zasto verujes u mitarstva...... nije niko prvi napao Zokija, nego eto brani se vera u mitarstva i nikom se ne namece.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Bokisd рече

    Pa,...... ako bilo ko decidno tvrdi da nema mitarstava, onda moras (mi) da kazes zasto verujes u mitarstva...... nije niko prvi napao Zokija, nego eto brani se vera u mitarstva i nikom se ne namece.

    Ништа те не разумем :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Вукашин рече

    Ништа те не разумем :D

    kontekst  :D-  pa jel treba da cutim dok neko kaze nema mitarstva, dok licno verujem u mitarstva, valjda mogu nesto da kazem u svoju odbranu.... :dedica:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 часа, Просечан србенда рече

    Причаш како ти одговара, нека твоја ствар.

    Израз душа и дух су у ствари једно те исто.

     

    To reci apostolu Pavlu, koji deli duševno telo od duhovnog tela i pri tom dodaje da nije prvo bilo duhovno pa duševno pa ponovo duhovno.

    Pavle dakle jasno govori da duhovno još nismo zadobili pa se padom spustila na duševno, nego navodi da duševno telo umire i sve umire sa njim Adam i Eva, te vaskrsava u duhovno telo.

    Ajde objasni mi apostola?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 часа, Bokisd рече

    licno verujem u mitarstva, valjda mogu nesto da kazem u svoju odbranu..

    Objasni nam svoju veru a da ne citiraš oce, nego ovako kao ja, bez citata samo iz čitanja sv.Pisma i Predanja.

    Da bi u nešto verova moraš to potkrepiš svojim rečima.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Volim_Sina_Bozjeg рече

    samo iz čitanja sv.Pisma i Predanja.

    Аха, баш из Светог Писма и Предања.

    Пријатељу, помислиш ли некад да можда, можда, ипак твоје умовање и спекулације нису у складу са вером Апостола и Отаца? Да ли се некад запиташ и замислиш над својим судовима? Да ли се сетиш Светог Григорија Великог и његових речи није паметно човеку обичном  пуном страсти и грехова,(као што смо сви овде) отиснути се у богословље, где мораш имати очишћене ум и срце?

    Свети Серафим Саровски каже да је увек грешио када је говорио од себе, а ти/ми овде пишеш/пишемо странице богословских разматрања, из свог ума износимо богословске "истине" и омаловажавамо Свете Оце. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече

    To reci apostolu Pavlu, koji deli duševno telo od duhovnog tela i pri tom dodaje da nije prvo bilo duhovno pa duševno pa ponovo duhovno.

    Pavle dakle jasno govori da duhovno još nismo zadobili pa se padom spustila na duševno, nego navodi da duševno telo umire i sve umire sa njim Adam i Eva, te vaskrsava u duhovno telo.

    Ajde objasni mi apostola?

    Ко сам ја да нешто причам Апостолу, то ти види са њим јер те изгледа не занима шта Христос каже, а ухватио си се за Апостола и то ван контекста реченог. Док св. Теофилакт у тумачењу каже да Апостол говори о васкрслом телу духовном а да сада живимо у душевном тј. оном којим управља душа и оно душом у том нижем животно-обитавајућем делу. Па каже постоје и сада духовна тела којима управља Дух али она нису стална јер Дух одлази након што човек згреши али након васкрсења Дух ће свагда бити присутан у том духовном телу.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...